Plan Lectie Semne Punctuatie

12
Proiect didactic Clasa: a II-a Propunător: Chirita Andreea Madalina Obiectul: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Iarna Subiectul lecţiei: Intonarea propoziţiilor. Punctul(.). Semnul întrebării( ?) Tipul lecţiei: de transmitere de noi cunoştinţe Obiectiv general: transmiterea unor cunoştinţe referitoare la propoziţie şi la semnele de punctuaţie ; dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă; Obiective operaţionale: O1: să grupeze, la tablă şi pe fişe, propoziţiile unui text, ţinând cont de semnul de punctuaţie de la sfârşitul lor; O2: să citească propoziţiile de la tablă cu intonaţia potrivită în funcţie de semnul de punctuaţie de la sfârşit ; O3: să aleagă semnul de punctuaţie corespunzător fiecărei propoziţii scrise pe fişa de lucru; O4: să alcătuiască, individual, pe caiete, două propoziţii despre anotimpul iarna, după imagini şi alte două cu

description

educatie

Transcript of Plan Lectie Semne Punctuatie

Proiect didactic

Proiect didactic

Clasa: a II-a

Propuntor: Chirita Andreea Madalina

Obiectul: Limba i literatura romn

Unitatea de nvare: Iarna

Subiectul leciei: Intonarea propoziiilor. Punctul(.). Semnul

ntrebrii(?)

Tipul leciei: de transmitere de noi cunotine

Obiectiv general: transmiterea unor cunotine referitoare la propoziie i la semnele de punctuaie ;

dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris;

Obiective operaionale:

O1: s grupeze, la tabl i pe fie, propoziiile unui text, innd cont de semnul de punctuaie de la sfritul lor;

O2: s citeasc propoziiile de la tabl cu intonaia potrivit n funcie de semnul de punctuaie de la sfrit ;

O3: s aleag semnul de punctuaie corespunztor fiecrei propoziii scrise pe fia de lucru;

O4: s alctuiasc, individual, pe caiete, dou propoziii despre anotimpul iarna, dup imagini i alte dou cu

cuvntul sanie care s exprime: o comunicare i o ntrebare;

O5: s formuleze ntrebri potrivite adresate fulgului de nea;

O6: s completeze, individual, propoziiile din fia de lucru, cu semnele de punctuaie corespunztoare.

Strategii didactice:

1.Resurse procedurale: M1-exerciiul

M2- conversaia

M3- problematizarea

M4- ciorchinele

2. Resurse materiale: m1- fie cu exerciii

m2- cartonae cu punct i semnul

ntrebrii

m3- imagini cu anotimpul iarna

m4- un fulg de nea din carton

m5- hrtie cu adeziv

3. Forme de organizare: frontal i pe grupe

4. Forme de evaluare: evaluare continu prin chestionare (frontala, individuala, fise de lucru)Desfurarea activitii

Secvene pedagogiceObiective

opera.Activitatea cadrului didacticActivitatea elevilorResurse

proced.

Resurse

materialeForme de evaluare

1.Organizarea clasei pentru lecie

2.Captarea ateniei3. Anunarea temei i a obiectivelor

4. Transmiterea

noilor cunotinelor

5. Fixarea cunotinelor

6. Evaluarea cunotinelor

6. Tema pentru acas O1 O2

O4

O5

O3

O6- asigur climatul de ordine i disciplin necesar desfurrii activitii

Pe tabl este scris un text (anexa 1).

Li se cere elevilor s-l citeasc, apoi s grupeze prop.n tabel:

.

?

Azi la ora de limba romn vom nva despre semnele de punctuaie: punct(.) i semnul ntrebrii(?).

- se enun obiectivele leciei

-se reia citirea propoziiilor i se extrag nite concluzii cu ajutorul elevilor

Ce este propoziia?

Citii propoziiile din prima coloan.

Ce aflm din ele?

Ce semn s-a folosit la sfritul lor?

S citim propoziiile din a doua coloan.

Ce l ntreab moul pe biat?

Ce semn s-a folosit la sfrit?

-li se prezint o imagine cu anotimpul iarna(anexa 2)

-li se cere s alctuiasc propoziii dup aceast imagine, una cu punct la sfrit, iar alta cu semnul ntrebrii

Ex.-joc:

Fulgul rtcit

Fulgul de zpad s-a rtcit i ajuns la noi n clas. Ce l-am putea ntreba?

Ex.- joc:

Surpriza fulgului

(anexa 4)

-se face printr-o fi

(anexa 5)

-pag.46- ex.1, 2- din caietul special mi place s nv!- i pregtesc cele necesare orei(caiete, manual, penare)

-citesc textul scris pe tabl, apoi grupeaz propoziiile n funcie de semnul de punctuaie de la sfrit:

. sau ?.

- scriu titlul n caiete

...o comunicare spus sau scris

-elevii citesc propoziiile

..nite informaii, constatri

...punct

-scriu n caiete:

La sfritul propoziiei n care se comunic o informaie, o constatare se pune punct(.).

Elevii citesc propoziiile.

.......

...semnul ntrebrii

-scriu n caiete:

La sfritul propoziiei prin care se ntreab ceva se pune semnul ntrebrii(?).

- alctuiesc dou propoziii dup imaginea prezentat, una enuniativ i alta interogativ

ex. Zpada s-a aternut peste tot.

Ce fac copiii iarna?

sau: Copiii se dau cu sania.

Pe unde s-a aternut zpada?

-scriu pe cte un cartona ntrebri, apoi le vor lipi pe rnd pe o plan la stativ

(anexa 3)

-primesc fie cu propoziii care la sfrit au ambele semne de punctuaie: . i ?

- mpreun, elevii vor alege semnul potrivit prin ncercuire

-completeaz individual propoziiile din fi cu semnele corespunztoare.

-alctuiesc propoziiile cerute

-i noteaz temaM2

M3

M1

M2

M3

M4

M1

M2

m1

m2

m4

m5

m2

- chestionare frontal- chestionare individual

- fie de lucru

Anexa 1

Citii textul:

- De vnzare i-i ginua ceea, mi biete ?

- Da, de vnzare, moule .

- i ct ceri pe dnsa ?

- Ct crezi i dumneata c face .

Grupai propoziiile n tabelul de mai jos:

(.)(?)

- Da, de vnzare, moule .

- Ct crezi i dumneata c face .

- De vnzare i-i ginua ceea, mi biete ?

- i ct ceri pe dnsa ?

Anexa 2Fulgul rtcitIntrebari adresate fulgului:

De unde vii, fulgule?Te-ai rtcit?

Cine te-a trimis la noi?

Unde sunt fraii ti?

Unde e Criasa Zpezii?Cum v jucai voi prin aer?

Anexa 3Surpriza fulgului

ncercuii semnul de punctuaie potrivit:

Copiii au plecat la sniu ? .

Brazii sunt acoperii de nea ? .

Cine se aude n deprtare ? .

Casele dorm sub cojocul de omt ? .

Cum va fi vremea mine ? .Anexa 4Fi de evaluare

1.Completeaz propoziiile de mai jos cu semnele de punctuaie corespunztoare:

Vasilic i Niculi au fost la sniu

Cine a condus sania

Obrajii li se nroir de bucurie

2. Alctuiete dou enunuri cu cuvntul sania, una prin care s oferi o informaie, iar alta care s exprime o ntrebare