Proiect de Lectie- Joca Antonina Psihologie-Memoria

10
PROIECT DE LECŢIE DATA: 13.11.2015 STUDENT: Joca Claudia Antonina PROFESOR COORDONATOR: Afloroaei Lucia ŞCOALA: Colegiul Naţional Iaşi DISCIPLINA: Psihologie CLASA: a X-a E TITLUL LECŢIEI: MEMORIA – Calităţile şi optimizarea memoriei. Memorie şi uitare. TIPUL ACTIVITĂŢII: : mixtă - Lecţie de reactualizare, transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi. DURATA: 50 minute SCOPUL LECŢIEI: - Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la procesul cognitiv superior – memoria. - Utilizarea corectă a limbajului psihologic COMPETENȚE GENERALE: 1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală;

description

Psihologie-Memoria

Transcript of Proiect de Lectie- Joca Antonina Psihologie-Memoria

Page 1: Proiect de Lectie- Joca Antonina Psihologie-Memoria

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 13.11.2015

STUDENT: Joca Claudia Antonina

PROFESOR COORDONATOR: Afloroaei Lucia

ŞCOALA: Colegiul Naţional Iaşi

DISCIPLINA: Psihologie

CLASA: a X-a E

TITLUL LECŢIEI: MEMORIA – Calitățile și optimizarea memoriei. Memorie și uitare.

TIPUL ACTIVITĂŢII: : mixtă - Lecţie de reactualizare, transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi.

DURATA: 50 minute

SCOPUL LECŢIEI: - Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la procesul cognitiv

superior – memoria.

- Utilizarea corectă a limbajului psihologic

COMPETENȚE GENERALE:

1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte,

evenimente, procese din viaţa reală;

2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii – problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor

personale de dezvoltare;

3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri.

Page 2: Proiect de Lectie- Joca Antonina Psihologie-Memoria

COMPETENȚE SPECIFICE:

1. Identificarea calităților memoriei.

2. Identificarea factorilor care optimizează funcționarea memoriei.

3. Definirea fenomenului de uitare.

4. Identificarea teoriilor ce stau la baza fenomenului uitării.

COMPETENŢE DERIVATE ( OPERAŢIONALE)

La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fii capabili să:

O.1. Să identifice calitățile memoriei.

O.2. Să înţeleagă că memoria este condiționată de o serie de factori.

O.3. Să înteleagă ce este fenomenul uitării și cum se manifestă acesta.

O.4. Să identifice teoriile psihologice ale fenomenului uitării.

O.5. Să identifice metodele prin care fenomenul uitării poate fi combătut.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE DIDACTICE: expunerea, explicaţia didactică, conversaţia, exemplificarea, exerciţii de memorie, învăţarea prin descoperire.

MIJLOACE şi MATERIALE: manualul de psihologie pentru clasa a X-a, tabla, caietele elevilor, fişe de lucru.

FORME DE ORGANIZARE A CLASEI: individuală şi frontală

Page 3: Proiect de Lectie- Joca Antonina Psihologie-Memoria

EVALUARE: continuă, orală,

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE: Lupşa Elena, Bratu Victor, Psihologie – Manual pentru clasa a X – a,

Editura Corvin, Deva, 2005

Page 4: Proiect de Lectie- Joca Antonina Psihologie-Memoria

Desfăşurarea lecţieiEtapele lecţiei Timp Competenţe Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi

mijloace

Forme de

organizare

I.Moment

organizatoric

2

min.

-Salut elevii;-Notez absenţii;- Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.

Răspund la salut;

Spun absenţii;

Se pregătesc pentru începerea lecţiei

Conversaţia Frontală

II.Captarea

atenţiei elevilor

3

min.

- Un scurt exerciţiu de creativitate (de tip brainstorming) în care elevii sunt solicitaţi să şi imagineze cum ar arăta viaţa lor fără memorie.

Elevii prezintă modul în care îşi imaginează că ar arăta viaţă fărămemorie.

ConversaţiaFrontală

III.Reactualizarea

cunoştinţelor

5

min.

-Verific cunoştinţele dobândite anterior cu privire la capitolul ” Memoria” prin metoda copacul de idei.

Elevii completează schema de pe tablă și îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.

Conversaţia

Metoda

copacului de

idei.

Frontală

IV.Anunţarea

subiectului şi a

conţinutului noii

1 min -Scriu pe tablă titlul noii lecţii:,,Memoria - Calitățile și optimizarea memoriei.

Memorie și uitare.”

Elevii scriu în caiete.

Explicaţia

Expundere

Frontală

Page 5: Proiect de Lectie- Joca Antonina Psihologie-Memoria

lecţii verbală

V. Predarea

noului conţinut

27

min.

O.1.

O.2.

I. Calitățile/indicatorii memoriei.

Calitățile memorie sunt: Volumul memoriei; Mobilitatea memoriei; Rapiditatea fixării; Trăinicia păstrării; Fidelitatea reactualizării; Promptitudinea reactualizării.

II. . Factorii care optimizează funcționarea memoriei.

Oprimizarea poate fi condițonată de o serie de factori:

Factori subiectivi: gradul de implicare a subiectului, interesele, aspirațiile, atitudinile, stresul, oboseala, etc.

Factori obiectivi: natura materialului, gradul de organizare și sistematizare a materialului, volumul materialului, gradul de noutate al materialului, modul de prezentare, organizarea si omogenitatea materialului,

Elevii notează în caiete.

Elevii notează în caiete

Expundere

verbală

Explicarea

noțiunilor și

Frontală

Page 6: Proiect de Lectie- Joca Antonina Psihologie-Memoria

O.3.

O.4.

O.5.

locul pe care il ocupă materialul, poziția materialului în structura seriei.

III. Definirea fenomenului uitării.

Uitarea se manifestă prin mai multe forme: Uitare totală; Uitare parțială; Uitare situațională.

IV. Teoriile psihologice:1. Teoria uitării motivate.2. Teoria ștergerii urmelor.3. Teoria interferenței.

V. Cum poate fi combătută uitarea?Uitarea poate fi combătută prin repetiții care trebuie să urmărească următoarele aspecte:

Numărul de repetiții trebuie să fie optim;

Eșalonarea repetiției; Repetiția este mai eficientă atunci

când lectura lectura de combină cu încercări de reproducere;

Repetiția organizată.

Elevii notează în caiete.

folosirea

tablei

Frontală

VI.Evaluarea 10

min -Vom rezolva împreună exercițiul 9, din -Elevii se vor împărți Explicația Frontală

Page 7: Proiect de Lectie- Joca Antonina Psihologie-Memoria

manual, de la pagina 33 :Formați grupe de câte 4 elevi sau lucrați pe echipe. Formulați cel puțin 4 sfaturi care să contribuie la combaterea uitării.-Elevii vor face un test de memorie.

în grupe de câte 4 elevi și vor răspunde la întrebări pe baza cunoștințelor proaspăt însușite.

Folosirea

fișelor de

lucru.

VII. Încheierea 2 min -Temă pentru acasă: exercițiul 11 de la pagina 33: Realizați un eseu, de aproximativ o pagină, cu titlul ”Memorie și uitare”.-Notez elevii activi.

- Notează tema;

-Elevii sunt atenţi.

Explicaţia Frontală