Gaseste Locul Potrivit

8
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: 18.03.2008 GRADINIŢA NR.30 “CĂSUŢA FERMECATĂ”, CRAIOVA GRUPA MIJLOCIE “GRUPA ÎNGERAŞILOR” EDUCATOARE : BÎRSOGHE IRINA LETIŢIA DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Educarea limbajului TEMA: “Găseşte locul potrivit!” MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic SCOPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea cunoştinţelor copiilor despre poveştile parcurse anterior; Educarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic; Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive: - să denumească poveştile prezentate în scrisoarea primită; - să rosteasca impreuna cu mine versurile pentru “plimbarea cutiei” - să extragă o siluetă din cutie şi să denumescă personajul pe care îl reprezintă aceasta, - să denumescă povestea din care face parte personajul , - să aseze personajul din poveste la locul potrivit de pe panou; - să observe ce personaj a fost mutat la o altă poveste, să îl denumească şi să îl pună la locul potrivit, - să ghicească despre ce personaje este vorba în ghicitorile prezentate; b) psiho-motorii:

description

gyerekeknek

Transcript of Gaseste Locul Potrivit

Page 1: Gaseste Locul Potrivit

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 18.03.2008GRADINIŢA NR.30 “CĂSUŢA FERMECATĂ”, CRAIOVAGRUPA MIJLOCIE “GRUPA ÎNGERAŞILOR”EDUCATOARE : BÎRSOGHE IRINA LETIŢIA

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Educarea limbajuluiTEMA: “Găseşte locul potrivit!”MIJLOC DE REALIZARE: joc didacticSCOPUL ACTIVITĂŢII:

Verificarea cunoştinţelor copiilor despre poveştile parcurse anterior; Educarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic; Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive:

- să denumească poveştile prezentate în scrisoarea primită;- să rosteasca impreuna cu mine versurile pentru “plimbarea cutiei”- să extragă o siluetă din cutie şi să denumescă personajul pe care îl reprezintă aceasta,- să denumescă povestea din care face parte personajul ,- să aseze personajul din poveste la locul potrivit de pe panou;- să observe ce personaj a fost mutat la o altă poveste, să îl denumească şi să îl pună la locul potrivit,- să ghicească despre ce personaje este vorba în ghicitorile prezentate;

b) psiho-motorii:- să execute sarcinile date, corelandu-si miscarile oculo-motorii;- să aplaude raspunsurile corecte ale celorlalti colegi;

c) afective:- să respecte regulile jocului, asteptand sa intervina la momentul potrivit;- să lucreze in echipa incercand sa-si ajute colegii.

SARCINA DIDACTICA:

Page 2: Gaseste Locul Potrivit

Recunoaşterea, denumirea personajelor şi a poveştilor din care fac parte acestea .REGULILE JOCULUI:

Copiii plimbă cutiuţa”fermecată” rostind versurile magice, descopera personaje din poveşti, le denumesc si le aseaza la locurile potrivite, spunand si titlul povestii; copiii rezolva sarcinile la semnalul dat.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, “cutiuta fermecata”, rostirea “versurilor magice”, plimbarea cutiei, inchiderea si deschiderea ochilor, manuirea materialelor, miscarea, aplauzele, stimulente.

STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea,

invatarea prin descoperire, jocul. Material didactic: scrisoare de la Zana Primavara, “cutiuta fermecata”, , planse cu imagini din povesti,

siluete de personaje din povesti cunoscute, ghicitori.

DURATA: 20 minute LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII: Sala de grupaBIBLIOGRAFIE:

“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii” – Editura V&I Integral, Bucuresti, 2005; “Jocuri didactice pentru educarea limbajului”- indrumator metodic, Editura TEHNO-ART – 1999 Didactica activităţilor instructiv- educative pentru învăţământul preprimar,Editura Didactica Nova,

Craiova “2007

MOMENTELE ACTIVITATII

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurare a activitatii:

aerisirea salii de grupa; pregatirea materialului didactic.

Se face prin prezentarea scrisorii de la ZANA PRIMAVARA si a “cutei fermecate”,

ConversatiaObservatia Observarea

Page 3: Gaseste Locul Potrivit

Captarea atentiei obiect pe care l-am mai folosit si in desfasurarea altor jocuri si pe care copii il indragesc si il manuiesc cu placere.

Scrisoarea,Cutiuta

fermecata.

comportamentului copiilor

Reactualizarea cunostintelor

Se va citi continutul scrisorii – colajul de povesti, copiii spunând titlurile acestora la finalul expunerii.

ConversatiaProblematizarea Aprecieri

stimulative

Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi, la activitatea de educarea limbajului vom juca un joc numit : ”Gaseste locul potrivit !”

Conversatia

Desfasurarea activitatii

Explicarea jocului: “Cutiuta fermecata” va merge din mana in mana recitandu-se versurile: “Cutiuta, plimba-te si pe noi ajuta-ne! Cutiuta a pornit si la tine s-a oprit!” Copilul la care se opreste cutia va inchide ochii si va scoate din aceasta una din siluetele pe care Zana Primavara ni le-a trimis; ne va spune cum se numeste personajul si din ce poveste face parte. Cand eu voi spune: “Gaseste locul potrivit!”copilul care a extras silueta va veni la panou si o va aseza lângă imaginea care prezinta scene din povestea respectiva. Daca raspunsurile au fost corecte vom aplauda. Jocul se reia prin plimbarea cutiei si rostirea “formulei magice”.

Jocul de proba :

ConversatiaExplicatia

ConversatiaExplicatia

Anliza raspunsurilor si a

Page 4: Gaseste Locul Potrivit

Realizarea feed-back-ului

Se executa o data sau de doua ori jocul pentru a vedea daca sau inteles regulile.

Jocul propriu-zis: Voi antrena copii sa rostesca versurile, sa respecte regulile jocului, sa denumesca atat personajul cat si povestea din care acesta face parte si sa gasesca locul potrivit lângă una din imaginile de pe panou.

Varianta 1: Se vor aseza siluetele unor personaje in povesti necorespunzatoare, in timp ce copiii au mainile la ochi, dupa care sunt indemnati sa aseze personajul in povestea potrivita.

Varianta 2: Le citesc copiilor cateva ghicitori despre unele personaje din povesti cunoscute de ei. Le cer sa ghiceasca despre cine este vorba , din ce poveste este si sa spuna ceva despre acest personaj.

Demonstratia

Exercitiul

Problematizarea

Expunerea Problematizarea

comportamentului copiilor.

Corectarea imediata a greselilor.

Incheierea activitatii

Se vor face aprecieri generale si individuale asupra modului de participare la activitate. Se vor recompensa copiii cu bomboane.

Conversatia

Aprecieri cu caracter

stimulativAcord

recompense.

Page 5: Gaseste Locul Potrivit

GHICITORI:1. Am plecat la bunicuţa, 6. Pe Mama Capră o ascult,

Dragi copii, sunt foarte trista pentru ca povestile mele s-au incurcat... V-am trimis aceasta scrisoare pentru ca am auzit ca voi ma puteti ajutata sa imi amintesc de unde sunt fragmentele care s-au amestecat si au format povestea

de mai jos! Va multumesc!

Zana Primavara

POVESTE

A fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar mai povesti, o capra care traia la marginea padurii impreuna cu cei trei iezi ai sai.

Intr-o buna zi, pe cand soarele incepu a rasari, capra pleca in padure dupa mancare, dar nu inainte sa le spuna iezisorilor sa fie cu bagare de semana si sa nu care cumva sa deschida usa cuiva.

Dupa o bucata de vreme, la usa iezilor batu cu ciocul ... un cocos. Mare spaima pe capul saracutilor; nu stiau ce sa faca si au cerut celui ce le batuse la usa sa cante. Si acesta canta:

- Cucurigu, boieri mari! Dati punguta cu doi bani!In acest timp, pe drum trecea suparat un ... urs care, spre mirarea noastra ... nu avea coada. O cauta de zor

pe vulpe pentru ca, hoata de ea, l-a pacalit si el vroia sa se razbune. Obosit de atata cautare, ursul, a poposit la o casuta din padure. Dar mare ii fu mirarea cand deodata auzi un

cantec “ Noi suntem piticii....”. Erau cei sapte pitici care se intorceau de la munca. Osteniti si lihniti de foame piticii au intrat in casa si ce sa vada: ordine si curatenie in casa, mancare pe masa, rufe spalate si o preafrumoasa fata intinsa pe paturile lor. Dupa ce s-au apropiat si s-au minunat de frumusetea si gingasia ei, au hotarat sa o numeasca ... Scufita Rosie, nu de alta dar era imbracata toata in rosu, ba avea chiar si o scufita rosie !

Cand se trezi, fata le povesti ca a intrat in casuta lor ca sa se ascunda de lupul cel rau care tocmai o mancase pe bunicuta ei.

Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa!

Page 6: Gaseste Locul Potrivit

Că-i bolnavă, sărăcuţa, Uşa eu nu o deschid...Să-i duc vin şi cozonac, Ghiciţi oare, cine sunt?!... (Iedul cel mic)Mamei să îi fac pe plac! Ghici, cine este?!... (Scufiţa Roşie)

2. A fost odat-un pintenat, 7. Sunt lacom şi mâncăcios,Care s-a-ntors la moş bogat!... În poveşti sunt furios. Ghici, cine este?!... (Cocoşul) Vânătorul şi cu Capra De mine-au scăpat…Şi gata!... (Lupul) 3. Pe Scufiţa o păzesc,Şi de lup eu o feresc, 8. După bătaie, de frică, Am şi-o puşcă mititică, Ea a ouat o mărgică!...(Găina)Trag cu ea fără de frică... Ghici, cine este?!... (Vânătorul)

4.Pe un ger amar, cumplit, 9.Cioc, cioc, cioc, Vulpea mi l-a păcălit... Cine e, oare? Fără coadă a rămas, Nepoţica cu mâncare?... Şi îi râde-acum în nas... (Scufiţa Roşie) Ghici, cine este?!... (Ursul)

5. Aşteptând-o pe Scufiţă, Cu Lupul m-am pomenit... Nici nu a bătut în uşă, Îndată m-a înghiţit!... (Bunicuţa)