Proiect de Lectie Eminescu 15 Ian
-
Upload
muraru-raluca -
Category
Documents
-
view
488 -
download
11
description
Transcript of Proiect de Lectie Eminescu 15 Ian
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala cu clasele I-VIII Miorcani
ÎNVĂȚĂTOR: Muraru Andreea-Raluca
DATA: 25 –o1-2013
CLASA: a II-B
ARIA CURRICULARĂ: Limba și Literatura Română
DISCIPLINA: Limba și Literatura Română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:
SUBIECTUL: viața și opera poetului Mihai Eminescu
TIPUL LECȚIEI: acumulare de noi cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: dezoltarea gustului pentru lectură prin lecturarea și recitarea poeziilor scrise de Mihai Eminescu;
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) obiective cognitive: O.1. Să-şi consolideze cunoştinţele despre biografia şi opera poetului Mihai Eminescu;O.2. Să recite expresiv versuri;O.3. Să recunoască titlul poeziei după citirea/ recitarea unui fragment.O.4. Flexibilizarea exprimării prin operarea cu cuvintele (sinonime/antonime)
b) obiective afective:O. 1: să citească cu plăcere poezii scrise de Mihai Eminescu;0.2. să manifeste interes pentru cunoașterea vieții și operei poetului;
c) obiective psiho-motorii: O.1. să păstreze o poziție corectă a corpului în timpul recitării poeziilor;
STRATEGIA DIDACTICĂ
a) resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, expunerea, învăţarea prin descoperire, jocul didactic, jocul de rol.
b) resurse materiale: prezentare Power Point pentru prezentarea datelor biografice si operei;
-O selecţie de poezii ce se pot studia pentru nivelul de vârstă 9 ani;-Fişă de lucru pentru sinonime, antonime;-Fişă de lucru pentru ghicitori;-Fişă de lucru pentru tema pentru acasă;-Extract de text adaptat pentru dramatizare "Scrisoarea III"
c) forme de organizare: individual, frontal, pe grupe;
RESURSE UMANE: 17 elevi cu vârsta de 8/9 ani
RESURSE TEMPORALE: 50 min
BIBLIOGRAFIE:
Etapele lecţiei/ durata
Ob. Conţinut, sarcini de învăţare, modalităţi de realizare
Strategii didactice Evaluare Obs.Metode şi
procedeeMijloace didactice
Forme de organizare
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.I. Captarea atenţiei5 min.
OA2OM2
Recit copiilor strofa: Fiind băiet păduri cutreieram Şi mă culcam ades lângă isvor, Iar braţul drept sub cap eu mi-l puneam S-aud cum apa sună-ncetişor: Un freamăt lin trecea din ram în ram Şi un miros venea adormitor. Astfel ades eu nopţi întregi am mas, Blând îngânat de-al valurilor glas.
Recitare Volum de poezii Mihai Eminescu
Frontală Observare sistematică
II. Enunţarea obiectivelor1 min.
OM2 Anunț elevii că astăzi îl sărbătorim pe poetul Mihai Eminescu: vom urmări prezentări power point despre viața și opera sa. Vom recita poezii și interpreta jocuri de rol după o poezie cu conținut istorc. Vom audia și cântece care au ca versuri o parte din poeziile sale.
Explicaţia Frontală
Desfăşurată de cadrul didactic
Observare sistematică
III. Actualizarea cunoştinţelor6 min.
OM1 Întreb elevii ce opere scrise de Mihai Eminescu cunosc;(poezii și basme)-care este anul și locul nașterii poetului?-unde a copilărit și care a fost prima poezie scrisă de el?
-Conversaţia examinatoare-Conversația euristică
Poezia La momântul lui Aron Pumnul
Frontală
individuală
IV. Prezentarea conţinutului6 min.
OA3OM2
Material power point cu imagini și evenimente importante din viața autorului prezentate și explicate pe înțelesul copiilor;
Expunerea
Explicaţia
Conversaţia
Material power point
Frontală
Desfăşurată de cadrul didactic
V. Dirijarea învăţării12 min.
OM1OM2OA1
OC1OC2OC3
Desfășurarea unui concurs pe grupe:1. Recunoaşteţi poezia!Citesc un fragment din poezii (anexa 1.).
2. Coloraţi cu verde cuvintele cu acelaşi sens (sinonime) şi cu galben cuvintele cu sens opus (antonime) (anexa 2):
3. Ghici! (anexa3)
jocul didactic anexa 1anexa 2anexa 3anexa 4
Pe grupe Dirijată de cadrul didactic
evaluare formativă-aprecieri verbale
-apreciere prin diplomă
În final se numără bulinele şi se stabileşte grupa câştigătoare care va primi diplomă de merit (anexa 4).
VI. Obţinerea performanţelor8 min.
OA3OM2OC3
4. Joc de rol: Poezia Revedere (anexa 5)
Lectura
Conversaţia
Observaţia cu observarea dirijată
Anexa 5 Pe perechi Orală
Formativă
VII. Feedback-ul5 min.
OM3OC1OC2OC3
Conexiunea inversă este realizată pe tot parcursul orei; Elevii sunt apreciați pentru rezultate și încurajați să fie activi în desfășurarea lecțiilor și pe viitor;
Conversaţia examinatoareObservaţia cu observarea dirijată
Planşă cu repere cronologice și date despre viata poetului
Frontală
Individuală
continuă
VIII. Evaluare5 min.
OM2OA2OA3
Elevii răspund în scris la 3 cerinte:1. Care este anul și locul nașterii lui Mihai Eminescu?2. Dați exemplu de trei opere scrise de Mihai Eminescu; 3.Dați exemplu de trei elemente din natură prezente în poeziile sale.
ConversaţiaExplicaţia
Aprecierea verbală
FrontalăDirijată de cadrul didactic
OralăPermanentă
IX. Retenţia1 min.
OM2 Scurtă recapitulare a lecției; Imagine (anexa nr.6)
Desfăşurată de cadrul didactic
X. Transferul1 min.
OM1OC3
Rebus (anexa 6) ConversaţiaExplicaţia
Fişe (anexa nr. 5)
Frontală Temă de lucru acasă
Anexa 1
Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie
Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie,Ţara mea de glorii, ţara mea de dor?Braţele nervoase, arma de tărie,La trecutu-ţi mare, mare viitor!Fiarbă vinu-n cupe, spumege pocalul,Dacă fiii-ţi mândri aste le nutresc;Căci rămâne stânca, deşi moare valul,Dulce Românie, asta ţi-o doresc.
Ce te legeni?...
- Ce te legeni, codrule,Fără ploaie, fără vânt,Cu crengile la pământ?- De ce nu m-aş legăna,Dacă trece vremea mea!Ziua scade, noaptea creşteŞi frunzişul mi-l răreşte.Bate vântul frunza-n dungă -Cântăreţii mi-i alungă;Bate vântul dintr-o parte -Iarna-i ici, vara-i departe.
Somnoroase păsărele...
Somnoroase păsărelePe la cuiburi se adună,Se ascund în rămurele -Noapte bună!
Doar izvoarele suspină,Pe când codrul negru tace;Dorm şi florile-n grădină -Dormi în pace!
Luceafărul
A fost odată ca-n poveștiA fost ca niciodatăDin rude mari împărătești O prea frumoasă fată.
Și era una la părinți Și mândră-n toate celeCum e fecioara între sfinți Și luna îmtre stele.
Anexa 21. Coloraţi cu verde cuvintele cu acelaşi sens (sinonime) şi cu galben cuvintele cu sens
opus (antonime) :
crengi
ramuri
pustiit
părăsit
alungă
adună
stol
cârd
vreme
timp
noroc
şansărar
des
veşted
ofilit
Anexa 3 Revedere
Ghici!1. Era al şapte-lea între copiiŞi-a scris multe poezii.Din unsprezece câţi erau(......................................... )se numea.
2. Cel mai bun prieten îi era Şi Ion (...............................) se numea!
3. La umbra lui se relaxa...Pe Eminescu-l inspira.A devenit nemuritor,Asemenea poveştilor. (............................)4. Pe cer luceşte cel mai tareE o stea mare, lucitoare.E titlu de poezie,C-o frumoasă melodie. ( ..................................)
Anexa 5
Revedere
- Codrule, codruţule,Ce mai faci, drăguţule,Că de când nu ne-am văzutMultă vreme au trecutŞi de când m-am depărtat,Multă lume am umblat.
- Ia, eu fac ce fac de mult,Iarna viscolu-l ascult,Crengile-mi rupându-le,Apele-astupându-le,Troienind cărărileŞi gonind cântările;Şi mai fac ce fac de mult,Vara doina mi-o ascultPe cărarea spre izvorCe le-am dat-o tuturor,Umplându-şi cofeile,Mi-o cântă femeile.
- Codrule cu râuri line,Vreme trece, vreme vine,Tu din tânăr precum eştiTot mereu întinereşti.
- Ce mi-i vremea, când de veacuriStele-mi scânteie pe lacuri,Că de-i vremea rea sau bună,Vântu-mi bate, frunza-mi sună;Şi de-i vremea bună, rea,Mie-mi curge Dunărea.Numai omu-i schimbător,Pe pământ rătăcitor,Iar noi locului ne ţinem,Cum am fost aşa rămânem:Marea şi cu râurile,Lumea cu pustiurile,Luna şi cu soarele,Codrul cu izvoarele.
TEMĂ PENTRU ACASĂ (anexa 6)
Completaţi rebusul:
1.
2. 3.
4. 5.
6. 7.
8.
9.
10. 11.
12.
13.
B
1.”........................ păsărele”, poezie pentru copii2. Locul naşterii lui Eminescu.3. Satul copilăriei lui Creangă.4. Cel mai bun prieten al poetului ( numele).5. „ A fost odată ca-n ........”6. Prietena poetului ( 2 cuvinte).7. Personaj din Scrisoarea III – domnitor al românilor.8. Personaj din Scrisoarea III – sultanul turcilor.9. „Ce te ......... codrule?”10. „Copacul” lui Eminescu.11. „ Cu penetul ca ....... „.12. „La mijloc de .........”.13. Cea mai cunoscută poezie din opera marelui poet.