Oceanele Si Marile Proiect Clasa 5

5
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA CLASA V PROFESOR Isar Constantin OBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALA EDITURA - TEORA SUBIECTUL LECTIEI Oceanele si marile TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 3. Transfera rea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru . !aportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic ". #dentificarea şi explicarea dimensiunii sociale$ ci%ice şi culturale a caracteristicilor spaţiului geografic &. 'ob(ndirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă  COMPETENTE SPECIFICE$ 1.) *recizarea$ în cu%inte proprii$ a sensului termenilor geografici de bază 1.3 Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi 3.) #dentificarea legăturilor între elemente$ fenomene şi procese obser%abile .3 *oziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice specifice ".1 +xplicarea importanţei mediului geografic pentru om şi societate &.1 ,plicarea cunoştinţelor şi deprinderilor în%ăţate OBIECTIVE OPERATIONALE.  La sfarsitul lectiei toti elev ii vor fi capabili :  -1  să defineasca notiunea de ocean planetar/ -)  să explice modul de fo rmare a oce anulelor/ -3  să indentifice pe harta oc eanele -  să defineasca marea.  -0  sa clasifice marile -" sa explice formarea %alurilor$ mareelor si curentilor marini -& - sa completeze corespunzator itemii fisei de e%aluare STRATEGII DIDACTICE - dirijata$ cogniti%a$ euristica METODE SI PROCEDEE - expunerea si e xplicatia$ con%ersa tia$ comparatia$ lucru c u  harta si manualul. MATERIALUL DIDACTIC - arta fizica a lumii$ reprezenta ri grafice$ atlasul geografic$ manualul$ fisa de lucru. MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul 2 eografi e generala4 cls. 5$ autori '. 6trat$ 7. 8urtuna 2'idactica geografiei4 9 :. #linca   2 eografie fizica generala4 9 ;. #elenicz

Transcript of Oceanele Si Marile Proiect Clasa 5

7/25/2019 Oceanele Si Marile Proiect Clasa 5

http://slidepdf.com/reader/full/oceanele-si-marile-proiect-clasa-5 1/5

PROIECT DIDACTIC DE LECTIEDATA

CLASA V

PROFESOR Isar Constantin

OBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALA

EDITURA - TEORASUBIECTUL LECTIEI – Oceanele si marile

TIPUL LECTIEI -  de predare- invatare, insusire de cunostinte noi

COMPETENTE GENERALE:

1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru. !aportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic". #dentificarea şi explicarea dimensiunii sociale$ ci%ice şi culturale a caracteristicilor spaţiuluigeografic&. 'ob(ndirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă  COMPETENTE SPECIFICE$1.) *recizarea$ în cu%inte proprii$ a sensului termenilor geografici de bază1.3 Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi3.) #dentificarea legăturilor între elemente$ fenomene şi procese obser%abile.3 *oziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice specifice".1 +xplicarea importanţei mediului geografic pentru om şi societate&.1 ,plicarea cunoştinţelor şi deprinderilor în%ăţate

OBIECTIVE OPERATIONALE.  La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :

  -1  să defineasca notiunea de ocean planetar/-)  să explice modul de formare a oceanulelor/

-3  să indentifice pe harta oceanele-  să defineasca marea.  -0  sa clasifice marile

-" sa explice formarea %alurilor$ mareelor si curentilor marini-& - sa completeze corespunzator itemii fisei de e%aluare

STRATEGII DIDACTICE -  dirijata$ cogniti%a$ euristica

METODE SI PROCEDEE -  expunerea si explicatia$ con%ersatia$ comparatia$ lucru cu  harta si manualul.

MATERIALUL DIDACTIC  -  arta fizica a lumii$ reprezentari grafice$ atlasulgeografic$ manualul$ fisa de lucru.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC -  manualul 2 eografie generala4 cls. 5$autori '. 6trat$ 7. 8urtuna

2'idactica geografiei4 9 :. #linca  2 eografie fizica generala4 9 ;. #elenicz

7/25/2019 Oceanele Si Marile Proiect Clasa 5

http://slidepdf.com/reader/full/oceanele-si-marile-proiect-clasa-5 2/5

DESFASURAREA LECTIEI

Ob.

Opert  .

 Doza

re

 Momentele

lectiei 

 Activ. de predare - invatare Strategi 

i didactic

e

 Evaluare

 Actv. prof. Actv. elevilor 

1’  Organiz.

Clasei

%erif. prezenteiele%ilor 

aranj.materialului

necesar lectiei

*regatireacaietelor si adocum. scolare

-bser%area

,tentionare,precieri

10’  Verif. orala a

cunostint. din

lectia anter.

cu titlul!idrosfera-

caractere

 generale"

 prin intreb.

#curte

,dreseazainterogatii decontrol pri%itoare la

continuturile predade si in%atateanterior 

,sculta$analizeaza$gandesc si

formuleazaraspunsurileasteptate$ fiindindrumati de prof.

'ialogul ,nalizaraspunsurilor$ stimularea

ele%ilor sie%aluarearezultatelorin%atarii

1’  $%’   &regatirea

aperceptiva

7ere ele%ilor sa segandeasca si saraspunda.

,sculta si raspandla intrebari

7on%ersatia

euristica

-bser%areacomportamentuluiele%ilor$stimularea

 participariiele%ilor laformularearaspunsului

1  'nun(area

temei )i a

obiectivelor 

 :otez titlul lectiei pe tabla si anuntoral obiecti%eleurmarite

+le%ii isi noteazatitlul si asculta cuatentie

O1

%0’ $ 

%*+ 

 iriarea

 predarii $

invatarii

<i întreb pe ele%i ceinteleg ei prin

oceanelor

+le%ii raspund sinoteaza definitia

corecta aoceanului subindrumarea prof.

'escoperirea

-bser%area

*ro%oaca participarea

tuturorele%ilor si iideterminasadialogheze

O

=e cer ele%ilor săexplice modul deformare a oceanului

 planetar. :otez pe tablă şi lecer ele%ilor să

noteze încaiete.acest lucru.

+le%ii gandesc siraspund> Oceanele s-au

 format prin

acumularea apei

in mari adancituri

ale scoartei

7on%ersatia

'escoperirea

=ucru cumanualul si harta

#dem

7/25/2019 Oceanele Si Marile Proiect Clasa 5

http://slidepdf.com/reader/full/oceanele-si-marile-proiect-clasa-5 3/5

O!

6a obser%am peharta fizica a lumiisi sa indentificam

 principalele oceane

ale Terrei .

  +le%ii citescharta $ indentificaoceanele Terrei 6ub indrumarea

 prof. . ele%ii precizeaza fiecareocean indicand peharta+le%ii noteaza incaiete

#dem

*ro%oaca participareatuturorele%ilor si ii

determinasadialogheze$sa seautoe%alueze sau sae%aluezeraspunsuriledate de alticolegi.

O" *rofesorul le cere

ele%ilor sa gaseascao diferenta intremare si ocean pe

 baza imaginilor prezentate

+le%i urmaresc

materialul siobser%a ca marilesunt mai mici casuprafata decatoceanele

#dem #dem

#$ *rofesorul le prezinta oclasificare a marilor 

+le%ii noteaza pecaiete

O% ’ -

/+ 

 'tingerea

 feed-

bacului

<i întreb pe ele%idaca au fost la mare

,pa marii eralinistita ?

+le%ii se g(ndescşi răspund.

7a apa marii nuera linistita fiincase formau %aluri

'escoperirea

7on%ersatia

6timularea participarii

ele%ilor$analizaraspunsurilor sie%aluarea

 prin note.

O&

10’   'sigurarea si

intensificarea

retentiei si

transferului

cunostintelor 

7ompletati fisa delucru cuinformatiilecorespunzatoare.

6electeazainformatiile pentrucompletareaschitei siformularea corecta

a raspunsurilor 

#nterogatiile decontrol

sidialogul.

+%aluareafinala

1’-

%+ 

 &recizarea

activitatilor

 pe care elevii

le vor

desfasura

acasa

7omunicasugestiile sicontinuturile ce %orfi parcurse sprestudiu.

,sculta si noteza.#n caiete

+xplicar ea

7/25/2019 Oceanele Si Marile Proiect Clasa 5

http://slidepdf.com/reader/full/oceanele-si-marile-proiect-clasa-5 4/5

SC'EMA LECTIEI

#e va intocmi la tabla scema lectiei:

  OCEANELE SI MARILE

C( s)nt o*(an(+(,

-ceanele sunt cele mai mari intinderi de apa de pe *amantC) s-a) orat o*(an(+(,

-ceanele sau format prin acumularea apei in mari adancituri ale scoartei.Toate marile si oceanele pro%in dintrun ocean foarte mare numit *hantalasa*e Terra sunt oceane care despart continentele.,ceste -ceane sunt >

1 Pa*ii*  cel mai mare ocean de pe Terra ocupa 1@3 din suprafata *amantului este cel mai adanc

are cele mai multe insule de origine %ulcanica). At+anti* – este de doua ori mai mic decat *acificul

are putine insule iar cea mai mare insula este #slanda 9cea mai mare insula %ulcanicadin lume

3. In/ian 9 este situatin emisfera sudica intre continentele> ,sia$ ,frica$ ,ustralia si ,ntarctica.  . In0(tat 9 este situat dincolo de cercul polar fiind cuprins intre ,merica de nord$ +uropa si,sia

apele sale fiind in cea mai mare parte acoperite de gheata-ceanele nu sunt izolate unele de altele ci comunica prin stramtori

C( s)nt Mari+( ,

Mari+( sunt intinderi de apa mai mici decat oceanele si au adancimi mai reduse+xista doua tipuri de mari>

1. Mari (/it(ran( 9 sunt acele mari cuprinse intre doua mari suprafete de uscat comunica cu oceanele prin stramtori ;area ;editerana$ situata intre +uropa$ ,sia si +uropa ;area !osie situata intre ,sia si ,frica

) Mari ar0ina+( - sunt mari aflate la marginea continentelor  au adancimi mici si comunica larg cu oceanul 9  ;area :ordului$ ;area Aering$ ;area Baponiei

Dinai*a a2(+or o*(ani*( si arin( Va+)ri3 *)r(nti3 ar((.Va+)ri+(  sunt miscari ondulatorii ale apelor de suprafata ale marilor si oceanelor  6unt de trei tipuri> aC 4a+)ri /( 4ant5 (o+i(n( C 9construite de %ant

 bC 4a+)ri s(isi*( 9 pro%ocate de cutremure de pamant $ acestea pot sa atinga 3Dm inaltime se mai numesc tsunami produc mari pagube materiale$ erodeaza tarmurile

cC 4a+)ri 4)+*ani*( pro%ocate de eruptia %ulcanilor sunt asemanatoarecu cele seismice

Mar((+( – sunt miscai periodice ale apelor marine sub influenta fortei de atractie gra%itationala a6oarelui si a =unii asupra *amantului

7/25/2019 Oceanele Si Marile Proiect Clasa 5

http://slidepdf.com/reader/full/oceanele-si-marile-proiect-clasa-5 5/5

Fisa /( (4a+)ar(

7e sunt oceanele?

7are sunt oceanele care constituie -ceanul *lanetar?7e sunt marile?7are sunt deosebirile dintre mari si oceane?7um clasificam marile?7autati pe harta$ mari mediterane$ mari marginale7e sunt %alurile si care sunt cauzele formarii lor7e sunt curentii oceanici?7are este cauza formarii curentilor oceanici?7e sunt mareele si de cine sunt generate?7um explicam fluxul si refluxul?