Plan de lect subst actualizare

9
PROIECT DIDACTIC DATA: noiembrie, 2007 CLASA: a VII-a B OBIECTUL: Limba şi literatura românǎ SUBIECTUL: Substantivul - actualizare TIPUL LECŢIEI: mixtǎ PROFESOR:Adelina Nuţescu OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ 2.3 Să utilizeze categoriile gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris 3.4 Să sesizeze organizarea morfologică şi sintactică a textelor citite OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) Cognitive: O1: sǎ recunoascǎ pǎrţile de vorbire studiate, folosindu-le în diferite secvenţe de comunicare; O2: sǎ cunoască flexiunea substantivului; O3: sǎ precizeze funcţiile sintactice şi valori stilistice. b) Psihomotorii: O4: sǎ alcǎtuiascǎ diferite comunicări (ortografie, ortoepie, punctuaţie) c) Afective: 1

Transcript of Plan de lect subst actualizare

Page 1: Plan de lect subst actualizare

PROIECT DIDACTIC

DATA: noiembrie, 2007

CLASA: a VII-a B

OBIECTUL: Limba şi literatura românǎ

SUBIECTUL: Substantivul - actualizare

TIPUL LECŢIEI: mixtǎ

PROFESOR:Adelina Nuţescu

OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ

2.3 Să utilizeze categoriile gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii

3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris

3.4 Să sesizeze organizarea morfologică şi sintactică a textelor citite

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive:

O1: sǎ recunoascǎ pǎrţile de vorbire studiate, folosindu-le în diferite secvenţe de comunicare;

O2: sǎ cunoască flexiunea substantivului;

O3: sǎ precizeze funcţiile sintactice şi valori stilistice.

b) Psihomotorii:

O4: sǎ alcǎtuiascǎ diferite comunicări (ortografie, ortoepie, punctuaţie)

c) Afective:

O5: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;

O6: să participe cu interes la activitate;

O7: sǎ se autoevalueze corect.

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) Metode şi procedee: cadranele, ciorchinele, rebusul, învǎţarea prin cooperare, învǎţarea prin descoperire, exerciţiul,eseul de cinci minute, conversaţia, problematizarea,

1

Page 2: Plan de lect subst actualizare

b) Mijloace de învăţământ: fişa, tabla, manualul, culegeri

c) Forme de organizare a activităţii : activitate în grupe, activitate frontală, activitate individuală

d) Resurse şi managementul timpului:

spaţiu de lucru: sala de clasǎ

capacităţi normale de învăţare ale elevilor

cunoştinţele lor anterioare;

timpul de învăţare: 50 minute.

BIBLIOGRAFIE:

Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limbă şi comunicare, Bucureşti, 1999; -,,Limba şi literatura română’’, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Corint, Bucureşti, 2004;

,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română’’– învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002

,,Metodica predării limbii şi literaturii române’’, Valeriu Marinescu, ed. Fundaţiei România de mâine, Bucureşti, 2002;

,,Exerciţii de limba română, compuneri şi tehnici de studiu’’ – Daniela Nedelcuţ, Ed. Cardinal, 1994

H. Soare, Gh. Soare, Limba şi literatura română, Îndrumător pentru manualele alternative, Ed. Carminis, Piteşti, 2005.

2

MODALITĂŢI DE EVALUARE: frontalǎ, formativǎ, oralǎ prin calificative, eseul de cinci minute.

Page 3: Plan de lect subst actualizare

Nr.crt

Etapele lecţiei

Tim

p Activităţi elev / profesor Strategia didactică Evaluare

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forma de organizare

1 Moment organizatoric1’

Se asigură condiţiile necesare defăşurării optime a

activităţii: asigurarea liniştii, pregătirea materialului

didactic, cretă, burete, caiete, manuale, pixuri etc.

Conversaţia Activitate

frontală

Observarea

sistematicǎ a

elevilor

2

Verificarea temei scrise, a cunoştinţelor anterior

însuşiteşi

captarea atenţiei8’

Se verificǎ tema cantitativ; se corecteazǎ eventualele

greşeli.

Elevii, împarţiţi în echipe – grupuri de câte 4 – primesc

câte o fişǎ de lucru pe care vor descoperi un rebus cu

ajutorul căruia vor fi verificate cunoştinţele despre verb.

Spargerea gheţii

Jocul didactic

Problemati-

zarea

Ffişa de lucru Activitate în

echipe

Formativă

Frontală

Orală

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

2’Elevii sunt anunţaţi că în această oră vor recapitula şi

sistematiza cunoştinţele despre substantiv;

Sunt prezentate obiectivele.

conversaţia

Activitate

frontală

Observarea

sistematicǎ a

elevilor

4.

Dirijarea învǎţǎriişi

obţinerea performanţelor

29’

Fiecare echipă va primi o fişă în care vor găsi trasate

sarcinile ce le revin. Liderul de grup va prezenta şi explica

la tablă judecăţile.

Echipa nr. 1 : Cerinţe:

Definiţie

Clasificare

Gen

Număr

Echipa nr.2 : Cerinţe:

Cazurile substantivului.

Prepoziţii care cer anumite cazuri

Echipa nr. 3:. Cerinţe:

conversaţia

exerciţiulConversaţia

Problemati-

zarea

Fişa

Manualul

Culegeri

Activitate în

echipǎ

Activitate în

echipǎ

Observarea

sistematicǎ a

elevilor

Aprecierea

rǎspunsurilor

elevilor

Scenariu didactic

3

Page 4: Plan de lect subst actualizare

Funcţiile sintactice ale substantivului

Articolul

Echipa nr. 4: Cerinţe:

Valori stilistice

(!) Li se cere elevilor ca, pe parcursul orei, să nu uite

că lucrează în echipă şi să le explice colegilor soluţia

găsită.

– Anexa 1 -

Explicaţia

învǎţare prin

cooperareevaluare

formativǎ

scrisǎ

5.Asigurarea retenţiei şi a

transferului de cunoştinţe

7’

Se rezolvă în clasă, pe grupe, exerciţiile: 2/115,

1/116(ultima secvenţă), 5/116(a,b, c, d), 6/116 Se verificǎ

frontal şi se corecteazǎ eventualele greşeli Se rezolvă

ciorchinele – Anexa nr. 2 –(dacă timpul permite)

conversaţia

explicaţia

Manualul

Fişa

Activitate

frontalǎ

Activitate în

grupe

evaluare frontalǎ

6. Evaluarea 2’ Elevii primesc o fişǎ de autoevaluare – Anexa nr. 3 – pe

care o completeazǎ.

Se fac aprecieri legate de modul şi gradul de participare a

elevilor la lecţie, de calitatea rǎspunsurilor, aprecieri

generale şi individuale.

eseul de 5

minute

Fişa de auto-evaluare

Activitate

individualǎ

AutoevaluareAprecierea

rǎspunsurilor

elevilor prin note

sau / şi calificative

7. Tema pentru acasă 1’ Se fixeazǎ tema:Exerciţiile1,2,3,4 / 116

4

Page 5: Plan de lect subst actualizare

Anexa nr. 1

Echipa nr. 1 : Cerinţe:

Definiţie

Clasificare

Gen

Număr

Echipa nr.2 : Cerinţe: Cazurile substantivului.

Prepoziţii care cer anumite cazuri

Echipa nr. 3:. Cerinţe: Funcţiile sintactice ale substantivului

Articolul

Echipa nr. 4: Cerinţe: Valori stilistice

5

Page 6: Plan de lect subst actualizare

Anexa 2

SUBSTANTIVUL- parte de vorbire flexibilă- denumeşte numele obiectelor gramaticale (fiinţe,

lucruri, fenomene ale naturii etc.)

CLASIFICARE

după înţeles după alcătuire

GEN

NUMĂR

CAZUL

FUNCŢII

SINTACTICE

Articol:

Prepoziţie

Valori stilistice:

6

Page 7: Plan de lect subst actualizare

Anexa nr. 3

AUTOEVALUAREOBSERVAŢIILE PROFESORULUI

Mi-a plăcut cel mai mult:

Nu mi-a plăcut:

Pot rǎspunde la o întrebare despre:

Am o întrebare despre :

Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:

vesel trist furios

7