Proiect de Lectie Anatomia Sistemului

3
PROIECT DE LECŢIE Scoala: Data: 17.11.2015 Clasa: a VII-a Obiectul: Anatomie Unitatea de învăţare: Funcţia de digestie Tema: Anatomia sistemului digestiv Propunător: BUZ IOANA MARIA Scopul lecţiei: Fixarea şi consolidarea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la alcatuirea sistemului digestiv. Obiective de referinţă: 1.2, 2.2,2.3, 3.2; Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili: O1 - să definească procesul de digestie; O2 – să ştie alcătuirea sistemului digestiv; O3 – să enumere care sunt principalele componentele ale sistemului digestiv; O4 – să precizeze tipurile de dinţi si denumirea lor; Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe. Strategia didactică: a) Resurse procedurale: conversaţia de fixare, euristică ; explicaţia; învaţarea prin descoperire; observaţia; demonstraţia. b) Resurse materiale: atlase anatomice; manualul; 1

description

Proiect de Lectie Anatomia Sistemului

Transcript of Proiect de Lectie Anatomia Sistemului

Page 1: Proiect de Lectie Anatomia Sistemului

PROIECT DE LECŢIE

Scoala: Data: 17.11.2015Clasa: a VII-a Obiectul: AnatomieUnitatea de învăţare: Funcţia de digestieTema: Anatomia sistemului digestivPropunător: BUZ IOANA MARIAScopul lecţiei: Fixarea şi consolidarea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la alcatuirea sistemului digestiv.Obiective de referinţă: 1.2, 2.2,2.3, 3.2;Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili:

O1 - să definească procesul de digestie; O2 – să ştie alcătuirea sistemului digestiv; O3 – să enumere care sunt principalele componentele ale sistemului digestiv; O4 – să precizeze tipurile de dinţi si denumirea lor;

Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe.Strategia didactică:

a) Resurse procedurale: conversaţia de fixare, euristică ; explicaţia; învaţarea prin descoperire; observaţia; demonstraţia.

b) Resurse materiale: atlase anatomice; manualul; planşe; mulaj

c) Forme de activitate: frontală.Resurse umane: capacitatea eleviilor de învăţare foarte bună.Conţinut informaţional: conform programei.Locul de desfăşurare : laboratorul de biologie 

1

Page 2: Proiect de Lectie Anatomia Sistemului

Evenimentele lecţiei

Evenimentele lecţiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor 1.2.3.

Forme de evaluare

1. Captarea atenţiei Notarea absenţilor. Se pregătesc pentru lecţie.

2. Prezentarea noului conţinut şi a sarcinilor de învăţare

Studiul funcţiei sistemului digestiv la om.Prezintă elevilor obiectivele lecţiei.

Elevii sunt atenţi.

3. Dirijarea invăţării O1

O2

O3

O4

Prezintă elevilor localizarea organelor de digestie.

Descrie părţiile componente ale sistemului digestiv.

Profesorul prezintă alcatuirea tubului digestiv.

Distribuie elevilor fişele de lucru care asigura fixarea noilor cunostinţe.

Sunt atenţi şi notează.

Sunt atenţi şi notează.

Sunt atenţi şi notează.

Sunt atenţi şi notează.

1.Învăţarea prin descoperire,observaţiaexplicaţia,demonstraţia.2. Explicaţia1. Observaţia, conversaţia, explicaţia.2.Activitate frontală.3. Problematizarea.1. Conversaţia euristică.2. Activitate frontală.1. Explicaţia.2. Observaţia.

Evaluare formativă

4. Obţinerea performanţei elevilor

Inventarează principalele informaţii şi observaţii.

Răspund la întrebările profesorului.

Evaluarea sumativă

5.Evaluarea performanţei Notarea se face în funcţie de răspunsurile date.

Legenda: 1. Resurse procedurale, 2. Resurse materiale, 3. Forme de activitate.

2