Lectie joc capitolul 1

8
Proiect didactic Elaborat conform cadrului de proiectare didactică Evocare Realizare a sensului Reflecţie – Extindere DATA: 15 februarie 2012 CLASA: a VI-a; DISCIPLINA: Matematică PROFESORUL: Maia Porombrica TIPUL LECŢIEI: Oră de sinteză SUBIECTUL LECTIEI: Divizibilitate. Expresii matematice. Ecuații. Competenţele specifice ale disciplinei Matematica : I. Identificarea şi aplicarea conceptelor, terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii în contexte diverse. Subcompetenț e : 1. Identificarea şi utilizarea operaţiilor cu numere naturale, a ordinii operaţiilor, a semnifiaţiei parantezelor şi procedurelor de calcul în rezolvări de probleme. 1.1. Aplicarea criteriilor de divizibilitate (cu 10, 2, 5, 3, 9) şi descompunerii numerelor naturale în produs de puteri de numere prime în diferite contexte. 1.2. Utilizarea algoritmilor pentru determinarea cmmdc, cmmmc a două numere naturale în diverse contexte. 1.3. Transpunerea în limbaj matematic a unei situaţii simple reale şi/sau modelate utilizînd relaţiile de divizibilitate a numerelor naturale. 1.4. Rezolvarea unor probleme simple, inclusiv din cotidian, cu ajutorul ecuaţiilor de tipul: x±a=b; a·x=b (a≠0); x:a=b (a≠0); ax+b=0 (a≠0) unde a şi b sînt numere naturale, determinînd componenta necunoscută a operaţiei prezente în ecuaţie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A: COGNITIVE OC 1 : Să descompună numerele naturale în produs de puteri de numere prime în diferite contexte OC 2 : Să rezolve ecuațiile de tipul: x±a=b; a·x=b (a≠0); x:a=b (a≠0); ax+b=0 (a≠0) unde a şi b sînt numere naturale. OC 3 : Să enunțe şi să aplice criteriile de divizibilitate (cu 10, 2, 5, 3, 9) . B: PSIHO - MOTORII OP 1 : Să manifeste interes pentru lecție. OP 2 : Să aşeze corect în pagină. OP 3 : Să scrie lizibil pe caiete. C: AFECTIVE

description

Matematica

Transcript of Lectie joc capitolul 1

Page 1: Lectie joc capitolul 1

Proiect didactic

Elaborat conform cadrului de proiectare didactică Evocare – Realizare a sensului – Reflecţie – Extindere

DATA: 15 februarie 2012

CLASA: a VI-a;

DISCIPLINA: Matematică

PROFESORUL: Maia Porombrica

TIPUL LECŢIEI: Oră de sinteză

SUBIECTUL LECTIEI: Divizibilitate. Expresii matematice. Ecuații.

Competenţele specifice ale disciplinei Matematica : I. Identificarea şi aplicarea conceptelor,

terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii în contexte diverse.

Subcompetenț e : 1. Identificarea şi utilizarea operaţiilor cu numere naturale, a ordinii operaţiilor, a semnifiaţiei

parantezelor şi procedurelor de calcul

în rezolvări de probleme.

1.1. Aplicarea criteriilor de divizibilitate (cu 10, 2, 5, 3, 9) şi descompunerii numerelor naturale în produs de puteri de

numere prime în diferite contexte.

1.2. Utilizarea algoritmilor pentru determinarea cmmdc, cmmmc a două numere naturale în diverse contexte.

1.3. Transpunerea în limbaj matematic a unei situaţii simple reale şi/sau modelate utilizînd relaţiile de divizibilitate a

numerelor naturale.

1.4. Rezolvarea unor probleme simple, inclusiv din cotidian, cu ajutorul ecuaţiilor de tipul: x±a=b; a·x=b (a≠0); x:a=b

(a≠0); ax+b=0 (a≠0) unde a şi b sînt numere naturale, determinînd componenta necunoscută a operaţiei prezente în

ecuaţie.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A: COGNITIVE

OC1: Să descompună numerele naturale în produs de puteri de numere prime în diferite contexte

OC2: Să rezolve ecuațiile de tipul: x±a=b; a·x=b (a≠0); x:a=b (a≠0); ax+b=0 (a≠0) unde a şi b sînt

numere naturale.

OC3: Să enunțe şi să aplice criteriile de divizibilitate (cu 10, 2, 5, 3, 9) .

B: PSIHO - MOTORII

OP1: Să manifeste interes pentru lecție.

OP2: Să aşeze corect în pagină.

OP3: Să scrie lizibil pe caiete.

C: AFECTIVE

Page 2: Lectie joc capitolul 1

OA1: Să participe activ la lecție.

OA2: Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

Strategii didactice: Tipul strategiei: de instruire în cadrul căreia elevul elaborează noi cunoș tinț e,

proprietăți, concepte.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: Conversația euristică, explicația, exercițiul, problematizare şi descoperire

SURSE : 1. Planul cadru de învățămînt. 2012-2013

2. Curriculum la matematică pentru învăţămîntul gimnazial (clasele V – IX) , Chişinău, 2010 3. Achiri I., Braicov A., Șputenco O., Ursu L. MATEMATICĂ, Manual pentru clasa a 6-a.

Tabla flipcheart, fişe de lucru –„petalele”, planș a pentru afiș area rezultatelor

Motivaţia:

Elevii au posibilitatea de a conştientiza, completa şi sistematiza informaţiile despre numerele

naturale. Fiind o lecţie de reactualizare şi completare a cunoştinţelor, ea contribuie la consolidarea

capacităţilor de analiză, comparaţie, de corelare a gândirii cu cunoştinţele matematice însuşite, în vederea

găsirii soluţiilor corecte pentru exerciţiile şi problemele propuse.

Metodele de lucru îi determină pe elevi să coopereze cât mai bine pentru obţinerea succesului

propriei echipe mixte.

Sarcinile fixate îi menţin în stare de alertă, implicîndu-i cognitiv în rezolvarea acestora.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETA

PEL

E LE

CŢI

EI

CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTCE

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI METODE MIJLOACE

Evo

care

Se asigură condițiile optime

pentru desfăşurare a lecției: se

notează absenții, se verifică dacă

toți elevii au format un cerc

pentru formarea echipelor

mixte.

Astăzi la ora de matematică ne

propunem să cream o floare

frumoasă CRIZANTEMA. Veti

primi fișe, care după rezolvare

vor deveni petalele florii.

Se pregătesc cu cele mecesare

pentru lecție. Se asigură ordinea

şi disciplina.

Elevii ascultă cu atenție şi

conştientizează obiectivele

Formarea echipelor mixte

prin metoda 1-2-3 sau

Invită prietenul

Page 3: Lectie joc capitolul 1

Re

aliz

are

a s

en

sulu

i În cadrul acestui joc vom repeta

criteriile de divizibilitate ,

operațiile cu numerele întregi,

vom rezolva ecuațiile. La

sfârşitul orei pe masa fiecărei

echipe va înflori o crizantemă

Fiecare echipa primește set de

fișe-petale.

Capitanii echipelor organizează

lucrul în echipele sale

Fiecare elev rezolvă exercițiile

propuse la alegere

Conversația. Explicația.

Joc didactic

. Exercițiul.

–„petalele” cu

exerciț iile

(Anexa 1),

planș a pentru

afiș area

rezultatelor

Exti

nd

ere

Voi aprecia cu note elevii care au

fost activi și au rezolvat corect.

Anunț tema pentru acasă.

Temă: Manual, pag.34, ex.2-5

Conversația.

https://docs.google.com/document/pub?id=1cT5oFFwg1i--pSxx7y45OCZzc43SI0TtwF4a1_WWvI

(Anexa 1),

Page 4: Lectie joc capitolul 1

534578x

5)2(:35 x

12)2(:48 x

105)2(35 x

12478)2( x

343)2(49 x

12478)2( x

133)2(7 x

Page 5: Lectie joc capitolul 1

197:)2( x

164)2(41 x

123)5(41 x

3)2(:108 x

25)3(:125 x

108)3(9 x

108)5(9 x

108189 x

Page 6: Lectie joc capitolul 1

700)99(7 x

162997 x

400)19(8 x

341198 x

400)19(8 x

341198 x

240)23(8 x

301198 x

Page 7: Lectie joc capitolul 1

480 360

(480;360)= [480;360]=

250 625 (250;625)= [250;625]=

270 225

(270;225)= [270;225]=

48 288 (48;288)= [48;288]=

625 275

(625;275)= [625;275]=

99 253 (99;253)= [99;253]=

Page 8: Lectie joc capitolul 1