Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice...

21
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Profesor înv. Preșc. Atanasiu Florentina Simona

Transcript of Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice...

Page 1: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

Profesor înv. Preșc. Atanasiu Florentina Simona

Page 2: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 21.02.2020

Nivelul I

Tema anuală de studiu: “Cum este , a fost și va fi aici pe pământ?”

Tema de proiect: „ Animale din pădure”

Tema activității: „Petrecerea ursulețului Martinel”

Mijloc de realizare: Activitate integrată –ADE: (DȘ+DOS) +ALA II

Tipul de activitate: Consolidarea și verificarea cunoștințelor

Locul de desfăşurare: sala de grupă

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici

Durată: 90 minute

Page 3: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

I. A.D.P.( ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ)

Întâlnirea de dimineață: “Ne pregătim pentru petrecerea ursulețului Martinel”

Salutul „Bună dimineața ursuleții”

Prezența;

Calendarul naturii;

Împărtășirea cu ceilalți;

Activitatea de grup;

Noutatea zilei;

TRANZIȚII:

“Câte unul pe cărare”

“Ursuleții s-au trezit”

RUTINE   : „Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

II. A.D.E.( ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE)

1.DȘ (Activitate matematică)”Ajută-mă dacă vrei” - joc didactic

2.DOS (Activitate practică)’’Surprize pentru Martinel’’- aplicație

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES:

Știință:” Colorează cum îți spun” –fișă de lucru

Artă “Surprize pentru Martinel” - aplicație

Joc de masă: “Cadouri colorate” – puzzle

III. JOCURI SI ACTIVITĂȚI DIDACTICE(ALA II)

“Mulți ani trăiască!” – joc cu text și cânt

“Ursul doarme”- joc de mișcare

“La cine s-a oprit ursulețul? ”- joc liniștitor

Page 4: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

A.D.E. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

1. D Ș - (Activitate matematică)

TEMA ACTIVITĂȚII: “ Ajută-mă dacă vrei!”

MIJLOC DE REALIZARE: - Joc didactic

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea și verificarea cunoștințelor

Competențe:

Familiarizarea cu informații despre mărime și culoare;

Efectuarea operațiilor de seriere, grupare, clasificare a obiectelor.

Obiective operaționale\comportamente urmărite :

O1 – să sorteze cadourile după mărime (mare/mic);

O2– să așeze cadourile în șir după criteriul dat (unul mare, unul mic);

O3- să grupeze cadourile după culoare (roșii și galbene);

O4- să sesizeze greșeala făcută;

O5- să verbalizeze acțiunea făcută, folosind un limbaj matematic.

Sarcina didactica: Rezolvarea diverselor sarcini legate de gruparea, sortarea și serierea

obiectelor după criteriul mărimii (mare/mic) și al culorii (roșu/galben);

Regulile de joc:

- Să asculte cu atenție sarcinile formulate;

- Sarcinile primite se vor rezolva pe rând de câte un copil numit, respectând integral

cerințele formulate;

- Să aplaude răspunsurile corecte.

Elemente de joc: surpriza, ursulețul magic, mânuirea materialelor, bătaia din palme,

închiderea și deschiderea ochilor, aplauze;

RESURSE

Procedurale: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, aprecierea verbală.

Materiale: urs mare, cadouri mici, cadouri mari, cutie mică, cutie mare, ursulețul magic.

Forma de organizare: frontal, individual.

Page 5: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

2. D.O.S. (Activitate practică) se va realiza la centrul Artă

TEMA ACTIVITĂȚII: „Surprize pentru Martinel”

MIJLOC DE REALIZARE: aplicaţie

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi şi deprinderi

Competențe:

Să-şi cultive sensibilităţi artistice, formarea gustului estetic.

Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei

activităţi practice;

Să identifice, să proiecteze şi să găsească cât mai multe soluţii pentru

realizarea temei propuse în cadrul activităţilor practice .

Obiective operaționale/comportamente urmărite:

O1.Să denumească materialele de lucru;

O2.Să execute corect tehnicile de lucru învățate;

O3.Să finalizeze lucrările respectând criteriile date;

O4.Să aprecieze lucrările colegilor, dar și propria lucrare;

RESURSE:

Procedurale: exercițiu, observația, conversația, explicația, demonstrația, munca

independentă, aprecierea verbală.

Materiale: cadouri mari, cadouri mici, fundițe mari, fundițe mici, lipici,

Formă de organizare: individual.

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

STIINȚĂ: „Colorează cum îți spun” – fișă de lucru individuală;

Obiective operaționale:

Page 6: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

O1.Să coloreze cadourile mari cu roșu;

O2.Să lipească o fundiță pe cadourile mici .

ARTĂ: „ Surprize pentru Martinel”- aplicație

Obiective operaționale:

O1. Să denumească materialele de lucru specifice activităților practice;

O2. Să lipească fundițe (roșii/galbene, mici/mari) pe cadouri ;

O3. Să finalizeze lucrările respectând criteriile date.

JOC DE MASĂ: „Cadouri colorate” - puzzle (din jumătăți – întregul)

Obiective operaționale:

O1. Să observe materialul pus la dispoziție;

O2. Să unească jumătățile puzzle-ului pentru a obține întregul;

O3. Să lipească jumătățile cu patafix.

RESURSE:

-Procedurale: observația, demonstrația, exercițiul, instructajul verbal, explicația,

expunerea, munca independentă,aprecierea verbală.

- Materiale: - Stiință: fișă de lucru individuală, creioane colorate, fundițe perforate,

lipici, stimulente.

- Artă: cadouri mari și mici, lipici, fundițe mari și mici (roșii și galbene),

stimulente.

- Joc de masă: carton, jumătăți puzzle, cutie suport, stimulente, patafix.

-Formă de organizare: individual.

EVALUARE: continuă (observarea comportamentului copiilor, analiza

răspunsurilor, observarea modului de lucru, observarea capacității de a duce lucrul la bun

sfârșit), finală (analiza lucrărilor realizate printr-o expoziție)

Page 7: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

BIBLIOGRAFIE:

- “Curriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani” , București, 2008;

-“Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii”, Editura Didactică şi Pedagogică

Bucureşti, 2010;

- “Jocuri didactice pentru însușirea corectă a limbii romane de către preșcolari”,

E.D.P. 2004;

- “ Revista pentru învățământul preșcolar și primar 3-4/2013, editura Arlequin.

Page 8: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ în care copiii au

posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de spirit, de bună

dispoziție. La semnalul dat, copiii se adună în cerc cu educatoarea pentru a SALUTA:

,, - Bună dimineața, dragi ursuleți! ”

După salutul oaspeților, copiii se vor așeza pe scăunele după care se va

completa CALENDARUL NATURII, astfel: copiii sunt rugați să privească pe fereastră,

să spună ce fel de vreme e afară, se stabilește ziua, luna, anul, anotimpul.

TRANZITII: „ Dacă vreau să cresc voinic,

Fac gimnastică de mic.

Merg în pas alergător,

Sar apoi într-un picior.

Mă opresc, respir ușor.

Întind brațele să zbor.

Toată lumea e a mea,

Când mă las jos la podea.

Asta e doar un început.

Ați vazut cât am crescut! ”

SURPRIZA ZILEI. La un moment dat copiii vor fi îndrumați să-și îndrepte

privirea către un colț al sălii unde se află invitatul surpriză. Educatoarea împreună cu

copiii descoperă că este un urs mare, dar supărat. Astfel, copiii află că ursul , este

supărat pentru că este ziua lui și a încurcat cadourile. Educatoarea dă citire unei

scrisori aduse de către invitatul surpriză.Copiii se hotărăsc împreună cu educatoarea

să-l ajute și să-i organizeze o petrecere surpriză, iar cu acest prilej se anunță tema zilei

„Petrecerea ursulețului Martinel.”

Page 9: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

Evenimente

didactice Conținut științific

Strategii didactice Evaluare/

instrumente și

indicatoriResurse

procedurale

Resurse

material

e

Forme de

organizare

1. Moment

Organizatoric

Asigurarea condițiilor psiho-pedagogice necesare

desfășurării activității în bune condiţii:

- aranjarea mobilierului;

- pregătirea materialelor didactice.

Introducerea copiilor în sala de grupă.

Frontal

2 .Captarea

atenției

(Introducerea

în joc)

Se realizează prin elementul surpriză și anume găsirea

ursului Martinel și scrisoarea acestuia. Acesta le transmite

copiilor, că le-a pregătit multe suprize pe care le vor descoperi

pe parcursul activității.

Conversația Ursulețul

Martinel,

Scrisoare

Frontal Observarea

comportamentului

3.Anunțarea

temei și a

obiectivelor

Educatoarea le spune copiilor că astăzi la activitate vor

avea de rezolvat sarcinile unui joc didactic matematic

denumit: ,,Ajută-mă dacă poti! ”

Ca sarcini didactice, vor avea:

-să sorteze cadourile după mărime (mare/mic)

-să așeze cadourile în șir după criteriul dat (unul mare, unul

Conversația Urs

Cadouri

mari

/mici

Frontal Observarea

comportamentului

Interesul pentru

personajul surpriză

Page 10: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

mic)

-să grupeze cadourile după culoare (roșii și galbene)

-să sesizeze greșeală făcută.

5.Complicarea

jocului

Varianta I:

Să sorteze cadouri după criteriul mărimii (mare/mic).

,,-În cutia mică vom așeza cadourile mici, iar în cutia mare

vom așeza cadourile mari.”

Exemplu:

- Eu am ales un cadou mare.

- Unde îl vei așeza?

- Voi așeza cadoul mare în cutia mare.

Să serieze cadourile după modelul dat (Ex: unul mare,

unul mic, etc.)

Exemplu:

- Am așezat un cadou mare și un cadou mic. Continuă

șirul!

- Voi așeza în continuare un cadou mare și un cadou

mic.

Varianta II :

Să grupeze cadouri după criteriul culorii (roșu și

galben).

Page 11: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

Ursulețul Martinel va ridica o lăbuță și în funcție de

culoarea de pe lăbuță, copilul ales va alege cadoul (roșu sau

galben), va grupa cadourile în funcție de culoare, cele roșii

vor fi așezate la culoarea roșie, iar cele galbene la culoarea

galbenă.

Exemplu:

- Martinel a ridicat o lăbuță. Ce culoare are aceasta?

- Lăbuța are culoarea roșie.

- Alege un cadou care sa aibă această culoarea și așază-l în

funcție de culoarea sa.

- Am așezat cadoul roșu la culoarea roșie!

Copiii vor trebui să închidă ochii și educatoarea va

amesteca cadourile colorate între ele. La bătaia din

palme a educatoarei, vor deschide ochii și vor depista

greșeala.

Exemplu:

- Deschideți ochii! Ce observați?

- Un cadou roșu a fost așezat din greșeală la mulțimea

cadourilor galbene!

Un alt copil ales va veni și va corecta greșeala intenționată a

educatoarei.

Page 12: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

Variantă III o vom realiza la centrul STIINȚĂ.

7. Obținerea

performanței

Se concretizează în activități desfășurate de copii pe

centre de interes, fiecare dovedindu-și aici abilitățile

dobândite, colaborarea cu ceilalți, îndemânarea și

creativitatea.

DOS se va desfășura la centrul ARTĂ, unde vom lipi

fundițe mari pe cadourile mari, respectiv fundițe mici pe

cadourile mici.

- Explicarea și demonstrarea modului de lucru;

- Exerciții pentru încălzirea articulației mâinilor;

La centrul JOC DE MASĂ copii vor reface imaginile

date - Din jumătăți - întregul (puzzle) ,,Cadouri colorate”.

DȘ se va desfășura la centru ȘTIINȚĂ unde vor avea o

fișă de lucru: ,,Colorează cum îți spun”:

- să coloreze cadourile mari cu roșu;

-să lipească o fundiță pe cadourile mici;

Observația

Conversația

Explicația

Demonstra-

ția

Exercițiul

Aprecierea

verbală

Cadouri

mari/mici

Cadouri

roșii și

galbene

Fundițe

mari/mici

Roșii și

galbene

Lipici

Stimulen

te

Puzzle

Din

jumătăți-

întreg

Cutie

suport

Fișă de

lucru

Individual Observarea

comportamentului

Page 13: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);

Fundițe

perforate

8 Evaluarea

performanțelo

r

Aprecierea lucrărilor se va face prin metoda Turul

galeriei. Se fac aprecieri atât în ceea ce privește realizarea

sarcinilor, implicarea în activitate cât și comportamentul

copiilor și respectarea regulilor grupei.

Aprecierea

verbală

Frontal Ascultarea cu

atenție si

interes a

aprecierilor

verbale

9 Încheierea

activității

Se va desfășura în cadrul ALA II, unde vor juca:

“Mulți ani trăiască” – joc cu text și cânt

“Ursul doarme”- joc de mișcare

“La cine s-a oprit ursulețul.... ”- joc liniștitor

Explicația

Demonstra

ția

Exercițiul

Mijloace

audio

Urs

Banner

Stimulen

te

(ursuleți

jeleu)

Frontal

Individual

Page 14: Gradinita cu P · Web view„Ajutați-mă, vă rog!” ( deprinderea de a oferi ajutor în orice împrejurare);