Plan de Lectie Baze Final

9
Avizat director, Proiect didactic I.COORDONATE DE IDENTIFICARE Data : 14.01.2013 Instructor: As.med. Claudia Cristea Scoala postliceala sanitara: “Sf. Vasile cel Mare” Disciplina: Nursing Clasa: Anul I G Unitatea de învăţare: Bazele Stiintei Nursing-ului Titlul lectiei: Calitatile si abilitatile asistentei medicale Tipul de lectie: Predare Unitate de timp: 50 minute SCOPUL LECTIEI: Descoperirea de catre elevi a calitatilor si abilitatilor fizice, morale, intelectuale si tehnico-manageriale ale asistentei medicale cat si familiarizarea cu aceste notiuni. II. COMPETENTE VIZATE Competenţe specifice: C1. Sa inteleaga criteriile de definire a asistentei medicale C2 .Sa cunoasca functiile si rolul asistentei medicale SCOALA POSTLICEALA „SF. VASILE CEL MARE” Str. Gh. Pop de Baseş ti, nr. 26A, sector 2, Bucuresti, Romania Tel.: +40-21- 253.13.94

Transcript of Plan de Lectie Baze Final

Page 1: Plan de Lectie Baze Final

Avizat director,Proiect didactic

I.COORDONATE DE IDENTIFICARE

Data : 14.01.2013Instructor: As.med. Claudia CristeaScoala postliceala sanitara: “Sf. Vasile cel Mare”Disciplina: NursingClasa: Anul I GUnitatea de învăţare: Bazele Stiintei Nursing-uluiTitlul lectiei: Calitatile si abilitatile asistentei medicaleTipul de lectie: PredareUnitate de timp: 50 minuteSCOPUL LECTIEI: Descoperirea de catre elevi a calitatilor si abilitatilor fizice, morale, intelectuale si tehnico-manageriale ale asistentei medicale cat si familiarizarea cu aceste notiuni.

II. COMPETENTE VIZATE

Competenţe specifice:C1. Sa inteleaga criteriile de definire a asistentei medicaleC2 .Sa cunoasca functiile si rolul asistentei medicale C3. Sa inteleaga statutul asistentei medicale in cadrul echipei medicaleC4. Sa cunoasca competentele profesionale ale asistentei medicaleC5. Sa identifice calitatile si abilitatile profesionale specifice asistentului medical

SCOALA POSTLICEALA

„SF. VASILE CEL MARE”

Str. Gh. Pop de Baseşti,nr. 26A, sector 2,Bucuresti, RomaniaTel.: +40-21-253.13.94Fax: +40-21-253.13.94E-mail: [email protected]

Page 2: Plan de Lectie Baze Final

Obiective generale : La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :01. au capacitatea de a defini asistentul medical conform criteriilor 02. au cunostinte despre functiile si rolul asistentei medicale03. au capacitatea sa inteleaga statutul de natura independenta, dependenta si interdependenta asistentei medicale in cadrul echipei medicale. 04. au capacitatea sa identifice modele conceptuale de ingrijire, sa inteleaga importanta acumularii cunostintelor stiintifice, tehnice, relationale, etice si legislative si sa cunoasca demersul stiintific.05. au capacitatea de a intelege calitatile si abilitatile asistentei medicaleO6. Sa identifice corect greselile comise de asistenta medicala in fisa de lucru.

Resurse educationale:a) Procedurale:

- METODE SI PROCEDEE:i. Conversatia euristica, conversatia de reactualizare, invatarea prin descoperire, explicatia, problematizarea,

stiu/vreau sa stiu/am invatat, studiul de caz, munca individuala/grup- FORME DE ORGANIZARE:

i. Frontal, grupeb) Materiale: fise de lucru, caiete, tabla.

Page 3: Plan de Lectie Baze Final

Nr. Crt.

Etapele lectieiCompetente profesionale

Activitati desfasurateResurse

Profesor Elev Procedurale Materiale Temporale (min)

1. Moment organizatoric

Notarea absentilor Comunica absentii Catalog 2

2. Reactualizarea cunostintelor

O1,O2,O3,O4

Adreseaza elevilor intrebari cu privire la definirea, functiile, rolul asistentei medicale, statutul in cadrul echipei medicale, identificarea modelelor

conceptuale de ingrijire

Elevii raspund intrebarilor prof.

Conversatia de reactualizare

Dialogul

10

3. Anuntarea titlului si obiectivelor lectiei

Anunta si scrie titlul temei pe tabla Organizeaza clasa in grupuri si cere

elevilor sa intocmeasca o lista cu ce stiu pentru tema propusa

In acest timp profesorul realizeaza un tabel

Impreuna cu elevii stabilesc ce vor nota in prima coloana a tabelului

Elevii noteaza informatiile solicitate in caiete

Vor completa tabelul

Conversatia euristica

Problematizarea

Tabla Caiete

8

4. Dirijarea invatarii

O5 Prezinta calitatile si abilitatile asistentei

medicale, pune intrebari care ajuta elevul sa deduca logic raspunsul:

o Rezistenta fizica

o Devotament

Stabilesc impreuna cu profesorul de ce e nevoie de rezistenta fizica: Activitatea rofess este continuă, intensă, cu rofessio solicitare fizică şi nervoasă. Cateodată, prin natura atribuţiilor, asistenta trebuie să nu doarmă, fiind necesar ca după o noapte albă, să-şi păstreze,voioşia, concentrarea, abilitatea profesionala şi, mai ales, calmul.

Raspund la intrebarile

Invatarea prin descoperire

Conversatia euristica

Studiu de caz stiu/vreau sa

stiu/am invatat Explicatia

Caiete 20 min

Page 4: Plan de Lectie Baze Final

o Atitudine corecta

profesorului astfel incat sa inteleaga ca asistenta rofess trebuie să fie devotată, să aibă curaj şi tărie. Devotamentul trebuie să se manifeste egal faţă de toţi bolnavii. Grijile personale, necazurile vieţii sale particulare nu trebuie sa-I influenteze atitudinea

Impreuna cu profesorul ajung la concluzia ca prin aceasta inţelegem comportamentulasistentei medicale faţă de bolnav şi faţă de celelalte categorii de personal sau vizitatori şi,bineinţeles, comportamentul său etic general.Se ştie că pacientul are pe toată durata bolii un moral şi o psihologie deformate. Unii bolnaviapreciază ingrijirile, sunt binevoitori cooperanţi, in timp ce alţii sunt deprimaţi, anxioşi,preocupaţi de problemele rofessio, rofessi, sociale, neliniştiţi de boală, de perspective, insfarşit, alţii se simt depersonalizaţi, au complexe de inferioritate considerand că nu reprezintădecat un număr, un caz. In general, orice bolnav are un sentiment de reţinere, schimbandu-şi modul de viaţă. Este rofessi de familie, şi-a rofessio munca, trebuie să se adapteze la o nouă viaţă, la o

Page 5: Plan de Lectie Baze Final

Ţinuta asistentelor medicale

Secretul rofessional

Responsabilitatea: - este in

altă disciplină, la care se adaugă, uneori, preocupările de ordin material. Asistentei medicale ii revine sarcina să-l ajute pe bolnav cu tact, inţelegere, delicateţe, atenţie.

Stabilesc impreuna cu profesorul ca este dezagreabilă, şi uneori chiar demoralizantă pentru bolnav, prezenţa unui cadru medicalcu ţinută neglijentă, dezordonată, cu halatul rupt sau plin de pete. Aceasta este şi o dovadă delipsă de respect faţă de bolnav, o nepoliteţe şi o greşeală.Ţinand cont de aceste considerente, asistenta rofess trebuie să poarte totdeaunaechipamentul de protecţie (rofessio boneta) curat, călcat, bine intreţinut, iar igiena sarofessi, mai ales cea rofessi, trebuie să fie bine intreţinutăParticipa la stabilirea importantei pastrarii secretului rofessional. Ceea ce se află despre bolnav sau despre boala sa de la medic, bolnav, familie ori din documentelemedicale, constituie secretul rofessional, care nu trebuie discutat cu nimeni. Respectareasecretului rofessional este o datorie morală, o obligaţie, chiar dacă bolnavul nu a cerut-o.Asistenta va păstra discreţie asupra stării bolnavului şi a tuturor problemelor legate de

Page 6: Plan de Lectie Baze Final

primul rand morală, cu alte cuvinte de actele sale răspunde mai intai faţă de ea insăşi.Dar există şi o responsabilitate penală, asistenta fiind răspunzătoare de actele sale cu un grad de periculozitate rofes mai mare. Asfel, efectuarea din proprie iniţiativă a unei perfuzii, administrarea unui medicament fără prescripţie rofess, dacă au consecinţe grave pentru bolnav, antrenează responsabilitatea penală.

aceasta, chiar faţă de anturajul său. Elevii asculta si

noteaza,completeaza tabelul stiu/vreau sa stiu/am invatat

5. Realizarea feed – back-ului

O6 Le prezinta un text si imparte fise de lucru cu textul respectiv grupelor de elevi

Completeaza fisa de lucru identificand greselile comise de asistenta medicala

Munca individuala/grup

Fise de lucru

8

6. Incheierea lectiei

Apreciaza activitatea desfasurata colectiv si individual si formuleaza concluzii

Vor formula doua aprecieri in legatura cu tema predata.

2