Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

15
PROIECT DIDACTIC

Transcript of Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

Page 1: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Data:

Page 2: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

Unitate de învățământ:

Clasa: a II-a

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Muzică și mișcare

Tema: -repetare: Cântec de primăvară-„Iarnă,să te duci cu bine”

-predare: Povestea unui ciobănaș

Tipul lecției: mixtă

Scopul lecției:

Formarea memoriei ritmice și a deprinderii de a intona corect,expresiv și omogen cântecul,respectând poziția corectă,semnalul de început,tonul,dicția și respirația în emiterea sunetelor;

Competențe specifice:

cântarea în colectiv a cântecelor asociind mișcarea sugerată de text; receptarea cântecelor și a unor elemente simple de limbaj muzical; exprimarea unor idei ,sentimente și experiențe prin intermediul muzicii și mișcării,individual sau în grup;

Obiective operaționale

Page 3: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

a) cognitive:1. să execute corect exercițiile de încălzire și omogenizare a vocii,păstrând ritmul,durata și înălțimea vocii2. să însușească corect elemente de tehnică vocală ( respirație,emisie,dicție)3. să interpreteze corect versurile cântecului „Cântec de primăvară- Iarnă,să te duci cu bine”4. să rețină versurile cântecului „Povestea unui ciobănaș”5. să interpreteze expresiv și corect din punct de vedere intonațional și ritmic cântecul „Povestea unui ciobănaș”

b) afective:1. să manifeste interes pentru activitatea desfășurată;

c) psihomotorii:1. să adopte poziția corectă a corpului în timpul cântării;

Strategii didactice:

a) metode și procedee didactice: conversația,demonstrația,explicația,exercițiul,interpretarea individuală și în grup,audiția muzicală;

b) resurse materiale:c) forma de organizare: frontal,pe grupe și individual;

Forme și tehnici de evaluare:observarea sistematică a comportamentului elevilor,aprecieri verbale;

Durata: 50 minute

Page 4: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

Bibliografie:

Marinescu Elisabeta-”Metodica educației muzicale în grădinița de copii” E.D.P București,1974

Marian Palade-”Hai la joac-afară!”,Editura George Tofan,Suceava,2006

Page 5: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

Nrcrt

Eveniment didactic

Conţinut ştiinţific Strategii didactice EvaluareActivitatea

învăţătoruluiActivitatea

elevilorMetode şiprocedee

Mijloace de învăţământ

Forme deorganizare

1. Momentulorganizatoric

-Pentru o bună desfășurare a lecției se realizează:

aerisirea sălii de clasă pregătirea resurselor

materiale-Salut copiii pe măsură ce intră în sală.

-Intră ordonat în sala de clasă

-Se așază în bănci Conversația Frontal

2. Reactualizarea cunoștințelor

(fixarea cântecului

învățat anterior)

-Discuții despre anotimpul primăvara-Se cere menționarea cântecului învățat anterior.

Exerciții de încălzire și omogenizare a vocii

-Voi efectua cu elevii exercițiile de încălzire și omogenizare a vocii:

suflăm ultimii fulgi din palmă;

-Copiii ascultă ce li se comunică și participă la discuție-Își amintesc cântecul învățat anterior.

Conversația

Exercițiul

FrontalCapacitatea de a-și aminti ce au învățat

Page 6: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

3. Captarea atenției

mirosim aerul curat; umflăm un balon; tragem aer în piept,iar la

expirare spunem a,e,i,o,u; intonăm scara

muzicală(gama DO); interpretăm un fragment

din cântec cu la,la,la;

Fixarea cântecului învățat anterior

-Se repetă cântecul învățat anterior cu toată clasa și apoi pe grupe sau individual.-Atenționez asupra bătăilor din palme care urmează după fiecare vers.

-Se realizează printr-o ghicitoare despre oițe:

Are lână lungă,creață,Paște iarba sus la stână,Ne dă caș și brânză bună

Elevii efectuează exercițiile de încălzire și omogenizare a vocii

-Elevii se conformează cerințelor

Audiție muzicală

FrontalIndividualPe grupe

Evaluarea orală a cântecului învățat

-Voi anunța că tema lecției este

Page 7: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

4.

5.

Anunțarea temei și a

obiectivelor

Prezentarea conținutului și

dirijarea învățării

o poveste spusă prin cântec despre un ciobănaș care a știut să își protejeze oile.

-Cântecul se numește „Povestea unui ciobănaș”

Prezentarea noului conținut:

-Interpretarea model se va face de către cadrul didactic.-Recit versurile cântecului cu intonație și expresivitate pentru a trezi sentimentele corespunzătoare.-Adresez întrebări pe baza textului și explic cuvintele necunoscute:

Despre ce este vorba în

Copiii ascultă.

-În cântec este vorba despre un

Conversația

Explicația

Expunere

Frontal

Capacitatea de a recepționa mesajul referitor la tema lecției

Capacitatea de a reține cuvintele și expresiile noi

Capacitatea de a

Page 8: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

6. Obținerea

noul cântec?

Cum este cântecul?

Ce este ”crângul”?

Cine l-a avertizat pe ciobănaș de prezența lupului?

Ce este pițigoiul?

Dirijarea învățării-Se învață cântecul pe strofe prin cântarea colectivă,pe grupe și individual,cu sau fără textul acestuia,pentru o mai bună reținere.

-Colectivul clasei este împărțit

ciobănaș și oile sale.-Cântecul este vesel.

-Crângul este o poieniță cu arbori tineri.

Pițigoiul

Pițigoiul este o pasăre cântătoare.

Copiii cântă pe grupuri sau individual.

Conversația

Explicația

Explicația

Frontal

Frontal

Individual

Pe grupe

răspunde corect la întrebări și de a înțelege mesajul transmis

Capacitatea de a reține versurile și linia melodică a cântecului.

Page 9: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic

7.

performanțelor

Încheierea activității

pe 2 grupe,grupa fetelor și grupa băieților care vor cânta pe rând,câte o strofă,cu sau fără acompaniament.

-Se fac aprecieri verbale asupra modului în care s-au prezentat,au participat și au învățat noul cântec.

Copiii înțeleg și se conformează

Frontal

Pe grupe

Page 10: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic
Page 11: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic
Page 12: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic
Page 13: Povestea Unui Ciobanas Proiect Didactic