PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ LOGOPEDICĂ · participare a copilului. ANEXA 1 Pisica...

12
PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ LOGOPEDICĂ DATA: 07.06.2017 UNITATEA ŞCOLARĂ: CJRAE BRĂILA CLASA : GR.MIJLOCIE CADRU DIDACTIC: prof. logoped Oprea Ana ELEV: M.F.A. DIAGNOSTIC LOGOPEDIC: Dislalie polimorfă/Handicap mintal mediu TIPUL DE TERAPIE: Terapia sigmatismului ETAPA TERAPIEI: Consolidare SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea sunetului S SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidare sunet Ș OBIECTIVE FORMATIV TERAPEUTICE: 1. Pronunţarea corectă a sunetului S in silabe,cuvinte si propoziţii 2.Dezvoltarea vocabularului 3.Dezvoltarea auzului fonematic OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 Să pronuţe corect, după model, sunetul S, în silabe, logatomi şi în cadrul cuvintelor; O2 Să precizeze poziţia sunetului S în cadrul cuvântului (la început, în interior, la sfârşit); O3 Să identifice existența sunetului S în cuvinte; O4 depisteze cuvinte care conţin sunetul S; O5 -şi adapteze mişcările organelor fonoarticulatorii modului corect de pronunţie a sunetului S; O6 -Să completeze propoziții lacunare identificand imaginea potrivită.

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ LOGOPEDICĂ · participare a copilului. ANEXA 1 Pisica...

PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ LOGOPEDICĂ

DATA: 07.06.2017

UNITATEA ŞCOLARĂ: CJRAE BRĂILA

CLASA : GR.MIJLOCIE

CADRU DIDACTIC: prof. logoped Oprea Ana

ELEV: M.F.A.

DIAGNOSTIC LOGOPEDIC: Dislalie polimorfă/Handicap mintal mediu

TIPUL DE TERAPIE: Terapia sigmatismului

ETAPA TERAPIEI: Consolidare

SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea sunetului S

SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidare sunet Ș

OBIECTIVE FORMATIV TERAPEUTICE:

1. Pronunţarea corectă a sunetului S in silabe,cuvinte si propoziţii

2.Dezvoltarea vocabularului

3.Dezvoltarea auzului fonematic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – Să pronuţe corect, după model, sunetul S, în silabe, logatomi şi în cadrul cuvintelor;

O2 – Să precizeze poziţia sunetului S în cadrul cuvântului (la început, în interior, la sfârşit);

O3 – Să identifice existența sunetului S în cuvinte;

O4 – Să depisteze cuvinte care conţin sunetul S;

O5 – Să-şi adapteze mişcările organelor fonoarticulatorii modului corect de pronunţie a sunetului S;

O6 -Să completeze propoziții lacunare identificand imaginea potrivită.

METODE ŞI PROCEDEE: demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic, analiza fonetică,conversaţia

MIJLOACE DIDACTICE: oglinda, material verbal (cuvinte, poezie), acuarela,burete,carioca, fişe de lucru,laptop,aparatura audio.

FORME DE ORGANIZARE:individual

RESURSE UMANE:1 copil

RESURSE TEMPORALE:30 min.

BIBLIOGRAFIE:

1. Emil Verza – Tratat de logopedie – Ed. Humanitas, 2003;

2. Ecaterina Vrăjmaş şi colaboratorii Oprea V., Stoica A., Stancu A., Niculescu S., Gălbinaş E. – Să învăţăm cu ...plăcere, Fişe de exerciţii

logopedice – Asociaţia Reninco România, Bucureşti, 2007;

3. Iolanda Mititine – Probleme psihopedagogice la copilul cu tulburări de limbaj– Editura Ancarom, Iaşi, 1996.

4. C.Bodea-Hategan-Logopedia.Terapia tulburarilor de limbaj.Structuri deschise,Editura trei ,2016

5. Soft educațional ,,Hai să îl spunem pe R,A,M,..”

6. [email protected]

Etapele

activitatii

Timp Ob.

op.

Desfasurarea activităţii Materiale Metode Evaluare

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVULUI

1.Moment

organizatoric

1’ Pregătirea materialelor necesare

pentru desfăşurarea activităţii.

Familiarizarea copilului cu

mediul cabinetului şi crearea

unui climat socio-afectiv optim.

2.Captarea atenţiei 2’ POEZIE (Anexa 1)

Copilul ascultă cu etenţie

poezia

Anexa 1 -

POEZIE

Conversaţia Aprecieri

verbale

3.Comunicarea

temei si a

obiectivelor

2’ Astazi vom avea in vizita o

pisicuță, nu tocmai cuminte,ne

vom stradui sa o chemam cat

mai frumos,ca ea sa ne

asculte.(Anexa 2) Pentru aceasta

va trebui să pronunțăm corect

sunetul S în silabe,cuvinte si

propozitii.

Copilul ascultă cu atenţie. Anexa 2-

imagine cu

pisicuța

Explicaţia

4. Dirijarea

învăţării

15’

O1

O6

Pregătirea generală a

aparatului fono-articulator

Solicit copilului să respire

controlat prelungind expirul.

Solicit să imite după mine:

mişcările de mobilitate facială

(umflarea alternativă a obrajilor,

umflarea şi retragerea alternativă

a obrajilor);

Mobilitatea linguală (limba

- execută mişcările de

respiraţie cu inspir amplu

şi expir prelungit;

-execută mişcările de

mobilitate facială;

-execută mişcările de

motricitate facială, linguală

oglinda

oglindă

Observaţia

Exerciţiul

Demonstraţia

Observaţia

Aprecieri

verbale

O5

O1

O2

O3

O4

O5

lopată, limba jos în gură, vârful

limbii se plimbă de la incisivii

superiori spre vălul palatin);

mobilitatea labială (întinderea şi

rotunjirea buzelor, acoperirea

unei buze cu cealaltă)

Exerciţii pentru dezvoltarea

auzului fonematic:

-cum face cutia de suc când o

desfacem –fsss,fsss,fsss;

-cum sună chemam pisica-

pis,pis,

- cum face roata: scârţ, scârţ,

scârţ;

-cum face șarpele-ssss,ssss,

- cum face gâscanul-ssss,ssss,

-Cante cu mișcări- Dacă vesel se

trăiește!

-Pronuntarea unor silabe directe

si indirectecu sunetul S;sunetul

S in pozitie intervocalica

- Fisa cu cuvinte care contin

sunetul in pozitie inițială,

mediana,finala,(Anexa3)

-Identificarea și marcarea

şi facială demonstrate;

-emite după model şi

independent

onomatopeele

Laptop,soft educational

-pronunţă reflectat a

silabelor,cuvintelor care

contin sunetul S

-relateaza ce vede in

imaginile indicate pe

Exerciţii

pentru

dezvoltarea

auzului

fonematic

Laptop,soft

educational

Anexa 3-

Anexa 4-

Anexa 5 -

Fișe de lucru

Imitaţia

Exerciţiul

Exerciţiul

Exerciţiul

Observaţia

Aprecieri

verbale

Aprecieri

verbale

pozitiei sunetului S (Anexa 4)

-Fișă cu propozitii lacunare si

imagini(Anexa 5)

laptop, pronuntand corect

cuvintele ce contin sunetul

S

-copilul identifica sunetul

in cuvintele date,stabileste

pozitia acestuia si

completeaza propozitiile

lacunare

Exerciţiul

5. Asigurarea

feed-back-ului

8’ O1

O3

O4

O5

Joc didactic: ,,Pisica bea lapte!”

Prezint copilului o coala de

hartie,un buretel cu acuarela

albastra ,îi explic regulile

jocului, fisa (Anexa 6)

-recunoaşte şi denumeşte

pronunţând corect sunetul

S în cadrul cuvintelor;

Coala de

hartie,

acuarela,

burete

Anexa 1-

poezie

Anexa 6-

desfasurarea

jocului

Jocul didactic

Exerciţiul

Imitatia

Aprecieri

verbale

6. Incheierea

activităţii

2’ Ofer elevului o fişă care conţine

un desen pentru a colora şi

verbaliza (utilizândcuvintele cu

sunetul S ) (Anexele 1 și 2). Fac

aprecieri cu privire la modul de

Anexa 2 -Fişa

de colorat

Anexa 1 -

Poezia

Conversatia

participare a copilului.

ANEXA 1

Pisica neascultătoare

Lapte a turnat din sticlă

Ca să bea a mea pisică

Sanda, pisicuţa mea,

Doar lapte ar vrea să bea.

Sanda îşi bagă lăbuţa,

– Stai, se bea doar cu limbuţa!

Sanda nu m-a ascultat

Stă ascunsă acum sub pat,

Singură şi supărată,

C-a murdărit casa toată.

Cu lăbuţa a vărsat

Tot laptele pe sub pat.

Sanda nu fi supărată

Ai să speli tu casa toată

De nu asculţi, altă dată

Ai să mesteci doar salată.

ANEXA 5

TERMINĂ PROPOZIŢIA !

Termină propoziţia prin denumirea imaginii care se potriveşte!

1.Sonia stă la

……………………………

(casă/ castel)

2. Lui Sandu îi place să

manănce supă de

……………………………………………

(os/ fasole)

3. Toată ziua

miaună…………………….

(soldat/ pisica)

4. Iarna ne dăm cu

………………………..

(sacul/ sania)

ANEXA 4

2. Denumeşte imaginile!Unde se aude in cuvânt sunetul S?Colorează pătratul corespunzător!

ANEXA 3

ASCULTA CU ATENTIE! UNESTE CU O LINIE IMAGINILE CARE INCEP CU SUNETUL S CU IMAGINEA CARE REPREZINTĂ

ŞARPELE

In această etapă nu cerem copilului să pronunţe cuvintele,doar să asculte cu atenţie.

Anexa 6

Joc didactic-Pisica bea lapte!

Materiale:

– poezia „Pisica neascultătoare” , acuarele, pensulă, bureţel de vase, o coală de bloc de desen

– material verbal: sticlă, pisică, Sanda, pisicuţa, să, stai, se, ascultat, stă, ascunsă, singură, supărată, casa, vărsat, sub, speli,

asculţi, mesteci, salată

Procedură:

Pas 1:

– i se va prezenta copilului poezia „Pisica neascultătoare” şi anexa 2

Pas 2:

– se va înmuia un colţ al buretelui în acuarelă de culoare albastru deschis

Pas 3:

– cu ajutorul buretelui, copilul va face urme pe coala de hârtie, imitând urmele de lăbuţe ale pisicii din poezie

Pas 4:

– la fiecare urmă de lăbuţă pe care copilul o va face pe coala de hârtie, va repeta după logoped câte un cuvânt din poezie,

care conţine sunetul S

Indicaţie de lucru:

– Cu ajutorul bureţelului înmuiat în acuarelă de culoare albastră, vei face pe coala de hârtie urme de lăbuţe de pisică. Vom

spune impreună poezia despre pisicuță și vei face o urmă de lăbuţă la fiecare cuvânt în care se aude sunetul S.