PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele...

23
Data: 28.11.2018 Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu P.P. Nr.13 Târgovişte Educatoare: Pîrvan Micu Ioana Grupa: mare D Tema anuală de studiu: Cine sunt / suntem? Subtema: Noi suntem români! Tema activității: Marea Unire Forma de realizare: Activitate integrată ( ADP + ADE + ALA I +ALA II ) Tipul activității: Consolidare de priceperi şi deprinderi Componența activității: Activităţi de dezvoltare personală: Întâlnirea de dimineaţă – Deșteaptă-te române Jocuri şi activităţi didactice alese I: Jocuri manipulative/Matematică: Tricolorul- pioneze Trimozaic- Forme in culorile stragului Joc de rol: Pâinici 1

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

Data: 28.11.2018

Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu P.P. Nr.13 Târgovişte

Educatoare: Pîrvan Micu Ioana

Grupa: mare D

Tema anuală de studiu: Cine sunt / suntem?

Subtema: Noi suntem români!

Tema activității: Marea Unire

Forma de realizare: Activitate integrată ( ADP + ADE + ALA I +ALA II )

Tipul activității: Consolidare de priceperi și deprinderi

Componența activității:

Activități de dezvoltare personală:

Întâlnirea de dimineaţă – Deșteaptă-te române

Jocuri și activități didactice alese I:

Jocuri manipulative/Matematică: Tricolorul- pioneze

Trimozaic- Forme in culorile stragului

Joc de rol: Pâinici

Științe: Hora Unirii ( retroproiector)

Nisip și apă: Tricolorul ( masa luminoasă)

Pictăm tricolrul pe pietre

Activităţi pe domenii experienţiale:

Domeniul limbă și comunicare: Am fost și eu la Alba Iulia și am văzut

Unirea cea mare - de Dumitru Almaș - Lectura educatoarei

1

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

Domeniul om și societate (Activitate practică): România Mare - aplicaţie

Jocuri și activități didactice alese II:

Euritmie: Hora Unirii

Scopul:

Consolidarea deprinderii de a asculta și abilitatea de decodificare /înțelegere a

mesajului verbal;

Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Obiective:

La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:

să precizeze titlul poveştii şi mesajul transmis de aceasta ;

să identifice momentele principale ale poveştii în succesiunea lor,

concomitent cu imaginile arătate;

să efectueze operaţii practice corespunzătoare vârstei, de taiere și lipire in

locul corespunzător ;

să aşeze siluate pe ecranul retroproiectorului pentru a obține o horă;

să îmbine figurile geometrice astfel încât să obţină diferite forme in culorile

steagului național;

să așeze pionezele astefel încât să obțină steagul României;

să modeleze coca pentru realizarea unor pâinici;

să așeze materialul pus la dispoziție pentru a obtine tricolorul;

să aplice culoarea pe pietre obținând steagul României.

Strategii didactice:

2

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

Metode și procedee: Conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul,

demonstrația, jocul de rol, munca în echipă şi perechi, problematizarea, Amestecă-

Îngheaţă- Formează perechi.

Material didactic: calendarul naturii, PC, retroproiector, imagini din poveste,

inimioare, pensule, lipici, coli colorate, diplome.

Durata: o zi

Bibliografie

1. Culea, L. (2009). Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie - O

provocare?. Pitești: Editura Diana.

2. Culea L., Sesovici A., Grama F., Pletea M., Ionescu D., Anghel N., (2008).

Activitatea integrată din gădiniţă. București: Editura Publishing House.

3. Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) (2008). Ministerul

Educaţiei Cercetării şi Tineretului.

4. Gavra, R. (2008). Totul...pentru copil - Ghid pentru educatoare şi directori.

Pitești: Editura Diana.

5. Walsh K.B., Hansen K.A., Kaufmann R. (1999). Crearea claselor după

necesităţile copililui. București: Editura C.E.D.P. Step by Step.

6. Preda V. (2005). Metoda proiectelor la vârstele timpurii. Bucureşti: Editura

Miniped.

7. Tomşa Gh. (2005). Pedagogie preşcolară şi şcolară. Bucureşti: Editura V&I

Integral.

8. Varzari E., Taiban M., Manasia V., Gheorghian E. (1971). Cunoaşterea

mediului înconjurător şi dezvoltarea vorbirii – Metodică. Bucureşti: Editura

Didactică şi Pedagogică.

3

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

SCENARIUL ZILEI

Rutină și tranziție: Ne pregătim pentru activități. Copiii se așază pe pernițe în

semicerc.

Rutină: Întâlnirea de dimineață:

Salutul: „Bună dimineaţa!” Salutul se realizează prin tehnica comunicării

rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei,

fiecare salutându-şi colegul prin expunerea unei stări emoționale.

Prezența se realizează prin citirea catalogului , astfel stabilind cine lipseşte..

Un copil merge la panoul de prezență și sortează fotografiile. Apoi se poartă o scurtă

discuție despre anotimp, urmată de completarea Calendarului naturii, ajutaţi de

întrebările: ,,În ce anotimp suntem?”, ,,În ce zi a săptămânii suntem?”, ,,Cum este

vremea astăzi?”.

Educatoarea întreabă cine a luat-o pe Vanda (mascota grupei) acasă. Copilul

respectiv vine pe scaunul autorului şi povesteşte ce a facut cu Vanda. Ceilalaţi copii

îi pun diferite întrebări legate de timpul petrecut cu mascota acasă.

Împărtășirea cu ceilalți: „Deșteaptă-te române!”

Noutatea zilei. Se va asculta imnul național ”Deșteaptă-te române”

Educatoarea le spune copiilor ca pentru prima dată imnul s-a ascultat la Alba

Iulia , cu ocazia unui eveniment foarte important ” Marea Unire”. Pentru a vedea ce

s-a întâmplat la Alba Iulia , le citește o povestire despre acele evenimente care se

numește ” Am fost și eu la Alba Iulia și am văzut Unirea cea mare! ” scrisă de

Dumitru Almaș.

Tranziție:

„ Zburăm ca fluturaşii,

Ne spălăm ca iepuraşii,

Desenăm un curcubeu

4

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

Eu pe-al meu şi tu pe-al tău,

În linişte ne aşezăm

Şi cuminţi noi ascultăm.”

Se precizează numele poveștii și sarcinile ce revin copiilor: de a asculta cu

atenție povestea, de a răspunde corect la întrebările educatoarei.

După anunțarea temei, se va trece la citirea poveștii, respectându-se

succesiunea momentelor ei principale. Pe măsură ce se derulează povestirea,

educatoarea atrage atenția copiilor asupra expresiei personajelor, accentuează

intonația și își modifică vocea atunci când redă replicile acestora. În încheiere, copiii

au sarcina de răspunde corect la întrebările adresate de educatoare, în legătura cu

povestea citită.

Rutină: Copiii se încolonează și părăsesc sala de grupă pentru a merge la baie.

Tranziţie:

,,Bat din palme clap-clap-clap

Din picioare trap, trap trap

Ne-nvârtim, ne răsucim

Şi la centre noi pornim!"

Jocuri și activități didactice alese. În continuare, copiii vizitează cele 5

centre de activitate deschise.

La activitatea pe centre sunt folosite elemente din poveste – streaguri, harta

României, realizând astfel integrarea conținuturilor.

Se intuiesc materialele descoperite la centre. Prezentarea este însoțită de

explicațiile de rigoare referitoare la sarcinile de rezolvat, specificul unor materiale și

rezultatele dorite a fi obținute. Se amintesc regulile grupei – vorbim în şoaptă pentru

a nu-i deranja pe alţii, să lucrăm frumos, să utilizăm cu grijă materialele, apreciem şi

protejăm lucrările făcute de colegi şi cooperăm pentru realizarea acestora.

5

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

Copiii aleg centrul la care lucrează și pot să-l schimbe după ce și-au realizat

sarcinile. În timp ce copiii lucrează, sunt îndrumaţi de educatoare şi sprijiniţi la

nevoie.

ARTĂ: ADE-DOS: Activitate practică – România Mare - aplicaţie. Copiii

vor realiza harta României, pe cele trei provincii istorice – Transilvania,

Moldova și Țara Românescă. Precizez copiilor faptul că în realizarea hărții

prima etapă este stabilirea culorii pentru fiecare regiune în parte, dupa care pot

incepe cu tăierea și lipirea materialelor.

JOC DE ROL: Pâinici. În acest centru vor realiza ,cu ajutorul unei mămici,

pâinici din cocă. Aceasta împreună cu copiii va amesteca coca după care va da

posibilitatea fiecărui copil să îşi facă propria pâinică.

JOCURI MANIPULATIVE / MATEMATICĂ: Tricolorul- pioneze

. Copiii vor aşeza pionezele astfel încat să obțină steagul României.

Trimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina figurile geometrice

astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

ȘTIINȚĂ: Hora Unirii – retroproiector. Copiii vor putea aşeza siluete de

copii pe ecranul retroproiectorului, astefel încât imagimea obţinută pe perete

să fie cât mai frumoasă.

NISIP ȘI APĂ: Tricolorul ( masa luminoasă). Copiii vor așeza orezul colorat

astfel încât să obțină tricolorul.

Pictăm tricolrul pe pietre. Copiii vor picta tricolorul pe pietre de râu.

Tranziţie: "Microfonul fermecat - ce mi-a plăcut cel mai mult astăzi!"

În încheierea activității, educatoarea le propune copiilor să danseze Hora

Unirii.

Se execută cu întrega grupă.

Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare al întregii activități și ofer

copiilor recompense sub forma unor diplome de participare la activitate.

6

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

Rutină: La final, copiii părăsesc sala de grupă și se pregătesc pentru

masa de prânz.

7

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele activității

Conținutul activității Strategii didactice Evaluare Metode/

procedee/ tehnici

Material didactic

Forme de organizare

1.Moment organizatoric

Se crează condiţii optime pentru desfăşurarea activităţiilor: - aerisirea sălii de grupă;- se aranjează mobilierul;- se aranjează materialul didactic în ordinea folosirii lui;- se organizează colectivul de copii pentru « Întâlnirea de dimineaţă »

Conversația “Amestecă- Îngheaţă- Formează perechi”

Frontal

2.Captarea atenţiei

Se realizează cu asculatarea imnului național ”Deșteaptă-te române”

Audiție PCboxe Frontal

Observarea directă a comportamentelorGradul de manifestare a interesului pentru temă/material

3. Anunţarea temei și a obiectivelor

Se anunță copiii că vor desfășura activitatea numită,”Marea Unire”, în care vor asculta povestea ,, ” Am fost și eu la Alba Iulia și

ConversațiaFrontal

8

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

am văzut Unirea cea mare! ", după care se vor juca cu elemente întâlnite în poveste, la centrele Artă, Științe, Jocuri manipulative, Joc de rol și Nisip și apă.

5.Prezentarea noului conținut și conducerea invățării

Expunerea textului poveștii, respectând planul de idei Se va trece la citirea poveștii, respectându-se succesiunea momentelor ei principale. 1)Dumitrița începe să povestească cum auzise de Marea Unire și cum bunica trebuia să plece la Alba Iulia2) Bunica se hotărăște să o ia si pe Dumitrița și pleacă alături de alți săteni spre Alba Iulia.3) Pe drum s-au mai întâlnit și cu sute de oameni. Toți voiau Unirea.4) După trei zile au ajuns la Alba Iulia unde mai erau alte sute de oameni și cu toții strigau ”Vrem unirea” și cântau ”Deșteptă-te române!”.5) Dumitrița asistă la

Expunerea

Cartea ” Povestiri istorice”

Frontal

Observarea directa a comportamentului copiilor- atitudinea față de expunerea poveștii-capacitatea de ascultare a poveștii până la final- ascultarea activă

9

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

semnarea Unirii și toși sărbătoresc România Mare. Niciodată nu va uita cest moment. Pentru o mai bună înțelegere și receptare, se ține seama de: - vocea și tonul trebuie să fie potrivite cu importanța faptelor povestite; - se folosește o mimică și gesturi expresive, iar cuvintele necunoscute se explică o dată cu expunerea textului, alăturând un sinonim sau o sintagmă lămuritoare;- schimbarea ritmului vorbirii, rostirea mai clară sau mai grăbită a cuvintelor în funcție de momentul povestirii. În timpul relatării poveștii se insistă asupra personajelor, a replicilor redate de acestea. Fixarea conținutului poveștii Fixarea continutului se va face prin întrebări:

1. Ce poveste ati ascultat?2. Cine era Dumitrița ?

ConversațiaProblematizareaExercițiul

Proba orală:- capacitatea de a povesti anumite fragmente cu propriile cuvinte

10

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

3. Ce face bunica cand Dumitrita începe să plângă ? etc.Tranziţie: ,,Bat din palme clap-clap-clap Din picioare trap, trap trap Ne-nvârtim, ne răsucim Şi la centre noi pornim!"Copiii se încolonează și pornesc prin sala de grupă, către locul în care sunt pregătite cele cinci centre de activitate deschise.Se intuiesc materialele descoperite la centre. Prezentarea este însoțită de explicațiile de rigoare referitoare la sarcinile de rezolvat, specificul unor materiale și rezultatele dorite a fi obținute.

5.Obținerea performanței

ARTĂ: ADE-DOS: Activitate practică – România Mare - aplicaţie.

Explicarea şi demonstrarea modului de lucru: copiii au la dispoziție cartoane pe care este conturată harta României cu cele tri provincii istorice.

Conversaţia

Explicaţia

Demonstrația

Pe centre

Observarea directă a comportamentului-interrelaționarea de grup

11

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

Ei vor trebui să stabilească culoarea pentru fiecare regiune în parte, dupa care pot incepe cu lipirea materialelor.

Exerciţii pentru antrenarea şi încălzirea muşchilor mici ai mâinilor.

Executarea temei de către copii: copiii vor lipi diferite forme colorate pe fiecare provincie istorică.

În timp ce copiii lucrează voi da indicaţii referitoare culoare si lipire.

Preşcolarii se vor muta de la un centru la altul.

Analiza lucrărilor copiilor se va realiza prin expunerea hărților pe panou, ținînd cont de următoarele criterii: respectarea temei, originalitatea, finalizarea lucrării.

Joc de rol: Pâinici. Copiii vor realiza

Exercițiul

Jocul de rol

Harta RomânieiFâșii colorate FoarfeciLipici

CocaFăinăTavă

Pe centre

12

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

pâinici din cocă. Ei vor amesteca coca după care fiecăre copil îşi face propria pâinică..

Jocuri manipulative/Matematică: Tricolorul- pioneze

Copiii vor aşeza pionezele astfel încat să obțină steagul României. Trimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

Știință: Hora Unirii – retroproiector. Copiii vor putea aşeza siluete de copii pe ecranul retroproiectorului, astefel încât imagimea obţinută pe perete să fie cât mai frumoasă.

Nisip și apă: Tricolorul ( masa luminoasă). Copiii vor așeza orezul colorat astfel încât să obțină tricolorul.

PionezeTăblițeFiguri geometrice

Retroproiector Șablon hartă Siluete copii

Masa luminoasăOrez colorat

PietreAcuarelePensule

13

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE · Web viewTrimozaic- Forme in culorile stragului. Ei vor îmbina formele geometrice astfel încât să obţină diferite forme , folosind doar culorile steagului.

Pictăm tricolrul pe pietre. Copiii vor picta tricolorul pe pietre de râu.

Tranziţie: "Microfonul fermecat - ce mi-a plăcut cel mai mult astăzi!"

6.Asigurarea retenției și transferului

Jocuri și activități didactice alese Euritmie:

Pentru că au realizat temele propuse la fiecare centru, în încheierea activității, educatoarea le propune copiilor să danseze Hora Unirii.

ConversațiaExplicația

Exercițiul

Demonstratia

PCBoxe

Frontal

Observarea directă a comportamentului-interrelaționarea de grup

7.Încheierea activității

Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare al întregii activități și ofer copiilor recompense sub forma unor bomboane de ciocolată în formă de imină. La final, copiii părăsesc sala de grupă și se pregătesc pentru servirea mesei de prânz.

ConversațiaExplicația.

Frontal Observarea directă a comportamentului-interrelaționarea de grup- prezența unor elemente de empatie față de situația

14