Proiect Did. DEC Cantec Infloresc Gradinile

4
PROIECT DIDACTIC Grupa mica Tema: Primăvara Subtema:Flori colorate şi parfumate I. ARII DE STIMULARE 1) SECTORUL: CONSTRUCŢII Mijloc de realizare: Construcţii Subiectul: Coşul pentru flori Obiective operaţionale: - să-şi formeze priceperi şi deprinderi de a construi un coş din rotodiscuri; - să-şi formeze priceperi şi deprinderi de a munci în colectiv şi să-şi dezvolte spiritul de întrajutorare; - să-şi dezvolte spiritul de observaţie. Activitatea copiilor: Copiii vor construi coşuri pentru flori. Resurse materiale: Rotodiscuri. Evaluare: Reuşita realizării lucrărilor. 2) SECTORUL: ARTĂ Mijloc de realizare: Artă – colorări de imagini Subiectul: Colorăm flori de primăvară Obiective operaţionale: - să coloreze florile de primăvară din imaginile, jetoanele prezentate; - să redea corect culoarea florii; - să utilizeze corect instrumentele de lucru; - să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru. Activitatea copiilor: Copiii vor colora imaginile date. Resurse materiale: Imagini necolorate, creioane colorate. Evaluare: Reuşita realizării lucrărilor. ACTIVITATE FRONTALA Categoria de activitate: Educaţie muzicală Mijloc de realizare: Cântec – predare Subiectul activităţii: Înfloresc grădinile Obiective de referinţă: interpretarea corectă a cântecului respectând poziţia corectă a corpului, dozarea respiraţiei, preluarea tonului, pronunţarea clară a textului; coordonarea ritmului cu melodia şi textul cântecului. Tehnici de instruire: Conversaţia, intonaţia model, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia. Resurse materiale: jetoane cu imagini despre primăvară. Bibliografie:, Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii , Editura V & I Integral, Bucureşti.

description

proiect didactic

Transcript of Proiect Did. DEC Cantec Infloresc Gradinile

Page 1: Proiect Did. DEC Cantec Infloresc Gradinile

PROIECT DIDACTICGrupa micaTema: PrimăvaraSubtema:Flori colorate şi parfumate

I. ARII DE STIMULARE1) SECTORUL: CONSTRUCŢII

Mijloc de realizare: ConstrucţiiSubiectul: Coşul pentru floriObiective operaţionale: - să-şi formeze priceperi şi deprinderi de a construi un coş din rotodiscuri;

- să-şi formeze priceperi şi deprinderi de a munci în colectiv şi să-şi dezvolte spiritul de întrajutorare;

- să-şi dezvolte spiritul de observaţie.Activitatea copiilor: Copiii vor construi coşuri pentru flori.Resurse materiale: Rotodiscuri.Evaluare: Reuşita realizării lucrărilor. 2) SECTORUL: ARTĂ

Mijloc de realizare: Artă – colorări de imaginiSubiectul: Colorăm flori de primăvarăObiective operaţionale: - să coloreze florile de primăvară din imaginile, jetoanele prezentate;

- să redea corect culoarea florii; - să utilizeze corect instrumentele de lucru;

- să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru.Activitatea copiilor: Copiii vor colora imaginile date.Resurse materiale: Imagini necolorate, creioane colorate.Evaluare: Reuşita realizării lucrărilor.

ACTIVITATE FRONTALA

Categoria de activitate: Educaţie muzicalăMijloc de realizare: Cântec – predare Subiectul activităţii: Înfloresc grădinile Obiective de referinţă:

interpretarea corectă a cântecului respectând poziţia corectă a corpului, dozarea respiraţiei, preluarea tonului, pronunţarea clară a textului;

coordonarea ritmului cu melodia şi textul cântecului.Tehnici de instruire: Conversaţia, intonaţia model, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia.Resurse materiale: jetoane cu imagini despre primăvară.Bibliografie:, Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura V & I Integral, Bucureşti.

Page 2: Proiect Did. DEC Cantec Infloresc Gradinile

III. ACTIVITATE COMPLEMENTARĂ

Mijloc de realizare: Joc muzicalSubiectul: FlorăreasaObiective operaţionale

- să interpreteze corect melodia şi textul cântecului- să asocieze melodiei mişcările sugerate de text şi să le execute corect

Desfăşurare:Un copil va fi florăreasa, va avea flori diferite într-un coş,ceilalţi copii vor ghici cum se numeşte floarea. Dacă ghiceşte devine florăreasa

Eu sunt florăreasa, florile iubesc - Interpretează florăreasaIubesc şi copiii ,flori vă dăruiesc,Ia uitaţi-vă copii, la această floare - Arată o floare,Şi spuneţi-mi mie, cum se numeşte oare?

Copilul numit de florăreasă răspunde Dacă recunoaşte floarea Florăreasa cântă:

Evenimentele instruirii Activitatea educatoarei Activitatea copiilor

-1- -3- -4-1) Captarea atenţiei Voi începe activitatea printr-o scurtă discuţie cu

copiii în legătură cu anotimpul primăvara: - În ce anotimp suntem?- Cum este timpul?- Ce se întâmplă cu grădinile în acest anotimp?Ce fac păsărelele Cine se mai bucură de timpul frumos

Copiii sunt atenţi si răspund corect la întrebări.

Este frumos, cald,păsărelele se întorc din ţările calde,albinele,fluturii zboară din floare în floare.

2) Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor

Ascultându-vă răspunsurile, mi-am amintit un cântec frumos legat de grădinile oamenilor. M-am gândit să învăţăm împreună acest cântec care se numeşte Înfloresc grădinile.

Copiii ascultă cu atenţie şi îşi însuşesc tema activităţii.

3) Prezentarea optimă a conţinutului

Prezint copiilor o machetă reprezentând o livadă cu pomi înfloriţi, fluturi,albine, ciocârlii şi vom purta o scurtă conversaţie Şi ân cântecul pe care îl vom învăţa astăzi este vorba despre anotimpul primăvara. În acest anotimp grădinile înfloresc, iar albinele zboară din floare în floare prin livezi, ciocârliile cântă, mieii zburdă prin câmpii iar fetele şi băieţii încing o horă în bătătură. Mă voi oprii, oferind explicaţii suplimentare în cazul cuvintelor noi.

Copiii ascultă cu atenţie şi îşi însuşesc conţinutul cântecului urmărind macheta.

4) Dirijarea învăţării Intonarea model a cântecului Înfloresc grădinile . Intonez clar, corect şi expresiv.

Copiii ascultă cu atenţie cântecul , urmărind linia melodică şi versurile.

5) Obţinerea performanţei

Voi spune copiilor că pentru a putea cânta şi ei cu mine cântecul trebuie să ne încălzim vocea :Voi demonstra exerciţii de respiraţie,,,mirosim floarea,,suflăm păpădia,,exerciţii melodice şi ritmico melodice din cântec. exerciţii de respiraţie: mirosim o floare şi rostim „Ce frumos miroase floarea!”, suflăm puful păpădiilor, umflăm un balon, imităm şuieratul locomotivei.După efectuarea încălzirii aparatului vocal vom trece să învăţăm noul cântec.Demonstrez prima strofă în întregime, cânt împreună cu copiii întreaga strofă.Demonstrez a doua strofă, cânt cu întreaga grupă a doua strofă.Vom interpreta cântecul în întregime.

Copiii execută aceste exerciţii de 2-3 ori.Execută la semnalul .

Ascultă, reţin cuvintele şi melodia.

Ascultă şi execută ., respectând semnalul de începere şi intonând corect .

6) Asigurarea conexiunii inverse

Voi lucra cu două grupuri de copii (fete, băieţi). - Haideţi să facem un mic concurs între fete şi băieţi şi să vedem care dintre voi cântă mai frumos.

Cântă prima dată fetele, apoi băieţii. Cei care au cântat mai corect vor primi medalioane cu flori.

7) Evaluarea performanţelor

Fac aprecieri verbale legate de modul în care s-a învăţat cântecul, cât şi comportamentul şi participarea copiilor pe parcursul activităţii.

Ascultă aprecierile .

Page 3: Proiect Did. DEC Cantec Infloresc Gradinile

Ai ghicit ce bine-mi pare,Aşa se numeşte, Florăreasa te iubeşte,Şi flori îţi dăruieşte.Copilul care a ghicit devine florăreasa şi jocul continuă. Evaluare: Se apreciază reuşita jocului.

Page 4: Proiect Did. DEC Cantec Infloresc Gradinile