Legenga Crizantemei. Proiect Didactic

7
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu P.P. Nr. 4, Buzau PROFESOR: Lupascu Mariana PROFESOR COORDONATOR: Gheorghe Victoria PROPUNATOR: Iordache Livia DATA: 14.11.2013 GRUPA: Mijlocie TEMA ANUALA: “ Toamna cea de roade plina” SUBTEMA: “ Parfumul florilor de toamna” TEMA ZILEI: “ Legenda Crizantemei” – lectura DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul Om si societate TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere si dobandire de noi cunostinte MIJLOC DE REALIZARE: Convorbirea FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual DURATA: 20-25 minute LOCUL DE DESFASURARE: Sala de grupa SCOPUL ACTIVITATII: Cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru frumosul din natura. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 – sa povesteasca textul “ Povestea Crizantemei” O2 - sa explice intelesul cuvintelor “ursitoare”, “destin”, “surata” si a expresiei “a fi cu bagare de seama” O3 – sa faca predictii, identificand elementele esentiale ale textului STRATEGII DIDACTICE METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, povestirea, lucrare practica MIJLOACE DIDACTICE: Laptop, crizantema, puzzle reprezentand crizantema. BIBLIOGRAFIE: 1. “ Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor, de la 3 la 6/7 ani”, M.E.C.T – 2008 2. “Povestea Crizantemei” Poveste creata de educatoarea Georgeta Anghel

description

legenda clr povestire, scoala

Transcript of Legenga Crizantemei. Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICUNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu P.P. Nr. 4, Buzau

PROFESOR: Lupascu Mariana

PROFESOR COORDONATOR: Gheorghe Victoria

PROPUNATOR: Iordache Livia

DATA: 14.11.2013

GRUPA: Mijlocie

TEMA ANUALA: Toamna cea de roade plina

SUBTEMA: Parfumul florilor de toamna

TEMA ZILEI: Legenda Crizantemei lecturaDOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul Om si societate

TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere si dobandire de noi cunostinteMIJLOC DE REALIZARE: ConvorbireaFORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individualDURATA: 20-25 minuteLOCUL DE DESFASURARE: Sala de grupa

SCOPUL ACTIVITATII: Cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru frumosul din natura. OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 sa povesteasca textul Povestea Crizantemei O2 - sa explice intelesul cuvintelor ursitoare, destin, surata si a expresiei a fi cu bagare de seamaO3 sa faca predictii, identificand elementele esentiale ale textului STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, povestirea, lucrare practicaMIJLOACE DIDACTICE: Laptop, crizantema, puzzle reprezentand crizantema.BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor, de la 3 la 6/7 ani, M.E.C.T 2008

2. Povestea Crizantemei Poveste creata de educatoarea Georgeta AnghelDEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITATIICONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Moment organizatoricPentru o buna desfasurare a activitatii se vor lua urmatoarele masuri:

aerisirea salii de grupa

pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii

intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa

Captarea atentieiO voi realiza prin aducerea in sala de grupa a unei crizanteme pe care vor trebui sa o recunoasca.

ConversatiaObservarea comportamentului non- verbal al copiilor

Anuntarea temei si precizarea obiectivelorSe va realiza in mod direct:- Copii, astazi o sa vorbim despre Legenda crizantemeiConversatiaCopiii asculta

Dirijarea invatariiSe citeste textul pe fragmente si solicita copiilor sa faca predictii dupa fiecare fragment.

Lectura predictiva a textului

Fragmentul I:

A fost odata ca niciodata.

Timpul trecea

Solicit explicarea expresiei:

a fi cu bagare de seama= a fi atent cat si a cuvintelor ursitoare= zana care hotaraste destinul printesei

destin= ceea ce se va intampla cu printesa cand va creste., dantela= material fin din care se fac haine; Adresez ntrebari copiilor in legatura cu fragmentul citit.

Fragmentul II

Timpul trecea........

Dar cu fiecare zi

Explicarea cuvantului: surata= soraAdresez copiilor intrebari in legatura cu textul citit.

Predictie:

- Ce credeti ca se va intampla?

Fragmentul III

Dar cu fiecare zi....

Si astfel

Adresez copiilor intrebari in legatura cu textul citit.Conversatia

Explicatia

Lectura predictiva

( prelegere intensificata)Evaluezcapacitatea

copiilor de a

vorbi in

propozitii

Copiii observa, analizeaza si verbalizeaza ceea ce au perceputEvaluarea capacittii copiilor de a se exprima corect, clar i expresiv

Asigurarea retentiei si a transferuluiSe va solicita copiilor sa asambleze un puzzle crizantemaOrdonarea cronologica a imaginilor.Explicatia Individuala

Evaluarea performanteiImpreuna cu copiii se verifica corectitudinea realizarii puzzle lui - crizantema.

Conversatia

ExplicatiaDemonstratia

ExercitiulEvaluare Individuala

Incheierea activitatiiSe fac aprecieri asupra activitatii.Conversatia

Aprecieri verbale

POVESTEA CRIZANTEMEI

De Georgeta Anghel

A fost odat ca niciodat, ntr-o ar foarte ndeprtat, un mparat i o mprteas.

Ei erau foarte fericii cci aveau pe lang palatul lor nite grdini frumoase, cu tot felul de flori. De primvara pn toamna florile nveseleau grdinile i ncperile palatului. Fericirea lor a fost i mai mare atunci cnd mprteasa a adus pe lume o feti frumoas, cu ochi de stele i chip de zn. Toata ziua mprteasa sta langa fetia ei, o ngrijea cu mult dragoste i nu tia ce s-i mai fac. i luau rochie numai din dantel, din tot felul de culori i, pentru c i stteau aa de bine, mama i-a pus numele Crizantema.

Nu mult dup naterea ei, ntr-o noapte ntunecoas, deodata s-a pornit un vnt puternic i a deschis geamul camerei unde dormea mprteasa cu mica prines i n urletul vntului s-a auzit un glas care-i spunea:

Fii cu bagare de seam, Mria-Ta, c atunci cnd grdinile vor fi pustii i triste,

fetia ta este sortit s le nveseleasc.

A ascultat mprteasa i i s-a prut c viseaz, s-a trezit i cnd a vzut fereastra deschis, s-a speriat, a nchis geamul i a rmas gnditoare, dar apoi i-a spus: Poate mi s-a prut! i-a luat in brae fetia, a srutat-o cu mult dragoste i cu mult grij a culcat-o zicndu-i: Voi avea grij s o apr ct pot de acest destin.

Dimineaa mparateasa a ntrebat-o pe doic:

Spune-mi doic ce-a fost asta? Un vis urt?

Nu, mrit-mprteas, au fost ursitoarele i va trebui s ai grij de mica prines s nu o prind toamna trzie prin grdinile palatului.

Timpul trecea i mprteasa privea cum fetia cretea i se fcea tot mai frumoas. Toat primvara i vara alerga i se juca vesel prin grdinile frumoase ale palatului. Se juca cu florile, le ngrijea si mereu spunea:

Suratele mele, ce mult a vrea sa fiu ca voi, s fim mpreun, s m ndrgeasc psrile i fluturii, s m mngie soarele, s m ude ploile.

Toamna cnd frunzele copacilor se nglbeneau i florile se ofileau, mprteasa nu-i mai ddea voie s se joace prin grdini. Fetia o ntreab:

De ce mam, nu m lai s m joc cu surorile mele?

mprteasa o privea lung i nu-i rspundea, dar suspina i plngea.

ntr-o zi trzie de toamn, mica prines privea pe fereastra palatului grdinile triste, fr flori i fr iarb i a ntrebat-o pe mprteas:

Mam, unde sunt florile din grdin? Unde sunt fluturaii? Las-m s m joc putin s vd grdinile prin care m joc toat vara.

Nu te duce, draga mea! I-a spus mprteasa cu lacrimi in ochi, c dac pleci, nu te mai ntorci, iar eu ce am s m fac fr tine?

Dar cu fiecare zi ce trecea fetia tot mai mult i dorea s mearg in grdinile palatului. ntr-o zi cnd mprteasa era plecat, fetia i-a spus: Am s merg numai n grdina cea mai apropiat, numai s pun piciorul pe pmnt.

Cum a ajuns i grdin i a atins pmntul cu piciorul, deodat s-a pornit un vnt puternic i i-a acoperit picioarele. Fetiei aa de mult i-a plcut, rdea vesel i fr s-i de a seama rochia din dantel i s-a sfiat n mii de buci i s-a transformat n petale. Braele n frunze i trunchiul ntr-o tulpina puternic. Vntul btea i cnta:

Crizantem, crizantem

Mndr floare din dantel

Cu petale diafane

i-ai pus rochie voalat,

Pentru toamna cea brumat.

Crizantema asculta i tare se mai bucura, cci acum era o floare frumoas, cu multe petale, cu o tulpin tare, iar vntul btea, nici nu o clintea. Acum grdina era att de frumoas, dei frigul venise, iar ploia mrunt, rece i deasa a nceput s cearn peste mndra Crizantem un vl cenuiu.

Seara, mprteasa, cnd a vzut c micua ei prines nu s-a mai ntors, iar glasul ei cristalin nu mai rsuna prin ncperile palatului, a privit n grdin i a vazut o floare frumoas, care lumina grdina palatului, iar vntul i cnta un cntecel pe care l-a ascultat mprteasa i printre lacrimi l repeta i ea:

Crizantem, crizantem

Mndr floare din dantel

Cu petale diafane

i-ai pus rochie voalat,

Pentru toamna cea brumat.

Ai nflorit ca o regin

i-nveseleti orice grdin.

Cnd toamna totul a uscat

i psrile au plecat

Tu nfloreti i-nveseleti

Pe oricine ntlneti.

i astfel mprteasa atepta cu nerbdare s vin toamna, s-i vad prinesa-floare. De atunci crizantema nflorete n grdini, pn toamna trziu, fr s-i mai pese de vnturi i ploi.