Model proiect didactic LENA.docx
-
Upload
iura-zotea -
Category
Documents
-
view
219 -
download
0
Transcript of Model proiect didactic LENA.docx
Ministerul Educației al Republicii Moldova
Universitatea Pedagogică de Stat "Ion Creangă"
Facultatea: Limbi și Literaturi Străine
PROIECT DIDACTIC
Elaborat: Panea Elena Gr. 103
Verificat: Raileanu Olga
Chișinău, 2015
PROIECT DIDACTIC
Instituția:GimnaziuClasa : VIIIDisciplina: EnglevaProfesorul:Panea ElenaSubiectul lecţiei :Folk SongsDurata lecţiei : 45 minTipul lecției: mixtSubcompetenţele curriculare :
Identificarea informaţiilor esenţiale dintr un mesaj rostit clar în limbaj standard, referitor la teme curente.
Descrierea unor experienţe personale, experienţe şcolare, evenimente, activităţi realizate, intenţii
Identificarea şi descrierea unor genuri muzicale
Obective o perationale;
O1. Sa destinga instrumentele muzicale traditionale .O2. Sa utilizeze corect adjectivele in propozitie.O3. Sa destinga genurile muzicale.Strategii didactice :
a) metode: in grup , individual , colectiv b) forme de organizare: frontal fidbekc) materiale didactice : table , foii creioane proector magnetofon
Surse bibliografice: Ex: manual clasa VIII limba engleza
SCENARIUL LECȚIEI
N/o
Secvențele instrucționale
Obiectivelelecției
Timp Activitateaprofesorului
Activitatea elevului
Strategii didactice Evaluare
Metode Mijloace Forme
1 Introducere in ora 2 Salutul profesorului , notarea apsentelor
Elevii vor fi atenti si vor raspunde
Registru , pix
Grup
2 Verifivarea temei pe acasa
3 Tema precedent ce tine de calatorii
Vor face o repetare in grup grup
3Captarea atentie
6 Profesorul va pune elevilor sa ascul o melodie folk
Eleviii vor trebui sa asculte cu atenti e sis a deosebeasca ce fel de muzca e si ce instrumente se
folosesc .
Casetofon
individual
4 Enuntarea temei si a obiectivelor
3 Tema: Folk Songs, 1, Table , creta
individual
5 Dirijarea invatarii si conexiunea inversa(pe tot parcursul lectiei)
Dirijare prin joc
8 Elevi vor extrage dintru bol cite un biletel pe care vor fi desenate instrumente musicale si pe rind viecare va trebui sa spuna ce simte el cind vede aceasta imagine sau cind aude un cintec fredonat de acest instrument
Elevii vor exersa pronuntia si vor invata cuvinte noi
Si isi vor exprima parerea
Biletele, un bol
Individual,
de grup
6 Asigurarea retentiei si 5 Profesorul va prezenta o La care elevi vor incerca sa se Imagine , individ
a transferului imagine . exprime oral in legatura cu aceasta imagine ce simte aces
om ce parere are el .
foae ual
7 Predare invatare 6 Dupa ce elevi explica imaginea , profesoru va prezenta o fisa in
care este lamurit intrebuintarea corecta a adjectivelor in
propozitie
Atentia elevilor concentrata Table , creta
Individual , mixt
8 Dirijarea invatarii 6 Dupa aceasta pentru a exersa scrierea si verificarea atentie
elevilor va fi insarcinarea writing
Elevi se for grupa cite doi si vor complete un dialog cu cuvintele
lipsa , pentru a verifica intelegerea temei.
Pix, caete .
carte
Grup
9 Tema pe acasa 2 Pentru acasa vor avea ca sarcina : o compunere in care sa descrie
experienta lor atunci cind au incercat sa cinte la un instrument
si daca nu au incercat atunci de ce
Pix, caete
individual
Inainte de plecare un minut interactiv
4Pentru final profesorul va mai posta o data melodeia pentru destinderea elevilor
Elevii vor reflecta asupra melodii casetofon
individual