Intensitatea Curentului Electric

download Intensitatea Curentului Electric

of 7

Transcript of Intensitatea Curentului Electric

Proiect de lecie

Proiect de lecieDisciplina: FizicProfesor:

coala:

Clasa: a-VIII-aData: Titlul leciei: Intensitatea curentului electricTipul leciei: Lecie de nsuire de cunotine noi

COMPETENTE:

C1: Definirea intensitii curentului electric;C2: Scoaterea n eviden a faptului c intensitatea curentului electric este o mrime fizic

fundamental;C3: Simbolizarea unui ampermetru i modul de utilizare a acestuia n practic;C4: Rezolvarea de probleme folosind formula de calcul pentru intensitatea curentului electric;

Obiective operationale:O1: S-i nsueasc corect noiuni de baz din electricitate (structura simplificat a unui atom,

corp neutru i corp electrizat, sarcin electric, curent electric);O2: S defineasc intensitatea curentului electric;O3: S recunoasc intensitatea curentului electric ca i mrime fizic fundamental;O4: S cunoasc denumirea aparatului cu care se determin mrimea intensitii curentului

electric i s msoare intensitatea curentului electric n diferite puncte ale unui circuit;

O5 : S rezolve probleme ce implic cunotine de baz de electricitate (sarcin electric, intensitate a curentului electric);Metode didactice: 1.expunerea; 2.conversaia de verificare; 3.conversaia euristic; 4. rezolvarea de probleme; 5.experimentul;

Resurse materiale: - manual clasa a-VIII-a, Doina Turcitu, Viorica Pop, Ed. Radical, 2007, - fi lucru;

- adaptor electric;

- bec de lantern; - bec de 100 W;

- lamp;

- conductoare de legtur; - ampermetru;

- ntreruptor;

Evaluare: - iniial: 1. chestionare de verificare;

- continu: 2. chestionare frontal; 3. observarea activitii elevilor; 4. tem lucru clas; - final: 5. tem pentru acas;Evenimentul

didacticObiectiveoperaionaleActivitatea de invareOrganizaranvriiMetode didacticeMaterialdidacticEvaluare

Activitatea

profesoruluiActivitateaelevului

Organizareaclasei Profesorul face prezena. Profesorul mparte fiecrui elev cte o fi de lucru. Elevii se pregtesc pentru lecie. Elevii arunc o privire pe fia de lucru, acultnd cu atenie indicaiile profesorului referitoare la problemele de pe fi.

Verificarea cunotinelor dobndite anterior

O1

O5O5 Se verific cunotinele elevilor despre:- structura atomului,

- sarcina electric,

- corpurile electrizate,

- curentul electric.

Solicit elevilor rezolvarea probemei 2. de pe pe fia de lucru:

EQ Cere elevilor s citeasc cu atenie problema 3 de pe fia de lucru:

Elevii rspund la ntrebri. Un elev va iei la tabl s rezolve problema, iar restul elevilor sunt ateni i scriu n caiete. Dup 2-3 minute n care elevii neleg cerinele problemei i, eventual, gsesc soluiile problemei, unul dintre acetia va rezolva la tabl problema. Ceilali elevi sunt ateni i scriu n caiete rezolvarea problemei respective.Frontal

Individual

FrontalIndividual

Frontal

2

44

- fi lucru- fi lucru

11

3

1

3

Captarea ateniei

O1

Avnd n vedere cerina b. a ultimei probleme rezolvate, profesorul cere elevilor s se gndeasc dac sarcina electric ce strbate seciunea transversal a oricrui corp conductor electric ( strbtut de curent electric) n unitatea de timp poate fi o mrime fizic cu care putem caracteriza curentul electric ce strbate corpul conductor respectiv. Profesorul nchide i deschide lumina n clas, i cere elevilor s precizeze n care situaie trece curent electric prin bec. Apoi aplic la bornele unui bec de 100 W o tensiune de 12 V prin intermediul unui adaptor electric. Solicit elevilor s fac observaii legate de rezultatul acestui experiment simplu.

Realizeaz un alt experiment banal, ns foarte sugestiv: Aplic la bornele unei lampe (becul acesteia avnd o tensiune nominal de 7-8 V) tensiuni electrice de diferite valori cu ajutorul aceluiai adaptor. Din nou cere elevilor s comenteze rezultatul acestui simplu experiment.

Face remarca c rezultatele experimentelor simple efectuate anterior sugereaz existena unei mrimi fizice care caracterizeaz curentul elctric, de valoarea numeric a acestei mrimi depinznd efectele acestuia (se aprinde sau nu se aprinde becul de 100 W, lumineaz mai slab sau mai intens becul lmpii). Precizeaz c aceast mrime fizic este reprezentat chiar de sarcina electric ce strbate seciunea transversal a oricrui corp conductor electric (strbtut de curent electric) n unitatea de timp, i se numete intensitatea curentului electric.

Urmresc spusele profesorului i apoi i exprim prerea. Elevii rspund la ntrebare i motiveaz rspunsurile.

Remarc faptul c, dei prin bec trece un curent electric, acesta nu lumineaz.

Observ c, n funcie de valoarea tensiunii electrice aplicate la bornele becului lmpii, becul lumineaz mai intens sau mai slab.

Sunt ateni la observaiile fcute de profesor.Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal 3

3

5

5

1- bec 100 W

- adaptor electric- lamp- adaptor electric

22

2

2

3

Enunarea sarcinilor de lucru

Scrie pe tabl titlul leciei i enun sarcinile de lucru.

Scriu titlul leciei i iau la cunotin de sarcinile de lucru.

Frontal

1

Dirijarea nvrii

Obinerea performanei i asigurarea feedback-ului

Dirijarea nvrii

Obinerea performanei i asigurarea feedback-ului

Intensificarea reteniei i asigurarea transferuluiO2

O3

O5

O4 Profesorul d definiia intensitii curentului electric. Scrie formula de calcul pentru intensitatea curentului elctric i apoi spune elevilor care este unitatea de msur n S.I. pentru aceast mrime (amperul, cu simbolul A) Face remarca c intensitatea curentului elctric este o mrime fizic fundamental, i n consecin amperul este o unitate de msur fundamental. Acum revine la unitatea de msur a sarcinii electrice (coulombul), i o deduce din formula de calcul pentru intensitatea curentului elctric. Face observaia c, prin urmare, coulombul nu este o unitate de msur fundamental, ci una derivat.

Solicit rezolvarea problemei 4. de pe fia de lucru:

Aduce la cunotin elevilor c aparatul cu care se determin valoarea intensitii curentului electric se numete ampermetru. Deseneaz pe tabl simbolul acestuia i l prezint elevilor. Face observaia c ampermetrul se conecteaz n serie cu cu consumatorul prin care trece curentul electric a crui intensitate se dorete a se determina. Solicit elevilor s realizeze un circuit simplu n care consumatorul este un bec de lantern, i s introduc n acest circuit ampermetrul astfel nct acesta s msoare valoarea curentului ce trece prin bec pentru diferite tensiuni aplicate la bornele circuitului prin intermediul adaptorului electric.

Profesorul cere elevilor s determine ci electroni traverseaz ntr-o secund seciunea transversal a filamentului becului de lantern, atunci cnd valoarea tensiunii de la bornele circuitului a fost de 6 V.

Profesorul solicit elevilor rezolvarea problemei 1 i a problemei 6 de pe fia de lucru, ca i tem pentru acas.

Noteaz n caiete definiia respectiv.

Elevii scriu n caiete formula respectiv i noteaz care este unitatea de msur n S.I. pentru intensitatea curentului elctric. Noteaz n caiete observaiile profesorului. Un elev va iei la tabl s rezolve problema, iar restul elevilor sunt ateni i scriu n caiete. Scriu n caiete i sunt ateni la observaiile fcute de profesor.

Noteaz n caiete.

Un elev va iei s realizeze circuitul respectiv i s determine valorile intensitii curtentului electric ce strbate becul.

Apoi, pe gupuri, restul elevilor vor veni la catedr s vad modul n care colegul lor a realizat circuitul i s citeasc pe ampermetru valorile intensitii curentului electric.

Unul dintre elevi comut adaptorul pe 6 V i citete valoarea intensitii curentului electric pe ampermetru.

Un alt elev, folosind formula de calcul a intensitii curentului elctric, determin numrul cerut de electroni. Restul elevilor noteaz n caiete i sunt ateni la tabl.

Elevii ii noteaz tema pentru acas i, eventual, pun ntrebri legate de aceasta. Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Individual

Pe grupe

Individual

Individual

Frontal

Frontal1

11

1

4

1

1

5

5

4

4- fi lucru

- amper

metru

- adaptor electric

- conduc

toare de legtur

- bec de lantern

- amper

metru

- ntreru

ptor

- adaptor electric

- conduc

toare de legtur

- bec de lantern

- amper

metru

- ntreru

ptor

- fi de lucru3

3

3

34

3

3

3

4

3

4

3

4

35

FI DE LUCRU1. Un corp electrizat pozitiv are sarcina electric q = - 16 . 10-19 C.

a) Corpul are exces sau deficit de electroni?

b) Ci electrioni au prsit corpul respectiv?

2. n atomul de azot nucleul are sarcina electric qn = 11,2 C.

a) Ci electroni se gsesc n nveliul electronic al atomului de azot?

b) Ce tip de ion devine un atom de azot dac pierde 3 electroni, i ce sarcin electric va avea acest ion?

3. Printr-o seciune transversal a unui fir metalic trec n =10 s un numr n = 1021 electroni.

a) Ce sarcin electric strbate seciunea transversal a firului n cele 10 secunde?

b) Ce sarcin electric strbate aceeai seciune ntr-o secund?

4. Intensitatea unui curent electric ce strbate un conductor electric este I = 2 A. Ci electroni vor strbate seciunea respectiv n intervalul = 1 minut?5. Un ampermetru este strbtut n = 5 s de 1020 electroni. Ce valoare a intensitii curentului electric este indicat de ampermetru?

6. Acul unui ampermetru cu diviziunea 0 la mijloc, nainte de a fi introdus n circuit indic diviziunea 2 A n stnga valorii 0, iar atunci cnd este introdus n circuit arat

diviziunea 3 A n dreapta diviziunii 0. a) Care este valoarea intensitii curentului ce strbate circuitul respectiv?

b) Ci electroni traverseaz ampermetrul n fiecare secund? 1

_1451553466.unknown

_1451557366.unknown

_1451560872.unknown

_1451552315.unknown