proiect de lectie

download proiect de lectie

of 3

description

model proiect de lectie

Transcript of proiect de lectie

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICAUNITATEA DE NVMNT: Gradinita cu Program Prelungit nr.12 Medias

PROPUNTOR: Coman Gabriela

DATA: 16.02.2015GRUPA: Mare pregtitoareDOMENIUL EXPERIENTIAL: Educatie plastica OBIECTUL DE NVMNT: CND, CUM I DE CE SE NTMPL?

TEMA ACTIVITATII: Culori calde- Culori reciTIPUL ACTIVITATII: de consolidaresi verificare a cunostintelor matematice

OBIECTIVE CADRU:

1. Dezvoltarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene, picturi,

modelaje,

2. Stimularea expresivitatii si creativitatii prin desen, pictura, modelaj.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1. Sa recunoasca elemente ale limbajului plastic si sa diferentieze forme si culori din mediul inconjurator,

2. Sa utilizeze un limbaj adecvat cu privire la diferitele activitati practice concrete.

OBIECTIVE OPERATIONALE: - cognitive -

O1. Sa distinga culorile calde-reci,

O2. Sa realizeze lucrarea folosind tehnicile de lucru deja cunoscute,

O3. Sa compuna spatiul plastic intr-o maniera originala ,

- psiho-motorii

O4. Sa lucreze individual respectand indicatiile primite,

afective

O5. Sa-si exprime opinia fata de propria lucrare si/sau fata de cea a altor copii,

O6. Sa manifeste spirit critic si autocritic.

NIVELUL EXPERIENTIAL: Copiii au mai desfasurat activitati asemanatoare si poseda cunostintele necesare exprimarii intr-un limbaj plastic si realizarii optime a lucrarii.

STRATEGII DIDACTICE:

- Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, exercitiul.

- Mijloace si materiale: acuarele, pensule, hartie pentru desen, gri, modelul

educatoarei, panou pentru expozitia lucrarilor, CD-player.FORME DE ORGANIZARE: Frontala si individualaDURATA:30 35 min.

EV.INSTR.

TIMPOB.

OP.ACTIVITATEA

EDUCATOAREIACTIVITATEA PRESCOLARILORMETODE/

PROCEDEEMIJLOACE/

MATERIALE

1.Moment organizatoric

1' Se va asigura un climat afectiv emotional propice optimei desfasurari a activitatiiPrescolarii se pregatesc pentru activitate.Conversatia

2.Captarea

atentiei

3'Educatoarea va prezenta copiilor un cosulet cu oua, divers colorate, in culori calde-reci, fara a fi, in plus, incondeiate.Copiii privesc cu atentie .

Observatia

Un cos cu

oua colorate.

3.Reactuali-zarea cunostintelor

5' O1- Copiii ce culoare are acest ou?

- Dar ce fel de culoare este aceasta: calda sau rece?

- Deci care sunt culorile calde?

Dar cele reci?

- Dar alb si negru sunt culori?- Oul are culoarea rosu.

- Rosu este o culoare calda.

Copiii raspund.

Alb si negru sunt nonculori.Conversatia

Explicatia

Un cos cu

oua colorate.

4.Anuntarea temei noi

1'- Copii, pentru astazi eu m-am gandit sa coloram noi un puisor care tocmai a iesit din ou. Pentru ca se apropie Pastele, cand noi vopsim ouale in diferite culori, veti putea colora si voi ouale cu orice culoare doriti.Prescolarii asculta cu atentie.Explicatia

5.Dirijarea nvrii

20 O1

O2

O3

O4

Aveti si voi pe masute niste foi de lucru pe care ati lucrat anterior.

Ce ati facut voi atunci?

Acum veti picta suprafata acoperita cu gri intr-o singura culoare. Veti alege, dupa preferinta, o culoare calda sau rece. Dupa care veti picta si puisorul cu galben, ciocul portocaliu si ochii cu negru.

- Daca nu mai aveti intrbari, puteti sa incepeti.

Spor la lucru!

Pe parcursul desfasurarii acestei etape educatoarea asigura sprijin permanent copiilor, sfatuindu-i si incurajandu-i pentru a se manifesta cat mai creativ.

Se asigura un fond muzical adecvat.Atunci noi am aplicat gri pe coaja oului.

Copiii asculta si urmaresc demonstratia educatoarei.

Multumim frumos!

Prescolarii picteaza cu placere.

La nevoie ei solicita sprijinul educatoarei si urmaresc modelul expus.Explicatia

Demonstratia

Observatia

Exercitiul

Conversatia

Lucrarile model ale educatoarei

Cd-player

6.Evaluare

3' O5

O6Evaluarea se va realiza prin critica si autocritica lucrarilor.

Se va solicita prescolarilor sa isi prezinte lucrarile, sa opineze cu privire la lucrarile colegiolor, sa precizeze daca au folosit culori calde sau culori reci, sa motiveze alegerea culorilor.Copiii isi prezinta lucrarile si apreciaza lucrarile colegilor.

Explicatia

Conversatia

Observatia

Lucrarile realizate de

prescolari

7.Incheiere

1'In incheiere lucrarile copiilor vor fi expuse la panou pentru a putea fi apreciate si de parinti.Copiii isi aduc lucrarile la panou

pentru a fi expuse.