PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf

9
GRǍDINIȚA NR.22”SF.ANA”CRAIOVA GRUPA PREGǍTITOARE PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATǍ HORA LEGUMELOR Educatoare : Mariana Bejan

Transcript of PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf

Page 1: PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf

GRǍDINIȚA NR.22”SF.ANA”CRAIOVA

GRUPA PREGǍTITOARE

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATǍ

HORA LEGUMELOR

Educatoare : Mariana Bejan

Page 2: PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf

Proiect de activitate integrată

Tema de studiu: “Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Tema proiectului: “Ce mă ȋnconjoară?”

Subtema: “Ce ne aduce toamna-n coş?”

Forma de realizare: activitate integrată – ALA-ADE (DLC, DOS)- ADP

Activităţi de învăţare:

ADP:

●Întâlnirea de dimineaţă: mişcări de înviorare,salutul,ziua,luna în care ne aflăm, completarea

calendarului naturii, discuţii despre anotimpul toamna şi despre fructele de toamnă.

●Mă pregătesc pentru activităţi.

●Joc de mişcare: “Coşul rupt!”

ALA - Centre de interes:

●Ştiinţă: “Etichete pentru borcane.”

●Artǎ: “Cartea legumelor“- desen, colorare legume de toamǎ.

●Joc de masǎ: “Puzzle”- Legume de toamnă.

●Construcţii: “Legume de toamnă”- piuneze

ADE – “ Hora legumelor”

●DLC - joc didactic;

●DOS - activitate practică.

Scopul activităţii: ◦ Formarea deprinderii de a răspunde corect şi complet la întrebările adresate;

◦ Educarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic;

◦ Dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini, obiecte.

Obiective operaţionale:

ALA

Ştinţă:

◦ Să raportze corect numărul la cantitate;

◦ Să numere conştient în limitele 1-5.

Artǎ:

◦ Să utilizeze tehnica desenului în redarea legumelor de toamnă, respectând conturul şi culorile

potrivite.

Joc de masǎ:

◦ Să reîntregească imaginea legumelor de toamnă.

Construcţii:

◦ Să redea imaginea legumelor de toamnă cu ajutorul piunezelor.

ADE

DLC –“ Ce ştii despre mine?” - joc didactic.

◦ Să denumească imaginile de pe jetoane;

Page 3: PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf

◦ Să descrie imaginea de pe jetoane;

◦ Să formuleze propoziţii;

◦ Să reprezinte grafic o propoziţie;

◦ Să răspundă corect la întrebări.

DOS – “ Coşul cu legume” – colaj.

◦ Să decupeze imaginea legumei dupa conturul trasat pe hartie ;

◦ Să lipescă siluetele obţinute ȋn urma decupǎrii pentru a realiza imaginea coşului cu legume;

◦ Să redea cu ajutorul grisului aspectul de legume brumate.

Strategii didactice:

Metode: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul. Lucrul individual, metoda

Diamantul.

Mijloace de învăţământ: jetoane cu imagini reprezentând legume, ecusoane pentru copii,

jetoane (mici) cu legume pentru copii, medalioane pentru jocul de mişcare, lipici, gris, hârtie

glasata, frunze presate de diferite forme si culori specifice toamnei.

Forma de organizare: pe grupuri, frontal, individual.

Durata: 1 zi.

Locul desfăşurării: sala de grupă.

Material bibliografic:

„Revista învăţământ preşcolar”, 2009

„Metode interactive de grup”

„Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, nivel 5- 7 ani

„Metodica predării în învăţământul preşcolar”. 2007

“Activitatea integrate din gradinita”-ghid,Editura Didactica Publishing House,2008

Page 4: PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu “Întâlnirea de dimineaţă”, în inceputul căreia facem puţină

mişcare „Ca să fiu copil voinic/Eu fac sport încă de mic/Merg în pas alergător/Sar apoi într-

un picior/Mă opresc, respir uşor/Întind braţele să zbor/Dar cel mai bine e să fac şi

gimnastică/Un, doi,un,doi,/Faceţi toţi la fel ca noi!/Ăsta-i doar un început/Ia priviţi cât am

crescut!”.

Ne aşezăm şi continuăm cu salutul, facem prezenţa, stabilim la Calendarul Naturii, ziua,

data, cum este vremea afară, luna în care suntem.

Le voi spune apoi că Zâna -Toamnă mi-a trimis o scrisoare în care ne roagă să îi arătăm cât

de multe ştim noi despre roadele ei şi în special despre legumele de toamnă.

“Dragii mei, ştiu că azi este o zi importantă pentru voi, văd că sunteţi foarte frumoşi,

sunteţi aranjaţi, dar vreau să văd că sunteţi şi cei mai cuminţi copii din grădiniţă.

Eu am văzut că în săptămâna aceasta la grădiniţă vorbiţi despre roadele mele şi anume

despre legumele de toamnă.

Am aflat că voi ştiţi foarte multe lucruri despre mine şi bogăţiile mele, iar ca să fiu

sigură că aşa este v-am pregătit câteva sarcini-surpriză şi dacă reuşiţi să le îndepliniţi cu

succes, adică să răspundeţi corect şi nu mai când sunteţi întrebaţi, lucraţi ordonat în

centre şi mai ales în linişte, la sfârşitul activităţiilor copiii cuminţi vor fi recompensaţi!

Aşa că, dragi copii, să trecem la treabă!

Pe cutie aveţi un plic!

Deschideţi plicul şi urmaţi instrucţiunile!

Mult noroc!

Aştept numai rezultate bune!

La revedere, copii!”

Prin această scrisoare realizez captarea atenţiei pentru desfăşurarea jocului didactic de la

Educarea limbajului “Ce stii despre mine?”

După terminarea activităţii de Educarea limbajului, urmează vizitarea centrelor de interes

pregătite, unde explic sarcina de lucru: Artă, Ştiinţă, Biblioteca,Joc de msa şi Construcţii.

Copiii îşi aleg centrele.

Urmăresc realizarea cât mai corectă a sarcinilor de lucru.

În încheiere voi face aprecieri verbale şi le voi acorda recompense

Page 5: PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf

PROIECT DIDACTIC

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONŢINUT

ŞTIINŢIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1.MOMENT

ORGANIZATORIC

Aerisirea sălii de

grupă.

Pregătirea centrelor

şi a materialelor

necesare activităţii

2.CAPTAREA

ATENŢIEI

Citesc scrisoarea de la Zâna

Toamna.

Explicaţia

Conversaţia

Sesizarea

atenţiei

copiilor.

3.REACTUALIZAREA

CUNOŞTINŢELOR

Deschid plicul, iar câte un copil

vine şi extrage un bileţel pe care

este scris o întrebare.Dacă

răspunsul este corect pe panou

va fi afişată o frunză galbenă.

Copiii au nevoie de 5 răspunsuri

corecte pentru a deschide cutia

de la Zâna Toamnă.

Întrebări posibile:

1.Care sunt lunile anotimpului

toamna?

2.Care sunt caracteristicile

anotimpului toamna?

3.Formează o propoziţie cu

toamna.

4.Recitaţi o poezie despre

anotimpului toamna.

5. Despărţiti în silabe cuvântul

“octombrie”.

6.Cate cunvinte are propozitia :

“Rosiile sunt zemoase”.

Explicaţia

Conversaţia

Se urmăreşte cu

atenţie

explicaţiile

date.

Se urmăreşte

realizarea

corectă a

sarcinilor.

Page 6: PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf

4.ANUNŢAREA TEMEI După ce copiii au trecut de

prima probă deschid cutia adusă

de Zâna -Toamna.

Cu această ocazie anunţ tema

activităţii “Ce ştii despre

mine?”- joc didactic, prin

intermediul căruia vom afla mai

multe lucruri despre legumele

de toamnă.

Conversaţia

Explicaţia

5.DIRIJAREA

ÎNVĂŢĂRII

Copiii vor fi împărţiţi în doua

grupe :grupa rosiilor şi grupa

ardeilor.Fiecare copil primeşte

câte un jeton ce reprezintă

legume de toamnă.Fiecare copil

va trebui să denumească legume

respectiva.

Un copil numit de mine va

ridica un jeton,va denumi ce

este desenat pe el şi va întreba

echipa adversă “Ce ştii despre

mine?”, iar copiii din cealaltă

echipă vor trebui să spună cât

mai multe despre leguma de pe

jeton.

Aplic metoda „Diamantul”.Pe

un panou voi avea desenat

schema Diamantului,iar copiii

vor răspunde la ghicitori şi

întrebări despre legume de

toamnă. Notez răspunsurile

până se completează schema.

Fac apoi aprecieri verbale

asupra desfăşurării jocului.

Trec la următoarea probă lăsată

de Zâna -Toamnă.

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

Urmăresc şi

apreciez

răspunsurile

copiilor

Page 7: PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf

Copiii primesc ecusoane care ii

vor îndruma spre centrul de

activitate.

Vizitez cu copiii centrele la care

vom lucra azi.

ARTĂ- Activitate Practică

“Cosul cu legume“- colaj.

Copiii vor trebui să pună pe

suprafaţa

siluetelor(legume)lipici, dup a

ce acestea au fost decupate pe

contur,după care vor presăra

gris pentru a reda aspectul de

legume putin

brumata.Legumele sunt puse in

cosul gol

Apoi vor aplica frunze de

diferite culori pentru un aspect

si mai placut.

ŞTIINŢĂ - “Etichete pentru

borcane “.

Pe fiecare capac observăm o

cifră şi un legume. Copiii

trebuie să coloreze atâtea

legume de pe capac câte ne

indică cifra respectivă, iar

legumele colorate trebuie să le

lipescă pe borcanul desenat pe

plansă.

Biblioteca“Cartea

Legumelor“-desen, scriere

legume de toamna.

Copiii primesc câte o filă de

carte pe care va trebui să

deseneze legume şi să lipească

cuvinte (legume). La sfarsit se

semneaza.Astfel fiecare copil

are fila lui în Cartea Legumelor

Explicaţia

Demonstraţia

Lucrul

individual

Observarea

realizării

sarcinilor cât

mai corecte.

Se fac

aprecieri

Page 8: PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf

Joc de masa“Puzzle”- legume

de toamnă. Copiii vor trebui să reîntregească

imaginea legumelor de toamnă.

CONSTRUCŢII

“Legume de toamnă”- piuneze

Cu ajutorul piunezelor copiii vor

trebui să redea imaginea

legumelor.

După prezentarea intuirea

materialelor, copiii işi aleg

centrele în care vor merge, dar

ţinând cont de ecusoanele primite.

Se fac exerciţii de încălzire a

mâinilor:

“Mâna lebada o fac

Care dă mereu din cap

Lebedele -n jur privesc

Mâinile eu le rotesc

Mâinile nu stau deloc

Şi se pregătesc de joc

Degetele-mi sunt petale

Le deschid ca la o floare

Ploaia cade neîncetat

Vârful degetelor bat

Şi apoi le răsfirăm

Şi la un pian cântăm.”

Le urez “Spor la lucru!”

Urmăresc activitatea in fiecare

centru, intervenind cu indicaţii

unde sunt întâmpinate greutăţi.

6ASIGURAREA

FEED+BACK+ULUI

Fac un bilanţ asupra activităţii

desfăşurate pe parcursul întregii

zile.

Conversaţia

7.ÎNCHEIEREA

ACTIVITĂŢII

Fac aprecieri verbale cu privire la

modul în care au răspuns în

cadrul jocului şi asupra modului

în care au lucrat la centre şi le dau

recompense.

Conversaţia Aprecieri

verbale

Recompense

Page 9: PROIECT ACT.INTEGR. BEJAN MARIANA.pdf