memorizare_pedeapsamatei

5
PROIECT DIDACTIC Educatoare: Ravasila Elena Data: 8.VI.2015 Grupa:Mijlocie Categoria activităţii: Activităţi pe domenii experienţiale – DLC - Educarea limbajului Mijloc de realizare:Memorizare Tema:,,Pedeapsa mâtei” de Elena Farago Tip de activitate:Dobândire de noi cunoştinţe Durata: 20-25 min Scopul : educarea unei exprimări verbale orale corecte din punct de vedere fonetic,lexical şi sintactic; îmbogăţirea şi activizarea limbajului cu cuvinte şi expresii noi (fulgi de matase, nea, zapada, derdelus,ninsoare ); dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; dezvoltarea memorie auditive şi vizuale; cultivarea sentimentelor de dragoste faţă de frumuseţile naturii. Obiective operaţionale: a) cognitive: să asculte cu atenţie poezia ; să reţină conţinutul acesteia; să reţină cuvintele nou întâlnite; să le utilizeze în contexte noi. b) afective: să manifeste interes pentru activitate. c) motrice: să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii. Metode şi procedee:expunerea,explicaţia,demonstraţia,conversaţia,exerci ţiul. Mijloace de învăţământ: imagini cu animalul domestic pisica. Material bibliografic: Programa activităţilor instructiv- educative în grădiniţa de copii

description

memorizare_pedeapsamatei

Transcript of memorizare_pedeapsamatei

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Educatoare: Ravasila ElenaData: 8.VI.2015Grupa:MijlocieCategoria activitii: Activiti pe domenii experieniale DLC - Educarea limbajului

Mijloc de realizare:MemorizareTema:,,Pedeapsa mtei de Elena FaragoTip de activitate:Dobndire de noi cunotineDurata: 20-25 minScopul :

educarea unei exprimri verbale orale corecte din punct de vedere fonetic,lexical i sintactic; mbogirea i activizarea limbajului cu cuvinte i expresii noi(fulgi de matase, nea, zapada, derdelus,ninsoare ); dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral;

dezvoltarea memorie auditive i vizuale; cultivarea sentimentelor de dragoste fa de frumuseile naturii.

Obiective operaionale: a) cognitive: s asculte cu atenie poezia ;

s rein coninutul acesteia; s rein cuvintele nou ntlnite; s le utilizeze n contexte noi. b) afective:

s manifeste interes pentru activitate.

c) motrice: s adopte o poziie corect a corpului n timpul activitii.

Metode i procedee:expunerea,explicaia,demonstraia,conversaia,exerciiul. Mijloace de nvmnt: imagini cu animalul domestic pisica. Material bibliografic: Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii Editura:V& Integral , Bucureti 2000Desfurarea activitii

Nr.crtEvenimentuldidacticConinutul tiinificStrategia didacticEvaluare,InstrumenteIndicatori.

1Momentul organizatoricSe creeaz condiiile unei bune desfurri a activitii, se aeaz scaunelele n semicerc i se pregtete materialul didactic necesar.-observarea comporta-

mentului copiilor;

-se evalueaz

spiritul organi-

zatoric

2Captarea atenieiAtenia i interesul copiilor vor fi captate cu o ghicitoare privind pisica i cu discuii privind animalele domestice, printre care i pisica.Conversaia,

Explicatia

Imagini,Observarea comportamentului copiilor.

3.Anunarea temeiAnun titlul poeziei i autorul ei, dupa care enun obiectivele pe nelesul copiilor: ,,Astzi vom nva o poezie frumoas, despre o pisic, iar poezia se numete: ,, Pedeapsa maei i este scris de Elena Farago.Conversatia,Explicaia.Stimularea verbal.

4Dirijarea nvriiVoi reda ct mai expresiv coninutul poeziei. Concomitent cu poezia voi prezenta imagini sugestive cu pisici i voi explica cuvintele necunoscute:m, binior, bnuim, dumnoas.,,Pedeapsa mei

de Elena Farago

-I-auzi, draga mea ppu,Zgrie ma la u!Dar eu nu-i deschid de loc,C sunt suparat foc.A furat iar, ca o hoa,Un ntreg picior de ra,i-apoi, dupa ce i-a ros Toata carnea, pn-la os,A dus osul, binior,n coteul lui Azor,

Ca pe el s-l bnuimi s nu l mai iubim.i acum n-o bat, n-o cert,Dar nu vreau de loc s-o iert.

Dei nc o iubesc,Trebuie s-o pedepsesc.C-a fost rea i dumnoas,i n-o las s intre-n cas.Voi trece la nvarea poeziei pe fragmente.

Voi recita prima stof i voi solicita copiilor s recite i ei respectnd pauzele i intonaia cerut de context.

Voi recita prima i a doua strof solicitnd, pe rnd, copiilor s ncerce i ei s recite. Se procedeaz la fel i cu celelalta strofa. Se repet de cteva ori ,cu cte-un copil, ntreaga poezie, iar apoi o repetm mpreun, insistnd pe expresivitatea limbajului.Expunerea,

Explicaia,

Demonstraia,

Conversaia,

Exerciiul.

6Asigurarea reteniei i a transferului de cunotine n vederea unei mai bune fixri a cunotinelor desfor cu copiii concursul:,,Cel mai bun recitator

mpart grupa de copii n dou subgrupe: recitatori-spectatori.

Grupul recitatorilor va recita poezia ct mai expresiv.Va fi ajutat de ceilali membri ai grupului su,dac e cazul.

Copiii din grupa spectatorilor vor aplauda pe cei mai buni recitatori.

Se inverseaz rolurile ntre echipe.

Se menioneaz cei mai buni recitatori.Explicaia,

Demonstraia,

Exerciiul,

Jocul.Obsevaia.

7ncheierea activitiiSe fac aprecieri generale i individuale asupra modului cum au rspuns i s-au comportat copiii la activitate. Se ofera recompense.ConversatiaApreciere verbal,

Observarea comporta-

mentului.