genitiv cosulet

8
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: MARE DENUMIREA ACTIVITĂŢII: EDUCAREA LIMBAJULUI TEMA: “AL (A) CUI ESTE?” MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC SCOP: Formarea deprinderii de a folosi corect terminaţia substantivului în cazul genitiv, în cadrul propoziţiilor, verificarea cunoştinţelor despre glasul, puiii, hrana, adăpostul animalelor şi a păsărilor. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 : Să utilizeze în exprimarea orală cazul genitiv respectând genul şi numărul. O 2 : Să identifice corect animalele şi păsările ţinând cont de glasul, puiii, hrana şi adăpostul acestora. O 3 : Să execute cerinţele formulate de educatoare. SARCINĂ DIDACTICĂ: Recunoaşterea glasului, puilor, hranei, adăpostului animalelor şi păsărilor şi formularea unui răspuns corespunzător întrebărilor. ELEMENTE DE JOC: - surpriza - aplauze - plimbarea coşuleţului - hora copiilor - aplauze I

description

genitivul prescolari

Transcript of genitiv cosulet

Page 1: genitiv cosulet

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: MARE

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: EDUCAREA LIMBAJULUI

TEMA: “AL (A) CUI ESTE?”

MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC

SCOP: Formarea deprinderii de a folosi corect terminaţia

substantivului în cazul genitiv, în cadrul propoziţiilor, verificarea cunoştinţelor despre

glasul, puiii, hrana, adăpostul animalelor şi a păsărilor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: Să utilizeze în exprimarea orală cazul genitiv respectând

genul şi numărul.

O2: Să identifice corect animalele şi păsările ţinând cont de

glasul, puiii, hrana şi adăpostul acestora.

O3: Să execute cerinţele formulate de educatoare.

SARCINĂ DIDACTICĂ: Recunoaşterea glasului, puilor, hranei,

adăpostului animalelor şi păsărilor şi formularea unui răspuns corespunzător întrebărilor.

ELEMENTE DE JOC: - surpriza

- aplauze

- plimbarea coşuleţului

- hora copiilor

- aplauze

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCESE: - conversaţia

- explicaţia

- exerciţiul

- munca independentă

- problematizarea

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: casetă, coş, imagini cu

animale şi păsări, mulaje, hrana animalelor, puzzle, jocuri de masă, fişe.

I

Page 2: genitiv cosulet

MOMENTELE ACTIVITĂŢII CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII

I. ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII Pregătirea materialului şi a celor trei centre

în care se desfăşoară activitatea:

ALFABETIZARE, ŞTIINŢĂ,

MANIPULATIVE

II. INTRODUCEREA ÎN ACTIVITATE Se va purta o scurtă convorbire despre

animalele domestice şi sălbatice şi păsările

de curte

III. CAPTAREA ATENŢIEI Folosind surpriza apare Ursuleţul Martinel

cu o casetă. El spune:

“Eu sunt Ursul cel Pătat

Ştiu că multe-aţi învăţat

Şi-am venit astăzi aici

La o gruă de pitici

Să mă învăţaţi şi pe mine

Să mă exprim foarte bine

Să ştiu să răspund: a cui este aceasta?

Şi să-mi învăţ şi ursoaica

Am adus şi o casetă

Folosind o exprimare corectă

Să puteţi să-mi spuneţi

Al cui glas voi îl reţineţi.”

IV. ANUNŢAREA TEMEI Se anunţă tema activităţii: Al (a) cui este?

şi se fac cunoscute obiectivele pentru

fiecare centru

V. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII În centrul ŞTIINŢĂ copiii vor avea de

completat fişe unind mama şi puiul sau

animalul şi hrana corespunzătoare printr-o

linie şi vor colora animalele. Astfel vor

rezolva sarcinil de lucru: “Al cui pui

II

Page 3: genitiv cosulet

este?”; “A cui hrană este?”

În centrul MANIPULATIVE copiii

realizează puzzle descoperind: “A cui

imagine este?” şi vor juca jocul de masă:

“Al cui pui este?”

În centrul ALFABETIZARE se va

desfăşura jocul propriu-zis sub îndrumarea

directă a educatoarei şi cu participarea

URSULEŢULUI MARTINEL.

REGULILE JOCULUI: Educatoarea va

imita glasul unui animal iar un copil va

trebui să recunoască al cui glas este şi să

aleagă de pe masă mulajul animalului

respectiv.

Se va efectua un JOC DE PROBĂ apoi

educatoarea va da drumul la casetofon iar

copiii trebuie să descopere: “al cui glas

este” şi să aleagă de pe masă mulajul

animalului respectiv.

În continuare, educatoarea descoperă un

coşuleţ ce conţine imagini ale animalelor.

La semnalul educatoarei coşuleţul porneşte

şi ea spune:

“COŞULEŢUL VA PORNI

ŞI LA … SE VA OPRI”

Copilul în dreptul căruia s-a oprit coşuleţul,

va scoate o imagine, va denumi animalul

desenat pe acesta şi va spune “A cui mamă

este?”

După ce copiii vor scoate toate imaginile

din coşuleţ se vor prinde într-o horă şi vor

III

Page 4: genitiv cosulet

începe să cânte:

“Ne-nvârtit, ne-nvârtim

Animalele hrănim.”

La semnalul educatoarei un copil se va

desprinde din horă, va merge la masa unde

este aşezată hrana animalelor, va alege

hrana unui animal, o va denumi şi va

spune: “A cui hrană este?”

Vor dansa hora până se va termina toată

hrana.

În COMPLICAREA JOCULUI copiii

vor răspunde la întrebările educatoarei:

Al cui adăpost este: coteţul, vizuina,

culcuşul, grajdul, bârlogul.

Al cui corp este acoperit cu pene?

Al cui corp este acoperit cu blană?

Al cui picior se termină cu ghiare?

Al cui picior se termină cu copite?

Pentru răspunsurile corecte copiii vor fi

aplaudaţi de Ursuleţul Martinel ţi de către

ceilalţi copii.

IV

Page 5: genitiv cosulet

EVALUAREA ACTIVITĂŢII Ursuleţul Martinel, educatoarea şi copiii

care au lucrat în centrul ALFABETIZARE

vor merge şi vor face aprecieri asupra

modului în care au lucrat copiii în celelalte

centre.

Apoi educatoarea le va cânta copiilor

câteva fragmente din cântecele cunoscute

de ei din poveşti iar aceştia vor recunoaşte

al cui cântec este şi din ce poveste face

parte personajul respectiv: cântecul Scufiţei

Roşii, al cocoşului, al caprei, al lupului, al

ursului.

În încheierea activităţii copiii îi vor cânta

ursuleţului cântecul.

Iar acesta le va dărui câte o inimioară ca să

nu-l uite:

“Şi vă dau la despărţire

Un dar simplu, amintire

Este inimioara mea

Semn că nu vă voi uita.”

V