Legitățile eredității. Legea independenței caracterelor
-
Upload
beschieruvadim -
Category
Documents
-
view
1.184 -
download
1
Transcript of Legitățile eredității. Legea independenței caracterelor
Proiect didacticDisciplina: Biologia
Clasa: a-IX a
Data: 23.02.2012
Durata: 45 min
Instituția: Gimnaziul „I.Creangă” s.Soltănești
Tipul lecției: Mixtă
Profesor: Beschieru Vadim
Subiectul lecției: Legitățile eredității. Legea independenței caracterelor (Legea a- III a lui G.Mendel).
Competenţe-cheie/ transversale şi competenţe transdisciplinare:1. Competenţe de învăţare/de a învăţa să înveţi 2. Competenţe de comunicare în limba maternă/limba de stat3. Competenţe de bază în matematică, ştiinţe şi tehnologie4. Competenţe acţional-strategice
Competenţe specifice ale disciplinei Biologie 1. Competenţa de a utiliza cunoştinţe de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare referitoare la: structuri morfo-anatomice, procese şi fenomene vitale, legităţi biologice şi a rolului acestora în supravieţuirea organismelor. 2. Competenţa de a investiga procese biologice cu ajutorul aparatelor şi ustensilelor de laborator. 3. Competenţa de a aplica tehnici interactive de acumulare, înregistrare, reprezentare, interpretare şi comunicare a informaţiei referitoare la organisme, procese şi fenomene biologice şi a corelaţiei dintre ele.
Subcompetențe:1. Descrierea mecanismelor de transmitere a caracterelor ereditare conform legilor lui Mendel. 2. Utilizarea simbolurilor genetice în situaţii de comunicare.
Obiective operaționale:O1 – să determine diferite tipuri de genotipuri ale organismelor, utilizînd textul din manual și explicațiile profesorului.O2 – să caracterizeze legea a III-a lui Gregor Mendel, utilizînd informațiile din manual și explicațiile profesorului.O3 – să însușească tehnica reprezentării shematice a legităților încrucișării organismelor.
Metode și procedee didactice: Conversația euristică, lucrul cu fișele, rezolvarea problemelor, determinarea gameților
Resurse didactice: Manualul Biologie clasa a-IX a, T.Cozari; videoproiector, calculator, fișe, tabla, creta, Ghidul profesorului, Curriculum.
Desfășurarea lecțieiEtapele lecţiei
O Activitatea profesorului Acticitatea elevului Metode Evaluarea
Evoc
area
Salută elevii. Verifică prezența elevilor la oră.
Determinați genotipul și fenotipul organismelor propuse.
Între timp profesorul verifică noțiunile generale de genetică: genetică, genă, genotip , fenotip, homozigot, heterozigot.
Notați semnele convenționale utilizate la rezolvarea problemelor.
Explicați caracteristica generală a legii a I-a și a II-a lui Mendel.
Elevul de serviciu prezintă lista elevilor absenți.
Doi elevi merg lucrează la tablă conform informației proiectate pe planșă.(2 min)
Elevii dau răspuns la întrebările profesorului.
Un elev notează pe tablă semnele convenționale utilizate la rezolvarea problemelor: P, G, Fn, x etc.
Elevii caracterizează succinct legea a I-a și a II-a lui Mendel.
Conver sația Lucrul cu fișele electronice
Real
izar
ea s
ensu
lui
O
O
Anunță tema nouă și obiectivele lecției
Credcă cu toții ați observant că în cadrul primelor două legi Mendeliene organismele se deosebeau după un singur caracter, atfel de încrucișare se numește monohibridă
Pofesorul explică cum se formează gameții de la genotipuri cu mai multe caractere.
Elevii primesc cite o fișă pentru a determina gameții formați de următoarele genotipuri după formula 2n, n-numărul de perechi heterozigote
Analizați informația din text și caracterizați legea a III-a lui Mendel.
Profesorul explică, provoacă elevii la discuția temei.
Determinați raportul urmașilor după fenotip și genotip.
Profesorul explică cum se formează raportul după genotip: 1:2:2:1:4:1:2:2:1
AABB -1-
AABb -2-
AaBB -2-
Aabb -1-
AaBb -4-
aaBB -1-
Aabb -2-
aaBb -2-
Aabb -1-
Elevii notează tema în caiete și analizează obiectivele.
Elevii își amintesc: în F1 a legii a I-a urmașii erau 100 % după caracterul dominant( culoarea boabelor), în legea a II-a: fenotip: 3:1, genotip: 1:2:1.
Elevii ascultă și fac notițe.
Elevii formează grupe a cite 4 elevi și lucrează cu fișele: 1)AABb; AaBB; AABB; aaBb, AAbbCc.( 3 min)
Elevii participă la conversații active, se dau cu părerea.
Analizează tabelul Punnet din manual formulează concluzii împreună cu profesorul
Determinați raportul urmașilor după fenotip și genotip:9:3:3:1
A_B_ -9- boabe galbene și netede
A_bb -3- boabe galbene și rugoase
aaB_ -3- boabe verzi și netede
aabb -1- boabe verzi și rugoase
Determinarea procentelor:
16 părți ---------------------- 100%
1 parte --------------------------------x
X= 6,25 %
Conversația Fișe Conversația euristică Analiza tabelelor
Refle
cția
Utilizați legea independenței caracterelor la rezolvarea problemelor:
Elevii rezzolvă problema cu ajutorul profesorului
Se dă:A-culoarea căpruiea-culoarea albastrăB-dreptacib-stîngaci
F1 - ?
P. AaBa x AaBaG.AB, Ab, Ab, ab,: AB, Ab, Ab, ab,F1
Răspuns:56,25% dreptaci cu ochi căprui18,75% stîngaci cu ochi căprui18,75% dreptaci cu ochi albaștri6,25% stîngaci cu ochi albastri
Rezolvarea problemelor
Tem
a pe
ntru
aca
să
1.Legea a III-a lui Gr. Mendel (Legea independenței caracterelor)2. Problemă:
Elevii notează tema pentru acasă în caiete.