KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale...

15
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii. PROIECT DIDACTIC Data: 17 mai 2018 Locul desfășurării: biblioteca școlii Clasa: a-VII-a B Profesor: Anișoara Aydin Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr.1 Brănești, județul Ilfov Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Transcript of KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale...

Page 1: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării

Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.

PROIECT DIDACTIC

Data: 17 mai 2018

Locul desfășurării: biblioteca școlii

Clasa: a-VII-a B

Profesor: Anișoara Aydin

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr.1 Brănești, județul Ilfov

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE

Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare

Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare

monologată şi dialogată

Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de

realizare, cu scopuri diverse

Page 2: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării

Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.

VALORI SI ATITUDINI

Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii

Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate

Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege

şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social

Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea

orizontului cultural

Dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală

Unitatea de învăţare: ,, Monastire naltă/ Cum n-a mai fost altă”

Competente specifice:

1.1. înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral;

1.3. integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii;

1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;

2.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi fraze;

Page 3: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării

Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.

2.4 adaptarea vorbirii la situaţiile speciale sau neprevăzute de dialog sau monolog;

3.1. citirea unei varietăţi de texte literare sau nonliterare, demonstrând înţelegerea sensului acestora;

3.2. recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de expresivitate în textul liric;

3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit;

4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

Obiectul: Comunicare

Titlul lectiei: Modalităţi de exprimare a preferinţelor şi a opiniilor. Argumentarea unui punct de vedere.

Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoștinte

Obiective operaţionale:

La sfârșitul activității, toți elevii vor fi capabili:

I. Obiective cognitive:

1. să utilizeze corect formulele specifice textului argumentativ cu care își exprimă acordul sau dezacordul, gusturile, punctele de vedere ( ,, După

părerea mea”, ,,Consider că”, ,, Sunt de acord”, ,, Nu sunt de acord” ,, În primul rând,.../ În al doilea rând,.... ,, Pe de-o parte,... / Pe de altă parte, .../ În

plus, ... In concluzie, ..etc.), verbele prin care îsi exprima atitudinea ( ,, prefer”, ,, m-a impresionat”, ,, îmi displace” etc.) , adjective și adverbe/

locuțiuni adverbiale cu rol de evaluare ( ,,Frumos”, ,,Plăcut”, ,,surprinzator”, ,, impresionant” etc.) exclusiv pe baza cunoștintelor dobândite, fără

ajutorul profesorului, abordând tema dată.

Obiectivul va fi considerat atins, dacă vor utiliza corect elementele specifice textului argumentativ, precum și a unui element din fiecare

categorie

2. să- și susțină punctul de vedere în legătură cu un fapt sau o persoană cu cel puțin două argumente, exclusiv pe baza cunoștintelor dobândite,

fără ajutorul profesorului, prin exemplificări cu situații din experiența lor personală sau din ceea cu au citit/ au învățat la școală;

Page 4: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării

Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.

Obiectivul va fi considerat atins, dacă vor aduce cel puțin două argumente pe care le vor exemplifica prin cel puțin o situație din experiența

lor personală sau din ceea ce au citit/ au învațat la școală;

3. Să respingă opinii cu care nu este de acord, utilizând argumente logice, exclusiv pe baza cunoștintelor dobândite, fără ajutorul profesorului,

prin exemplificări cu situații din experiența lor personală sau din ceea cu au citit/ au învățat la școală;

Obiectivul va fi considerat atins, dacă vor aduce cel puțin două argumente pe care le vor exemplifica prin cel puțin o situație din experiența

lor personală sau din ceea ce au citit/ au învațat la școală;

4. să redacteze un text de 10-12 rânduri ( 100-120 de cuvinte) in care să își exprime acordul sau dezacordul, gustul, punctul de vedere în legătură

cu un fapt sau o persoană, exclusiv pe baza cunoștintelor dobândite, fără ajutorul profesorului.

Obiectivul va fi considerat atins, dacă vor redacta corect textul, in limitele de spațiu indicate, respectând cerințele de redactare ale unui

asemenea tip de text.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: jocul de rol, conversatia euristica, acvariul, învățarea prin descoperire, învățarea prin cooperare, eseul de 5 minute, kahoot

Mijloace didactice: Fişe de lucru, fişe de evaluare formativă, imagini, manualul de limbă şi literatură română, tablă, cretă.

Forme de organizare: activitate frontală în alternanță cu activitatea individuală, în pereche și pe grupe.

Bibliografie:

- Programa şcolară in vigoare pentru clasa a VII-a, Limba si literatura română;

- Marin Iancu: Limba romana, manual pentru clasa a VII-a, Bucuresti, editura Corint, 2011;

- I.Negret- Dobridor: Didactica nova, editura Aramis, Bucuresti,2005;

- I. Negret- Dobridor: Formarea continuă a profesorilor de limbă română, engleză și franceză în societatea cunoașterii, formREF,

POSDRU/87/1.3/S/62536, Bucuresti, editura Vox 2000, 2011.

Page 5: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării

Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.

Resursa de timp: 50 de minute

Resursa umană : cunoștinșele anterioare ale elevilor; cadrul didactic

Capacitati de învățare: clasa are un efectiv de 30 de elevi, toți apți pentru învățătură, fiind de niveluri:

G1. 9 elevi cu ritm rapid de invatare;

G2. 12 elevi cu ritm mediu de invatare;

G3. 7 elevi cu ritm lent de invatare si 2 elevi cu CES

FIȘA 2

PLANUL DIALECTIC AL ARGUMENTĂRII

1. TEZA (ideea directoare)

punctul de vedere pe care vreau să-l

justific

ex.Viteza este utilă.

2. ARGUMENTELE

elemente abstracte care permit

justificarea tezei

3. EXEMPLELE

elemente concrete care ilustrează

argumentele

1. ANTITEZA

(idei opuse tezei)

ex.Viteza nu este utilă.

2. CONTRAARGUMENTE

elemente abstracte care permit

argumentarea antitezei şi infirmarea

tezei.

3. EXEMPLELE

elemente concrete care ilustrează

contraargumente

Page 6: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

Etapele

lecţiei

Ob

Op

DEMERSUL DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE

Evaluare Activitatea

profesorului

Activitatea elevilor

Du

ra

ta

Mijloace

didactice

Metode si

procedee

Forma de

organizare

1.Moment

organizatoric

Notarea absențelor

Pregătesc manualul,

caietele

1’

Conversaţia

Frontală

Apreciere

verbală

2.Reactualiza-

rea

cunoştinţelor

Verificarea cantitativă si calitativă

a temei, prin sondaj, discutarea

acesteia.

Răspund

Eventualele greșeli se

corectează cu ajutorul

celorlalti.

2’

Caietele

Conversaţia Frontală

Individuală

Apreciere

verbală

3.Captarea si

mentinerea

atenţiei tuturor

elevilor pana

la sfarsitul

activitatii

Scriu pe tablă cuvântul argument și

îi solicit pe elevi să alcătuiască

familia lexicală a acestuia ( minim 4

termeni, ca de exemplu:

argumentare, a argumenta,

argumentat, neargumentat,

argumentativ, contraargument ),

apoi le cer să găsească un sinonim

al acestui cuvânt (raționament,

dovadă, motiv, motivare)

Elevii răspund șă scriu

pe tablă minim 4

termeni din familia

lexicală a cuvântului de

bază argument, apoi

precizează cel puțin un

sinonim.

1’

Conversaţia

Frontală

Apreciere

verbală

4.Anunţarea

titlului lectiei

şi a

obiectivelor

Motivarea

învățării

O1

...

O5

Anunţarea titlului lecţiei şi

obiectivelor urmărite.

Scriu titlul lecţiei pe tablă/ flipchart

Beneficiile argumentării corecte a

unui punct de vedere

Scriu titlul lecţiei în

caiete

1’ Tablă

Caietele

elevilor

Conversaţia

Frontală Apreciere

verbală

5. Actualizarea -Amintiți-vă modurile de expunere Elevii, prin sondaj, 1' Conversația Frontala Apreciere

Page 7: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

ancorelor studiate până in prezent! răspund. verbală

6.Prezentarea

sarcinilor,

dirijarea

învățării ,

obtinerea

performanțelor

si asigurarea

conexiunii

inverse

O1.

....

O5

Prezentarea generală a modului în

care se va desfășura activitatea.

Pentru îndeplinirea obiectivelor

operaționale, elevii vor avea de

rezolvat diverse sarcini de lucru în

grup, în pereche și individual.

Activitatea 1

Solicit elevii să acceseze individual

platforma kahoot.it și să participe la

jocul propus.Prin pașii urmați, vor

descoperi definiția

interculturalității și portretul-robot

al unei persoane care deține

competență interculturală.

Solicit elevii să definească noțiunea

de multiculturalism și ce cred ei că

presupune aceasta.

-Acvariul- joc de rol

-Pe tablă se află 3 imagini:

mapamodul desenat pe fața unui

om, logo-ul rețelei de socializare

Facebook, un grup de tineri și patru

cuvinte-cheie, grupuri de oameni.

-O solicit pe eleva Maria Mihalea să

aleagă câte doi elevi care consideră

ea că s-ar potrivi cel mai bine

fiecărei imagini. Aceștia au de

Elevii sunt atenți.

Elevii se organizeaza.

Participă activ la

realizarea sarcinilor

propuse.

Îndeplinesc sarcina.

Elevii își joacă rolurile.

1'

15’

caietele

Imaginile

Învățarea

prin

descoperire

Învățarea

prin

cooperare

Acvariul

Jocul de rol

Frontală

În pereche

Individual

În pereche

Aprecierea

verbala

Evaluare

reciprocă

Page 8: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

îndeplinit oral următoarele sarcini

de lucru, dupa un timp de 1 minut

de gandire în pereche:

-grupa nr. 1: Ce simbolizează

imaginea 1? Cei doi elevi își vor

completa reciproc punctul de vedere

aducând argumente pro.

-grupa nr. 2: Este sau nu Facebook

un mediu propice dezvoltarii

competentei interculturale? Sau

favorizează multiculturalismul?

Imaginaţi un dialog între copii şi

părinţi, în care să apară argumente

pro şi contra.

-grupa nr. 3: Ce reprezintă

imaginea 3? La ce crezi că se referă

cuvintele- cheie atașate imaginii?

Ceilalți copii vor fi solicitați de

către profesor să fie observatori și

să noteze în caiete formulele de

început folosite de către elevii

fiecărei grupe, tipurile de argumente

utilizate pentru a convinge,

elementele/conectorii prin care sunt

legate între ele ideile şi sunt

introduse argumentele, dar şi

concluzia. La finalul activității vor

fi solicitați, prin sondaj, să le

prezinte.

Colegii își scriu

observațiile în caiete.

Conversaţia

euristica

Page 9: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

Cu ajutorul elevilor observatori,

construiesc pe tablă schema

discursului argumentativ, iar elevii

o notează în caiete.

Paşii realizării schemei

-definirea termenilor : a convinge/a

persuada;

-definirea conceptelor de:

teză/argumente/exemple/antiteză/co

ntraargumente/exemple/ sinteza;

-exemplificarea prin reprezentarea

planului dialectic al unei

argumentări-Fişa nr. 2, ce va fi

înmânată fiecărui elev pentru

portofoliu.

Activitatea 2

Elevii sunt impărțiți în grupe de câte

5.

- Fiecare grupa să isi aleaga un lider

in 10 secunde!

Sarcina de lucru:

Timp de lucru:15 de minute.

-Lucrati in grup!

-Amintiți-vă opera literară

Monăstirea Argeșului. Ce anumite

v-a atras atenția în această creație?

Discutati în grup.

-Exprimați-vă opinia în scris în

legătură cu acel fapt/ situație/

personaj într-un text argumentativ

de 150-170 de cuvinte. Respectați

normele textului argumentativ!

Participă la realizarea

schemei discursului

argumentativ

Elevii se organizează in

6 grupe, apoi își aleg

liderii.

Elevii cooperează.

Elevii redactează

impreună compunerea

argumentativă.

20

Page 10: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

Stabiliți un reprezentant care să vină

in fața clasei să prezinte colegilor

rezultatul colaborării voastre.

Solicit elevii să adreseze întrebări

reprezentanților.

Realizez feed-back- ul prin aprecieri

pe tot parcursul lectiei ( ,, Foarte

bine !”)

Reprezentantul citește

în fața clasei

compunerea

argumentativă.

Elevii pun întrebări, iar

grupul reprezentantii,

ajutați la nevoie de

colegii lor de grupă,

răspund.

8.Evaluarea

progresului

O1

...

O

11

Evaluare formativă- eseul de 5

-Elevii sunt solicitați de către

profesor să formuleze pe o fișă un

enunț referitor la ce au învățat nou

astăzi și un enunț care să conțină o

întrebare referitoare la ce nu le este

clar din lecție sau ce ar dori să știe

în plus.

La finalul probei, profesorul va

răspunde tuturor cu ajutorul

celorlalți elevi.

Rezolvă individual

sarcinile propuse.

Contribuie cu

răspunsuri.

5'

Fișa de

evaluare

formativă

Eseul de

5 minute

Conversația

Individual

Frontal

Evaluare

formativă

Aprecierea

verbală

9. Asigurarea

retentiei si a

transferului

Aprecieri asupra modului în care s-a

desfăşurat ora prin consultarea

elevilor.

Tema pentru acasă: fișa nr.3

Elevii își exprimă și își

susțin opinia referitor la

modul în caee s-a

desfășurat lecția.

Notează tema pentru

1’

2'

Caiete

Conversaţia

Frontal

Aprecierea

verbală

Page 11: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

Acord 2-3 note, una fiind la

propunerea elevilor.

acasă.

Adresează întrebări în

cazul în care au

neclarități asupra

modului de rezolvare a

temei.

Propun o notă pentru

un elev care s-a

remarcat pe parcursul

activității didactice.

1'

Notarea

Page 12: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

12

TEMA PENTRU ACASĂ

Citeşte, cu atenţie, textul de mai jos şi răspunde cerinţelor formulate:

„ În vremea când Internetul era tânăr, speranţele noastre erau mari. La fel ca în orice dragoste aflată la început, doream să

credem că noul obiect al fascinaţiei noastre ar putea schimba lumea. Internetul a fost descris drept unealta supremă pentru

încurajarea toleranţei, pentru distrugerea naţionalismului şi pentru transformarea planetei într-un sat global bine

conectat.(...)Ei bine, Internetul, aşa cum îl ştim noi, este cu noi de două decenii şi a fost, cu siguranţă, un factor

transformator. Cantitatea de bunuri şi de servicii disponibilă online e uluitoare. Comunicarea dincolo de graniţe e mai

simplă ca niciodată: tarifele mari ale convorbirilor telefonice internaţionale au fost înlocuite de abonamente ieftine la

Skype, în timp ce Google Translate ajută cititorii să navigheze pe paginile web în spaniolă, mandarină, malteză şi în peste

40 de limbi. Dar, la fel cum generaţiile precedente au fost dezamăgite să vadă că nici telegraful, nici radioul nu şi-au

respectat promisiunile privind schimbarea lumii, făcute de susţinătorii lor fervenţi*, nu am văzut o creştere a păcii globale,

a iubirii şi a libertăţii, determinate de Internet. E destul de trist, dar o lume interconectată nu este obligatoriu şi o lume mai

dreaptă.” ( Evgheni Morozov, Internetul, în revista Dilema Veche )

*fervent-(despre oameni) care pune pasiune în ceea ce face, care lucrează cu ardoare; înfocat, înflăcărat

a. Precizează sinonimele contextuale ale cuvintelor:

Fascinaţie ..............................................

Suprem ..............................................

Toleranţă .............................................

b. La ce crezi că se referă autorul când spune că „ În vremea când Internetul era tânăr, speranţele noastre erau mari”?

....................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

c. Reciteşte textul şi spune cu ce este comparată relaţia utilizatori-Internet.

....................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................

d. Transcrie construcţiile care fac referire la internet.

„noul obiect al fascinaţiei noastre”

e. Notează , utilizând informaţiile din text, elementele corespunzătoare fiecărei etape a textului argumentativ:

IPOTEZA...................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................

ARGUMENTAREA..................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................

Page 13: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI

13

....................................................................................................................................................................................................

........................................................................

CONCLUZIA.............................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................................................

f. În opinia ta, care este impactul pe care îl are Internetul asupra relaţiilor dintre oameni?

Redactează un text argumentativ pin care să-ţi exprimi opinia despre acest aspect al societăţii

moderne.

S

T

R

U

C

T

U

R

Ă

Ipoteza / Premisa

-formularea unei opinii personale

referitoare la ce este Internetul şi care

este relaţia cu utilizatorii;

- folosirea conectorilor specifici: în

opinia mea /

din punctul meu de vedere;

Argumentarea

-formularea a două argumente care vor

susţine opinia;

-prezentarea unor exemple potrivite;

-utilizarea conectorilor/formulelor

specifice (în primul rând...

în al doilea rând,

pe de o parte...pe de altă

parte...fiindcă, deoarece, cu toate că,

chiar dacă, aşa cum....tot aşa, de

exemplu etc.)

-folosirea verbelor de opinie

de persoana I: cred,

consider, apreciez...;

Concluzia

-formularea unei concluzii care să

evidenţieze opinia; aceasta poate fi

introdusă prin structuri precum

În concluzie / aşadar.

Page 14: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

14

-grupa nr. 1

-grupa nr. 2

Page 15: KA 101: LA VREMURI NOI, DASC - scoala1branesti.ro · 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

15

-grupa nr. 3

Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești,

jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale şi Comisia

Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.