Pov Este

13
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DATA: 3.04.2015 UNITATEA DE INVATAMANT:Grǎdinița cu PN ,,Crai Nou” Ploiești GRUPA MICǍ ,,URSULETII” PROF INV PRESC MATEI ALINA TEMA ANUALA DE STUDIU:”CUM ESTE/ A FOST SI VA FI PE PAMANT?” TEMA SAPTAMANII: ” IEPURASUL VA SOSI, OUA ROSII VOM CIOCNI” TEMA ZILEI: ”POVESTEA IEPURASUL DE PASTE” FORMA DE REALIZARE: activitate integrata TIPUL DE ACTIVITATE: integrata– transmitere si insusire de noi cunostinte DURATA:o zi DOMENII DE ACTIVITATE INTEGRATE: ALA+ADE(DLC+DOS) SCOPUL ACTIVITATII: Stimularea curiozitatii, a interesului de cunoastere fata de traditiile si obiceiurile de Paste; Dezvoltarea capacitatii de a asculta o poveste, de a transpune semnificatii prin limbajul specific varstei; Consolidarea si sistematizarea deprinderilor practic-gospodaresti, a muncii individuale cat si in echipa ; Educarea atentiei, a spiritului de cooperare, de ordine si disciplina, a spiritului critic si autocritic.; STRATEGII DIDACTICE METODE SI PROCEDEE: povestirea, conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, brainstorming, exercitiul, munca independenta, in perechi, in grup, jocul RESURSE MATERIALE: Coletul surpriza de la iepuras,plansele reprezentand momentele principale ale povestirii, lipici, foarfeci, pensule, acuarele, creioane colorate, oua decupate, felicitare suport, cartoane ondulate, puisor decupat, ochisori, iarba din fetru FORMA DE ORGANIZARE:frontal,pe grupuri,individual,in perechi; EVALUAREA ACTIVITATII –Finalitatea zilei : Aprecieri verbale individuale si colective; Recompense 1

description

Turtita

Transcript of Pov Este

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATADATA: 3.04.2015

UNITATEA DE INVATAMANT:Grdinia cu PN ,,Crai Nou PloietiGRUPA MIC ,,URSULETIIPROF INV PRESC MATEI ALINATEMA ANUALA DE STUDIU:CUM ESTE/ A FOST SI VA FI PE PAMANT?

TEMA SAPTAMANII: IEPURASUL VA SOSI, OUA ROSII VOM CIOCNITEMA ZILEI: POVESTEA IEPURASUL DE PASTEFORMA DE REALIZARE: activitate integrata

TIPUL DE ACTIVITATE: integrata transmitere si insusire de noi cunostinteDURATA:o zi

DOMENII DE ACTIVITATE INTEGRATE: ALA+ADE(DLC+DOS)

SCOPUL ACTIVITATII:

Stimularea curiozitatii, a interesului de cunoastere fata de traditiile si obiceiurile de Paste;

Dezvoltarea capacitatii de a asculta o poveste, de a transpune semnificatii prin limbajul specific varstei;

Consolidarea si sistematizarea deprinderilor practic-gospodaresti, a muncii individuale cat si in echipa ;

Educarea atentiei, a spiritului de cooperare, de ordine si disciplina, a spiritului critic si autocritic.;

STRATEGII DIDACTICEMETODE SI PROCEDEE:povestirea, conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, brainstorming, exercitiul, munca independenta, in perechi, in grup, jocul

RESURSE MATERIALE:Coletul surpriza de la iepuras,plansele reprezentand momentele principale ale povestirii, lipici, foarfeci, pensule, acuarele, creioane colorate, oua decupate, felicitare suport, cartoane ondulate, puisor decupat, ochisori, iarba din fetruFORMA DE ORGANIZARE:frontal,pe grupuri,individual,in perechi;EVALUAREA ACTIVITATII Finalitatea zilei : Aprecieri verbale individuale si colective;

Recompense

Expozitie cu lucrarile copiilor;

ACTIVITI DE INVARE:

ADP:

Intlnirea de diminea:Bun dimineaa iepurailor veseli!

In cerc s ne adunm

Cu toii s ne salutm

A-nceput o nou zi

Bun dimineaa iepurai! Prezena: Dup ce ne-am adunat

i frumos ne-am salutat

Colegii ne-am ntlnit

Oare cine n-a venit?

(consemnarea prezenei copiilor). CALENDARUL NATURII:

Iepuraul, se bucur tare mult de schimbarile din natur, de apariia florilor i de nflorirea copceilor. tie cineva n ce anotimp suntem? Vino(nominalizez un copil) s ne ajui s completm calendarul naturii.

NOUTATEA ZILEI: Prezentarea iepuraului pe care l vom invita s participe la activitile noastre pentru c i-am pregtit multe surpize. Vom lucra pe centre, vom lectura imagini i ne vom exprima sentimentele fa de minunatele srbtori Pascale, iar la final ne vom distra jucnd jocul

,, Cursa iepurailor.

MESAJUL ZILEI: Iepuraul va sosi

GIMNASTICA DE NVIORARE: Pentru a fi n form vom face cteva micri jucnd jocul muzical Luai seama bine.

RUTINE:

,, Iart-m!- exersarea deprinderii de a cere iertare

M pregtesc pentru activitate- exersarea unor deprinderi de autoservire;

Singur mi fac ordine la locul de munc - exersarea unor deprinderi de munc gospodreasc;

Micul dejun- deprinderi de igien alimentar i autoservireTRANZIII :

Dac vesel se triete -joc cu text si cntJOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE:ALA 1

BIBLIOTEC:

Mriuca si prietenii ei - citire de imagini;Obiective operaionale: S citeasc imagini specifice Patelui;

S se exprime in propozitii corect din punct de vedere gramatical;

Sa adopte o poziie corecta a corpului fa de suportul de lucru;ART :

Colorm ou pentru Pate -colorare n contur; Lipim oul colorat n caseta potrivit;Obiective operaionale:

S coloreze intr-un contur dat;

S utilizeze in mod creativ culorile;

S lipeasca oul colorat in caseta potrivita;

S-i autoevalueze lucrarea;

CONSTRUCII -Relaii interumane (relaii de grup)- Construim o biseric

Obiective operaionale:

S coopereze n realizarea temei

S foloseasc corect trusa de construcii

S finalizeze temaACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:

DLCPovestea Iepuraului de Pate-lectura educatoarei;

Obiective operaionale: S rein titlul povestirii;

S redea pe scurt coninutul povestirii pe baza imaginilor in succesiunea desfasurarii evenimentelor;

S exprime verbal semnificaia sarbtorii Patelui si a unor simboluri; S-i imbogaeasc vocabularul activ si pasiv pe baza experienei personale si simultan sa utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical; S manifeste interes pentru literatura adresat copiilor;

DOS Vopsim si decoram oua de Paste

Obiective operaionale:

S confectioneze felicitarea de Pate; S asambleze corespunztor materialele date; S manifeste spirit cooperant n cadrul activitilor;

S gseasc utiliti obiectelor realizate.ACTIVITI LIBER ALESE(ALA2)Cursa Iepurailor- joc distractiv

Exersarea deprinderilor motrice invate: alergarea ctre o int; saritura cu desprindere pe doua picioare;

Dezvoltarea spiritului de echip Dezvoltarea spiritului de competitive.BIBLIOGRAFIE: Preda Viorica,Pletea Mioara,Grama FilofteiaGhid de proiecte tematice,Bucureti,Editura Humanitas,2006;

Borteanu Silvia i colaboratorii Curriculum pentru invmntul precolar,Bucuresti,Editura Didactic Publishing House,2009.

Adina Glava,Maria Pocol,Lolica Lenuta TataruEducatia timpurie-ghid metodic pentru aplicarea curriculumului precolar,Editura Paralela 45,Pitesti,2009.SCENARIUL ZILEI

Copiii iubesc nespus aceast srbtoare deoarece Iepuraul de Pate le aduce n dar cadouri, dulciuri i ou roii.

Centrul tematic i sala de grup sunt amenajate corespunztor srbtorii care se apropie cu decoruri specifice: reviste, cri, diverse imagini;

Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea:

Bun dimineaa ,iepurailor veseli!purtm o scurt discuie despre srbtoarea care se apropie,dup care completm calendarul naturii,facem prezena si anun noutatea zilei.

Tema zilei se numete:Povestea Iepuraului de Pate!Prezint copiilor scrisoarea i coletul surpriz pe care le-am primit de la Iepuraul de Pate n timp ce m ndreptam spre grdini. Aici avem toate materialele necesare desfasurarii activitatilor de astazi. Deschid scrisoarea i citesc:Dragi copii ,n curnd sosesc la voi, dar pn ne ntlnim v-am trimis povestea mea, Povestea Iepuraului de Pate (avei i planele) sper s o ascultai cu atenie, dupa care va rog sa realizai o felicitare pentru prietenul meu, Puiorul.

V rog s realizati i alte lucrri pentru mine in cadrul sectoarelor :BIBLIOTECA:

s citii imagini despre Mriuca i prietenii ei;

ARTA:

s colorati oul de Paste; s lipii oul colorat n caseta potrivit;

CONSTRUCII: sa construii Biserica folosind trusa de construcii;

Dac rezolvai toate cerinele mele la sfritul zilei o s primii o alt surpriz din partea mea.

V doresc s avei o zi minunat alturi de educatoarea voastr.

Semneaz: Iepuraul de Pate

Pentru a-i arta iepuraului c suntem cumini haidei s-i spunem versuri ritmice:

n fiecare diminea

S-avem gndul bun pe fa ,(trecem palmele peste fa)

Ctre soare s privim(braele in form de cerc,privim n sus)

Iubire s druim (strngem braele peste piept )

De gand ru, sa ne ferim (mna alung gndul rau )

S-adunm doar bucurie!(strngem braele peste piept)

i-n lume s-o rspndim!(srim n sus cu braele desfcute)

i-atunci oriice copil,

n fiecare diminea

Are gndul bun pe fa!(trecem palmele peste fa).

Acum ne aezm frumos pe scunele pentru a asculta Povestea Iepuraului de Pate. Copiii repet titlul povestirii. Redau coninutul povestirii clar, cursiv, expresiv folosind mimica si gestica corespunztoare.Expun coninuturi urmrind succesiunea momentelor principale, simultan cu povestirea prezint imaginile sugestive, pe parcursul povestirii explic cuvintele necunoscute.

Pentru fixarea cunotinelor le adresez copiilor intrebri referitoare la povestea noastr si le cer s realizeze o felicitare pentru Iepura.

n ncheierea activitii fac aprecieri colective i individuale si se realizeaz expoziia cu felicitrile realizate de copii.

Tranziia dintre activitatea de povestire i activitatea practic se face interpretnd cntecul : ,,Dac vesel se triete

A doua dorin a iepuraului este de a realiza o felicitare de Pate. Ne aezm la msue dup care explic i demonstrez copiilor modul de lucru. Efectum exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii: nchidem i deschidem pumnii, cantm la pian , ploaia, lupta degetelor.Urez copiilor spor la lucru.

Copiii ncep s lucreze i voi supraveghea i voi ajuta dac este nevoie. Apreciez activitatea copiilor, le ofer libertatea de a aprecia critic i autocritic propriile lucrri. Felicitarile copiilor vor fi aezate pe panou si vor fi expuse la centrul tematic .Iepuraul va fi foarte mulumit i se va ine de cuvnt, oferind copiilor recompense dulci: iepurai de ciocolat. Ziua se ncheie cu o expoziie pregtit pentru colegii din celelalte grupe si prinii copiilor. DESFURAREA ACTIVITII

Secvene didacticeConinut stiinificStrategiididacticeEvaluarea

1)MOMENT ORGANIZATORIC

2)CAPTAREA ATENIEI

3)ANUNAREA TEMEI I ANUNAREA OBIECTIVELOR

4)PREZENTAREA NOULUI CONINUT I DIRIJAREA INVRIIExpunerea povetiiFixarea coninutului i sinteza final5)OBINEREA PERFORMANELOR I ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI6)INCHEIEREA ACTIVITII

Se creeaz condiii optime pentru desfurarea activitii: -aranjarea mobilierului pe centre; -pregtirea materialului didactic necesar rezolvrii sarcinilor propuse pe centre de activitate i domenii expereniale;-aranjarea scaunelelor in semicerc. Activitatea debuteaza cu : ntlnirea de diminea - salutul, prezena copiilor, completarea calendarului naturii.In fiecare dimineataversuri ritmice

Se poart discuii referitoare la tema abordat n aceast sptmn si se anunta tema zilei.Se prezint coletul surpriz i scrisoarea primit de la Iepuraul de Pate.

Tema zilei de astzi se numeste ,,Povestea Iepuraului de Pate!Se discut despre apropierea srbtorii Patelui i semnificaia acesteia.

Ce srbtoare mare se apropie?

Cum se pregtesc copiii de Pate?Cum se pregtesc opamenii pentru srbtoarea de Pate?( fac curenie, in post, se spovedesc, se mprtesc)

Ce mncruri pregtesc gospodinele pentru masa de Pate?( ou roii, cozonac, pasc, drob)

Cerina iepuraului este de a ne grupa pe centre i de a rezolva sarcinile prezentate in scrisoare.

Copiii se vor aeza la un centru de activitate n cadrul cruia vor lucra dupa cum urmeaza:

BIBLIOTECA:

,,Mriuca i prietenii si-citire de imaginiConstrucii:,,Construim o BisericART:

,, Colorm ou pentru Pate -colorare in contur;

,,Lipim oul colorat in caseta potrivitEducatoarea trece pe la centre i supravegheaz modul de lucru al copiilor, poart discuii cu acetia, urmrete realizarea corect a sarcinilor. Copiii care ii rezolva sarcina pot trece la alt centru pentru a realiza alte cerine.

Lucrrile realizate vor fi analizate i expuse in sala de grupa lundu-se n considerare urmtoarele criterii:

-respectarea tehnicilor de lucru;

-colaborarea cu ceilali copii;

-finalizarea lucrrilor;In continuarea activitii se reamintete tema zilei: Povestea Iepuraului de Pate. Doi, trei copii repeta titlul povetii. Va trebui s fii foarte ateni la ce s-a ntmplat n poveste pentru ca apoi s-l ajutai pe iepura s realizeze o felicitare de Pate.In redarea textului povestirii se va respecta succesiunea logica a ideilor, tonul si mimica vor fi adecvate fiecarui moment.Pe parcurs se vor explica cuvintele noi.Pentru fixarea cunostinelor solicit copiii s precizeze titlul povestirii, s redea ideile principale.Trecerea ctre activitatea practic se realizeaz printr-o tranziie ,,Dac vesel se traiete. Explic si demonstrez copiilor modul de lucru. nainte de nceperea lucrului se efectueaz exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii: nchidem i deschidem pumnii, cntam la pian, ploaia, lupta degetelor. Urez copiilor spor la lucru i i voi ajuta dac au nevoie.Apreciez activitatea copiilor i le ofer libertatea de a i aprecia critic i autocritic lucrrile.

Vor fi fcute aprecieri asupra participrii copiilor la activitate, implicand si copiii n analiza muncii din aceast zi.Iepuraul este foarte mulumit si ofer copiilor recompense dulci.

Ziua se ncheie cu o expoziie pregtita pentru prinii si colegii din celelalte grupe.

Conversaia

BrainstormingConversatiaExplicaia

ConversaiaExerciiulConversaia

Exerciiul

Povestirea

Conversaia

Conversaia

Explicaia

Exercitiulconversatia

Capacitatea de atenieObservarea comporta-mentului copiilor

Observarea comporta-mentului copiilor

Corectitudinea execuiei

-aprecieri individualeObservarea comportamentului copiilorObservarea comportamentului copiilor

Evaluarea prin recompense

Aprecieri generale

PAGE 5