Proiect BILOGIE Sensibility of Animals

10
PROIECT DE LECŢIE ŞCOALA: Colegiul “Mihai Viteazul” Bumbesti – Jiu PROFESOR: Golumbeanu Luminiţa CLASA: a- X- a A ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii OBIECTUL: Biologie FILIERA :Teoretica PROFIL: Real SPECIALEZAREA: Matematica – Informatica UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Sensibilitatea TEMA LECŢIEI: Organele de simt ale mamiferelor TIPUL LECŢIEI: Recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor SCOPUL LECŢIEI: - consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor referitoare la structura si rolul organelor de simt ale mamiferelor - dezvoltarea capacităţii de sinteză, sistematizare şi de reproducere logică a cunoştinţelor referitoare la structura si rolul organelor de simt ale mamiferelor COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1 Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare despre lumea vie 1.2 Recunoaşterea organelor de simt la mamifere in scopul compararii intre ele 3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor 4.1 Utilizarea terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare 4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare 5.2Explicarea si aplicarea unor reguli si procedee de protejare a sănătăţii proprii COMPETENŢE DERIVATE: Elevii trebuie: - sa defineasca notiunea de sensibilitate - să enumere organele de simt la mamifere - să descrie organele de simt la mamifere si rolul acestora - să indice pe mulaje elementele componente ale organelor de simt - să completeze fisa de activitate propusa de profesor - sa manifeste interes pentru studiul disciplinelor biologice - sa exerseze abilitati de comunicare si cooperare RESURSE: - procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, observaţia - materiale: mulaje organe de simt, manual, atlase - forma de organizare: activitate frontală

description

Proiect BILOGIE

Transcript of Proiect BILOGIE Sensibility of Animals

Page 1: Proiect BILOGIE Sensibility of Animals

PROIECT DE LECŢIEŞCOALA: Colegiul “Mihai Viteazul” Bumbesti – JiuPROFESOR: Golumbeanu LuminiţaCLASA: a- X- a AARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturiiOBIECTUL: BiologieFILIERA :TeoreticaPROFIL: RealSPECIALEZAREA: Matematica – InformaticaUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: SensibilitateaTEMA LECŢIEI: Organele de simt ale mamiferelorTIPUL LECŢIEI: Recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor SCOPUL LECŢIEI:

- consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor referitoare la structura si rolul organelor de simt ale mamiferelor

- dezvoltarea capacităţii de sinteză, sistematizare şi de reproducere logică a cunoştinţelor referitoare la structura si rolul organelor de simt ale mamiferelor

COMPETENŢE SPECIFICE:1.1 Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare despre lumea vie1.2 Recunoaşterea organelor de simt la mamifere in scopul compararii intre ele3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor4.1 Utilizarea terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare5.2Explicarea si aplicarea unor reguli si procedee de protejare a sănătăţii proprii

COMPETENŢE DERIVATE: Elevii trebuie:- sa defineasca notiunea de sensibilitate- să enumere organele de simt la mamifere- să descrie organele de simt la mamifere si rolul acestora- să indice pe mulaje elementele componente ale organelor de simt- să completeze fisa de activitate propusa de profesor- sa manifeste interes pentru studiul disciplinelor biologice- sa exerseze abilitati de comunicare si cooperare

RESURSE:- procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin

descoperire, observaţia- materiale: mulaje organe de simt, manual, atlase- forma de organizare: activitate frontală

EVALUARE:- evaluare formativă prin chestionare orală

BIBLIOGRAFIE:- Stelica Ene, Gheorghita Sandu, Gheorghe Gamaneci, Biologie, Manual pentru clasa

a X-a, Editura LVS Crepuscul, Ploiesti, 2005- Ciurchea Maria, Ciolac-Rusu Anca, Iordache I., Metodica predării ştiinţelor

biologice, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1982- Ene Lucia, Olteanu Silvia, Mihai Adriana , Ghid pentru Bacalaureat clasele IX-X,

Editura Gimnasium, Targoviste, 2009

Page 2: Proiect BILOGIE Sensibility of Animals

DESFĂŞURAREA LECŢIEIMomentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Moment organizatoric - Notează absenţii

- Solicită pregătirea celor necesare lecţiei

-Elevul de serviciu prezintă elevii absenţi.-Pregătesc caietul de biologie, manualul.

Anunţarea temei şi a planului de recapitulare

Anunţă elevilor încă din ora anterioara planul de recapitulare al lectiei „Organele de simt la mamifere”. La începutul lecţiei de zi realizează o reactualizare a titlului lecţiei ce urmează a fi recapitulată şi a planului de recapitulare sub forma unor întrebări de tipul:

- Ce temă aţi avut de recapitulat pentru astăzi?

- Care sunt problemele principale pe care le-aţi urmărit când aţi repetat acasă această temă?

Elevii răspund că:- Au avut de recapitulat lecţia: „Organele de simt la mamifere”.

Principalele probleme urmărite în recapitularea lecţiei ” „Organele de simt la mamifere” au fost:

- Definiţia sensibilitatii.- Enumerarea organelor

de simt la mamifere.- Descrierea organelor

de simt la mamifere.- Particularitatile

organelor de simt la mamifere.

Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor

Adreseaza întrebări de tipul:- Cum definiţi sensibilitatea?

- Specificati care sunt organele de simt la mamifere?

- Precizati din ce este alcatuit globul ocular?

- Care sunt invelisuri oculare ale globului ocular? Dar elementele componente ale

Elevii răspund:- Sensibilitatea reprezintă proprietatea organismelor de a reactiona la informatiile primite din mediu.

- La mamifere se intalnesc urmatoarele ogane de simt: ochiul, urechea, pielea, limba, nasul.

- Globul ocular este alcatuit din: invelisuri oculare, aparat optic si sistem receptor

- Invelisuri globului ocular de la exterior spre interior sunt: sclerotica, coroida si retinaAparatul optic este alcatuit din

Page 3: Proiect BILOGIE Sensibility of Animals

aparatului optic?

- De cine este reprezentat sistemul receptor?

- Ce rol are tunica externa a globului ocular? Dar cea mijlocie?

- Prezentati strucurile prezente in partea anterioara a coroidei.

- Precizati cel putin doua caracteristici pentru fiecare element transparent.

- Specificati care este zona de acuitate vizuala maxima si unde este localizata aceasta?

- Cere elevilor sa indice pe mulaj elementele componente ale globului ocular.

- Cum este imaginea formata pe retina?

- Ce defecte de vedere

urmatoarele medii transparente:cornee, umoare apoasa, cristalin, umoare vitroasa.

- Sistemul receptor este reprezentat de retina.

-Tunica externa a globului ocular are rol protector, iar cea mijlocie are rol nutritiv.

- In partea anterioara a coroidei se afla: - corpul ciliar care este alcatuit din procese ciliare si muschiul ciliar

- irisul cu un orificiu central numit pupila

- Corneea – este avasculara, bogat inervata, reprezintă portiunea transparenta a scleroticii;- Umoarea apoasa – este un lichid transparent localizat in camera anterioara, produs de procesele ciliare, transporta substantele nutritive si plastice catre cristalin si cornee;-Cristalinul – este o lentila biconvexa, avasculara, invelita in cristaloida;- Umoarea sticloasa - este un gel transparent, localizat in camera posterioara.

- zona de acuiatate vizuala maxima este reprezentata de fovea centralis , care este o depresiune localizata in centrul maculei lutea (pata galbena)

- Indica pe mulaj elementele componente ale globului ocular.

- Imaginea formata pe retina este: reala, rasturnata, mai mica decat obiectul.

- Defectele vederi: miopia, hipermetropia, astigmatismul, strabismul, etc.

- Urechea externa este formata

Page 4: Proiect BILOGIE Sensibility of Animals

cunoasteti?

- Din ce este formata urechea externa?

- Cu cine comunica urechea medie si prin ce?

- Care sunt receptori pe care ii prezinta urechea interna?

- Specificati care sunt functiile pielii?

- Care sunt cele patru gusturi fundamentale pe care le percepe omul?

- Unde sunt localizati muguri gustativi?

- Precizati in ce consta adaptabilitatea simtului gustativ si olfactiv?

- Cere elevilor sa indice pe mulaj elementele componente ale urechii.

din pavilion si conduct auditiv.

- Urechea medie comunica cu: urechea externa prin membrana timpanica, urechea interna prin fereastra ovala si prin fereastra rotunda, faringele prin trompa lui Eustachio.

- Urechea interna prezinta receptori pentru echilibru si pentru auz.

- Functiile pieli sunt: de organ de simt, protectie mecanica, protectie biologica, reglarea temperaturi, excretie, etc.

- Cele patru gusturi fundamentale pe care le percepe omul sunt: amar, acru, dulce si sarat

- Muguri gustativi sunt localizati pe papilele gustative ale mucoasei linguale.

- Senzatia gustativa si olfactiva dispare chiar daca stimulul persista.

- Indica pe mulaj elementele componente ale urechii.

Evaluarea performantei elevilor Notează elevii care au participat activ la lecţie

Raspund la intrebarile adresate de catre profesor

Fisa de activitate

Page 5: Proiect BILOGIE Sensibility of Animals

1. Realizati un acrostich in care pe verticala sa obtineti cuvantul “receptor”, utilizand notiunile invatate la organele de simt.

2. Completati desenele de mai jos:

Fisa de activitate

Structura ochiului

Structura urechii

……………………

…………………………………………

……………………

……………………

Page 6: Proiect BILOGIE Sensibility of Animals

- rezolvare-

1. Fiecare elev realizeaza un acrostich in care sa obtina cuvantul receptor pe verticala, utilizand notiunile studiate la organele de simt:

R…………………………………….E………………………………….....C…………………………………….E……………………………………..P……………………………………..T……………………………………..O…………………………………….R…………………………………….

2. Se completeaza corect desenele:

Structura ochiului

Structura urechii

Page 7: Proiect BILOGIE Sensibility of Animals

PLAN DE RECAPITULARE

ORGANELE DE SIMT LA MAMIFERE

- Definiţia sensibilitatii

- Enumerarea organelor de simt: ochii urechea pielea limba nasul

- Ochiul: Invelisuri oculare:

Sclerotica Coroida Retina

Aparat optic Cornee Umoare apoasa Cristalin Umoare vitroasa

Sistem receptor

- Urechea: Externa Medie Interna

- Pielea, limba, nasul : Funcţii Receptori