Proiect de Lectie_Lb Engleza

6
 ŞCOALA:  Cu clasele I-VIII Fre catei - Cataloi P R O I E C T D I D A C T I C DATA: 10.XII. 2010 CLASA: a VIII-a PROPUNĂTOR: Sibiceanu Aurelia OBIECTUL: Limba engleza SUBIECTUL: Families TIPUL.: Recai!ulare si sis!ema!izare POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: "ni!a!ea #e $n%&'are: Families a) Competent e spe! "! e #$ !n p% o& %ama ): 2.( Realizarea un)r scur!e c)men!arii*rezen!&ri )rale e !eme +amiliare, .( Re#ac!area un)r !e!e +unc'i)nale simle, . #escrierea unei ers)ane*)biec!*l)c e baza unui lan sau a un)r $n!reb&ri #e sri/in. ') O'!et !(e ope %a !ona*e: O.O1 sa #escrie membrii +amiliei u!ilizn# ) gama ca! mai larga #e a#/ec!i%e, O.O2 sa #i+eren'ieze !r&s&!urile +izice si m)rale )zi!i%e si nega!i%e, O.O( sa enumere ac!i%i!&'ile #es+&ura!e in +amilie u!ilizn# c)rec! %erbele la !imurile )!ri%i!e, O.O sa-si erime r)riile )inii #ez%)l!n#u-si siri!ul cri!ic, O.O3 sa enun'e maime si r)%erbe #esre munca + amilie, O.O4 sa lucreze in ec5ia si sa se imlice in rez)l%area r)blemel)r ec5iei, O.O6 sa +)rmuleze c)ncluzii sis!ema!izn#. +ORME DE OR,ANIZARE a7 a on!n-t-%!*o%: in!er#iscilinar&  b7 a at!(!t!!: +r)n!al& in#i%i#ual& $n gruuri mici TIPURI DE INTERACŢIUNI :  r)+es)r-ele% ele% -  r)+es)r, ele%-ele% , TIPURI/ +ORME/ STRATE,II 0I INSTRUMENTE DE E1A LUAR E : )ral& i scris& in#i%i#ual& i $n gru au!)e%aluare a in!ere%aluarea $n ca#rul gruului RESURSE: a) pe$a& o&!e #meto$ e 2! p%o e$ee): $!a*o &-*/ c)n%ersa'ia euris!ica ac!i%i!a!ea in#een#en!&  brains!)rming-ul s!u#iu l #e caz ac!i%i!a!e a e grue c)n s!i!ui!e $n +unc'ie #e !ema #ezba!erii #ezba!erea in%a!area rin #esc)erire c5es!i)narul m)#elarea m)ralizarea r)blema!izarea

description

Proiect de lectie din manualul Snapshot pentru clasa a VIII-a.

Transcript of Proiect de Lectie_Lb Engleza

COALA: Cu clasele I-VIII Frecatei - Cataloi

COALA: Cu clasele I-VIII Frecatei - Cataloi

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA: 10.XII. 2010CLASA: a VIII-aPROPUNTOR: Sibiceanu AureliaOBIECTUL: Limba englezaSUBIECTUL: FamiliesTIPUL.: Recapitulare si sistematizare POZIIA LECIEI N MODUL: Unitatea de nvare: Familiesa) Competente specifice (din programa):2.3 Realizarea unor scurte comentarii/prezentri orale pe teme familiare;

4.3 Redactarea unor texte funcionale simple;

4.4 descrierea unei persoane/obiect/loc pe baza unui plan sau a unor ntrebri de sprijin.

b) Obiective operaionale:O.O1 sa descrie membrii familiei utiliznd o gama cat mai larga de adjective;

O.O2 sa diferenieze trsturile fizice si morale, pozitive si negative;

O.O3 sa enumere activitile desfurate in familie utiliznd corect verbele la timpurile potrivite;

O.O4 sa-si exprime propriile opinii dezvoltndu-si spiritul critic;

O.O5 sa enune maxime si proverbe despre munca, familie;

O.O6 sa lucreze in echipa si sa se implice in rezolvarea problemelor echipei;

O.O7 sa formuleze concluzii sistematiznd.

FORME DE ORGANIZARE

a) a coninuturilor: interdisciplinar

b) a activitii: frontal, individual, n grupuri mici

TIPURI DE INTERACIUNI : profesor-elev, elev - profesor; elev-elev; TIPURI, FORME,

STRATEGII

I INSTRUMENTE

DE EVALUARE : oral i scris, individual i n grup,

autoevaluarea, interevaluarea n cadrul grupului RESURSE:

a) pedagogice (metode i procedee): dialogul, conversaia euristica, activitatea independent, , brainstorming-ul, studiul de caz, activitatea pe grupe constituite n funcie de tema dezbaterii, dezbaterea, invatarea prin descoperire, chestionarul, modelarea, moralizarea, problematizareab) materiale : fie de lucru, chestionare, rebusuri, coli de desen si culori, film didactic pe CD, computer videoproiector. specifice disciplinei : manual cls. A VIII-a, Ed. Longman, Autori- Brian Abbs,

Ingrid Freebairn si Chris Barker c) bibliografice:

metodice: Interactive English language training course for students and not only Ed. Aramis, Autor: Codrua Mirela Stanisoara Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.

Predarea-nvarea interactiv centrat pe elev;

Evaluarea continu la clas;

Cunoaterea elevului;

Valori comportamentale i reducerea violenei n coal.

d) temporale: 50 minute

INTA DE PROGRES PROFESIONAL: Organizarea unui spaiu educaional cu un mediu de nvare care sa dezvolte elevilor abilitile emoionale si sociale pentru rezolvarea conflictelor, optimizarea comunicrii, relaii sociale pozitive.D E S F U R A R E A L E C I E I

ETAPELE LECIEIOB.RESURSE PROCEDURALEEVALUARE

(metode, instrumente, indicatori)

de coninutde timpforme de organizaremetode i procedeemijloace didactice

1. Captarea atenieiO.O4Elevilor li se cere sa descopere titlul leciei in timp ce vizioneaz 5 minute din filmul Seventh Heaven, pentru a asigura o atmosfera afectiv-atitudinala corespunztoare unei bune desfurri a leciei.5frontaldialogulfilm didactic pe CDoral

2. Anunarea obiectivelorElevii contientizeaz obiectivele propuse care se vor transforma in comportamente la sfritul leciei.

1frontal

dialoguloral

3. Dirijarea nvrii

a)Prezentarea coninutului ce urmeaz a fi recapitulat si sistematizat O.O4

Elevii mpreuna cu profesorul stabilesc un moto: Success is a ladder you cannot climb with your hands in your pockets.Li se prezint elevilor coninuturile ce urmeaz a fi recapitulate si sistematizata Families

4frontal

conversaia euristicabrainstormingoral

b) reactualizarea cunotinelorProfesorul distribuie elevilor rebusuri, astfel elevii isi reactualizeaz unele noiuni despre membrii familiei si identifica titlul leciei.5individualaactivitate independentrebusuriindividual

c) organizarea pentru activitatea de grupO.O1O.O2

O.O3

Elevii sunt grupai cate trei si li se distribuie chestionare, fise de lucru spre completare (Anexa1)10n grupbrainstormingchestionar

problematizarea

conversaia euristicachestionare

coli de desen, culori

n grupinterevaluarea n cadrul grupului

4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniial, cu solicitarea elevilorO.O7Dup 15 de lucru, liderul fiecrui grup este invitat sa prezinte rebusurile a cate doua ntrebri, colegii adugnd alte puncte de vedere.5n grupdialogmoralizareacoli de desenscris

5) Obinerea performantelorO.O6Profesorul prezint elevilor distribuii in patru grupe cate o situaie problema (Anexa 2). Elevii dezbat aceste situaii-problema si contientizeaz situaia favorabila a copiilor care triesc in familii unite, integrale, cu membri respectuoi, devotai si iubitori.10n grupproblematizarea

invatarea prin descoperiremoralizarea

studiul de cazfi de lucru n grupscris

6)Asigurarea reteniei i transferul de cunotineO.O5Profesorul cere elevilor sa gseasc maxime, proverbe, eventual glume legate de tema dezbtuta.7frontal

dialogulmoralizareaoral

7) ncheierea lecieiO.O4Fi de autoevaluare (Anexa3)3individualactivitate independentfi de lucruautoevaluarea

Anexa 1What is your point of view? I prefer to talk about m problems with.. because.

I help my family: -my mother

-my father

-my sister

-my brother.

I like these qualities at : -my mother

-my father

-my sister

-my brother.

I dont like

My parents always tell me:..

My family is for me: a shelter, a prison or a school of love.

If a member of my family has problems, I

What means love?..............................................................

Which of these words reflects the word love?

protect, attention, prejudge, sacrifice, trust, happiness, affection, understanding, help, friendship.

Why is difficult to live without a family?.......................................

Put in order these words. Begin with the most important for you!

Health, Money, Freedom, Family, Knowledge, Power, Happiness.

Anexa 2Profesorul prezint elevilor distribuii in patru grupe cate o situaie-problema. How is a family in which:1.nobody has any obligations in the family. Members do what they want to do.

2.mother has to do everything. How is she?

3.children do everything at home. What is your opinion about this?

4.the parents are divorced. How is their childrens life?

Elevii dezbat aceste situaii-problema si contientizeaz situaia favorabila a copiilor care triesc in familii unite, integrale , cu membri respectuoi, devotai si iubitori.

Anexa 3FIA DE AUTOEVALUARE.

Cel mai uor a fost s ...

Cel mai mult mi-a plcut s ...... pentru c ................................................................Am ntmpinat urmtoarele dificulti ....................................................................................................................................................................Consider c activitatea mea n perioada ... a fost ...

mi propun s ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................