Moli Dul
description
Transcript of Moli Dul
Proiect de lectie
Data : 24.01.2001Clasa : a-V-aAria curriculara: Matematica si stiinte ale naturiiObiectul: Biologie-BotanicaUnitatea de invatare: Plante superioareSubiectul: MolidulScopul lectie:stabilirea notiunilor de gimnosperme, conifere, conuri, dar si a notiunilor de molid in vederea intelegeri lor de catre elevi si formarea deprinderilor de a lucra cu aceste notiuni.Obiective de referinta: 1.4;2.1;3.1Obiective operationale :-sa recunoasca conurile barbatesti si cele femeiesti pe baza caracterelor alcatuirii sale;-sa recunoasca elementele structurale caracteristice olidului;-sa recunosca si alte tipuri de conifere;Tipul lectiei: formarea de priceperi si deprinderiDemersul didactic:
a. Resurse procedurale:-experimentul de laborator -observatia; -modelarea; -demonstratia.b. Resurse materiale:-pentru fiecare elev: fisa de lucru si manual;-pentru fiecare grupa: planse, c. Forma de organizare: frontal si pe grupe
Evaluare: formativa prin chestionare oralaLocul desfasurarii: laboratorul de biologieBibliografie:
1. Aurora Mihail, Aurel Ardelean, Gheorghe Mohan- Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura ALL Educational, Bucuresti 2007;
2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei, Editura Solaris, Iasi 2004;3.
3. Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;
4. Gheorghe Mohan- Atlas de biologie, Editura Corint, 2003;5. Tudor Virginia si colab. –Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII, Editura
Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELELECTIEI
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
Organizarea clasei.
-Pregatesc materialul didactic.-Notez in catalog elevii absenti si verific daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei.
-Isi pregatesc cartile si caietele.
Verificarea cunostintelor.
Prin chestionare orala verific lectia’’ Ferigi’’.Pun intrebari de tipul:-Unde este raspandita feriga comuna?
-Din ce este alcatuita o feriga?
-Dati exemple de alte conifere?
-Care este importanta ferigilor?
Raspund la intrebari:-Feriga este raspandita in paduri, la umbra copacilor, darmai ales de-a lungul apelor;-Feriga este alcatuita din: radacini adventive, rizom, frunze tinere rasucite in forma de carje si frunze adulte;-Exemple: coada-calului, pedicuta si strutisorul.-Importanta ferigilor:obtinerea unor medicamente: vermifug, ceaiuri din coada calului si carbuni din ferigile cele mai mari.
Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor.
-Cu ajutorul plansei prezint elevilor imagini cu alcatuirea unei ferigi si ii incurajez sa spuna ce observa.
-Urmaresc imaginile si identifica in ele alcatuirea unei ferigi.
Anuntarea temei si a obiectivelor.
-Anunt si scriu pe tabla tema lectiei si prezint obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei.
-Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.
Dirijarea invatarii.
-Solicit elevilor sa urmareasca imaginile in atlas si sa identifice in ele molidul si alcatuirea lui;-Solicit elevilor sa priveasca imaginile in manual si sa recunoasca alti arbori inruditi cu molidul;-solicit elevilor sa recunoasca importanta coniferelor;-solicit elevilor sa reprezinte prin desen molidul;-Completez schema lectiei.
-elevii observa plansa si imaginile din atlas si recunosc alcatuirea unui molid;-elevii recunosc alti arbori inruditi cu molidul;
-urmarind imaginile elevii recunosc importanta coniferelor;-Elevii realizeaza desenele.
-Completeaza schema lectiei.Obtinerea performantei
-Inventariez principalele informatii si observatii ceran
-Raspund la intrebari observand plansele, atlasele, imaginile din
elevilor. elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concrete.
manual si materialul biologic natural.
Evaluarea performantei.
-Prin chestionare orala pe tot parcursul orei. Sunt notati elevii care au dat raspunsuri deosebite ce necesita gandirea logica.
-Se gandesc si raspund la intrebarile adresate de profesor.
SCHEMA LECTIEIGimnosperme
Gimnospermele sunt plante care au semintele deschise. Din gimnosperme fac parte coniferele. Coniferele se inmultesc prin conuri
MolidulRaspandire: regiunile de munte= molidisuri;Alcatuire: - radacina lemnoasa sau ramuroasa;
- tulpina- trunchi si coroana;- frunzele- ace ceruite si cu o singura nervura, adr nu sunt
cazatoare. Inmultirea: -celule sexuate barbatesti si femeiesti care se gasesc in grauncioarelede polen si in ovule.Alte conifere: bradul, pinul, bradul alb, zada, pinul, tuia si jneapanul. Bradul alb:
- frunzele sunt dispuse pe ramura sub forma unei pene;- pe dosul frunzei sunt doua dungi albe;- conurile femeiesti sunt mari, cilindrice, indreptate in sus;- la maturitate cad numai solzii cu seminte.
Importanta coniferelor:-lemnul este bun pentru cerestea, constructii, mobila, unelte muzicale;-coniferele fixeaza terenurile alunecoase;-producatoare de aer curat.
Fisa de lucru
1. Completeaza spatiile libere:Polenul ajunge de pe conurile...................................pe conurile femeiesti si fecundeaza...........................................din care rezulta..................................care sunt descoperite, neinchise in..............................
2. Dintre plantele enumerate mai jos, subliniaza-le pe acelea care nu apartin gimnospermelor: pinul, marul, molidul, zada, stejarul.
3. Explica de ce nu au fructe gimnospermele.
Fisa de lucru
4. Completeaza spatiile libere:Polenul ajunge de pe conurile...................................pe conurile femeiesti si fecundeaza...........................................din care rezulta..................................care sunt descoperite, neinchise in..............................
5. Dintre plantele enumerate mai jos, subliniaza-le pe acelea care nu apartin gimnospermelor: pinul, marul, molidul, zada, stejarul.
3. Explica de ce nu au fructe gimnospermele.