Lb.rom.Preinsp.gradI

15
PROIECT DE LECTIE Scoala : Propunator :inv. Dumitru Cornelia Clasa : I A Data: Aria curriculara : Limba si comunicare Disciplina : Limba si literatura romana Unitatea de invatare : Vis de copil Subiectul : Grupurile de litere ce, ci, ge, gi Tipul lectiei : recapitulare si sistematizare OBIECTIVE DE REFERINTA : 1.3. sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvânt si sunetele dintr-o silaba 3.1. sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi în textul tiparit si în textul scris de mâna 3.4. sa citeasca în ritm propriu, corect un text cunoscut 4.1: sǎ scrie corect litere, silabe, cuvinte, propoziţii; OBIECTIVE OPERATIONALE : La sfarsitul orei elevii trebuie: O1 sa citesca in ritm propriu un scurt text la prima vedere; O2 să identifice in text grupurile de litere invatate O3 să formuleze intrebari si raspunsuri la intrebari pe marginea textului; O4 să scrie corect şi lizibil grupuri de litere, cuvinte, propoziţii; O5 să ordoneze cuvinte pentru a obtine propoziţii O6 sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul scrierii O7 să colaboreze cu membrii echipei in vederea rezolvarii sarcinilor de lucru; RESURSE: Metode si procedee: metoda foneticǎ analitico- sinteticǎ, conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, ciorchinele, jocul didactic

Transcript of Lb.rom.Preinsp.gradI

PROIECT DE LECTIEScoala : Propunator :inv. Dumitru CorneliaClasa : I AData: Aria curriculara : Limba si comunicare Disciplina : Limba si literatura romana Unitatea de invatare : Vis de copilSubiectul : Grupurile de litere ce, ci, ge, giTipul lectiei : recapitulare si sistematizare

OBIECTIVE DE REFERINTA :1.3. sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvnt si sunetele dintr-o silaba3.1. sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi n textul tiparit si n textul scris de mna3.4. sa citeasca n ritm propriu, corect un text cunoscut4.1: s scrie corect litere, silabe, cuvinte, propoziii;

OBIECTIVE OPERATIONALE :La sfarsitul orei elevii trebuie:

O1 sa citesca in ritm propriu un scurt text la prima vedere; O2 s identifice in text grupurile de litere invatate O3 s formuleze intrebari si raspunsuri la intrebari pe marginea textului; O4 s scrie corect i lizibil grupuri de litere, cuvinte, propoziii; O5 s ordoneze cuvinte pentru a obtine propoziii O6 sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul scrierii O7 s colaboreze cu membrii echipei in vederea rezolvarii sarcinilor de lucru;

RESURSE:Metode si procedee: metoda fonetic analitico- sintetic, conversaia, exerciiul, explicaia, observaia, ciorchinele, jocul didacticResurse materiale:fie de lucru, prezentare ppt a unui exercitiu-joc, carioca, iepura de plu, calculator, videoproiector.Resurse umane: 23 elevi grupati in 6 echipe de cate 3-4 membri

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, in perechi

1. Bibliografie : Curriculum National , Programe scolare revizuite : Limba i literatura romn , clasele I-a II-a, Bucuresti-2005 Ioan Serdean Didactica Limbii Romane in scoala primara , Editura Teora Bucuresti , 1998 Metodica predarii Limbii Romane in clasele primare , Editura Aramis , Bucuresti , 2000 www.edu.ro, www. didactic.ro

DESFURAREA LECIEI

Etapele lecieiOb. Op.Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilorStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare

I. Moment organizatoric1Verific existenta materialelor la fiecare grupa. Stabileste linistea si ordinea.Elevii se pregtesc pentru lecie. Sunt organizati pe grupe de 3 sau 4 eleviInstructajul verbal

frontal

II. ActualizareaCunotinelor7Verificarea cantitativ a temeiObserva dac au efectuat tema dat, felul n care au scris, atrage atenia asupra eventualelor greeli aprute.Verificarea calitativ a temei prin sondaj i a cunotinelor anterioareSolicita elevilor s citeasc un exercitiu din tem.Verificarea cunostintelor:Elevii sunt solicitati sa dea exemple de cuvinte care contin grupul gi si sa alcatuiasca oral propozitii cu 3-4 cuvinte. Se analizeaza fonetic, analitico-sintetic una din propozitii.Exercitiu joc: Eu spun una, tu spui mai multeRosteste cuvintele: creanga, fulg, covrig, minge, mag, gingie, urgie- prezint tema

citesc o secventa din tema grupul de litere gi/Gi elevii numii citesc selectiv lecia

Gasesc forma de pluralConversaia

Exerciiul

Metoda fonetica, analitico-sintetica

Jocul didactic

caietele de scriere

Manual Frontal

Individual

Frontal

aprecierea verbal

Oral

III.CaptareaAteniei8O1

O2Iepurasul Tup s-a intors la copii cu o problema. A primit o scrisoare de la Cecilia, insa nu a inteles prea bine ce scrie. De ce oare?

Elevii sunt dirijati sa observe ca toate greselile au fost facute la scrierea grupurilor de litere ce, ci, ge, gi.Observa pe un poster textul scrisorii, care abunda de greseli de scriere. Identifica si corecteaza aceste greseli, in perechi, pe o fisa primita. Se citeste textul corect.

Conversatia euristica

Observatia dirijata

Iepura de plu, fiseFrontal In perechi

Aprecierea verbala a raspunsurilor a 3-4 elevi

IV.Anunarea temei si a obiectivelor1Pentru ca elevii clasei I sa fie feriti de a face astfel de greseli, astazi vor recapitula cele 4 grupuri de 2 litere printr-o mare diversitate de exercitii.Enunta obiectivele, pe intelesul elevilor.Se expun plansele care contin aceste grupuri de litere.Asculta cu atentie

conversatiaFrontal

V.Recapitularea si sistematizarea cunostintelor18

O1

O3

O4O7

O2

O4

O6

O5O7Imparte fiecarui elev o fisa de lucru (anexa)Fisa cuprinde un text la prima vedere si cateva aplicatii.

Solicit a elevilor s citeasc n gnd textul. Dirijeaz discuii pe marginea acestuia. Numete elevi care s citesc textul pe fragmente, integral i selectiv.

Cerinte:1. Transcrie din text cuvintele care contin grupurile de litere, completand astfel ciorchinele.Imparte fise A3 pe care e desenat un ciorchine. (anexa)Instruieste elevii cu privire la modul de completare a acestuia.Timp de lucru 5; raportare 2 Numeste elevi din fiecare grupa pentru a citi din cuvinte.

2. Desparte n silabeVa numi pe rnd cte un elev care va despri cte un cuvnt care conine grupuri de litere, de pe ciorchine i se vor sublinia cuvintele care denumesc nume.

3. Raspunde in scris la intrebarea: Ce putea scoate George din joben?

4. Joc: Ordoneaz cuvintele n propozitii!Activitate pe grupe: elevii vor fi mprii n 6 grupe; fiecare grup va primi un plic n care sunt nite cuvinte scrise pe cartonae. Sarcina de lucru:- ordonarea cuvintelor n propoziiiPropoziiile:Angela strnge mrgelele cenuii.Geta cere cinci floricele.Marcel strnge ciree din copac.Cecilia citete poveti cu regine.Gina ncepe antrenamentul la gimnastic.mi place s mnnc pine cu gem.

5. Separa cuvintele!Pe fia au scrisa o propozitie cu cuvintele legate.

Activitate transdisciplinar -moment de relaxare- cntec

Citesc textulRaspund la intrebari

Completeaza ciorchinele cu diverse cuvinte ce contin cele 4 grupuri de litere, indiferent de pozitia acestora in cadrul cuvintelor.Citesc o cuvintele gasite

Despart cuvintele solicitate in silabe

Noteaza pe fisa raspunsul la intrebare.

Citesc cuvintele de pe jetoane, ordoneaz, citesc propozitiile obtinute.

Separa printr-o linie vertical cuvintele, noteaz numarul acestora

Intoneaz cantecul:Iepurau up

Lectura explicativa

Ciorchinele

Exercitiul

Jocul didactic

Exercitiul

Fise de lucru

Postere

Pe grupe

Frontal

Individual

FrontalIndividual

Frontal

Pe grupe

Frontal

Individual

Fisa de lucru

Computer

Aprecierea verbala a raspunsurilor elevilor

Produsele de grup

Raspunsul elevilor

VI.Evaluarea9

O6

Elevii vor finaliza exercitiile propuse pe fia de lucru:6. Lucreaz singur!a. Alctuiete o propoziie folosind cuvntul: spargeb. Alint cuvintele:pdure, copac, covrigc. Completeaz silabele cu grupul de litere potrivit

Joc pe calculator: Ce grup de litere lipsete?

Lucreaz si rezolv n scris sarcinile.(Daca timpul permite vor citi raspunsurile in clas.)

Urmaresc prezentarea ppt. , gasesc solutiile corecte.

Jocul didacticIndividual

FrontalFisa de lucru

Computer, videoproiectorProdusele realizate de elevi.Aprecieri verbale.

VII.Concluzii si aprecieri 1Face aprecieri asupra activitatii elevilor pe parcursul leciei. Tema: de transcris pe caiet textul: Magicianul

Conversaia

Frontal

Drag Iepuraule,

Sunt un copila din clasa nti! Scriu prima mea scrisoare. i colecii mei tiu s scrie i s ceteasc! Te rog s imi adugi nite cri cu poveti, cteva dulgiuri, o coroni de recin si ou de ceocolat. Te imbriez cu drag, Cecelia

................................. ...........................GRUPURILE DE LITERE CE, CI, GE, GIRecapitulare1. Citete cu atenie textul:Magicianul

George Regis este un vestit magician. Cu siguran are puteri magice. El poate scoate din joben un iepure alb, cinci mingi i trei porumbei. Pentru aceasta trebuie doar s i mite uor cele zece degete de la mini. Azi voi merge cu Gina la circ s l vd. Abia atept!

2. Colaboreaz cu echipa ta i completeaz ciorchinele cu cuvinte din text.3. Desparte in silabe!

4. Rspunde in scris la intrebarea: Ce putea scoate magicianul din joben?

5. Joc: Ordoneaz cuvintele n propoziii! Lucreaz singur!1. Separ cuvintele! Cte cuvinte are propoziia?

......... cuvinteReginaalbinelorsenumetematc.

2. Alctuiete o propoziie folosind cuvntul: sparge

3. Alint cuvintele: pdure, copac, covrig

4. Completeaz silabele cu grupul de litere potrivit:a. mar..ne..nub. rei pa.....nc. An..la Vir..nia