Proiect de Lectiedragoste Sau Altceva

5
PROIECT DE LECTIE PROPUNATOR: SCOALA: CLASA: a X a TEMA: DRAGOSTE SAU ALTCEVA ? MODULUL TEMATIC: Managementul emotiilor OBIECTIVUL DE REFERINTA: Integrarea abilitatilior de interrelationare, in vederea dezvoltarii personale si profesionale OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa faca distinctia intre dragoste si unele manifestari care sunt interpretate ca fiind manifestari ale dragostei - sa dea exemple practice, din viata, de caracteristici ale dragostei - sa identifice doua calitati ale dragostei pe care ar vrea sa le cultive in vietile lor METODE SI TEHNICI: - reflectia individuala - lucrul in perechi - lucrul in grupe RESURSE MATERIALE : un ghem de sfoara (de preferinta mai groasa), coli de flipchart, markere, coli de scris (A4), fisa de lucru DEMERSUL DIDACTIC

description

proiect de lectie dirigentie

Transcript of Proiect de Lectiedragoste Sau Altceva

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

PROPUNATOR: SCOALA: CLASA: a X a

TEMA: DRAGOSTE SAU ALTCEVA?

MODULUL TEMATIC: Managementul emotiilor

OBIECTIVUL DE REFERINTA: Integrarea abilitatilior de interrelationare, in vederea dezvoltarii personale si profesionale

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa faca distinctia intre dragoste si unele manifestari care sunt interpretate ca fiind manifestari ale dragostei

- sa dea exemple practice, din viata, de caracteristici ale dragostei

- sa identifice doua calitati ale dragostei pe care ar vrea sa le cultive in vietile lor

METODE SI TEHNICI:

- reflectia individuala

- lucrul in perechi

- lucrul in grupe

RESURSE MATERIALE: un ghem de sfoara (de preferinta mai groasa), coli de flipchart, markere, coli de scris (A4), fisa de lucru

DEMERSUL DIDACTIC

1. Exercitiu de dezghet

"Plasa iubirii" 10 min

Li se cere elevilor sa formeze un cerc. Cadrul didactic prinde capatul sforii de degetul aratator de la mna sa dreapta iar ghemul, n desfasurare, l arunca unuia dintre elevi si l roaga sa se prezinte cu numele mic si sa spuna care crede el ca este cea mai importanta trasatura (calitate) a sa. Acesta se prezinta, apoi si nfasoara sfoara n jurul degetului sau aratator de la mna dreapta si deruleaza ghemul spre un alt coleg ales de el, cu aceeasi rugaminte. Pnza sau plasa iubirii se "tese" astfel, ghemul trece de la un participant la altul, formnd o retea ce-i va lega pe toti. Ghemul derulat ajunge din nou la cadrul didactic dupa ce fiecare s-a prezentat n mod personal si special. Sfoara se reaseza pe ghem facnd cale ntoarsa: fiecare elev adreseaza celui care-i urmeaza, un compliment privind trasatura ce i place / ce admira cel mai mult la el.

Scopul acestui exercitiu este sa adopte atitudini pozitive fata de ceilalti: ncredere, acceptare si deschidere.

2. Exercitii specifice temei - 40 min

a) Scrisoare catre un prieten

Fiecare elev v-a primi o fisa. Li se cere sa-si inchipuie ca un prieten/o prietena le scrie pentru a le cere niste sfaturi. Ei trebuie sa-si aleaga una dintre scrisori si dea un raspuns. Elevilor li se va cere sa se gandeasca cu atentie si sa-si argumenteze raspunsurile.

b) Brainstorming

Elevii vor forma 4-5 grupe, membrii grupei avand acelasi sex. Li se vor da coli de flipchart . Trebuie sa imparta coala in doua si , folosind cocluziile exercitiului cu scrisorile, precum si orice alte informatii de care dispun, sa enumere caracteristicile dragostei adevarate precum si cele ale unei relatii care este altceva.

Dragoste adevarataDragoste falsa

Elevii vor prezenta aceste caracteristici argumentandu-le pe cat posibil. Vor fi incurajati si membrii celorlate grupe de a isi exprima opiniiile pro si contra.

Cadrul didactic va reuni toate caracteristicile pe o singura coala de flipchart.

c) Statuia

Elevii sunt regrupati in perechi de acelasi sex. Fiecare cuplu trebuie sa aleaga o caracteristica a dragostei adevarate sau a dragostei false . Apoi li se cere sa gaseasca impreuna o postura care sa redea publicului substanta acestei caracteristici.

d) Reflectia

Fiecarui elev i se da urmatoarea sarcina:

1. Numeste 2 caracteristici ale dragostei pe care ai dori cel mai mult sa le aiba persoana de care te vei indragosti.

2. Numeste 2 caracteristici ale dragostei pe care ai dori cel mai mult sa le cultivi in viata ta, ca un dar pentru persoana de care te vei indragosti.

Elevii vor argumenta alegerile facute.

3.Evaluare

Evaluarea si feed-back-ul se vor realiza pe tot parcursul activitatii prin analiza raspunsurilor la scrisori, aprecierea statuilor, enumerarea caracteristicilor.

FISA DE LUCRU

SCRISOARE CATRE UN PRIETEN

Draga ______________

Saptamana trecuta am intalnit un baiat care arata foarte bine. La randul lui, el crede despre mine ca sunt frumusica. Ne-am plimbat impreuna si dupa plimbare m-a sarutat. Saruta tare bine si ne-am sarutat destul de mult. Nu stiu daca am facut bine ca l-am sarutat atat de repede dupa ce l-am cunoscut, stii, poate ca se saruta cu o gramada de fete. Dar chiar si asa, de-abia astept sa-l revad. Crezi ca sunt indragostita?

Laura

Draga _____________

Maria si cu mine suntem buni prieteni de trei ani. Vorbim despre tot felul de lucruri si stim ca putem avea incredere unul in celalalt. Nu de mult, ea s-a mutat in alt oras, asa ca nu ne mai putem vedea la fel de des ca inainte. Imi este dor de ea si am adunat o multime de lucruri pe care vreau sa i le spun cand vom putea sa ne revedem. Astept cu nerabdare ca prietenia noastra sa se adanceasca chiar mai mult. Stii, ma gandesc ca s-ar putea sa fiu indragostit de ea. Ce crezi?

Dan