Leoaica Tanara

5
Proiect didactic Clasa: a XII-a B Disciplina: Limba şi literatura română Profesor: Roatis Cristina UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Neomodernismul SUBIECTUL: „Leoaică tânără iubirea”, de Nichita Stănescu TIPUL LECŢIEI: mixtă COMPETENŢE GENERALE: 2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor 3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/literare OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: - să analizeze din punct de vedere literar o operă aparţinând lui Nichita Stănescu, observând reflectarea în text a trăsăturilor particulare ale liricii acestui poet neomodernist OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) OBIECTIVE COGNITIVE: La sfârşitul activităţii didactice propuse, elevii vor fi capabili: OC1: să enumere trasaturile neomodernismului şi ale liricii stănesciene; OC2: să coreleze tema poeziei din film cu cea a noii poezii; OC3: să identifice tema poeziei; OC4: să comenteze titlul poeziei; OC5: să analizeze semnificaţiile cuvântului leoaică la nivel denotativ şi conotativ; OC6: să identifice cuvintele-cheie ale poeziei; OC7: să analizeze poezia pe strofe, identificând mesajul poetic, motivele literare, figurile de stil, imaginile artistice şi tipul de lirism; OC8: să argumenteze corespondenţa leoaică – iubire; OC9: să rezolve în mod conştient sarcinile didactice primite; b) OBIECTIVE MOTRICE:

description

proiect

Transcript of Leoaica Tanara

Page 1: Leoaica Tanara

Proiect didacticClasa: a XII-a BDisciplina: Limba şi literatura românăProfesor: Roatis CristinaUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: NeomodernismulSUBIECTUL: „Leoaică tânără iubirea”, de Nichita StănescuTIPUL LECŢIEI: mixtă

COMPETENŢE GENERALE:2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/literare

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:- să analizeze din punct de vedere literar o operă aparţinând lui Nichita

Stănescu, observând reflectarea în text a trăsăturilor particulare ale liricii acestui poet neomodernist

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) OBIECTIVE COGNITIVE:

La sfârşitul activităţii didactice propuse, elevii vor fi capabili: OC1: să enumere trasaturile neomodernismului şi ale liricii stănesciene; OC2: să coreleze tema poeziei din film cu cea a noii poezii; OC3: să identifice tema poeziei; OC4: să comenteze titlul poeziei; OC5: să analizeze semnificaţiile cuvântului leoaică la nivel denotativ şi conotativ; OC6: să identifice cuvintele-cheie ale poeziei; OC7: să analizeze poezia pe strofe, identificând mesajul poetic, motivele literare, figurile de stil, imaginile artistice şi tipul de lirism; OC8: să argumenteze corespondenţa leoaică – iubire; OC9: să rezolve în mod conştient sarcinile didactice primite;

b) OBIECTIVE MOTRICE: OM1: să utilizeze corect mijloacele de învăţământ; OM2: să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de profesor;

c) OBIECTIVE AFECTIVE: OA1: vor fi dispuşi să se angajeze în soluţionarea sarcinilor didactice; OA2: vor manifesta curiozitate şi interes în participarea efectivă la procesul comunicării.

STRATEGII DIDACTICE:a) METODE DIDACTICE: conversaţia euristică, metoda R.A.I. (Răspunde Aruncă Întreabă), explicaţia, lectura expresivă, brainstorming-ul, „ciorchinele”, problematizarea, dialogul, exemplul, exerciţiul, învăţarea prin acţiune, munca independentă, „eseul de 5 minute” (arte vizuale), audiţiab) MIJLOACE DIDACTICE: film, fişiere audio cu poezii recitate de Nichita Stănescu, laptop, ecran, videoproiector, fişe cu

Page 2: Leoaica Tanara

textul-suport, tabla, cretă colorată, maculatoarele elevilor, portofoliul elevilor, volume de poezii de Nichita Stănescu, volume de critică literară a poeziei stănesciene, coli de hârtie albe tip A4 c) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală

EVALUARE: orală curentă, scrisă, autoevaluareDURATA: 50 minute

BIBLIOGRAFIE: 1. Bădărău, G., Neomodernismul românesc, Editura Institutul European, Iaşi, 2007;2. Bocoş, M., D. Jucan, Teoria şi metodologia instruirii. Teoria şi metodologia

evaluării. Repere şi instrumente didactice pentru formarea profesorilor, Editura Paralela 45, Piteşti, 2007;

3. Cojocăreanu, G., A. Vâlceanu, Didactica specialităţii limba şi literatura română – liceu, Editura ARVES, Craiova, 2007;

4. Goia, V., Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura DACIA, Cluj-Napoca, 2002;

5. Martin, M. (coord.), E. Lăsconi-Roşca, C.L. Rădulescu, R. Zane, Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a XII-a, Grup Editorial ART, Bucureşti, 2007;

6. Mutoiu, L., Alchimia textului poetic, Editura VERSUS;7. Onofrei, M., Română. BAC – Eseuri, Editura Booklet, Bucureşti, 2008;8. Paicu, L., M. Lazăr, Literatura română pentru examenul de bacalaureat. Eseul,

Grup Editorial ART, Bucureşti, 2007;9. Parfene, C., Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid

teoretico-aplicativ, Editura POLIROM, Iaşi, 1999;10. Soare, H., G. Soare, Limba şi literatura română: clasa a XI-a. Dramaturgia.

Poezia. Îndrumător pentru manualele alternative, Editura CARMINIS, Piteşti, 2003;

11. www.youtube.com

Page 3: Leoaica Tanara

Scenariul didactic

1. Captarea atenţiei şi momentul organizatoric2. Anunţarea temei şi a obiectivelor3. Prezentarea noilor conţinuturi- verificarea temei;- reactualizarea cunoştinţelor despre Neomodernism şi despre Nichita Stănescu,

prin metoda R.A.I. (Răspunde, Aruncă, Întreabă), elevii adresându-şi întrebări unii altora;

- proiectarea video a unui material audio-vizual cuprinzând recitarea poeziei “Tinerii”, de Nichita Stănescu, acompaniată de o serie de imagini relevante şi de un fond muzical;

- citirea expresivă a poeziei „Leoaică tânără iubirea”, de Nichita Stănescu;4. Dirijarea învăţării- se realizează un brainstorming pornind de la cuvântul „leoaică”. Se notează pe

tablă toate ideile elevilor, realizându-se un „ciorchine”;- având în vedere toate conexiunile identificate de elevi în legătură cu lexemul

„leoaică”, li se solicită identificarea temei poeziei, explicarea titlului acesteia, precum şi identificarea cuvintelor-cheie;

- se analizează structura poeziei şi se realizează o schemă pe tablă, pe care elevii şi-o notează în maculatoare;

- se discută despre modul de redare a subiectivităţii în poezie şi despre procedeele moderniste utilizate de poet;

5. Obţinerea performanţei- vor fi comentate, pe rând, cele trei strofe ale poeziei, identificându-se şi

analizându-se procedeele şi imaginile artistice utilizate de poet;6. Feedback-ul- având în vedere suma discuţiilor realizate pe baza textului poetic, se cere elevilor

să realizeze o concluzie privitoate la sensul poeziei analizate; 7. Evaluarea- elevii vor realiza un „eseu de 5 minute” constând într-un desen reprezentând un

obiect concret pe care fiecare îl asociază sentimentului de dragoste / iubirii. În timp ce elevii lucrează, ei vor asculta câteva înregistrări ale lui Nichita Stănescu recitând din poeziile proprii;

- vor fi ascultaţi 2-3 dintre elevi, care îşi vor prezenta desenul şi vor motiva alegerea făcută, aceştia fiind apreciaţi verbal de colegii lor şi de către profesor;

- elevii vor fi apreciaţi verbal şi notaţi pentru participarea la lecţie;8. Retenţia şi transferul- elevii vor primi tema pentru acasă