Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

14

Click here to load reader

Transcript of Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

Page 1: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

Proiect didactic

Unitatea de invatamant : Scoala gimnaziala cu clasele I-VIII “Sfantul Gheorghe”nr.1 Giurgiu

Data : 11.12.2012

Clasa : a III-a A

Profersoe/Institutor/Invatator : Dutan Veronica

Profesor metodist : Navala Marcel

Profesor coordonator : Gemescu Mariana

Elev practicant : Tanase Florentina Adina

Aria curriculara : Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul de invatamant : Matematica

Tipul lectiei : Recapitulare

Subiectul lectiei : Impartirea numerelor naturale la 2,3,4 si 5

Obiectivele de referinta :

Or 1.4 – sa efectueze operatii de inmultire si de impartire cu numere naturale mai mici decat 100;

Or 3.1 – sa exprime clar si concis semnificatia calculelor facute in rezolvarea unei probleme;

Or 4.3 – sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii dintr-un grup de lucru in cadrul activitatilor practice de rezolvare de probleme.

Page 2: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

Obiectivele operationale :

Cognitive :

Oo1 – sa opereze cu terminologia specifica matematica , utilizand corect notiunile de suma , termini , factori , produs ,diferenta , descazut , scazator , impartit , impartitor ; obiectivul va fi atins daca cel putin 80% din elevi vor defini corect aceste notiuni ;

Oo2 - sa exprime oral prin cuvinte proprii modul de parcurgere in rezolvarea unei probleme ; obiectivul va fi atins daca cel putin 80% din elevi vor exprima oral prin cuvinte proprii modul de parcurgere in rezolvarea unei probleme ;

Oo3 – sa rezolve corect exercitii si problem de impartire la 2,3,4 si 5; obiectivul va fi atins daca 80% din elevi vor rezolva corect exercitii si probeleme la 2,3,4 si 5 .

Afective :

Oo4 – sa manifeste rapiditate in competitie ; obiectivul va vi atins daca 80% din elevi vor manifesta rapiditate in competitie .

Metode si procedee didactice : conversatia de reactualizare , conversatia de verificare , explicatia , exercitiul de consolidare , dialogul ,instructajul.

Mijloace de invatamant : rebus , fise de lucru , planse cu exercitii .

Bibliografie consultata : M. Neagu , G.Streinu-Cercel , E.I. Eriksen , N.I. Nedita , Metodica predarii matematicii/activitatilor matematice , Nedion , Bucuresti ,2006.

Page 3: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

Etapele lectiei /timp

2 minute

Obiectivele operationale

Continuturi , sarcini de predare-invatare-evaluare

Strategii didactice

Evaluare

Momentul organizatoric

3 minute

Voi pregati materialele necesare inceperii orei de matematica .Voi saluta si ma voi prezena elevilor.

organizare frontala

Verificarea calitativa si cantitativa a temei de acasa5 minute

Voi verifica tema oral (punand cate un elev sa citeasca tema ).

organizare frontala

conversatia

frontala

orala

Captarea atentiei

5 minute

Oo1 Voi realiza la tabla un rebus pe care elevii il vor rezolva fiind indrumati de mine. (rebus -anexa 1)

organizarefrontala

dialogulconversatia

frontala

orala

Informarea elevilor cu privire la subiectul lectiei si oboiectivele urmarite2 minute

Voi intreba elevii ce am obtinut pe verticala rebusului , apoi le voi spune titlul lectiei , Impartirea numerelor la 2,3,4 si 5 si le voi prezenta obiectivele lectiei .

organizare frontala

conversatia

frontala

orala

Dirijarea recapitularii si sistematizarii cunostintelor

20 de minute

Oo2Oo3

Voi propune rezolvarea unor exercitii orale simpleProdusul numerelor 5 si 4 este 20Produsul numerelor 5 si 10 este 50Catul numerelor 27 si 3 este 9Catul numerelor 40 si 5 este 8

Voi scoate la tabla cate un elev pentru a rezolva exercitii si probleme , ce vor fi scrise si in caiete . (Exercitii si probleme -anexa 2 )

organizare frontala

conversatiaexercitiulexplicatia

frontala

orala

Obtinerea performantei si asigurarea

Oo2Oo3Oo4

Voi organiza un concurs format din trei grupe si le voi da cate o fisa de lucru.( fisele de lucru – anexa 3 )

organizare pe grupe

pe grupe

Page 4: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

feed-backului8 minute

conversatiainstructajul

orala si scrisa

Evaluarea performantei

3 minute

Voi scoate la tabla reprezentantii fiecarei grupe pentru rezolvarea fiselor de lucru.

Grupa care a rezolvat prima si corect fisa de lucru va primi 3 puncte deci castigatorii iar ceilalti 2 puncte si 1 punct in functie de timp si de rezultate .Grupa castigatoare va fi felicitata si aplaudata iar celelalte grupe vor fi incurajate .

organizare pe grupe

conversatiaexplicatiaexercitiul

Pe grupe

orala si scrisa

Intensificarea procesului de retentive si transfer2 minute

Voi anunta tema pentru acasa apoi voi explica exercitiile si problemele pentru acasa .

organizare pe grupe

conversatiaexplicatia

Page 5: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

ANEXA 1

REBUS MATEMATIC

A

1. D E I M P A R T I T2. M I C3. S A P T E4. I M P A R T I R E

5. Z E R O

6. I M P A R T I T O R

7. C I N C I

8. M A R E

9. S A S E

10. C A T B

1) Numărul care se împarte se numeşte ...2) Într-o împărţire cu rest, restul trebuie să fie mai ... decât împărţitorul.3) Dupa 6 vine ....4) A afla un număr „de atâtea ori mai mic” decât un alt număr înseamnă a

efectua o operaţie de ...5) Într-o împărţire exactă, restul este ...6) Numărul la care se împarte se numeşte ...7) Câtul numerelor 50 si 10 este .....8) Câtul numerelor 40 şi 5 este mai ... decât câtul numerelor 27 şi 9.9) În exerciţiul 48 : 6 = 8, împărţitorul este ...

10) Rezultatul operaţiei de împărţire se numeşte ...

Page 6: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

ANEXA 2

Exercitiul 1

- De cate orie este mai mare numarul 35 dect 5 ?

- De cate ori este mai mic numarul 4 decat 32 ?

- De cate ori se cuprinde numarul 5 in 40 ?

- Care este cincimea numarului 45 ?

- Care este e treia parte din numarul 15 ?

- Alfa numarul stiind ca cincimea lui este 4

Exercitiul 2

- De cate ori e mai scurt un linar de 5 cm fata de unul de 50 de cm ?

- Cu cat e mai greu un sac de 28 de kg dect o punga de 4 kg ?

- De cate ori e mai mare un stejar de 12 m fata de un mar de 3 m ?

- Cu cat este mai usor un pepene de 3kg fata de unul de 15 kg ?

Problema 1

Un fermier cumpara 5 saci de seminte a cate 8 kg sacul . Intreaga cantitate o foloseste pentru a insamanta 4 parcele .

Cate kilograme de seminte seaman pentru fiecare parcela ?

Problema 2

La cofetarie s-au adus 6 cutii a cate 6 ciocolate . Acestea au fost folosite pentru a face 4 pachete .

Cate ciocolate au fost in fiecare pachet ?

Problema 3

Page 7: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

Lucica are 4 fundite albastre si de 5 ori mai multe fundite rosii. Ea le foloseste pentru a orna 4 cosulete.

Fisa de lucru

1. Calculati :

7 x 5 = 25 : 5 =

3 x 4 = 36 : 4 =

7 x 3 = 50 : 10 =

2. Aflati rezultatul :

35 : 5 + 38 =

21 : 3 + 33 =

3. Alina are 3 stelute albastre si de 5 ori mai multe stelute galbene . Alina foloseste stelutele pentru a confectiona 2 felicitari . Cate stelute foloseste pentru fiecare felicitare ?

Page 8: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

Fisa de lucru

1. Calculati :

7 x 2 = 45 : 5 =

5 x 4 = 28 : 4 =

7 x 5 = 25 : 5 =

2. Aflati rezultatul :

45 : 5 + 38 =

36 : 4 + 11 =

1. Alina are 4 stelute albastre si de 5 ori mai multe stelute galbene . Alina foloseste stelutele pentru a confectiona 3 felicitari . Cate stelute foloseste pentru fiecare felicitare ?

Page 9: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

Fisa de lucru1. Calculati :

3 x 5 = 24 : 3 =

4 x 7 = 35 : 5 =

6 x 3 = 20 : 4 =

2. Aflati rezultatul :

30 : 5 - 6 =

90 – 36 : 4 =

3. Alina are 5 stelute albastre si de 7 ori mai multe stelute galbene . Alina foloseste stelutele pentru a confectiona 5 felicitari . Cate stelute foloseste pentru fiecare felicitare ?

Page 10: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5
Page 11: Impartirea Numerelor Naturale La 2,3,4 Si 5

Inmultirea cu 2

2 x 1 = 2 2 x 2 = 4 2 x 3 = 6 2 x 4 = 8 2 x 5 = 10 2 x 6 = 12 2 x 7 = 14 2 x 8 = 16 2 x 9 = 18 2 x 10 = 20

Inmultirea cu 3

3 x 1 = 3 3 x 2 = 6 3 x 3 = 9 3 x 4 = 12 3 x 5 = 15 3 x 6 = 18 3 x 7 = 21 3 x 8 = 24 3 x 9 = 27 3 x 10 = 30

Inmultirea cu 4

4 x 1 = 4 4 x 2 = 8 4 x 3 = 12 4 x 4 = 16 4 x 5 = 20 4 x 6 = 24 4 x 7 = 28 4 x 8 = 32 4 x 9 = 36 4 x 10 = 40

Inmultirea cu 5

5 x 1 = 5 5 x 2 = 10 5 x 3 = 15 5 x 4 = 20 5 x 5 = 25 5 x 6 = 30 5 x 7 = 35 5 x 8 = 40 5 x 9 = 45 5 x 10 = 50

Inmultirea cu 6

6 x 1 = 6 6 x 2 = 12 6 x 3 = 18 6 x 4 = 24 6 x 5 = 30 6 x 6 = 36 6 x 7 = 42 6 x 8 = 48 6 x 9 = 54 6 x 10 = 60

Inmultirea cu 7

7 x 1 = 7 7 x 2 = 14 7 x 3 = 21 7 x 4 = 28 7 x 5 = 35 7 x 6 = 42 7 x 7 = 49 7 x 8 = 56 7 x 9 = 63 7 x 10 = 70

Inmultirea cu 8

8 x 1 = 8 8 x 2 = 16 8 x 3 = 24 8 x 4 = 32 8 x 5 = 40 8 x 6 = 48 8 x 7 = 56 8 x 8 = 64 8 x 9 = 72 8 x 10 = 80

Inmultirea cu 9

9 x 1 = 9 9 x 2 = 18 9 x 3 = 27 9 x 4 = 36 9 x 5 = 45 9 x 6 = 54 9 x 7 = 63 9 x 8 = 72 9 x 9 = 81 9 x 10 = 90

Inmultirea cu 10

10 x 1 = 10 10 x 2 = 20 10 x 3 = 30 10 x 4 = 40 10 x 5 = 50 10 x 6 = 60 10 x 7 = 70 10 x 8 = 80 10 x 9 = 90 10 x 10 = 10