Plan de lectie, Cultul mozaic

10
Proiect de lecţie Profesor Crăciun Grigore Data: 10 decembrie 2014 Unitatea de învăţământ :Colegiul Naţional ”Garabet IbraileanuClasa: a IX-a E Obiectul: Istorie Tema: Cultul mozaic Subiectul: „Cultul mozaic”( predare-învăţare) Tipul de lectie: mixtă Obiectivul fundamental: predarea despre geneza poporului evrei , tradiţiile lui şi istoria lor, explicarea mişcări poporului în

description

Plan de lectie

Transcript of Plan de lectie, Cultul mozaic

Page 1: Plan de lectie, Cultul mozaic

Proiect de lecţie

Profesor Crăciun Grigore

Data: 10 decembrie 2014

Unitatea de învăţământ :Colegiul Național ”Garabet Ibraileanu”

Clasa: a IX-a E

Obiectul: Istorie

Tema: Cultul mozaic

Subiectul: „Cultul mozaic”( predare-învăţare)

Tipul de lectie: mixtă

Obiectivul fundamental: predarea despre geneza poporului evrei , tradiţiile lui şi istoria lor, explicarea mişcări poporului în antichitatea şi bazele religiei mozaice cît şi principale sărbători şi argumentarea apariţiei lor şi motivul dispersiei populaţiei.

Page 2: Plan de lectie, Cultul mozaic

Obiective operaţionale cognitive:1. Să identifice locul apariţiei lor2. Să identifice arealele de răspîndire a evreilor antici3. Să numească popoarele care au influenţat istoria poporului evreu4. Să identifice mişcarea poporului evreu5. Să identifice conflictele în care au participat evreii6. Să identifice cărţile sacre7. Să identifice aportul pe care la avut religia mozaică8. Să stabilească contextul în care a fost format regatul evreu9. să transcrie, numească sau menţioneze, pe baza textului, o informaţie istorică

Metode si procedee: explicaţia elevului şi a profesorului, conversaţia euristică si examinatorie, comparaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul.

Mijloace de învăţământ: manualul, pagină-web cu scheme şi imagini, cărţi şi lucrari ştiinţifice care se referă la temă

Forme de activitate: frontală

Locul de desfaşurare: cabinet

Timp: 50 de minute

Bibliografie:

Page 3: Plan de lectie, Cultul mozaic

Pentru profesor:Conceptia despre lume si viata in iudaism si crestinism de  Pr. Conf. Dr. Ioan Stancu

Poporul ales de Iulian PredescuSinagogile, locasurile de cult ale evreilor de Teodor Dănălache,

Locasurile de cult ale evreilor de Iulian Predescu Enciclopedia religiilor Vol. I-II ,Michel Malherbe

Pentru elev:Norman Solomon, Iudaismul. Foarte scurta introducere,ed.Allfa,2007

Page 4: Plan de lectie, Cultul mozaic

Momentele lecţiei

Succesiunea de conţinut

Activitatea profesorului

Activitateaelevului

Obiective

Metode, procedee şi mijloace de învăţământ

Forme de evaluare

I. Momentulorganizatoric

Notează absenţele, pregăteşte materialul didactic, împarte clasa în două grupe în funcţie de opţiunea pentru teza cu subiect unic, dă indicaţii elevilor în legătură cu desfăşurarea activiţăţii.

Ascultă indicaţiile profesorului, distribuie împreună cu acesta materialul didactic.

-conversatia-explicaţiademonstraţia

II.Consolidarea cunoştinţelor

Evaluează, toţi elevi la tema precentă

Răspunde tema învăţată de acasa şi recapitulează

-explicaţia-conversaţiaexaminatorieşi euristiccă-exerciţiul-comparaţia

Evaluarea iniţială

III. Captarea atenţiei

Remarcarea că şi în România contemporană traiesc mozaice şi trebuie să le studiem cultura pentru că au adus un important aport la geneza

Elevi identifica comunităţile evreeşti şi remarcă sinagogile din oraş

-explicaţia-conversaţiaexaminatorie

Page 5: Plan de lectie, Cultul mozaic

românilorIV. Anunţarea lecţiei noi şi a planului de predare-învăţare

Anunţă titlul lecţiei noi şi planul de predare-învăţare

Notează planul lecţiei în caiet.

-conversaţia-explicaţia

V. Dobândirea noilor cunoştinţe

1.Istoria evreilor

Prezintă istoria timpurie a evreilor şi reamrcă asemănările şi deosebirile cu evrei de astăzi, remarcă mişcările populaţiei şi şubrezimea stărilor sociale în perioada antică

Elevii ascultă explicaţiile date, pun întrebări în condiţiile în care au nelămuririt.şi notează în caiet moment importante evolutive

O1,2,3,4

-conversatia euristica -explicatia elevului şi a profesorului-învăţarea prin descoperire-exerciţiul-comparatia –fişa de lucru

Evaluarea formativă/continuă

2.Aspectul religios

Prezintă originea şi istoria apariţiei religiei mozaice , explică bazele cultului şi aportul pe care la adus religia mozaică la formarea altor religi

Elevii ascultă explicaţiile date, pun întrebări în condiţiile în care au nelămuririt.şi notează în caiet moment importante evolutive, bazele cultului şi formele cărţilor sacre mozaice

O 5,6,7,8,9

-explicatiaprofesorului şi elevului –conversatiaeuristică -problema-tizarea-învăţarea prin descoperire

Evaluarea formativă/continuă

Page 6: Plan de lectie, Cultul mozaic

-exerciţiul-harta

VI. Fixarea cunoştinţelor

Le cere elevilor să numească principalele idei discutate, în ordine cronologică şi bazele religie

Elevii, cu ajutorul profesorului, punctează principalel evenimente discutate. Alcătuiesc enunţuri cu caracter istoric cu 2-3 cuvinte noi.

-conversaţia-explicaţia

Evaluarea formativă/continuă

VII. Tema pentru acasă

Menţionează exerciţiile pe care le au de rezolvat pentru acasă.

IV. Incheiereaactivitatii

Face aprecieri generale asupra clasei.