Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc...

14
Propunator: prof. ONEL MARIA-ANTOANETA PROIECT DIDACTIC CLASA: a IV-a ARIA CURRICULARA: Om si societate DISCIPLINA: Geografie UNITATEA DE INVATARE: Elemente de geografie a Romaniei SUBIECTUL: Varietatea pamantului romanesc TIPUL LECTIEI: recapitulare – aprofundare OBIECTIVE CADRU: 1. Reprezentarea spatiului geografic 2. Relationarea elementelor geografice, pe baza unor surse diferite 3. Utilizarea adecvata a limbajului specific geografiei OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.5. Sa localizeze corect elemente ale spatiului geografic 2.2. Sa inregistreze date specifice geografiei, observate sau deja prelucrate 2.3. Sa identifice in diferite surse de informare (texte, harti, imagini) caracteristici ale realitatii inconjuratoare 2.4. Sa descopere realitati simple intre diverse elemente din mediul inconjurator 3.1. Sa construiasca enunturi simple si dezvoltate despre fenomene si fapte observate in realitatea inconjuratoare 3.2. Sa descrie in enunturi simple elemente reprezentate pe suporturi cartografice OBIECTIVE OPERATIONALE: O 1 Sa numeasca unitatile de relief O 2 Sa localizeze pe harta fizica a Romaniei unitatile de relief si apele O 3 Sa recunoasca diferite procese si fenomene meteorologice valorificand experienta anterioara O 4 sa coloreze pe harta muta ape si forme de relief O 5 sa completeze enunturi lacunare O 6 sa traseze corespondenta STRATEGIA DIDACTICA: Resurse procedurale: conversatia euristica, explicatia, problematizarea, exercitiul, demonstratia, jocul didactic, lucrul cu harta © 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Transcript of Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc...

Page 1: Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc didactic: „Calatorie imaginara pe harta”. Colectivul de elevi este impartit in doua

Propunator: prof. ONEL MARIA-ANTOANETA

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a IV-aARIA CURRICULARA: Om si societateDISCIPLINA: GeografieUNITATEA DE INVATARE: Elemente de geografie a RomanieiSUBIECTUL: Varietatea pamantului romanescTIPUL LECTIEI: recapitulare – aprofundare

OBIECTIVE CADRU:1. Reprezentarea spatiului geografic2. Relationarea elementelor geografice, pe baza unor surse diferite3. Utilizarea adecvata a limbajului specific geografiei

OBIECTIVE DE REFERINTA:1.5. Sa localizeze corect elemente ale spatiului geografic2.2. Sa inregistreze date specifice geografiei, observate sau deja prelucrate2.3. Sa identifice in diferite surse de informare (texte, harti, imagini) caracteristici ale realitatii inconjuratoare2.4. Sa descopere realitati simple intre diverse elemente din mediul inconjurator3.1. Sa construiasca enunturi simple si dezvoltate despre fenomene si fapte observate in realitatea inconjuratoare3.2. Sa descrie in enunturi simple elemente reprezentate pe suporturi cartografice

OBIECTIVE OPERATIONALE:O1 Sa numeasca unitatile de reliefO2 Sa localizeze pe harta fizica a Romaniei unitatile de relief si apeleO3 Sa recunoasca diferite procese si fenomene meteorologice valorificand experienta anterioaraO4 sa coloreze pe harta muta ape si forme de reliefO5 sa completeze enunturi lacunareO6 sa traseze corespondenta

STRATEGIA DIDACTICA: Resurse procedurale: conversatia euristica, explicatia, problematizarea, exercitiul,

demonstratia, jocul didactic, lucrul cu harta Resurse materiale: harta fizica a Romaniei, manual de geografie, jetoane, fise de lucru,

atlase geograficeFORME DE ORGANIZARE:

Frontala, individuala, in perechi, pe grupeEVALUARE:

Formativa, sumativaBIBLIOGRAFIE:

Curriculul National – programe scolare pentru invatamantul primar Viorica Tomescu, Florentina Popa, Gh Alexandru – Metodica predarii geografiei si

stiintelor naturii in ciclul primar, Ed Gh Alexandru, Craiova Dumitru Paraiala, Viorica Paraiala – Geografie – auxiliar pentru clasa a IV-a, Ed

Euristica, Iasi Natalia Dan, Alexandra Negrea – Geografie – auxiliar, Ed Carminis

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 2: Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc didactic: „Calatorie imaginara pe harta”. Colectivul de elevi este impartit in doua

SCENARIU DIDACTIC

Etapele lectiei Ob Activitatea invatatorului Activitatea elevilor Resurseprocedurale

Resurse materiale

Forma de organizare

Evaluare

1. Moment organizatoric

Se va asigura climatul necesar desfasurarii orei de geografie in conditii optime

Elevii pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei

Explicatia Frontala

2. Verificarea temei Se verifica frontal tema efectuata pe fisa

Elevii citesc raspunsurile Conversatia Fise Frontala

3. Captarea atentiei Se prezinta citate, ilustratii, ghicitori in legatura cu formele de relief

Elevii dau raspunsurile la ghicitori si descopera formele de relief ilustrate in imagini si citate

Problematiza-reaConversatia

Ilustratii, carti

FrontalaIndividuala

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

Subiectul activitatii de astazi este: „Varietatea pamantului romanesc”Astazi vom recapitula unitatile de relief, caracterele generale ale climei si apele din RomaniaVeti lucra pe echipe, in perechi si individual, la harta si pe fise.

Elevii asculta cu atentie si retin sugestiile invatatorului pentru pregatirea activitatii

Explicatia

5. Recapitularea si sistematizarea cunostintelor

Se solicita elevii sa participe la un joc didactic: „Calatorie imaginara pe harta”.Colectivul de elevi este impartit in doua echipe: „turistii” si „salvamontistii”.Turistii vor cauta pe harta fizica ceea ce este scris pe jetoanele extrase. In caz de blocaj, vor fi ajutati de salvamontisti.

Extrag jetoane si localizeaza pe harta unitatile de relief gasite pe jetoane

ExercitiulProblematiza-rea

Harta fizica Jetoane

FrontalaIndividuala

Orala

6. Obtinerea performantei si asigurarea feed-back-ului prin

Se formuleaza intrebari referitoare la notiunile insusite anterior:Unde este asezata tara

Elevii formuleaza raspunsuri, apreciaza ideile colegilor, rezolva individual fisa de lucru.

Problematiza-reaExercitiulConversatia

Harta fizicaFise de lucru

FrontalaIndividuala

Formativa scrisa

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 3: Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc didactic: „Calatorie imaginara pe harta”. Colectivul de elevi este impartit in doua

evaluare noastra?Care sunt hotarele si vecinii?Ce forme de relief intalnim?Care sunt elementele climei?Se propune spre rezolvare fisa nr 1 (anexa 1).Se solicita elevilor sa efectueze in perechi fisa de lucru nr 2 (anexa 2).Se formuleaza intrebari despre apele curgatoare prin care se verifica daca elevii si-au insusit notiunile de izvor, albie, afluenti, confluenta, ape curgatoare, rauri principale.Se solicita efectuarea fisei de lucru nr 3 (anexa 3)- individual si diferentiat. Sunt purtate discutii frontale despre apele statatoare si Marea Neagra.Se propune spre rezolvare fisa de lucru nr 4 (anexa 4).

Elevii rezolva in perechi fisa de lucru.

Elevii raspund la intrebari si localizeaza pe harta fluviul Dunarea si principalele rauri.

Rezolva individual fisa de lucru.

Elevii formuleaza raspunsuri si localizeaza pe harta lacurile.Elevii rezolva individual fisa.

ConversatiaExercitiul

Exercitiul

Conversatia Exercitiul

Exercitiul

Fise de lucru

Fise de lucru

Fise de lucru

In perechi

Individual

Frontala Individuala

Individuala

Formativa scrisa

Orala

Formativa scrisa

7. Incheierea activitatii

Se fac aprecieri generale si individuale, elevii urmand a fi notati si dupa corectarea fiselor.

Recepteaza mesajul.

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 4: Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc didactic: „Calatorie imaginara pe harta”. Colectivul de elevi este impartit in doua

FISA DE LUCRU 1

1. Romania este situata in continentul ............................................Hotare de apa avem la: □ nord □est

□ sud □ vestAceste ape curgatoare sunt: ........................................................

2. Scrieti ce culoare conventionala se foloseste pe harta pentru:munti - ...........................................campii- ..........................................ape- ...............................................dealuri si podisuri- ........................

3. Vecinii Romaniei sunt:- la nord: ................................................................- la est: ...................................................................- la sud: ..................................................................- la vest: ................................................................

4. In tara noastra se gasesc urmatoarele forme de relief:- munti: ................................................................- dealuri si podisuri: ............................................

...................................................

...................................................

...................................................

...................................................- campii: ...............................................................

................................................................

FISA DE LUCRU 1

1. Romania este situata in continentul ............................................Hotare de apa avem la: □ nord □est

□ sud □ vestAceste ape curgatoare sunt: ........................................................

2. Scrieti ce culoare conventionala se foloseste pe harta pentru:munti - ...........................................campii- ..........................................ape- ...............................................dealuri si podisuri- ........................

3. Vecinii Romaniei sunt:a. la nord: ................................................................b. la est: ...................................................................c. la sud: ..................................................................d. la vest: ................................................................

4. In tara noastra se gasesc urmatoarele forme de relief:a. munti: ................................................................b. dealuri si podisuri: ............................................

...................................................

...................................................

...................................................

...................................................c. campii: ...............................................................

................................................................

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 5: Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc didactic: „Calatorie imaginara pe harta”. Colectivul de elevi este impartit in doua

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 6: Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc didactic: „Calatorie imaginara pe harta”. Colectivul de elevi este impartit in doua

FISA DE LUCRU 2

1.Scrieti pentru fiecare litera

unitatea de relief corespunzatoare:

A. _______________________________________________B. _______________________________________________C. _______________________________________________D. _______________________________________________E. _______________________________________________F. _______________________________________________G. _______________________________________________H. _______________________________________________I. ________________________________________________J. ________________________________________________K. _______________________________________________L. _______________________________________________M. ______________________________________________N. _______________________________________________

O. _______________________________________________

Page 7: Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc didactic: „Calatorie imaginara pe harta”. Colectivul de elevi este impartit in doua

2 Realizeaza corespondenta:

termometru directia si taria vantului

pluviometru temperatura

Page 8: Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc didactic: „Calatorie imaginara pe harta”. Colectivul de elevi este impartit in doua

girueta cantitatea precipitatiilor

Page 9: Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” · Web viewSe solicita elevii sa participe la un joc didactic: „Calatorie imaginara pe harta”. Colectivul de elevi este impartit in doua

FISA DE LUCRU 4

1. Ordoneaza in ordinea crescatoare a marimii lor urmatoarele ape statatoare:ocean, balta, mare, lac, iaz_____________________________________________

2. Realizeaza corespondenta:

lac vulcanic Techirghiol

lac de agrement Herastrau

lac format sub influenta Sfanta Anaapelor Marii Negre

lac de baraj natural Lacul Rosu

3. Completeaza spatiile punctate:

Lacurile de acumulare sunt realizate de ___________________, prin ridicarea unor _____________________ pentru oprirea apelor. Ele alimenteaza cu apa _________________ care produc energie ______________________.

Marea Neagra se afla in ________________ Romaniei. Ca suprafata, depaseste de _________ ori pe cea a tarii noastre. Adancimea cea mai mare este de ______________. Pe litoral sunt multe statiuni dintre care __________________________________________________________.