Partenerul principal al concursului cani al municipiului...

6
RAPORT CU PRIVIRE LA DESFĂȘURAREA CAMPIONATULUI USEFS LA CROS, EDIȚIA 2017, CU GENERICUL «TOAMNA DE AUR» În data de 28 septembrie 2017, în Parcul Sectorului Botanica al capitalei «Valea Trandafirilor» s-a desfășurat Campionatul USEFS la cros cu genericul «TOAMNA DE AUR». Acest concurs, care este unul tradițional și se desfășoară anual la sfârșitul lunii septembrie, urmăreşte mai multe scopuri, precum urmează: - propagarea unui mod sănătos de viaţă în rândul tineretului studios; - cultivarea la studenţi a deprinderilor de practicare a alergării în tradiţionala înviorare de dimineaţă; - completarea grupelor de perfecţionare a măiestriei sportive la atletism; - aprecierea celor mai puternice echipe ale facultăților la alergarea de ştafetă; - aprecierea celor mai buni sportivi la cursele de masă; - aprecierea celei mai numeroase echipe a facultăţilor la cros; - îndeplinirea categoriilor şi titlurilor sportive, conform normativelor prevăzute de Clasificaţia Sportivă Unică a Republicii Moldova. Campionatul a fost organizat de Clubul Sportiv şi Catedra de Atletism, în colaborare cu Sindicatul USEFS, decanatele facultăţilor şi alte subdiviziuni ale universităţii. Partenerul principal al concursului a fost Pretura Sectorului Rîşcani al municipiului Chişinău, pentru care le mulțumim, sperând ca și în viitor să fie alături de noi, promovând modul sănătos de viață în rândul tinerei generații. Programul campionatului a fost unul foarte variat - studenții ciclurilor I și II de studii, precum și profesorii și colaboratorii au avut posibilitatea să opteze pentru cele trei probe ale acestuia: alergarea de ștafetă 6x850m; alergarea de 1000m și alergarea de 2000m. Cea mai captivantă probă a fost cea de ștafetă, la startul căreia s-au aliniat paisprezece echipe ale celor cinci facultăți ale Universității, disputând Cupa transmisibilă, care deja cinci ani consecutiv este câștigată de studenții de la Facultatea de Sport. Nu a fost o excepție nici acest Campionat – în rezultatul unei lupte captivante între echipele de la Facultatea de Sport, de la anii I-III ai ciclului I, precum și echipa

Transcript of Partenerul principal al concursului cani al municipiului...

Page 1: Partenerul principal al concursului cani al municipiului Chiusefs.md/PDF/CAMPIONATUL_USEFS_LA_CROS_2017.pdf · de noi, promovând modul sănătos de viață în rândul tinerei generații.

RAPORT

CU PRIVIRE LA DESFĂȘURAREA CAMPIONATULUI USEFS LA CROS, EDIȚIA 2017, CU

GENERICUL «TOAMNA DE AUR»

În data de 28 septembrie 2017, în Parcul Sectorului Botanica al capitalei «Valea

Trandafirilor» s-a desfășurat Campionatul USEFS la cros cu genericul «TOAMNA DE

AUR». Acest concurs, care este unul tradițional și se desfășoară anual la sfârșitul lunii