PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati...

14
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PROF. PT. INV. PRESCOLAR: MARIAN SIMONA GRADINITA CU P.P. ”CRAI NOU” COMANESTI DATA: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit „Crai Nou” EDUCATOARE: Marian Simona Niculina GRUPA: Pregatitoare B TEMA ANUALA: “Când, cum şi de ce se întâmplă?” TEMA PROIECTULUI: Minunata lume a animalelor SUBTEMA: “ In lumea animalelorFORMA DE REALIZARE: Activitate integrată de o zi TIPUL DE ACTIVITATE: verificare si consolidare de cunostinte FORME DE ORGANIZARE: In grupuri Individual Frontal ACTIVITATI DE INVATARE: ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP): RUTINE - Sosirea copiilor la grădiniţă – deprinderi specifice; ALA I : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE : BIBLIOTECA: Munca Independenta la fisa cu caracter interdisciplinar „Grupeaza animalele dupa modul lor de viata” „Coloreaza animalul tau preferat.Motiveaza-ti preferinta”

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PROF. PT. INV. PRESCOLAR: MARIAN SIMONA GRADINITA CU P.P. ”CRAI NOU” COMANESTI

DATA: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit „Crai Nou” EDUCATOARE: Marian Simona Niculina GRUPA: Pregatitoare B TEMA ANUALA: “Când, cum şi de ce se întâmplă?” TEMA PROIECTULUI: Minunata lume a animalelor SUBTEMA: “ In lumea animalelor” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată de o zi TIPUL DE ACTIVITATE: verificare si consolidare de cunostinte FORME DE ORGANIZARE:

In grupuri Individual Frontal

ACTIVITATI DE INVATARE:

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP): RUTINE - Sosirea copiilor la grădiniţă – deprinderi specifice; ALA I : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE :

BIBLIOTECA: Munca Independenta la fisa cu caracter interdisciplinar „Grupeaza animalele dupa modul lor de viata” „Coloreaza animalul tau preferat.Motiveaza-ti preferinta”

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

ARTĂ: Modelaj-,, Animalul preferat” JOC DE MASĂ: “ Animale sălbatice(ursul, soricelul, ariciul)”-puzzle. CONSTRUCTII: adaposturi pentru animale( ferma animalelor) RUTINE:

-Servirea micului dejun – deprinderi de igienă şi autoservire;

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢA : Salutul; Prezenta; Calendarul naturii; Intalnirea de grup – tema „De ce iubim animalele?” Tranziţii:” Graiul animalelor”-joc cu text şi cânt” ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE): (DS) CUNOASTEREA MEDIULUI: CE STIM DESPRE ANIMALE? Joc didactic cu caracter interdisciplinar (DEC) ACTIVITATE PLASTICA : MASTI CU ANIMALE PENTRU PERSONAJE DIN POVESTI(vulpe, urs, lup, cana, iezi) tehnici de pictură -burete si beţişor cu vată . ALA II : ,,Animale pe cale de dispariţie”- vizionare imagini PPT ACTIVITATI LIBER ALESE - ALA 1

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Să continue activitatile din ziua precedenta daca mai prezinta interes ; Să initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ;

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

Să foloseasca materialele din centre bazandu-se pe priceperile şi deprinderile insusite anterior; sa lucreze independent sau in grupuri mici in centrele alese; Să manifeste spirit de echipa colaborand la realizarea unei activitati in comun. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

BIBIOTECA: Să recunoasca animalele salbatice si sa le incercuiasca; *Să rezolve corect fisa respectând cerinţele acesteia;

ARTA: * Să modeleze animalul preferat în culoarea naturală,; o *Să păstreze o poziţie corectă in timpul lucrului; o *Să păstreze ordinea la locul de munca

*Să redea teme plastice specifice modelajului JOC DE MASA:

Să reconstituie imagini cu animale sălbatice din piese puzzle; Să diferenţieze piesele în funcţie de culorile imaginilor şi forma

pieselor; Să descrie continutul tabloului realizat; Să coopereze cu colegii de grup în vederea finalizării sarcinii.

CONSTRUCTII:

să construiască prin suprapunere, alăturare, îmbinare modele din realitatea înconjurătoare – adăposturi pentru animale;

să colaboreze creativ şi eficient pentru a realiza tema dată

Resurse: Procedurale: jocul, exercitiul, explicatia, conversatia, demonstratia, aprecierea, Turul Galeriei ; Materiale: jocuri de masa tip puzzle, planse cu animale,planse pe care sunt redate siluetele animalelor salbatice, reviste, carti, fise de evaluare, cuburi

Organizatorice: pe centre de interes, individual, frontal

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP): ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢA Salutul; Prezenta; Calendarul naturii; Intalnirea de grup – tema „De ce iubim animalele?” OBIECTIVE DE REFERINTA: * Sa se implice activ în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: * Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări ; * Să adopte un comportament adecvat în timpul salutului (mimică, gesturi, privire, ) ; * Să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i numele; * Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat; * Să comunice pe baza unei idei elaborate; * Să schimbe impresii, opinii, păreri transmiţând cu sinceritate experienţele, părerile despre un anumit eveniment. Resurse: Procedurale: conversaţia, explicaţia,jocul, problematizarea, brainstormingul Materiale : panoul Evidenţa grupei , Calendarul naturii, jetoane cu caracteristici ale vremii.

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

Organizatorice: individual, frontal

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):

(DS) CUNOASTEREA MEDIULUI: „CE STIM DESPRE ANIMALE?

Joc didactic cu caracter interdisciplinar

(DEC) ACTIVITATE PLASTICA : MASTI PENTRU CARNAVAL (tehnici

de pictură -burete si beţişor cu vată)

SCOPUL ACTIVITATII:

Consolidarea, sistematizarea şi verificarea cunoştinţelor copiilor referitoare la animale; Implicarea activ- participativa a copiilor la activitati de grup si frontale; Cultivarea sociabilitatii copiilor , a intereselor si a deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc. OBIECTIVE CADRU:

Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător; stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;

Utilizarea unui limbaj adecvat în prezentarea unor fenomene din mediul înconjurător;

Dezvoltarea exprimării orale, înţelegerea şi utilizarea corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale;

Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi transmite intenţii, gânduri, semnificaţii mijlocite de limbajul scris;

Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numerele şi cifrele.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv , sa utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical;

Sa-si fixeze unele reprezentari si cunostinte legate despre animale; Sa-si dezvolte spiritul de observatie, al rapiditatii in gandire si actiune; Sa compuna in mod creativ spatiul plastic. Să cunoască si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei

teme plastice; Să identifice, sa proiecteze si sa găsească cat mai multe soluţii pentru

realizarea temei propuse in cadrul activităţilor plastice;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a) cognitiv-informationale:

- sa denumeasca animalele domestice cat si pe cele salbatice; - sa descrie animalele domestice si salbatice prezente in imagini; - sa compare un animal domestic cu un animal salbatic;

- sa asocieze imaginile animalelor prezente pe cub cu anumite poezii, cantece sau povesti invatate;

- sa analizeze mediul in care traiesc animalele; - sa analizeze rasele de animale domestice;

- sa argumenteze de ce omul are nevoie de animale; - sa precizeze cu ce se hranesc animalele domestice si salbatice;

- sa explice de ce oamenii au grija de animale; - să identifice caracteristicile animalelor domestice şi sălbatice;

- să recite o poezie cu respectarea intonaţiei, ritmului, pauzei şi în concordanţă cu mesajul transmis de aceasta;

- să clasifice animalele după criteriul hranei lor; - să definească noţiunea de „animal domestic; - să denumească locul în care animalele sunt adăpostite; - să enumere animale dintr-un anumit habitat; - să se exprime în propoziţii simple şi dezvoltate; - sa aseze animalele domestice in cercul de culoare rosie si pe cele salbatice in cercul verde; - să identifice asemănările şi deosebirile dintre animalele domestice şi cele salbatice;

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

- aseze in interiorul intersectiei celor doua cercuri jetoane care reprezinta asemanarile dintre animalele domestice si salbatice; - să realizeze pata de culoare cu ajutorul buretelui si a betisorului;

Afectiv-volitive: - să participe conştient la activitatea grupului; - să stabilească relaţii de intercomunicare, de cooperare cu membrii grupului; - să manifeste interes pentru investigarea realităţii înconjurătoare;

- să- şi exprime liber emoţiile şi sentimentele faţă de animale.

a) Psiho-motrice: - să utilizeze corect instrumentele de lucru ; - să compună estetic, în spaţiul plastic; - să realizeze corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai

mâinilor; - să respecte ordinea etapelor realizării lucrării; - să lucreze curat şi îngrijit, păstrând ordinea la locul de muncă.

METODE SI PROCEDEE: Conversatia, Surpriza Explicatia Demonstratia Observatia Metoda cubului Diagrama Venn Turul Galeriei MATERIAL DIDACTIC: Laptop, CD de la Zana Padurii, Prezentare Power Point cu animale salbatice si domestice, jetoane, bilete cu sarcini de rezolvat, cub, diagrama Venn, stimulente, acuarele,farfuriute cu tempera, pahare pentru apa,burete ,betisoare ,servetele, machete de masti,panou pentru expozitie.

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

ACTIVITATI LIBER ALESE – ALA2

„Animale pe cale de dispariţie”- Vizionare imagini PPT:

Obiective de referinţa:

* Să participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât si în calitate de auditor; Obiective operaţionale:

* Să schimbe impresii, opinii, păreri transmiţând cu sinceritate experienţele, părerile despre un anumit eveniment. * Să-şi manifeste sentimentele de aprobare faţă de acţiunile pozitive ale oamenilor in legătura cu animalele şi de dezaprobare faţă de cele negative; * Să schimbe impresii, opinii, păreri transmiţând cu sinceritate experienţele, părerile despre un anumit eveniment.

Resurse: Procedurale:conversaţia,explicaţia, problematizarea Materiale: laptop, DVD, Organizatorice: frontal BIBLIOGRAFIE:

1. Ministerul Educaţiei Naţionale, „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura Integral, Bucureşti, 2000.

2. Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Prezentări şi explicitări, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009

3. Breban, Silvia Metode interactive de grup, Ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002

4. „Revista invatamantului prescolar” nr. 1-2/2011, editura Arlequin

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

SCENARIUL ZILEI:

1. SALUTUL :

După ce sosesc toţi copiii, le propun, ca în fiecare dimineaţă să facem cercul prieteniei pentru a desfăşura “întâlnirea noastră obişnuită de dimineaţă”. Le voi propune ca salutul nostru să fie legat de tema săptămânii şi să ne salutăm folosindu-ne de numele animalelor sălbatice cunoscute si de insusiri ale acestora : “Bună dimineaţa, iepuraş pufos” , “Bună dimineaţa, veveriţa vesela!

2. PREZENTA:

3.CALENDARUL NATURII:

- Ce zi este astazi? - In ce luna ne aflam? In ce anotimp? - Stabilirea si consemnarea vremii cu ajutorul meteorologilor de serviciu

4.ACTIVITATEA DE GRUP:

„De ce iubim animalele?”

5.NOUTATEA ZILEI:

- prezentarea si ascultarea CD primit de la Zana Padurii

6.ORARUL ZILEI: Ne vom propune sa rezolvam ceea ce Zana Padurii ne-a rugat pentru a le face o surpriza prietenilor ei, animalele prin prezentarea la carnaval. Se anunta astfel si tema zilei :” In padure e carnaval!”, precum si scopul acesteia. Activitatea de Cunoasterea Mediului se va realiza prin metoda cubului si Diagrama Venn, iar jocul cu caracter interdisciplinar se numeşte ”Spune ce stii despre..”. La Activitatea Plastica vom utiliza tehnici noi de pictura (bucatele de burete si beţişoare cu capăt de vata)pentru pictarea mastilor cu care copiii se vor costuma la carnavalul din pădure. Bucuroşi că au rezolvat toate sarcinile propuse,

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

ca vor putea participa la petrecere,Zana este multumita, copiii vor urmări imagini ppt in care sunt prezentate animale aflate pe cale de dispariţie.

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

Nr. crt.

Etapele activităţii

Conţinut ştiinţific

Strategii didactice

Metode si procedee

Mijloace de învăţământ

Evaluare/ Metode şi indicatori

1. Moment organizatoric

Pregătirea materialelor necesare pt. fiecare centru de activitate. Asigurarea unui climat educaţional favorabil,in concordanta cu tema saptamanii.

2.

Captarea atenţiei

La coltul Biblioteca copiii vor gasi un cd pe care il vor asculta. Este un mesaj de la Zana Padurii care ii invita in padure la Carnaval, dar pentru a putea participa vor trebui sa demonstreze cat de multe au invatat ei despre animalele domestice dar si despre cele salbatice.

Conversaţia Explicaţia

CD Proba orala: -realizarea conversatiei

3.

Enunţarea temei şi a

obiectivelor

După ce realizam prezenta copiilor si completam calendarul naturii, copiii asculta cu atenţie ce vom realiza pe parcursul zilei de astăzi. Astfel, ii anunţ ca vom încerca sa ne straduim cat mai bine sa realizam ceea

Conversaţia

-înţelegerea mesajului transmis;

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

ce Zana ne-a rugat : la Activitatea de Cunoasterea Mediului vom juca un joc care se va numi „ Spune ce stii despre..!” si vom folosi 2 noi metode: metoda cubului si diagrama Venn.

-înţelegerea mesajului transmis;

4. Dirijarea invatarii

Se prezinta materialele trimise de Zana Animalelor cu precizarea ca tot ceea ce vom lucra noi astazi ea va sti si va tine cont de activitate in momentul in care vom fi chemati la carnaval. „Zana v-a trimis un cub (îl arăt copiilor şi-l rostogolesc pentru a vedea că pe fiecare latură este prezentat cate un animal), care îl vom folosi astăzi la activitate. Pe fiecare latură a cubului e lipit cate un animal domestic sau salbatic. V-am împărţit pe grupe, asta înseamnă că veţi lucra împreună. Eu voi rostogoli cubul (zarul) şi la ce sarcină se va opri aceea va avea de făcut prima grupă. Împart copiii în I grupă, a II-a etc. Pot să-şi denumească grupa.(De ex. grupa iepuraşilor) Dau cu zarul şi spun primei grupe ce va avea de făcut(De ex. pe zar scrie

Conversatia Motoda cubului

Cub Jetoane

Proba orala: -realizarea conversatiei Proba orala:

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

,,Numeşte”, deci ei vor trebui să numească toţi locuitorii pădurii sau ,,descrie” şi ei vor trebui să descrie un animal prezent pe jetonul de pe cub) şi la fel precizez şi celorlate grupe ce sarcină au. Întreb pe rînd fiecare grupă dacă a reţinut ce are de făcut . Le voi cere să se concentreze şi să se sfătuiască între ei, apoi să-şi aleagă pe cineva care să fie şeful, adică să răspundă pentru ei. Voi cere să fie atenţi şi să reţină ce spune fiecare grupă pentru că la sfârşit vor mai avea o sarcina de rezolvat. Le voi lăsa 2-3 min să se concentreze apoi voi cere unei grupe să-şi spună sarcina şi să o rezolve, în timp ce celelalte grupe ascultă şi pot corecta dacă li se pare că s-a greşit undeva. Se apreciază si stimuleaza răspunsurile bune şi se trece la altă grupă şi la altă sarcină de lucru. Îi voi supraveghea în permanenţă şi îi voi ajuta acolo unde nu se descurcă. După ce se vor epuiza toate sarcinile se va face o concluzie.

stimulente

-realizarea conversatiei

5. Obtinerea performantei

Le prezint copiilor pe flanerograf o diagrama pe care vor trebui sa o rezolve impreuna. Voi cere sa copiilor sa

Diagrama

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - timtim- · PDF fileSă initieze jocuri si activitati folosindu-si propria imaginatie si creativitate ; Să foloseasca materialele din centre bazandu-se

completeze diagrama cu animale, fiecare pereche spunandu-si ideile. Voi cere copiilor sa selecteze si sa plaseze animalele domestice in cercul de culoare rosie, animalele salbatice in cercul de culoare verde. La mijloc unde cele 2 cercuri se intersecteaza vom aseza asemanarile dintre cele doua categorii de animale.

Metoda Diagrama Venn

Jetoane stimulente

Proba orala: -realizarea conversatiei

6. Asigurarea feed-back-ului

Se vor purta discutii despre animalele salbatice si cele domestice, se vor exemplifica si descrie la alegere un animal preferat.

conversatia

Proba orala: -realizarea conversatiei

7. Incheierea activitatii

Se fac aprecieri generale si individuale legate de activitate. Se cânta cântecul: „La ospete”

Conversaţia recompense

Aprecieri verbale