Proiect de Lectie

9
Proiect didactic bazat si pe instruire diferențiată Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Tășnad Propunător: Prof. pt. învătământul primar și preșcolar: Petrușe Dorina Clasa: a II – a Data: 12 noiembrie 2012 Obiectul de învăţământ: Cunoașterea mediului Tema activităţii: ”Un stil de viaţă sănătos” Scopul: - familializarea copiilor cu o alimentaţie echilibrată și un stil de viaţă sănătos. Obiective: Obiectiv de referinţă: Schimbarea mentalităţii elevilor prin sensibilizarea acestora privind adoptarea unui stil de viaţă sănătos. Obiective operaţionale: - Să dobândească noţiuni esenţiale despre ce implică un stil de viaţă cât mai sănătos, din prezentarea Power Point; - Să realizeze piramida alimtaţiei sănătoase. - Să rezolve corect sarcinile pe grupe din anexele date: Grupa ”Perelor luptătoare”: Să ofere exemple de metode, obiceuri şi reguli sănătoase – joc de rol; Să formuleze idei despre ce presupune un anumit tip de igienă; Grupa ”Roșiilor ambițioase” – reprezentând copii cu deficienţe mintale: Să rezolve ghicitori despre fructe şi legume; Să aleagă activităţile din imagini, care le considera cele mai potrivite de petrecere a timpului liber pentru un copil de vârsta lor; Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, jocul de rol. Mijloace didactice: flip chart, minge, marker, notebook şi videoproiector, fişe de lucru, lipici, jetoane, plic Forma de organizare: individual, pe grupe, in diade, frontal Durata: 50 de minute Locul desfăşurării: sala de clasă Bibliografie şi surse:

description

stil de viata sanatos

Transcript of Proiect de Lectie

Page 1: Proiect de Lectie

Proiect didactic bazat si pe instruire diferențiată

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială TășnadPropunător: Prof. pt. învătământul primar și preșcolar: Petrușe DorinaClasa: a II – a Data: 12 noiembrie 2012Obiectul de învăţământ: Cunoașterea mediuluiTema activităţii: ”Un stil de viaţă sănătos” Scopul: - familializarea copiilor cu o alimentaţie echilibrată şi un stil de viaţă sănătos.Obiective:

Obiectiv de referinţă: Schimbarea mentalităţii elevilor prin sensibilizarea acestora privind adoptarea unui stil de viaţă sănătos.Obiective operaţionale:

- Să dobândească noţiuni esenţiale despre ce implică un stil de viaţă cât mai sănătos, din prezentarea Power Point;

- Să realizeze piramida alimtației sănătoase.- Să rezolve corect sarcinile pe grupe din anexele date:

Grupa ”Perelor luptătoare”: Să ofere exemple de metode, obiceuri şi reguli sănătoase – joc de rol; Să formuleze idei despre ce presupune un anumit tip de igienă;

Grupa ”Roșiilor ambițioase” – reprezentând copii cu deficiențe mintale: Să rezolve ghicitori despre fructe şi legume; Să aleagă activităţile din imagini, care le considera cele mai potrivite de

petrecere a timpului liber pentru un copil de vârsta lor;Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, jocul de rol.Mijloace didactice: flip chart, minge, marker, notebook şi videoproiector, fişe de lucru, lipici, jetoane, plicForma de organizare: individual, pe grupe, in diade, frontalDurata: 50 de minuteLocul desfăşurării: sala de clasă Bibliografie şi surse:

DRAGU, Mariana, BABAN, Marilena, POENARU, Camelia, Proiectul de lecţie între tradiţional şi modern – ghid metodic, Didactica Publishing House, Bucureşti, 2011.

NADASAN, Valentin, AZAMFIREI, Leonard, Un stil de viaţă pentru mileniul trei, Editura Viaţă şi sănătate, Bucureşti, 1999.

Site educaţional: www.didactic.ro

Page 2: Proiect de Lectie

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIIEtapele activităţii

didacticeConţinutul activităţii Metode şi

procedeeMijloace didacticeActivitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric ( 1 min)

Se asigură condiţiile necesare bunei desfăşurări a orei:

- pregătirea materialului didactic (flip-chart, videoproiector);

Se pregătesc pentru începerea activităţii.

Conversaţia;

flip-chart, videoproi

ector

2. Captarea atenţiei( 9 min.)

Exercitiu de spargerea ghetii : ‘’ Mingea imaginara’’

Profesorul va da mingea elevilor, care îşi vor spune numele şi care este mâncarea lor preferată.

Conversaţia

Mingea

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor( 5 min.)

” Sănătatea e mai bună decât toate, iar pentru a ne bucura de ea trebuie să avem un stil de viaţă sănătos, un stil care să implice igiena, alimentaţia corectă, mişcarea, odihna. Factorii care determină şi menţin sănătatea fiecăruia dintre noi sunt: exerciţiul fizic, jocul de mişcare, plimbările şi excursiile. Pentru a fi sănătos, organismul are nevoie de vitamine,proteine, si trebuie să avem un consum echilibrat de pâine şi de alte produse din cereale, de fructe, legume, lactate, carne, pui, peşte. Dacă suntem atenti la activitătile noastre zilnice, respectăm regulile de igienă si mâncăm alimente sănătoase, ne protejăm corpul de numeroase boli.”Subiectul despre care vom vorbi astăzi porneşte de la proverbul Suntem ceea ce măncâm. Am ales această temă deoarece dacă respectăm anumite reguli ce le vom afla astazi, vom stii cum să ne întărim sistemul de apărare a corpului nostru, ne vom putea feri cu usurintă de bolile ce vin o dată cu anotimpul rece.

Elevii sunt atenţi. Explicaţia

2

Page 3: Proiect de Lectie

4. Dirijarea învăţării( 15 min.)

Activitatea 1 ( 5 minute) Profesorul va scrie pe flip-chart

moto-ul zilei ’’Sa crestem mari si sanatosi!’’

Activitatea 2 ( 5 minute) Cu ajutorul videoproiectorului,

profesorul va prezenta un Power Point Show, reprezentând cuvinte, fraze şi imagini sugestive pentru un stil de viaţă sănătos.

Activitatea 3 (5 minute) Realizăm împreună piramida

alimentației sănătoase. Profesorul explica importanța alimentelor ce trebuie sa se afle la baza piramidei, si riscurile anumitor produse ce ar trebui sa se consume in cantitati foarte reduse, si astfel se vor amplasa in varful piramidei.

Elevii vor spune pe rând tot ce le vine în minte când citesc această frază.

Elevii sunt atenţi şi urmăresc imaginile pentru a putea afla cât mai multe informatii utile.

Elevii vor primi câte un jeton reprezentând un aliment, iar aceștia îl vor așeza în piramida de pe foaia de flip chart, în locul potrivit.

Metoda ciorchinel

ui

Explicaţia

Conversația

Foaie de flip chart

Videoproiector

Jetoane cu fructe, legume și alimente

Lipici

Foaia de flip chart

5. Evaluarea activității(15 min.)

Se vor împărți elevii pe grupe, reprezenând evaluarea prin tratarea diferențiată: Grupa Perelor luptătoare:

Esti un doctor: Ce ai face dacă...?;

Precizaţi cum se realizează igiena corpului si a locuintei

Grupa Merelor ambițioase-grupa copiilor cu deficiențe:

Rezolvă ghicitorile. Care dintre următoarele

activităti prezentate, ti se par cele mai potrivite pentru a petrece timpul liber?

Elevii vor completa fisele de lucru.

Fise de lucru

6. Asigurarea feedback-ului si incheierea activitatii (5 min.)

Se va împarţi fiecărui elev câte un chestionar pentru evaluarea activităţii (Anexa 3).

Elevii vor aprecia pe o scală de la 1 la 5 cât de tare le-a plăcut activitatea

Fişe de lucru

3

Page 4: Proiect de Lectie

ANEXA NR.1

Grupa ”Perelor luptătoare”

1. Joc de rol

Ești un doctor pentru copiii. Ce i-ai recomanda lui Florinel, un copil de 9 ani, cu o greutate mai mare decât cea normală pentru un copil de vârsta lui, care are rezultate slabe la școală, isi petrece majoritatea timpului in casa la televizor, manca foarte multe dulciuri, este lipsit de energie și se îmbolnăvește foarte des._________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Cum se realizează corect, din punctul vostru de vedere, igiena corpului?_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Dar igiena locuinței?_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ANEXA NR.2

4

Page 5: Proiect de Lectie

Grupa ”Roșiilor ambițioase”

1. Ghicitori amuzante:

a) Frunze n-are,Nu-i nici floare.În păduri și pe ogor,Prin grădini și-n deal la vieStă mereu într-un picior___________________

b) Ascuns în cămașă verdeMiezul dulce-roșu nu se vede.Când mănânci o feliuţă,Parcă sufli-n muzicuţă.___________________

c) În grădina lui PandeleE un pom plin cu mărgele,La culoare-s roşii toateCu codiţe-mperecheate.

___________________

d) Roşu, lung şi mustăciosMai subţire ori mai gros,Dulce, vitaminizat

Rege-i peste zarzavat. Nas la omul de zăpadă Iepurele vrea să-l roadă. ___________________

2. Care dintre următoarele activități de petrecere a timpului liber, ți se pare potrivită pentru un stil de viață sănătos?

5

Page 6: Proiect de Lectie

ANEXA NR.3 Ti-au placut informatiile, sfaturile si noutatile ce le-ai aflat azi despre cum sa ai un

stil de viata cat mai sanatos? Cat de tare ti-au placut activitatile din ora aceasta? Colorati raspunsul vostru.

Da, mi-au placut foarte mult. As dori sa mai facem activitati asemanatoare.

Da, mi-au placut.

Mi-au placut asa si asa.

Nu prea, m-au lasat indiferent.

Nu, nu mi-au placut.

6