Pro Numele

15
1. Date generale: Profesor: Larisa-Florica Pop Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Chieșd Data: 14.01.2015 Clasa: a VI-a Disciplina: Limba și literatura română Subiectul: Pronumele Tipul lecției: sistematizare și recapitulare a cunoștințelor Scopul: consolidarea cunoștințelor dobândite Durata: 50 minute 2. Obiective: 2. 1. Obiective fundamentale: sistematizarea si consolidarea cunoștințelor despre pronumele personal; dezvoltarea capacității de analiză morfo-sintactică și de scriere corectă; 2. 2. Obiectivele operaționale ale lecției: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: - O1- să recunoască pronumele personal în cadrul flexiunii după persoană, număr, gen și caz; - O2- să precizeze formele accentuate și pe cele neaccentuate ale pronumelui personal; - O3- să distingă funcțiile pronumelui personal în cadrul propoziției;

description

plan de lectie

Transcript of Pro Numele

1. Date generale: Profesor: Larisa-Florica Pop Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Nr.1 Chied Data: 14.01.2015 Clasa: a VI-a Disciplina: Limba i literatura romn Subiectul: Pronumele Tipul leciei: sistematizare i recapitulare a cunotinelor Scopul: consolidarea cunotinelor dobndite Durata: 50 minute2. Obiective:

2. 1. Obiective fundamentale: sistematizarea si consolidarea cunotinelor despre pronumele personal; dezvoltarea capacitii de analiz morfo-sintactic i de scriere corect;

2. 2. Obiectivele operaionale ale leciei: la sfritul leciei elevii vor fi capabili: O1- s recunoasc pronumele personal n cadrul flexiunii dup persoan, numr, gen i caz; O2- s precizeze formele accentuate i pe cele neaccentuate ale pronumelui personal; O3- s disting funciile pronumelui personal n cadrul propoziiei; O4- s formuleze enunuri cu diferite pronume i adjective pronominale

2. 3. Obiective formativ-educaionale: O6- s dezvolte gndirea i curajul; O7- s formeze deprinderi de comunicare oral i scris; O8- s formeze deprinderi de lucru cu fie, exerciii, date specifice temei studiate.

3. Strategia didactic; metode i procedee: Strategie mixt, exerciiul Metode i procedee: exerciiul, demonstraia, cubul, problematizarea, ciorchinele, compunerea gramatical Forme de organizare: activitate individual alternat cu activitatea pe grupe Forme de evaluare: observarea curent; chestionarea oral, fie de lucru Locul desfurrii orei: sala de clas Capaciti de nvare: clas omogen cu ritmuri de nvare relativ apropiate4. Resurse: - umane: elevii clasei a VI-a - materiale: foi de lucru, cret colorat, tabl, plan, cub, fie de lucru , flipchart

5. Bibliografie:1. manual: Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Manual de Limba romn pentru clasa a VI-a, Editura Didactic i Pedagogic2. Pamfil Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2003.3. Mihaela Secrieru, Metodica predrii limbii romne, Editura StudIS, Iai, 2008

SCENARIUL DIDACTICSecvenele lecieiObActivitatea profesoruluiActivitateaelevilorTimpResurse materialeResurse procedurale Forme de organizareEvaluare

Moment organizatoricO2*Profesorul salut elevii, prezint comisia i pregtete materialele i climatul necesar desfurrii activitilor propuse pentru lecieElevii se pregtesc pentru lecie 1 caiete, manualeconversaia,activitate frontalobservare

Verificarea temei de casNumete un elev s citeasc rezolvarea temei de cas i verific calitatea rspunsului, corectnd, dac este cazulElevul numit citete rezolvarea temei de cas 3 caiete,conversaiaactivitate frontalevaluare oral

Captarea atenieiO1,O2Pentru a-i face pe elevi ct mai receptivi la cele communicate n clas, le propun elevilor un exerciiu de dezghe ( Anexa 1) prin care se urmrete participarea tuturor elevilor la lecia propiu-zis. Pe una din cele dou table ale clasei au fost deja lipite nite plane ( pe fiecare fiind scris cte un cuvnt). Dup ce planele au fost ntoarse cu partea scris ctre elevi, acetia au la dispoziie dou minute pentru a formula enunul corect n care s utilizeze toate cuvintele de pe tabl. Cine va termina primul, acela va veni la tabl i va scrie enunul corect, nu nainte de a fi ascultat de ctre profesor i colegi.unui substantiv, locul,este, care, ine, Pronumele,de vorbire, partea. Enunul corect: Pronumele este partea de vorbire care ine locul unui substantiv. Elevii lucreaz individual ncercnd s formuleze enunul corect.

Un elev scrie enunul corect pe tabl

3plan

conversaia

brainstorming

rspunsul subiectivactivitate individual

evaluare oral

Anunarea temei i a obiectivelorO1*-O3*Pornind de enunul de pe tabl, profesorul anun faptul c n ora prezent se vor recapitula i consolida cunotinele dobndite pe parcursul orelor anterioare despre pronumele personal. Noteaz titlul pe tabl: Pronumele recapitulareAscult informaiile oferite de profesor.Scriu titlul n caiete.Ascult cu atenie obiectivele leciei. 2tabl

cret colorat

conversaiaactivitate frontal

observare

Actualizarea cunotinelor anterioareO1...O5Poart un dialog teoretic cu elevii despre pronumele personal, adresndu-le diverse ntrebri: Care este definitia pronumelui personal? Spuneti care sunt pronumele personale si cum le deosebim?Ce distingem la pronumele personal in timpul flexiunii?Care sunt formele accentuate si neaccentuate ale pronumelui ?Ce functii sintactice pot indeplini in propozitie pronumele personale? Dati exemple.Care sunt principalele forme ortografice ale formelor neaccentuate ale pronumelui personal?Ce coincidente pot exista in legatura cu unele forme neaccentuate ale pronumelui personal?Elevii rspund la ntrebrile adresate de ctre profesor, reactualizndu-i cunotinele despre aceast parte de vorbire. 4

conversaia

gndirea activ

activitateindividual

activitate frontalObservare

Evaluare curent

Prezentarea sarcinilor de lucru si dirijarea nvrii pe obiectiveO3,O4,O5, O7,O9O2*

Imparte clasa n 6 perechi de cte doi sau trei elevi ntr-o echip (4 grupe cu 3 elevi i 2 grupe cu cte 2 elevi). Profesorul a pregtit nite bileele pe care sunt scrise nume de personaje literare. Folosind metoda cubului, profesorul distribuie sarcinile de lucru pentru fiecare grup (Anexa 2) i precizeaz timpul disponibil penru efectuarea acestora (10 min)Dup trecerea timpului de lucru, profesorul invit cte un reprezentant din fiecare grup pentru a-i prezenta munca realizat. Face aprecieri referitoare la modul de rezolvare a saricinilor i corecteaz eventualele greeli comise.Se mpart n grupe i ascult sarcinile date. Elevii vor extrage cte un bileel i se vor grupa n funcie de opera literar ale crei personaje sunt. Elevii rezolv sarcinile date, apoi, Dup expirarea timpului de lucru, reprezentantul grupei explic soluiile exerciiilor.

25foi.

tabl,

caiete

caiete,

tabl,

plan

problematizarea

cadran

gndirea activ

exerciiul explicaia

nvare prin descoperire

brainstorming

activitate pe grupe

activitate frontal

evaluare oral

observare

feed-back imediat

Obinerea feed-back-ului

Retenie i transfer

O3,O9O2*,3*

Pe flipchart se afl desenat un ciorchine n centrul cruia este scris PRONUMELE i numete elevii care vor completa exerciiul cu informaii legate de acesta (Anexa 3)

Profesorul noteaz cteva pronume i adjective pronominale pe tabl i cere elevilor s realizeze o scrut compunere (50- 70 de rnduri) n care s foloseasc cuvintele date. Supravegheaz activitatea, intervine cu informaii suplimentare, pe urm verific calitativ munca elevilor.Elevii lucreaz individual pentru a completa ciorchinele. Elevii vor enuna din banc caracteristici ale acestuia, apoi vor scrie informaiile pe tabl.Elevii realizeaz compunerea folosind cuvintele notate pe tabl.Citesc compunerea i ascult indicaiile oferite de profesor10foi

caieteProblematizarea

ciorchinele,

compunerea gramaticalactivitateindividual

Activitate individualevaluare oral

Evaluare scris

Concluzii i aprecieriO6Profesorul anun tema i face aprecieri cu privire la modul n care s-a desfurat lecia. Noteaz tema pentru acas i ascult informaiile 2caiete,

manualconversaiaactivitate frontalevaluare oral

Anexa 1 Exerciiu de dezghe

unui substantiv, locul, este, care, ine, Pronumele,de vorbire, partea.

Anexa 2 Cubul 1.DESCRIE 1. Scrie un scurt text n care s descrii pronumele personal, posesiv i demonstrativ. 1. Descrie adjectivul pronominal. 2. COMPAR1. Compar i explic prin ce se deosebesc urmtoarele forme: Al tu - cinele tu Aceea - fetia aceea (pe) mine - m Acetia - pomii acetia A sa - maina sa El - l-3. ASOCIAZ1. Completeaz coloanele tabelului cu urmtoarele pronume i adjective pronominale: al meu, ie, acest (penar), ei, (mama) sa, acelai, vou, ale tale, (primavara) aceasta, lui, asta, a noastr, (fratele) tu, aceia, ale sale.Pronume personalPronume posesivAdjectiv pronominal posesivPronume demonstrativ Adjectiv pronominal demonstrativ

2. Asociaz fiecrui pronume posesiv i demonstrativ de la exerciiul 1 cte un substantiv.4. ANALIZEAZAnalizeaz pronumele i adjectivele pronominale din textul urmtor: Aceasta e fotografia de la ziua mea, cnd ai mei m-au lsat s invit muli copii. Pe noi ne-a prins n cadru? Sigur! n acestea suntem toi.5. APLICAplic, n enunuri: pronume personal, persoana a II-a, numrul plural: adjectiv pronominal posesiv, persoana I, numrul singular: pronume demonstrativ de apropiere, gen feminin, numrul plural: pronume posesiv, persoana a III-a, gen feminin, numrul singular: adjectiv pronominal demonstrativ de deprtare, gen masculin, numrul singular.: pronume personal, persoana a III-a, numrul singular, gen feminin, forma neaccentuat.6. ARGUMENTEAZ1. Stabilete funcia sintactic i cazul cuvintelor subliniate. Argumenteaz! Mama mea este profesoar. Eu nu vorbesc cu acest copil. Rochia acestei fete mi place mai mult. I-am dat surorii tale un buchet de flori. Vara aceasta vom pleca la munte. Al meu unchi m viziteaz mereu.

SCHEMA TABLEIPronumele recapitulare

Pronumele este partea de vorbire care ine locul unui substantiv.Anexa 3 Ciorchinele