m Proiect de Lectie Legea Lui Arhimede1

download m Proiect de Lectie Legea Lui Arhimede1

of 9

Transcript of m Proiect de Lectie Legea Lui Arhimede1

http://istoriiregasite.wordpress.com/anecdote-cu-oameni-ilustri/Sfatul zilei

Fii altfel! Citete o carte! :)La ce sunt bune crile?

La ce sunt bune crile? mi vine s rspund: la totul i la nimic. Poi tri foarte bine fr s citeti. Milioane de oameni n-au deschis niciodat o carte. A vrea s le explici ce pierd e totuna cu a explica unui surd frumuseea muzicii lui Mozart. n ce m privete, m numr printre cei care nu pot tri fr cri. Sunt un vicios al lecturii. Am nevoie s citesc aa cum am nevoie s mnnc i s beau. Hrana pe care mi-o ofer lectura mi este la fel de indispensabil ca i aceea material. Resimt fiecare zi fr o carte ca pe o zi pierdut. (Nicolae Manolescu)Liceul Teoretic A.BTrnveniProf. Vod ClaudiaDisciplina: FIZICAria curricular: Matematic i tiine ale naturiiClasa: a VIII- a Tema:Legea lui ArhimedeTipul leciei: de dobndire de noi cunotinePROIECT DE LECIE

Obiective operaionale:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili, pe baza experimentelor efectuate, a cunotinelor din viaa de zi cu zi i a explicaiilor profesorului:

O1 s contientizeze existena forei arhimediceO2 s enune legea lui Arhimede,

O3 s deduc condiia de plutire

O4 s emit o ipotez referitoare la diferena dintre greutatea unui corp n ap i n aer

O5 s justifice plutirea baloanelor n aer

Metode

-conversaia euristic

-experimentul

-problematizarea

-povestirea

-explicaia

-jocul didacticMijloace de nvmnt

-fie de lucru

-manual

-fie de activitate experimental-cret colorat

Forme de organizare a activitii

-frontal

-individual

-pe grupe de elevi

Nivelul de pregtire al grupului int

Mediu

Bibliografie

1)Turcitu,D. i colab:Fizica, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Radical

2)Clark, C. i colab, Fizica, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. All

3) http://istoriiregasite.wordpress.com/2010/03/01/arhimede-i/Arhimede Evrika! Evrika!

Arhimede era un om distrat i mprtiat, ca de altfel mai toi oamenii de stiin, care deseori pentru a desena sfere i cilindri pe nisip, cum se obinuia pe atunci, uita chiar s mnnce. Cercetrile sale porneau de la o observare atent a naturii.

Arhimede tria la Siracuza pe vremea cnd regele cetii era Hieron al II-lea. Acesta dduse o cantitate de aur unui furar s-i fac o coroan. Bnuind c meterul a amestecat aurul cu un metal mai ieftin (argint), regele l-a chemat pe Arhimede i i-a cerut ca, fr s strice coroana, s-i rspund la ntrebarea dac a fost furat sau nu. Arhimede nu tia cum s procedeze. Problema l chinuia.

ntr-o diminea ns, i s-a ntmplat s observe n baie c nivelul apei se ridica pe msur ce corpul i se cufunda i c, n aceeai msur, cntrea parc mai puin. El s-a ntrebat imediat dac aceast for de flotaie ar putea fi folosit pentru a da un rspuns ntrebrii regelui.

Aurul are o densitate superioar argintului. Astfel, o coroan de aur pur ar disloca mai puin ap dect una cu aceeai greutate dintr-un aliaj al aurului cu argintul. n acest mod, Arhimede a descoperit legea potrivit creia un corp scufundat n ap pierde o parte din greutatea sa, egal cu volumul de ap dislocuit (principiu care i i poart numele).

Preocupat de ideea sa, Arhimede a srit din cad i a alergat n pielea goal pn la palat, strignd: Evrika! Evrika! (Am gsit! Am gsit!)Desfurarea leciei

Nr.crt.Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiRealizarea obiectivelor propuse

1Moment organizatoric(2 min)-salutul, scurt conversaie-verificarea prezenei i inutei elevilor-rspund la solicitrile profesorului

2Verificarea cunotinelor anterioare i a temei de cas(8 min)-verific cunotinele referitoare la presiune, for, densitate-verific tema de cas-rspund la ntrebrile profesorului-solicit ajutorul profesorului acolo unde au avut dificulti n realizarea temei de cas

3.Enunarea obiectivelor(3 min)-scrie titlul leciei pe tabla

LEGEA LUI ARHIMEDE-prezint obiectivele leciei-noteaz titlul leciei-sunt ateni la obiectivele formulate de profesor

4. Captarea ateniei(2 min)Scrie pe tabl o fraz de incitare:UN VAPOR AR PUTEA PLUTI CHIAR I N APA DINTR-UN PAHAR i i ntreab pe elevi dac consider c aceast afirmaie este adevrat.-arat c semnificaia acestei fraze se va releva pe parcursul leciei

-i dau prerea referitoare la fraza scris pe tabl

-i concentreaz atenia asupra precizrilor profesorului

5Dirijarea nvrii(25 min)-experiment frontal-studiul forei arhimedice(conform anexei 1)-solicit elevii s trag concluzii n urma experimentului efectuat

-mpreun cu elevii enun legea lui Arhimede i deduce expresia forei arhimedice

-expune legenda coroanei de aur a regelui Siracuzei (anexa 2) i, nainte de a da reeta lui Arhimede i ntreab dac, pe baza cunotinelor dobndite n aceast or ar fi putut s-i dea un rspuns regelui Siracuzei.

-distribuie elevilor fiele de activitate experimental(anexa 3) -invit elevii s efectueze experimentele din FAE i s desprind concluziile-se trag concluziile finale n urma experimentelor efectuate, referitoare la condiia de plutire, greutatea aparent i fora ascensional(aplicaii ale legii lui Arhimede)

-asupra corpurilor cufundate n fluide se exercit o for, orientat de sis n jos-aceast for depinde de densitatea lichidului i de volumul dezlocuit de corp

-scriu enunul legii n caiete

-noteaz n caiete deducerea expresiei FA

-recepioneaz mesajul transmis i ncearc s gseasc rezolvarea problemei-efectueaz experimentele i noteaz observaiile i concluziile ce se desprind n urma ndeplinirii sarcinilor de lucru

-noteaz concluziile n caieteO1O2

O3O4O5

6.Fixarea cunotinelor(5 min)-revine asupra frazei de incitare de la nceputul leciei i, cu ajutorul elevilor, o descifreaz-prezint cteva aplicaii ale legii lui Arhimede (pregtete jocul Legea lui Arhimede i viaa(anexa 4) se va desfura n ora urmtoare)-sunt ateni la explicaiile profesorului i intervin cu completri-particip, punnd ntrebri sau venind cu completri

7Evaluarea(3 min)-mpreun cu elevii stabilete notele elevilor celor mai activi la or-se autoevalueaz i i evalueaz colegii

8Tema de cas(2 min)-prezentare powerpoint cuprinznd date biografice despre Arhimede-alte exemple din viaa de zi cu zi, care s ilustreze cele 3 situaii stabilite pe cale experimental.-i noteaz tema n caiete

ANEXA 1Studiul experimental a forei arhimediceMATERIALE NECESARE:

-balan cu talere scurte -cutie cu mase marcate

-postament cu muf

-stativ

-pahare Berzelius cu ap-cilindrii lui Arhimede

MODUL DE LUCRU:Se aeaz cilindrii lui Arhimede suspendai sub talerul balanei, cel gol imediat sub taler, iar cellalt sub el.

Se echilibreaz balana cu mase marcate.

Se scufund cilindrul plin n ap.

Balana se dezechilibreaz.

Se toarn ap din cilindrul gradat n cilindrul gol pn se umple. Balana se reechilibreaz.

Deci, fora care a dezechilibrat balana este egal cu greutatea volumului de ap care umple volumul cilindrului scufundat.

Se reia experimentul, folosindu-se ap cu sare n loc de ap.

Se constat ca fora arhimedic este mai mare, deci depinde de densitatea lichidului.

ANEXA 2 ( POVESTEA)Regele Hieron al II-lea i-a comandat o coroan de aur. Le-a dat meterilor bijutieri buci de aur cntrite cu atenie. La final a cntrit i coroana.Rezultatul prea mulumitor. Totui, sfetnicii lui i optir c bijutierii obinuiescs nlocuiasc aurul cu argintul, n cantiti egale. Nu tia cum s scape de aceast bnuial, aa c l-a chemat pe Arhimede i i-a cerut s rezolve dilema.

Mult timp a cutat soluia pn cnd, ntr-o zi, aflndu-se la baie, n cad, a observat c, cu ct intr mai adnc n ap cu att apa se revrsa mai mult n afar .n acel moment, intuind cum avea s rezolve problema a srit nebun de bucurie afar din cad i a luat-o la fug spre cas, strignd din rsputeri: EVRICA,EVRICA!,adicaam descoperit,am descoperit!.

S-a dus la rege i a pus ntr-un vas cu ap coroana. A msurat apa dislocat. Apoi, n acelai vas a pus buci de aur care aveau greutatea coroanei. Volumul de ap dislocat a fost mai mic. n felul acesta a putut demonstra c bijutierii nlocuiser o parte din aurul pentru coroan cu argint.

ANEXA 3FIA DE ACTIVITATE EXPERIMENTAL (FAE)ntr-un flacon de plastic, care se nchide etan, se pune un numr diferit de alice de plumb.Flaconul se introduce ntr-un cilindru gradat, n care se gasete ap.

Calculai valoarea forei arhimedice i comparai cu greutatea corpului(flacon+alice).Reprezentai rezultanta forelor care acioneaz asupra corpului. Ce se va ntmpla cu flaconul cu alice? De ce se ntmpl acest lucru?Se dau? Densitatea apei =1000kg/m3 i g=9,8N/Kg.Grupele vor folosi un numr diferit de alice.Grupele 1 i 2G=0,5 NConcluzie: greutatea este mai mare dect fora arhimedic. Corpul se scufund.

Grupele 3 i 4

G=0,35 N

Concluzie: greutatea este este egal cu fora arhimedic.Corpul plutete.

Grupele 5 i 6

G=0,2 N

Concluzie:greutatea este mai mic dect fora arhimedic. Corpul urc la suprafa i rmne n echilibru, parial scufundat.

ANEXA 4JOCUL LEGEA LUI ARHIMEDE I VIAASe formeaz grupuri de cte doi elevi. Unul dintre ei este numit Hieron, regele Siracuzei, cellalt este numit Arhimede. Elevii aparinnd unui grup se vor aeza fa n fa, pe scaune aezate pe dou rnduri.Hieron trebuie s pun o ntrebare care s aib legtur cu lecia studiat, dar cu exemple din viaa de zi cu zi, ntrebare la care Arhimede trebuie s rspund.

Apoi rolurile se schimb. Profesorul d elevilor un exemplu:

Hieron: De ce este mai puin dureros de mers pe pietriul din ru dect pe pietriul de pe rm?

Arhimede- rspuns: Fora arhimedic n ap este mai mare dect n aer, deci greutatea aparent a corpului este mai mic n aer dect n ap.Ceilali elevi din clas particip la aceast secven n calitate de observatori i evaluatori.Cea mai pertinent ntrebare i care este formulat cel mai corect din punct de vedere tiinific de ctre un Hieron este premiat.

De asemenea este premiat cel mai corect rspuns dat de un Arhimede.

Premiul const ntr-o not pe msur i o coroan din folie de aluminiu pe care scrie AUR pentru Hieron, respectiv o panglic pe care scrie Evrika, pentru Arhimede. De asemenea, pe fiecare dintre aceste obiecte este notat data n care s-a desfurat activitatea.Concursul este de preferat s se desfoare n ora urmtoare predrii leciei, pentru ca elevii s aib timp s asimileze cunotinele i s-i fac tema, din care vor putea extrage ntrebri. Jocul ns nu va fi anunat de profesor dinainte, pentru ca elevii s nu vin cu ntrebri prefabricate.