Plan de Lectie Fisa Postului Oat Xi g Predarecu Fise

4
INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI SUCEAVA COLEGIUL TEHNIC de INDUSTRIE ALIMENTARĂ SUCEAVA Str. D. CANTEMIR, nr.5, Suceava, cod 720189 Tel. 0230-522304 Fax 0230-522305 E-mail: [email protected] http://www.ctias.ro PROIECT DE LECŢIE Data : 30.05.2012 Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic de Industrie Alimentara Suceava Clasa : aXIa G Profesor: Corina Stamatin Aria curriculara: Tehnologii Modul: Organizarea agentiei de turism Unitatea de invatare: Instrumente de organizare a activitatii in agentia de turism Tema : Fisa postului Tipul lecţiei: asimilare de noi cunoştinţe Scopul întregii sesiuni: reamintirea cunoştinţelor anterioare, analiza şi sistematizarea lor activă, asimilarea de noi cunoştie Competente specifice: C4 Elaboreaza instrumente specifice structurii organizatorice a agentiei de turism Competente derivate - sa realizeze grafic structura organizatorice a unei agenţii - sa completeze fişa postului pentru angajati de pe diferite niveluri ierarhice din cadrul agenţiei Activităţi de învăţare: - verificarea cunoşti elor prin lanţul ideiilor - analizarea organigramei unei agentii touroperatoare - trecerea la concepte referitoare la noua tema prin descoperire -fixare si feed back prin completarea fiselor de lucru cu niunile noi. Mijloace didactice: flipchart, markere, coli de hâr tie, Metode şi procedee: brainstorming, activitate pe grupe, invatarea prin descoperire, studiu de caz Bibliografie: Stefania Mihai Organizarea agentiei de turism, Ed. CD Press,Bucureşti, 2007 Stefanescu Mihaela- Ghidul firmei de exercitiu, Ed.Didactica si pedagogica, Bucuresti, 2012

description

p-lan de lectie

Transcript of Plan de Lectie Fisa Postului Oat Xi g Predarecu Fise

  • INSPECTORATUL COLAR AL JUDEULUI SUCEAVA

    COLEGIUL TEHNIC de INDUSTRIE ALIMENTAR SUCEAVA

    Str. D. CANTEMIR, nr.5, Suceava, cod 720189 Tel. 0230-522304 Fax 0230-522305 E-mail: [email protected] http://www.ctias.ro

    PROIECT DE LECIE

    Data : 30.05.2012

    Unitatea de nvmnt: Colegiul Tehnic de Industrie Alimentara Suceava

    Clasa : aXIa G

    Profesor: Corina Stamatin

    Aria curriculara: Tehnologii

    Modul: Organizarea agentiei de turism

    Unitatea de invatare: Instrumente de organizare a activitatii in agentia de turism

    Tema : Fisa postului

    Tipul leciei: asimilare de noi cunotine

    Scopul ntregii sesiuni: reamintirea cunotinelor anterioare, analiza i sistematizarea lor activ,

    asimilarea de noi cunotine

    Competente specifice:

    C4 Elaboreaza instrumente specifice structurii organizatorice a agentiei de turism

    Competente derivate

    - sa realizeze grafic structura organizatorice a unei agenii

    - sa completeze fia postului pentru angajati de pe diferite niveluri ierarhice din cadrul ageniei

    Activiti de nvare:

    - verificarea cunotinelor prin lanul ideiilor

    - analizarea organigramei unei agentii touroperatoare

    - trecerea la concepte referitoare la noua tema prin descoperire

    -fixare si feed back prin completarea fiselor de lucru cu noiunile noi.

    Mijloace didactice: flipchart, markere, coli de hrtie,

    Metode i procedee: brainstorming, activitate pe grupe, invatarea prin descoperire, studiu de caz

    Bibliografie:

    Stefania Mihai Organizarea agentiei de turism, Ed. CD Press,Bucureti, 2007

    Stefanescu Mihaela- Ghidul firmei de exercitiu, Ed.Didactica si pedagogica, Bucuresti, 2012

  • INSPECTORATUL COLAR AL JUDEULUI SUCEAVA

    COLEGIUL TEHNIC de INDUSTRIE ALIMENTAR SUCEAVA

    Str. D. CANTEMIR, nr.5, Suceava, cod 720189 Tel. 0230-522304 Fax 0230-522305 E-mail: [email protected] http://www.ctias.ro

    Obiective:

    identificarea documentului ca element in categoria instrumentelor utilizarte in organizarea agentiei de turism intelegerea conceptului de fisa postului si a rolului sau in agentia de turism ; cunoasterea componentelor fisei postului ; elevii sa-si formeze capacitatea de a utiliza fisa postului, si de a o utiliza ori de cate ori este cazul ; exemplificarea fisei postului pe posturi apartinand nivelurilor ierarhice diferite ;

  • INSPECTORATUL COLAR AL JUDEULUI SUCEAVA

    COLEGIUL TEHNIC de INDUSTRIE ALIMENTAR SUCEAVA

    Str. D. CANTEMIR, nr.5, Suceava, cod 720189 Tel. 0230-522304 Fax 0230-522305 E-mail: [email protected] http://www.ctias.ro

    TIPUL LECIEI: ACHIZIII DE NOI CUNOTINE - ETAPE DESFURAREA LECIEI

    Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaii

    1.Moment organizatoric

    2 minute

    Solicita elevului de serviciu numele elevilor absenti

    Pregateste materialele necesare

    Se pregatesc pentru lectie

    2. Verificarea temei 5 min

    Solicita elevilor prezentare organigramelor realizate la ora anterioara Prezinta organigramele realizate Argumenteaza modul de realizare

    3.Reactualizarea cunotinelor 10 min

    Prin Lantul ideilor se reactualizeaza cunostintele referitoare la lectia ,,Organigrama

    agentiei de turism si la cele anterioare - Ce este agentia de turism?

    - De cate feluri pot fi agentiile de turism ?

    - Care este diferenta dintre acestea ?

    - Ce este organigrama?

    -Care sunt reguluile de intocmire a organigramei ?

    - Care sunt elementele structurii organizatorice reprezentate prin organigrama ?

    - Ce este postul de munca ?

    - Care sunt tipurile de functii cunoscute ? - Ce sunt compartimentele ?

    - De cate feluri sunt acestea ?

    - Identificati asemanarile si deosebirile dintre acestea.

    - Ce este ponderea ierarhica ?

    - Ce este nivelul ierarhic ?

    - Ce relatii organizatorice cunoasteti ?

    Raspund la intrebarile

    adresate.

    Sunt atenti si intervin

    pentru a aduce

    completari sau pentru

    a face corectiile

    necesare atunci cand e cazul

    4. Captarea ateniei Discuie introductiv 5 min

    Se face trecerea de la structura organizatorica si elementele

    sale, laposturi si atributiile specifice acestor prin lectura fisei

    ,,Teoria organizatiei Explica necesitatea existentei instrumentelor de

    organizare

    Fisa Postului

    Elevii urmaresc expunerea, si explica elementele

    organizationale pe care le recunosc:nivel ierarhic,

    relatii organizatorice, comunicarea ierarhica, postul

    Aculta explicatiile, intervenind, atunci cand doresc o

    lamurire suplimentara sau doresc sa aduca o

    completare.

    5. Anunarea coninutului i a obiectivelor

    Scrie titlul lectiei pe tabla

    Anunta obiectivele

    Scriu pe caiete

    6. Dirijarea nvrii 20 min

    Prezinta conceptul ,,Fisa postului Profesorul imparte setul de materiale contituit din fisa de

    documentare si fisele de lucru (anexa fisa metodica)

    Solicita realizarea sarcinilor de lucru pe grupe

    Verifica finalizarea sarcinii de lucru si modul de rezolvare.

    Ofera explicatii suplimentare.

    Corecteaza eventualele erori.

    Consulta fisele de documentare Asculta si privesc prezentarea

    Pe baza fiselor de doc. si a organigramei realizate ca

    tema pentru acasa, elevii descopera care sunt

    elementele fisei postului. Utilizand organigrama , elevii

    stabilesc corelatiile intre elementele structurii

    organizatorice si elementele fisei postului

  • INSPECTORATUL COLAR AL JUDEULUI SUCEAVA

    COLEGIUL TEHNIC de INDUSTRIE ALIMENTAR SUCEAVA

    Str. D. CANTEMIR, nr.5, Suceava, cod 720189 Tel. 0230-522304 Fax 0230-522305 E-mail: [email protected] http://www.ctias.ro

    DIRIJAREA INVATARII- detaliere

    SCOPUL PREDARII

    STRATEGIA DE

    PREDARE

    TIM

    P

    AL

    OC

    AT

    STRATEGII DE INVATARE

    RESURSE

    Elevi cu dominanta

    auditiva

    Elevi cu dominanta vizuala Elevi cu dominanta

    practica

    Oferirea de informatii

    prin explicarea

    conceptului teoretic de

    fisa postului

    Multimedia prin

    prezentari in

    Power Point

    Fise de

    documentare

    ,Fise de lucru

    5 min Aceasta va fi o situatie de

    invatare in care elevii se

    vor asculta prezentarea

    animata de interventia

    profesorului si urmaresc

    individual lectia

    prezentata pe computer

    In aceasta situatie de invatare

    in care elevii vor descoperi

    elementele principale ale

    fisei postului prin

    prezentarea in PPT si urmaresc

    explicatiile profesorului,

    observa conceptele teoretice

    din fisa de documentare

    Aceasta va fi o situatie de

    invatare in care elevii vor

    elabora practic modele de

    fise de post

    Fisa de

    docum

    Fise de lucru

    Calculator

    Video-

    Proiector

    Trecerea de la teorie

    la practica.

    Lucrul in grup :

    Grup cu sarcina

    precisa

    15min Aceasta va fi o situatie de

    invatare in care elevii vor,

    utiliza fise de

    documentare pentru

    elaborarea ideilor.

    Vor dezbate pe baza fiselor de

    documentare, a organigramei

    afisate, pentru a descrie

    componentele modelelor de

    fisa postului.

    Vor elabora pe baza

    fiselor de documentare, a

    materialului prezentat, a

    organigramei afisate, o

    schema care sa cuprinda

    elementele fisei postului,

    Fisa de

    docum

    Planse

    Consolidarea

    informatiilor

    Evaluarea interactiva

    Turul Galeriei 10 min Isi vor expune oral

    propriile prezentari ,se

    vor autoevalua .

    Vor analiza propriile ilustratii

    comparativ cu ale celorlalte

    grupe.

    Se folosesc de materialul

    elaborat pentru a lamuri

    aspectele importante si

    fac comparatii.

    Fisa de doc

    Planse

    7.Feed back si evaluare

    Elevii vor oferi feed back in legatura cu activitatea desfasurata Observare dirijata Fise de lucru