Proiect de Lectie Ratusca Cea Urata - Copy

7
Clasa: a II-a Data: 08 . I. 2014 Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul: „Răţuşca cea urâtă”de Hans Christian Andersen Tipul lecţiei: de formare de priceperi şi deprinderi Scopul lecţiei: formarea deprinderii de citire corectă, conştientă,fluentă şi expresivă a unui text literar;dezvoltarea capacităţii de exprimare şi argumentare a propriilor păreri;dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral şi scris. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 - să denumească lectura, precum şi alte texte scrise de acelaşi autor; O2 - să citească textul pe roluri cursiv şi expresiv; O3 - să formuleze răspunsuri corecte, logice la întrebările din text O4 - să ordoneze logic imaginile poveştii ; O5- să realizeze sarcinile de lucru ce-i revin în echipa din care face parte METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, citirea pe roluri, metoda Pălăriilor gânditoare, MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: volume de H.Cr.Andersen; ; imagini ilustrând momentele subiectului; cartonaşe cu ghicitori; fişe de lucru, bileţele(pălării colorate), ecusoane(cu personaje si cu pălăriile gânditoare) FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă. RESURSE -spaţiale: sala de clasă -temporale: 45 min. -umane: 18 elevi, propunătorul

description

proiect de lectie

Transcript of Proiect de Lectie Ratusca Cea Urata - Copy

Page 1: Proiect de Lectie Ratusca Cea Urata - Copy

Clasa: a II-aData: 08 . I. 2014Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul: „Răţuşca cea urâtă”de Hans Christian Andersen Tipul lecţiei: de formare de priceperi şi deprinderi

Scopul lecţiei: formarea deprinderii de citire corectă, conştientă,fluentă şi expresivă a unui text literar;dezvoltarea capacităţii de exprimare şi argumentare a propriilor păreri;dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral şi scris.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - să denumească lectura, precum şi alte texte scrise de acelaşi autor; O2 - să citească textul pe roluri cursiv şi expresiv; O3 - să formuleze răspunsuri corecte, logice la întrebările din text O4 - să ordoneze logic imaginile poveştii ;O5- să realizeze sarcinile de lucru ce-i revin în echipa din care face parte

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, citirea pe roluri, metoda Pălăriilor gânditoare,

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: volume de H.Cr.Andersen; ; imagini ilustrând momentele subiectului; cartonaşe cu ghicitori; fişe de lucru, bileţele(pălării colorate), ecusoane(cu personaje si cu pălăriile gânditoare)

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă.

RESURSE -spaţiale: sala de clasă -temporale: 45 min. -umane: 18 elevi, propunătorul -bibliografice: ¤ Carmen Iordăchescu- „Să dezlegăm tainele textelor literare”, Editura CARMINIS, Piteşti, 2004; ¤ Marcela Peneş- Manual de limba şi literatura română, Editura ANA, Bucureşti, 2004; ¤ Ioan Şerdean – Metodica predării limbii române,Editura CORINT, Bucureşti, 2005.

Page 2: Proiect de Lectie Ratusca Cea Urata - Copy

Elementele activităţii

Op. Conţinut instructiv-educativ Metode şiprocedee did.

Mijloace didactice

Moduri de organizare

Evaluare

1.Moment organizatoric

2.Captarea atenţiei

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

4..Dirijarea consolidării

O1

O2

O3

Se asigură climatul unei bune desfăşurări a orei. Se pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii.Elevii pregătesc volumele de poveşti scrise de Hans Christian Andersen.

Trăistuţa fermecată- Elevii citesc şi răspund la ghicitori legate de poveştile scrise de Andersen.

În apa lacului cea lină, Pe voi băiaţi, pe voi fetiţe, Uimită chipul mi-am privit Povestea mea să o citiţi! Şi-am înţeles că nu-s răţuşcă Ci lebădă. Eu vă invit

Se anunţă titlul lecţiei şi se expun principalele obiective ale lecţiei.

Se citeşte textul pe roluri,respectând intonaţia fiecărui personaj şi acţiunile corespunzătoare.

Întrebări din text:-Va plăcut fragmentul?-Despre cine este vorba în acest fragment?- Ce repetau mereu motanul şi gaina?-Cine se credeau ei?-Cum s-au purtat ei cu răţuşca?-De ce s-au purtat aşa?-Ce ştiţi despre motan?-Unde trăieşte?-Ce face el?-Ce ştiţi despre găină?-Unde trăieşte?-Ce face ea?-Ce ştiţi despre răţuşcă?-Unde trăieşte?-Ce face ea?

Întrebări ipotetice:-Ce-ar fi fost dacă răţuşca ar fi vorbit urât cu ei?-Ce s-ar fi întâmplat dacă ei erau prietenoşi cu răţuşca?Să-i lăsăm pe copii să realizeze predicţii.-Ce credeţi că o să se intâmple cu ei când o să plece din ograda lor?-Ce credeţi că o să se întâmple cu răţuşca?Prezentarea planşelor-planşa o voi prezenta în timpul prezentării fragmentului.Îmbogăţirea vocabularului activ: admite, contrazice.Explicarea cuvintelor necunoscute din text:Admite - a permite;Contrazice - a avea păreri diferite;Latura educativă: -De ce credeţi că răţuşca a vobit frumos cu ei?-Ce se întâmpla dacă era şi ea rea, la fel ca ei?-Ce trebuie să facem ca să fim trataţi cu amabilitate?-Voi vă comportaţi frumos cu prietenii

exerciţiul

Explicaţia

Citirea pe roluri

conversaţia euristică explicaţia demonstraţia

-biblioteca clasei

-trăistuţă - fişe cu ghicitori

- Planşa cu Răţuşca ce urâtă -Ecusoane cu personajele poveştii

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

-expoziţie de carte

-aprecieri verbale -Eval. orală

Se apreciază calităţile actoriceşti ale fiecărui elev în interpretarea rolului primit.

Observarea sistematicăFormularea corectă a răspunsurilor

Page 3: Proiect de Lectie Ratusca Cea Urata - Copy