Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

download Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

of 8

Transcript of Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

  • 7/28/2019 Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

    1/8

    PROIECT DE ACTIVITATE

    DATA: 15 martie 2011

    GRDINITA: GRDINIA CU PROGRAM NORMAL NR.2 CEHU

    SILVANIEI

    GRUPA: MARE/PREGTITOARE ISTEILOR

    EDUCATOARE:LORENA CRCIUN

    TEMA ANUAL: Cnd , cum i de ce se ntmpla ? TEMA PROIECTULUI TEMATIC Poveste de primvar

    TEMA SPTMNII : Zvon de primvar

    FORMA DE REALIZARE : Activitate integrat ( D.S. , D.E.C.)

    FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual

    DENUMIREA ACTIVITII INTEGRATE : Ghioceii au vestit: primvara a

    sosit! ACTIVITI INTEGRATE :

    1. Activitate matematic : Flori de primvar - nvarea numrului i cifrei 8

    - exerciii cu material individual

    2. Activitate artistico-plastic : Co cu flori - modelaj

    TIPUL ACTIVITII : mixt (predare numrul i cifra 8, consolidare tehnici

    modelaj)

    SCOPUL :

    Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numere, cifre, ntrebuinnd un

    vocabular adecvat ; consolidarea tehnicilor de lucru necesare pentru realizarea unor

    lucruri simple din plastilin ; mbogirea cunotinelor despre anotimpul

    primvara.

    1

  • 7/28/2019 Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

    2/8

    OBIECTIVE OPERAIONALE ADE

    1. D

    S sorteze florile dup criteriul culorii ;

    S formeze perechi ntre obiecte din dou grupe diferite ;

    S recunoasc cifrele de la 1-7 ;

    S raporteze numrul la cantitate ;

    S neleag numrul 8 ca simbol al mulimii cu 8 elemente ;

    S numere de la 1 la 8 recunoscnd grupele cu 1-8 obiecte i cifrele

    corespunztoare

    2. DEC

    S pregteasc plastilina pentru a putea fi modelat ;

    S reproduc imaginea unor flori prin modelarea plastilinei ;

    S combine ntr-un ansamblu prile componente ale florilor folosind

    procedee ca :lipire, netezire, apsare ;

    S modeleze un numr dat de flori de primvar, respectiv 8DURATA : 60 MINUTE

    RESURSE IMPLICATE:

    A. UMANE - 17 copii, educatoare

    B. MATERIALE

    1. Demonstrative jetoane cu flori pentru alctuirea grupelor de

    obiecte, cifrele 1-8, plane cifre 1-8, flori de primvar naturale,

    co din nuiele, panou buzunare, tabl magnetic, figure

    magnetice (flori)

    2. Individuale: jetoane cu fluturi, cifre 1-8, plane, plastilin

    2

  • 7/28/2019 Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

    3/8

    C. PROCEDURALE: conversaia, explicaia, observarea spontan i

    dirijat, nvarea prin cooperare, problematizarea, analiza,

    demonstraia, exerciiul, jocul, munca individual

    DESFURAREA ACTIVITII INTEGRATE

    EVENIMENT

    DIDACTIC

    CONINUTUL

    TINIFIC

    STRATEGII

    DIDACTICE

    EVALUARE

    1.MOMENT

    ORGANIZATO-

    RIC

    2.CAPTAREA

    ATENIEI

    3.ANUNAREA

    TEMEI I

    ENUNAREA

    OBIECTIVELOR

    4.DIRIJAREA

    NVRII

    Asigurarea condiiilor optimenecesare activitii : aerisirea sliide grup, pregtirea materialului

    didactic, intrarea copiilor n grupi aezarea lor la msue.

    Din cosul Zanei Primavara, uncopil va scoate un bilet cuurmatorul mesaj Am auzit c voisunteti cei mai mari copii dinaceasta grdini i m-am gandit sv rog s m nvai i pe mine s

    numr la fel de bine cum numraivoi.

    Educatoarea menioneaz numeleactivitii Flori de primvar ,mijlocul re realizare i obiectiveleurmrite, ntr-un limbaj acesibilcopiilor.

    Reactualizarea cunotinelorMai nti, un copil va grupa floriledup criteriul culorii, n doudiagrame de pe tabla magneticdup care vor forma perechi ntreelementele celor dou mulimi.Vor numra florile din cele dou

    Conversaia

    Conversaia

    Povestirea

    Exlicaia

    Explicaia

    Exerciiul

    Lucrul n

    grup

    Observareacomportamentului

    copiilorCorectareainutei

    InteresulpentrumesajulZnei

    Redareacontient atemei

    propuseb

    Observareacomportamentului

    Capacitatea

    3

  • 7/28/2019 Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

    4/8

    5.OBINEREA

    PERFORMAN

    EI

    grupe i vor ataa n dreptulfiecreia cifra corespunztoare (7).Se stabilete de comun acord ccele dou grupe de flori sunt egaleca numr.

    Se aeaz la grupa florilor roiinc o floare i se constat c acumgrupa florilor roii e mai maredect grupa florilor galbene decinu mai sunt aptet, acum sunt optflori roii.Prezentarea noilor cunotineEducatoarea prezint copiilor

    plana cu numrul 8 i mpreuncu copiii ncearc s descopere cu

    ce ar putea fi comparat.Se aeaz sub grupa florilor roiicifra 8.Copiii vor aranja pe msue cifreledin farfurioare n ordinecresctoare dup care vor aranjadeasupra fiecrei cifre fluturi (totatatia fluturi ct arat cifra)realiznd scara numeric.

    Se vor indica vecinii unor cifredate de educatoare.Educatoarea va cere copiilor saeze n farfurii frupa cu obiecte i cifra corespunztoareDup ce tot materialul e strns de

    pe mas i pus n farfurioare,copiii vor cnta cntecul Hai szicem unu , timp n careeducatoarea va aeza n dreptul

    fiecrui copil cte o planet icutii cu plastilin de mai multeculori.

    Copiii vor trebui s modeleze unco cu 8 flori de

    Explicaia

    Demonstraia

    Exerciiul

    Munca

    individual

    deconcentrare

    Corectitudinea operaiilormatematice

    Utilizarealimbajuluimatematic

    Corectitudinea operaiilormatematice

    Capacitatea

    deconcentrare,modalitateademanipulare amaterialelor

    Redareaimaginii unui

    4

  • 7/28/2019 Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

    5/8

    6.NCHEIEREA

    ACTIVITII

    primvar(educatoarea le pune ladispoziie o plan pe care suntmodelate mai multe flori de

    primvar )

    La finalul activitii, lucrrilecopiilor sunt expuse ca s se

    poat face aprecierea lor de ctreZna care a asistat la toatactivitatea

    Conversaia

    co cu flori,utilizndtehnicispecificemodelajului

    Analizaproduseloractivitii

    ACTIVITI LIBERE ALESE DESFAURATE PE CENTRE(ALA1) :

    5

  • 7/28/2019 Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

    6/8

    Biblioteca : Decorm rochia Znei primvara - exerciii grafice :

    SARCINI DE LUCRU :

    - s traseze semne grafice nvate ;

    - s respecte spaiul dat :

    - s combine semnele grafice cunoscute realiznd lucrri

    originale ;

    Joc de mas : Alegem i grupm florile de primvar :

    SARCINI DE LUCRU :

    - s aleag florile de primvar ;

    - s grupeze florile dup criteriul form ;

    - s raporteze numrul la cantitate ; Construcii : Bncue pentru parc

    SARCINI DE LUCRU :

    - s mbine piesele de lego astfel nct s obin forma dorit

    - s aranjeze bncuele construite n parc

    ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):

    NTLNIREA DE DIMINEA : ntlnire cu primvara

    RUTINE :Calendarul naturii, prezena, S aranjm mobilierul pentru activiti

    TRANZIII : Hai s zicem unu - joc muzical

    ACTIVITI LIBERE ALESE (ALA2)

    JOC DISTRACTIV Coul s-a rupt

    Fiecare copil va primi cte un medalion -floare, pe care l va pune la gt.Cumprtorul cu un co n mn ocolete cercul i spune:

    6

  • 7/28/2019 Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

    7/8

    Am plecat la florrie s cumpr...!

    Copilul -floare se aeaz dup cumprtor i -l urmeaz.Cumprtorul cere alt floare i aa mai departe, se repet jocul de 3 -4 ori.

    La comanda Coul s-a rupt! florile cumprate trebuie sa -i ocupe rapid locul ncerc.

    SCENARIUL ZILEI

    7

  • 7/28/2019 Pr Int Ghioceii Au Vestit Primavara a Sosit

    8/8

    Copiii intr n sala de grup unul dup altul i se aeaz pe covor nsemicerc. n faa lor se afl Zna Primvara care ine n mn un coule.

    Ne salutm, de la dreapta la stnga, fiecare copil trebuind s-i spunvecinului su din stnga de ce ii place anotimpul primvara,

    Privim panoul cu prezena copiilor i numim copiii care lipsesc dup carecompletm calendarul naturii (data, ziua, luna, anul, anotimpul, cum este cerul,cum ne mbrcm)

    Ne ridicm n picioare , ne prindem de mini i cntm mpreun,n jurulZnei cntecul Ploaia de primvar. Drept mulumire pentru cntec, primvarale d copiilor din couleul ei flori de primvar. n funcie de culoarea florii,

    fiecare copil se aeaz la cele trei centre de lucru pregtite.

    Copiii de la centrul joc de mas vor trebui s aleag i s grupeze florile deprimvar, flori pe care le vom folosi mai trziu n activitatea matematic; copiiide la construcii vor construi bncue pentru parc iar copiii de la bibliotec vortrasa semne grafice.

    Cnd toi copiii i-au terminat lucrul la centre, vom merge toi la toaletcntnd Hai s zicem unu (tranziie)

    Pentru activitatea integrat, copiii se aeaz la msue (cte doi sau trei). La

    activitatea matematic copiii vor nva numrul i cifra 8 iar la activitateartistico-plastic vor modela flori de primvar.

    Dup terminarea lucrului, vom expune planele , ne vom esprima prerea nlegtur cu lucrrile realizate ne vom pregti pentru gustare.

    Dup gustare, copiii se vor juca jocul de micare Coul s-a rupt

    8