Proi Cls 5 Verbul

download Proi Cls 5 Verbul

of 11

description

proi 5

Transcript of Proi Cls 5 Verbul

PROIECT DIDACTIC

Data:19.11.2015Clasa: a V-aDisciplina:Limba romanaSubiectul:VerbulTipul lectiei:de actualizare a cunostintelorObiective operationalea) cognitive:- s identifice verbele in diferite enunturi;- s recunoasca timpul, persoana si numarul verbelor;- s ortografieze diferite forme verbale;b) afective:- s manifeste spirit de competitie si colegialitate;c) relationale si sociale- saintretina contacte amicale cu colegii.Resurse:a.procedurale-strategii de invatare: activitatea frontala, activitatea in perechi, activitatea independenta.-metode si procedee: conversatia, exercitiul, ciorchinele, explicatia, problematizarea, invtarea prin cooperare, exemplul.b.materiale:manualul, fise de lucru.c.Resurse si managementul timpului:- spatiu de lucru: sala de clas- capacitati normale de invatare ale elevilor- cunostintele lor anterioare;- timpul: 50 minute.BIBLIOGRAFIE:Programa scolar pentru clasa a V-a,Editor: Consiliul National pentru Curriculum din cadrul Ministerului Educatiei Nationale, Institutul de Stiinte ale EducatieiVistian Goia,Didactica limbii si literaturii romane, ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002;Nicolae Eftenie,Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane,ed. Paralela 45, 2001;Elena Simionica, Fanica Bogdan,Gramatica prin joc,ed. Polirom, 1998;Stefania Popescu,Gramatica practica a limbii romane, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993Tipuri de evaluare:coevaluarea, evaluarea formativa combinata.SCENARIUL DIDACTICI.Asigurarea climatului(3') Se noteaza absentele si se asigura cele necesare desfasurarii activitatii.II. Captarea atentiei(4') elevilor pentru activitatea didactica ce urmeaza se face prin prezentarea urmatoarelor versuri lacunare:Dimineata m-Si pe fata m-Ceai si branza Cu haina m-Si la scoala Elevii vor completa versurile cu cuvintele cele mai potrivite, precizand ce parti de vorbire sunt cuvintele pe care le-au adaugat ei.III. Prezentarea noilor continuturi si a sarcinilor de invatare(1')Se anunta si se scrie pe tabla titlul lectiei, precizandu-se apoi competentele specifice.IV. Dirijarea activitatii si obtinerea performantei(30')Pornind de la textul scris pe tabla se defineste verbul, iar elevii vor formula enunturi in care verbul arata starea sau existenta. Se solicita elevilor sa identifice timpul, numarul si persoana verbelor, precizandu-se si explicandu-se apoi categoriile gramaticale dupa care verbul isi modifica forma.Elevii vor primi urmatoarea fisa de lucru, pe care vor lucra individual, timp de 10 minute.Fisa de lucru - 1Identifica verbele din textul urmator si precizeaza timpul, persoana si numarul acestora.Fram statea la mijlocul arenei, alb ca zapada, urias si neclintitAdineauri, cand a ridicat perdeaua de catifea visinie, inca tot mai credea ca totul va decurge normal. Multimea, copiii, aplauzele i-au dat aceasta amagire.Acum din nou a uitat tot.Nu stie ce cauta aici. Ce vrea lumea aceasta de la el?(Cezar Petrescu,Fram, ursul polar)VerbulTimpulPersoanaNumarul

Precizati functia sintactica a verbelor identificate.Se face corectarea frontala a muncii independente, dupa care se poarta discutii pe marginea textului (figuri de stil, sinonime, tipuri de propozitii).Elevii vor lucra in perechi, timp de 8 minute urmatoarea fisa:Fisa de lucru - 2Trece urmatoarele verbe de la persoana I singular la persoana a III-a singular si plural, pastrand acelasi timp:Persoana IsingularPersoana a II-a singularPersoana a III-a plural

scriu

merg

am cantat

vorbeam

stiu

voi cobori

lucrai

plecasem

Se corecteaza frontal munca independenta si se fac observatii privind ortografia verblor, dupa care se scriu pe tabla urmatoarele variante din care elevul o va alege, prin subliniere, pe cea corecta:(eu) tiu / (eu) tinmerem / mergemcreez / creiez(eu) continuu / (eu) continuicreeaza / creazama pieptan /ma piaptan(eu) vin / (eu) viu(ei) miros / (ei) miroaseV. Asigurarea feedbackului si evaluarea(8')Asigurarea feedback-ului are loc pe parcursul conducerii invatarii, intarirea facandu-se treptat, prin aprecieri verbale.Se scriu pe tabla urmatoarele proverbe:Cine dupa doi iepuri ..nici unul.Cand pisica acasa, soarecii pe masa.Cine groapa altuia singur in ea.Elevii vor completa spatiile punctate cu verbe potrivite, dupa care se discuta talcul proverbelor.Se noteaza elevii care ai fost solicitati mai des la raspuns.VI. Asigurarea retentiei si a transferurilor(4')Tema pentru acasa: exercitiile 4 si 5, p. 103, iar, optional: Redacteaza o scurta compunere care sa ilustreze unul din cele trei proverbe. Subliniaza verbele.Se dau explicatiile necesare.Schema tableiDimineatam-am sculatSi pe fatam-am spalat.Ceai si branzaam mancat,Cu hainam-am imbracatSi la scoalaam plecat.Verbul este partea de vorbire care arata actiunea, starea sau existenta.Isi modifica forma dupa:Timp: prezent, trecut, viitorPerosana: I, II, IIINumar: singular, pluralVerbul are functia sintactica de predicat verbal.Alege varianta corecta:(eu) tiu / (eu) tinmerem / mergemcreez / creiez(eu) continuu / (eu) continuicreeaza / creazama pieptan /ma piaptan(eu) vin / (eu) viu(ei) miros / (ei) miroaseFisa de lucru 1Identifica verbele din textul urmator si precizeaza timpul, persoana si numarul acestora.Fram statea la mijlocul arenei, alb ca zapada, urias si neclintitAdineauri, cand a ridicat perdeaua de catifea visinie, inca tot mai credea ca totul va decurge normal. Multimea, copiii, aplauzele i-au dat aceasta amagire.Acum din nou a uitat tot.Nu stie ce cauta aici. Ce vrea lumea aceasta de la el?(Cezar Petrescu,Fram, ursul polar)VerbulTimpulPersoanaNumarul

Fisa de lucru - 2Trece urmatoarele verbe de la persoana I singular la persoana a III-a singular si plural, pastrand acelasi timp:Persoana IsingularPersoana a II-a singularPersoana a III-a plural

scriu

merg

am cantat

vorbeam

stiu

voi cobori

lucrai

plecasem

Dimineata m-Si pe fata m-Ceai si branza Cu haina m-Si la scoala Astazi vom- identifica verbele in diferite enunturi;- vomrecunoaste timpul, persoana si numarul verbelor;- vom ortografia diferite forme verbale;defineste verbul,sa identifice timpul, numarul si persoanaverbelor, precizandu-se si explicandu-se apoi categoriile gramaticale dupa care verbul isi modifica forma.Verbul este partea de vorbire care arata actiunea, starea sau existenta.Isi modifica forma dupa:Timp: prezent, trecut, viitorPerosana: I, II, IIINumar: singular, pluralVerbul are functia sintactica de predicat verbal.Fisa de lucru 1 - 10 minIdentifica verbele din textul urmator si precizeaza timpul, persoana si numarul acestora.Fram statea la mijlocul arenei, alb ca zapada, urias si neclintitAdineauri, cand a ridicat perdeaua de catifea visinie, inca tot mai credea ca totul va decurge normal. Multimea, copiii, aplauzele i-au dat aceasta amagire.Acum din nou a uitat tot.Nu stie ce cauta aici. Ce vrea lumea aceasta de la el?(Cezar Petrescu,Fram, ursul polar)VerbulTimpulPersoanaNumarul

stateatrecutIIIsg

A ridicatTrecutIIISg

CredeaTrecutIIISg

Va decurgeViitorIIIsg

Au datTrecutIIISg

A uitatTrecutIIISg

stiePrezentIIISg

CautaPrezentIIIsg

VreaPrezentIIIsg

-figuri de stil: comparatia, personificarea-sinonime: amagire iluzie; lumea - multimea-tipuri de propozitii afirmative, negative, enuntiative, inetrogativeFisa de lucru - 2Trece urmatoarele verbe de la persoana I singular la persoana a III-a singular si plural, pastrand acelasi timp:Persoana IsingularPersoana a II-a singularPersoana a III-a plural

Scriu

Merg

am cantat

Vorbeam

Stiu

voi cobori

Lucrai

Plecasem

Se corecteaza frontal munca independenta si se fac observatii privindortografiaverblor, dupa care se scriu pe tabla urmatoarele variante din care elevul o va alege, prin subliniere, pe cea corecta:(eu) tiu / (eu) tinmerem / mergemcreez / creiez(eu) continuu / (eu) continuicreeaza / creazama pieptan /ma piaptan(eu) vin / (eu) viu(ei) miros / (ei) miroaseSe scriu pe tabla urmatoarele proverbe:Cine dupa doi iepuri ..nici unul.Cand pisica acasa, soarecii pe masa.Cine groapa altuia singur in ea.Elevii vor completa spatiile punctate cu verbe potrivite, dupa care se discuta talcul proverbelor.Se noteazaelevii care ai fost solicitati mai des la raspuns.VI. Asigurarea retentiei si a transferurilor(4')Tema pentru acasa: exercitiile 4 si 5, p. 103, iar, optional: Redacteaza o scurta compunere care sa ilustreze unul din cele trei proverbe.Subliniaza verbele.