Proiect de Lectie Stiinte Cl.4 Lectie Deschisa Cami
-
Upload
madalina-cotet -
Category
Documents
-
view
317 -
download
5
Transcript of Proiect de Lectie Stiinte Cl.4 Lectie Deschisa Cami
PROIECT DE LECŢIE
Clasa a IV-a BŞcoala nr. 164
Institutor: Camelia FoleaObiectul: "Ştiinţele naturii"
Aria curriculară: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE
-1-
Obiectul: Ştiinţele naturiiClasa: a IV-a BUnitatea de inv.: SCHIMBARE,TRANSFORMARE,DEZVOLTARETema: CIRCUITUL APEI ÎN NATURĂTip: comunicare, însuşire de noi cunoştiinţe;
Scop: S1: dobândirea cunoştiinţelor referitoare la circuitul inchis al apei;S2: consolidarea cunoştiinţelor referitoare la starea apei;
Obiective op: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei,elevii sunt capabili :O1: să precizeze etapele circuitul apei în natură,pe baza plansei si
explicatiile primite, recunoscand cel putin 3 fenomene (vaporizare ,condensare , topire ,etc .)
O2: să identifice formele apei in natura ,în timpul circulaţiei apei,in cel putin 3 puncte de plecare(sol,lac,nori), din noua posibile (sol ,nori,lac ,plante, animal, apa subterana,rauri,ocean,ghetar), completand jocul didactic.
Metode şi procedee: - conversaţia, explicaţia, experimentul, observatia, jocul didactic,problematizarea;
Material didactic: - planşe cu starea apei, planşe cu circuitul apei în natură, set decartoane, ilustrate şi benzi cu explicaţii pentru jocul didactic,fişă de lucru, fişă de evaluare, farfurioară cu apă, uscător depăr, text "Poveţele izvorului", rebus;
-2-
Material bibliografic: MEC "Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare deştiinţele naturii la clasele a III-a şi a IV-a, Bucureşti 2001
MEC "Manual de clasa a IV-a" de Marcela Peneş, Ovidiu Huţu,Ed. Aramis, Bucureşti 2004
Anina Badescu- Suport didactic/Caietul elevului, Ed. Aramis M.M.Bogheanu,N.Ilarion-Stiinte ale naturii,Evaluare,cls.a I-IVa, Ed. Humanitas Educational,2002 Claudiu Voda,Stefan Voda-Din tainele naturii si ale lumii inconjuratoare,Ed. Aramis,2002 V.Paraiala, D.Paraiala,Carman Filoti-Stiinte ale Naturii,auxiliar pt.elevi,cadre didactice si parinti,Ed. Euristica, Iasi,2002
-3-
Secveţele lecţieiOb.op.
Conţinut ştiinţificDescrierea modurilor de
predare-învăţareStrategii didactice
Evaluare
0 1 2 3 4 51.Momentorganizatoric
- se pregătesc materialele necesare desfăşurării orei;- se stabilesc liniştea şi ordinea
2. Verificarea lecţiei (anterioare)
O2 "Transformări ale stărilor de agregare"
Se pun întrebări de tipul:Dece este importantă apa? Sub ce formă (stări) este în natură? Unde se află în stare solidă? Dar lichidă? Dar gazoasă?
- conversaţia- planşa cu starea apei
frontală
3. Captarea atenţiei
O2 - întrebări de la rebus (vezi anexa)
- se completează împreună cu clasa scoţând în evidenţă noţiunile: ploaie, lapoviţă, rouă, ninsoare, nori etc.
- conversaţia- planşa cu rebusul
frontală
4. Anunţarea temei şi scrierea titlului
"Astăzi vom învăţa despre CIRCUITUL APEI ÎN NATURĂ"
- conversaţia
-4-
0 1 2 3 4 55.
Predarea noului
conţinut
O1O2
Elevii observă că apa "dispare" în scurt timp din cauza aerului cald ; se produce fenomenul de evaporare
Elemente de conţinut:La căldura soarelui, apa de la suprafaţa solului, din pâraie, râuri, lacuri, mări şi oceane se evaporă. Vaporii de apă se ridică în aer şi formează norii. Norii sunt purtaţi de vânt la diferite înălţimi. Vaporii din nori se transformă în stropi de apă (ploaia) sau fulgi de zăpadă (ninsoarea) şi cad pe pământ. Astfel apa rezultată din ploi sau topirea zăpezilor ajunge din nou în pâraie, râuri, bălţi, lacuri, mări şi
- se realizează experimentul cu farfurioara cu puţină apă şi uscătorul de păr
Unde s-a dus apa?
Se observă planşa cu CIRCUITUL APEI ÎN NATURĂ.
Se scriu următoarele idei la tablă şi în caiete:
Circuitul apei în natură evaporareapa de la suprafaţă ------> NORI condensareNORI -------------> APA revine la suprafaţa pământului
Vor colora desenul din fişele cu circuitul apei în natură(vezi anexe).
- experimentul- observaţia- conversaţia- explicaţia
- exerciţiul frontala
-5-
0 1 2 3 4 5
O1O2
oceane.In acelasi timp o parte din apa subterană iese la suprafaţă sub formă de izvoare adunându-se în pâraie, râuri, bălţi, lacuri, mări şi oceane. Drumul pe care-l face apa în natură, trecând continuu dintr-o stare în alta se numeşte CIRCUITUL APEI ÎN NATURĂ.Vieţuitoarele participă la acest circuit (consumă şi elimină apă).Fisa de lucru
●Vietuitoarele participa la circuitul apei(consuma si elimina apa).
Vor completa ,iar dupa 2-3 minute se verifica si corecteaza impreuna cu clasa.
6. Relizarea feed-back-ului
O1O2
Fisa de evaluare - se va da spre completare o fişă de evaluare (vezi anexe)- se corectează si se comenteaza frontal
individuala
-6-
O1O2
Se împart planşele incomplete, plicurile cu materialele necesare jocului intitulat AVENTURA APEI, desfasurat pe grupe (vezi anexa 3)
Vor realiza pe cele trei grupe: LEII, TIGRII şi URŞII o planşă cu o parte din circuitul apei având o anumită "staţie" de pornire,statie de la care apa „pleaca” in mai multe directii.Elevii vor identifica aceste directii prin niste imagini pe care le primesc in plic. Din 8-9 imagini ei trebuie sa gaseasca 4-5care se vor potrivi,apoi la fiecare imagine lipita pe plansa vor gasi si lipi banda cu explicatia corespunzatoare. In final ,ei vor avea de lipit 5 imagini si 5 explicatii,deci in total 10 puncte.
pe grupe
-7-
0 1 2 3 4 5- vor câştiga cei care obţin cel mai mare număr de puncte (maxim 10 pct.)
7. Încheierea activităţii
- se fac aprecieri referitoare la desfăşurarea lecţiei şi participarea elevilor;- se citeşte rapid lectura "Poveţele izvorului"- se dă ca temă pentru acasă răspunsul la lectură-se da de invatat (de citit) lectia din manual ,pag.16 si din suportul didactic, pag.30.
conversaţia
problematizarea
-8-
ANEXE
-9-
REBUSCiteşte şi completează:
A 1. Se formează când norii trec prin straturi de aer mai reci.2. Se formează în nopţile senine de vară, când vaporii de apă din aer se condensează, atingând corpurile mai reci de pe pământ.3. Apare în dimineţile răcoroase, când vaporii de apă se condensează foarte aproape de pământ.4. Se depune sub formă de cristale de gheaţă, pe obiecte subţiri (ramuri de copaci), atunci când temperatura este foarte scăzută (i se spune şi promoroacă).5. "Piatra" care dăunează plantelor.6. Sub ea, iarna, semănăturile nu îngheaţă, deoarece sunt izolate de frig.7. Se formează prin îngheţarea apei la suprafaţa solului.8. Zgomotul intens obtinut prin cicnirea straturilor de aer. 9. Şosea pentru sanie.10. Crapă iarna când e ger.11. Fără ei nu există nici ploaie, nici ninsoare.12. Fenomen prin care apa îşi măreste volumul.
12
34
56
78
91011
12B
A-B Ploaia, ninsoarea, lapoviţa, burniţa, grindina, poleiul sunt .....
-10-
LecturăPOVEŢELE IZVORULUI
Trei călători poposiseră în drumul lor la un izvor şi îşi potoliră setea cu apa lui limpede şi curată. Deasupra izvoru-lui cineva scrise: "FACEŢI ŞI VOI CEEA CE FAC EU !"...
- Oare ce înseamnă aceste cuvinte? - se întrebară cei trei drumeţi.
- Eu cred, zise unul, că izvorul vrea să ne spună: "Vedeţi? Eu alerg mereu printre pământ şi pietre, de aceea sunt curat; lucraţi; alergaţi mereu şi voi, căci munca vă apără de rău şi vă ţine curaţi.!"
- Mie mi se pare, zise al doilea - că izvorul parcă ne-ar zice: "Vedeţi? Eu vă dau apa mea în dar, fără bani. Fiţi şi voi la fel de darnici! Dăruiţi din bogăţiile şi bunătăţile de care v-a învrednicit Bunul Dumnezeu!"
- Eu cred altceva, spuse al treilea călător. Parcă îl aud spunând: "Vedeţi cât de curată şi de bună e apa mea? Dar dacă mă tulbur puţin, nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea nimeni din apa mea. Fiţi şi voi buni, cu inima netulburată!..."
* Tu ce crezi? Care dintre cei trei drumeţi avea dreptate?
-11-