Model Proiect Didactic

8
MODEL PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC Data : 12.02.2013 Clasa : a-VII B Aria curriculara: Matematică, științe și tehnologii Profesor : Vătavu Adela Obiectul: Biologie Unitatea de învaţare: Funcțiile organismului uman, baza lor anatomică şi noţiuni elementare de igienă Subiectul: Sistemul muscular Tipul lecției: predare, însușire de noi cunoștințe Scopul lectiei: dobândirea de către elevi a unor noțiuni legate de clasificarea mușchilor care intră în alcătuirea corpului uman Competenţe specifice: 1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman 2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.

description

logica

Transcript of Model Proiect Didactic

Page 1: Model Proiect Didactic

MODEL PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

 

Data : 12.02.2013

Clasa : a-VII B

Aria curriculara: Matematică, științe și tehnologii

Profesor : Vătavu Adela

Obiectul: Biologie

Unitatea de învaţare: Funcțiile organismului uman, baza lor anatomică şi noţiuni elementare de igienă

Subiectul: Sistemul muscular

Tipul lecției: predare, însușire de noi cunoștințe

Scopul lectiei: dobândirea de către elevi a unor noţiuni legate de clasificarea muşchilor care intră în alcătuirea

corpului uman

Competenţe specifice:

1.1  Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului

uman

2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.

4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.

4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.

Obiective operaționale:

  să definească sistemul muscular şi locul pe care acesta îl ocupă în sistemul locomotor;

Page 2: Model Proiect Didactic

  să clasifice muşchii după structură şi funcţie;

  să descrie structura unui muşchi lung;

  să explice modul de inserare a muşchilor pe oase. 

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: conversaţia, observația, explicația, “ȘTIU, VREAU SĂ ȘTIU, AM ÎNVĂȚAT”

b. Resurse materiale: fișe de lucru, scotch, imagini pe suport digital, duplex, marker, bilețele, ace cu gămălie, fișă tip machetă

c. Forma de activitate: frontal, grupe

Metode de evaluare: formativă, orală

Locul desfășurării: sala de clasă

Bibliografie:

1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran – Biologie, Manual pentru clasa a VII a, Editura Teora, București, 2006;

2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lecția, formă de bază a organizarii procesului de predare-învățare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;

3.Viorel Lazăr –Metode utilizate în predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

 

 

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

 

 

ETAPELELECȚIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR METODE UTILIZATE/MATERIAL DIDACTIC

Page 3: Model Proiect Didactic

UTILIZATOrganizarea clasei

Pregătește materialul didactic.Notează în catalog elevii absenţi şi asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei.

Îşi pregătesc cărţile şi caietele. Conversația

Verificarea cunoștințelor anterioare

Adresează întrebări elevilor din lecția anterioară

       Clasificarea oaselor după formă

       Alcătuirea unui os lung       Oasele trunchiului

       Compoziția chimică a oaselor

       Clasificarea articulațiilor

Răspund la întrebările profesorului

Oase lungi (femurul), scurte (falange) și late (stern).Diafiză și epifize.Coloana vertebrală (descrierea vertebrelor pe regiuni), sternul și coastele (număr și mod de articulare la stern).Apă (20%), substanțe organice (oseina), substanțe minerale (săruri de calciu și fosfor).Fixe (suturi), semimobile (articulațiile vertebrelor), mobile (articulația mâinii).

Conversația Orală

Captarea atenției

Solicită 4 elevi să vină la catedră și să aleagă un bilețel.

Prezintă elevilor un material video

Fiecare elev dintre cei solicitați își alege un bilețel și execută comanda solicitată.Observă ce se întâmplă și își exprimă părerea în legătură cu tema ce urmează a fi supusă discuției. Urmăresc și își exprimă punctul de vedere în legătură cu materialul prezentat.

Observația

Anunțarea temei și a obiectivelor

-Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi prezintă obiectivele lecţiei.

-Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.

ExplicațiaConversația

Dirijarea învățării

Realizează o clasificare a mușchilor:

       după structură și funcții (netezi, striați și de tip cardiac).Caracterizează mușchii striați și netezi.Prezintă rolurile mușchilor striați.

       după formă (scurți, lungi, circulari)

Sunt atenți și notează. Conversația euristicăExplicațiaÎnvățarea prin descoperire

Manual, marker, duplex

Orală

Page 4: Model Proiect Didactic

Prezintă alcătuirea unui mușchi lung, modul de inserție al unui mușchi.Solicită elevilor să se grupeze pe rânduri, fiecare grupă, având de îndeplinit o sarcină, utilizând manualul (prima grupă să realizeze o schemă în care să prezinte principalele grupe de mușchi de la nivelul capului și gâtului, cea de a doua grupă să realizeze o schemă a principalelor grupe de mușchi ai trunchiului, iar cea de a treia grupă mușchii membrelor). Realizează o schemă în care sunt redate principalele grupe musculare de la nivelul organismului uman (pe regiuni), în funcție de informațiile prezentate de purtătorul de cuvânt al fiecărei grupe.

Se grupează conform instrucțiunilor și realizează schema, conform informațiilor din manual.Purtătorul de cuvânt va prezenta informațiile.

Fixarea cunoștințelor

Împarte clasa în aceleași trei grupe, fiecare grupă primind câte o sarcină. Solicită elevilor ca, din bilețele pe care le au la dispoziție, să le aleagă doar pe acelea care corespund grupelor musculare din regiunea solicitata, urmând ca, acele bilețele să le monteze pe schema corpului uman.

Sunt atenți, aleg bilețelele corespunzătoare regiunii respective și le montează pe machetă.

ExplicațiaConversația

Bilețele, ace cu gămălie, machetă

Orală

Evaluarea Se realizează pe tot parcursul orei.

Răspund întrebărilor. ExplicațiaConversația

Orală

Tema Anunță tema – “ Sunt sănătos – aleg mișcarea”

-Sunt atenți și solicită lămuriri, acolo unde este cazul.

Conversația

 

SCHEMA TABLEI

Page 5: Model Proiect Didactic

Mușchii – organe active ale mișcării

 

Totalitatea mușchilor din organism formează sistemul muscular.

Mușchii reprezintă organele active ale mișcării.

Clasificare:

-          după structură și funcții:

1.      stria ți – pe oase – scheletici – se contractă voluntar

- acoperă oasele și dau formă corpului

- prin contracție, mișcă anumite segmente ale corpului sau corpul întreg

- asigură postura

- stabilizează articulațiile

- produc căldură

2. netezi – organele interne - se contractă involuntar

3. de tip cardiac

- după formă, mușchii striați pot fi

1. mușchi lungi – de viteză

2. mușchi scurți – de efort

3. circulari – în jurul diferitelor deschideri

Alcătuirea unui mușchi lung:

-          corp (membrane conjunctive, vase de sânge, fibre nervoase, fibre musculare - fascicule)

-          capete – tendoane (biceps, triceps, cvadriceps)

Mușchii funcționează sub comanda sistemului nervos: - fibre nervoase senzitive (pleacă de la mușchi spre SN)

Page 6: Model Proiect Didactic

-fibre nervoase motorii (aduc comanda de la SN către mușchi)

Principalii mușchi striați:

1.      Mușchii capului și gâtului – mimicii, masticatori, asigură mișcarea capului (sternocleidomastoidian)

2.      Mușchii trunchiului – fața anterioară – pectorali, drepți abdominali, intercostali

-fața posterioară – trapez, marele dorsal

3. Mușchii membrelor – superioare – deltoid, mușchii brațului (biceps, triceps), mușchii antebrațului, mușchii mâinii

- inferioare – fesieri, mușchii coapsei (marele croitor), mușchii gambei (gemeni), mușchii piciorului