Hagi Tudose 1

7
PROIECT DE LECŢIE DATA: 18.12.2013 CLASA: a VI – a ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română PROFESOR: PĂCURARU IULIANA SUBIECTUL: Hagi Tudose, de Barbu Şt.Delavrancea – Observarea şi înţelegerea textului TIPUL LECŢIEI: Mixtă COMPETENŢE GENERALE: 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse. COMPETENŢE SPECIFICE: 2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării. 3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit 3.3. sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite.

description

proiect receptare text

Transcript of Hagi Tudose 1

PROIECT DE LECIE

DATA: 18.12.2013CLASA: a VI a ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romnPROFESOR: PCURARU IULIANASUBIECTUL: Hagi Tudose, de Barbu t.Delavrancea Observarea i nelegerea textuluiTIPUL LECIEI: Mixt

COMPETENE GENERALE:2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:2.5. participarea la diferite situaii de comunicare, manifestnd o atitudine favorabil progresiei comunicrii.3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit3.3. sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite.

OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

1. O 1. s citeasc expresiv textul;1. O 2. s precizeze ideile principale ale textului;1. O 3. s povesteasc textul;1. O 4. s precizeze cteva date biografice ale autorului;1. O 6. s scrie forma literar a expresiilor ntlnite n text.

STRATEGIA DIDACTIC:

1. Metode de nvmnt i procedee didactice: lectura, conversaia, explicaia, problematizarea.

1. Mijloace de nvmnt i materiale didactice: tabla, manualul.

1. Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi.

1. Locul de desfurare: sala de clas

BIBLIOGRAFIE:

1. Dumitriu, Amalia, t.M. Ilinca, Mihaela Jianu, Limba i literatura romn pentru clasa a VI-a, Editura ART, Bucureti, 2007.1. Ilie, Emanuela, Didactica literaturii romne. Fundamente teoretico-aplicative, Ediia a II-a revzut i adugit, Polirom, Iai, 2008.1. Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia Educaional, Cluj- Napoca, 2002.1. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, Credis, Bucureti, 2005.

1. Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti sporite, iar restul posed resurse suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice. 1. Timp: 50 minute.

DEMERSUL DIDACTIC ETAPELE LECIEI

TIMPACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICEEVA-LUA-RE

Meto-deMijloa-ce

1.Momen-tul organi-zatoric1-Salutul-Notarea absenilor-Profesorul va avea grij ca elevii s i pregteas-c materialele necesare orei de limba romn.-Rspund la salut- i pregtesc materialele necesare orei

2. Verificarea temei2-Verific tema selectiv.

3.Captarea i menine-rea ateniei4-Barbu tefnescu Delavrancea fiul lui tefan cru-goal, pe numele adevrat tefan Tudoric Albu, era descendent din familia unor ciobani vrnceni, se nate n mahalaua Vergului, bucureti i devine orator, avocat, scriitor i membru al Academiei Romne. Este tatl scriitoarei Cella Delavrancea i al arhitecteiHenrieta Delavrancea, una dintre primele femei-arhitect din Romnia.Con-versaia

4.Anuna-rea temei i a com-petenelor

2-Profesorul anun tema i obiectivele leciei: ,,Astzi vom continua incursiunea noastr n universul literar cu opera literar Hagi Tudose de Barbu tefnescu Delavrancea. -Profesorul noteaz titlul leciei pe tabl: Hagi Tudose-Elevii i notea-z titlul leciei.

Expli-caiaTabla

Obser-vare sistematic

4. Dirijarea nvrii40-Prezint cteva date biografice ale autorului, precum i locul lui n literatura romn- Se citete textul i se atrage atenia asupra cuvintelor necunoscute. -Identificai ideile principale.-Care sunt personajele acestui fragment?-noteaz datele biografice i operele importante-citesc textul expresiv-identific ideile principalecaiete

ncura-jez i ajut elevii Evalu-are oralObser-vare sistematic

5. Asigurarea feedback-ului, a reteniei i a transf.-Feedback-ul se realizeaz pe ntreg parcursul etapei Dirijarea nvrii i se concretizeaz n aprecieri ale profesorului: Bine! Foarte bine! Corect!

6.Tema pentru acas1Profesorul anun tema pentru acas: Identific i noteaz pasajele care precizeaz timpul i spaiul petrecerii aciunii.