evaluare toamna

8
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: 24. 11. 2011 GRUPA: mijlocie EDUCATOARE: Dagau Rebeca GRĂDINIŢA P.N. Gosen, Arad TEMA DE STUDIU: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ALA+ADE (DLC, DEC)+ADP TEMA ACTIVITATII: „La revedere frunza draga!” ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ADP: * Întâlnirea de dimineaţă:discuţii despre anotimpul toamna, ziua din săptămână, ce fenomene ale naturii caracterizează această zi. *Rutină *Tranziţii: exerciţii ritmice, numărători, joc cu text şi cânt. ALA:CENTRE DE INTERES: Bibliotecă : Citire de imagini, Alege jetoane cu imagini de toamnă Artă: Colorăm frunzele copacului, modelăm copacul ADE: „Povestea frunzei”(DLC- povestie „Frunza”; DEC - pictura) SCOPUL ACTIVITĂŢII: * Formarea capacităţii de a audia în linişte o poveste, de a demonstra că au înţeles conţinutul acesteia; * Dezvoltarea capacităţii de a utiliza corect materialul pus la dispoziţie pentru a realiza o tema propusa. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Transcript of evaluare toamna

Page 1: evaluare toamna

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 24. 11. 2011GRUPA: mijlocieEDUCATOARE: Dagau RebecaGRĂDINIŢA P.N. Gosen, AradTEMA DE STUDIU: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ALA+ADE (DLC, DEC)+ADPTEMA ACTIVITATII: „La revedere frunza draga!”ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP: * Întâlnirea de dimineaţă:discuţii despre anotimpul toamna, ziua din săptămână, ce fenomene ale naturii caracterizează această zi.

*Rutină *Tranziţii: exerciţii ritmice, numărători, joc cu text şi cânt.

ALA:CENTRE DE INTERES:Bibliotecă : Citire de imagini, Alege jetoane cu imagini de toamnăArtă: Colorăm frunzele copacului, modelăm copacul

ADE: „Povestea frunzei”(DLC- povestie „Frunza”; DEC - pictura)SCOPUL ACTIVITĂŢII: * Formarea capacităţii de a audia în linişte o poveste, de a demonstra că au înţeles conţinutul acesteia; * Dezvoltarea capacităţii de a utiliza corect materialul pus la dispoziţie pentru a realiza o tema propusa. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:ALA: Bibliotecă:

Să utilizeze corect cărţile şi revistele puse la dispoziţie; Să selecteze dintre jetoanele primite pe cele care reprezintă imagini cu aspecte

de toamnă; Să descrie imaginile, să se exprime în propoziţii logice, corect formulate din

punct de vedere gramatical. Artă:

*Să utilizeze corect materialul pus la dispoziţie, să coloreze corect imaginile respectând conturul şi culorile specifice;*Să redea prin diferite tehnici de modelare tema propusă*Să descrie lucrările realizate

ADE:

Page 2: evaluare toamna

DLC: Povestireo Să audieze în linişte povestea, să reţină ideile acesteia şi să demonstreze că a

înţeles-o;o Să reţină personajele, întâmplările din poveste;o Să participe la activitate atât în calitate de vorbitor, cât şi de auditor.

DOS: Aplicaţii

Să exerseze deprinderile tehnice specifice picturii Sa selecteze materialul, în redarea temei propuse sa respecte tehnicile specifice picturii

STRATEGII DIDACTICE: Metode: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual. Mijloace de învăţământ: ALA: cărţi, reviste, jetoane, imagini cu copacul toamna, creioane colorate, planşete, plastilinăADE: ilustraţii cu imagini din poveste, materiale pentru colaj, lipiciFORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal,individualDURATA:o ziLOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:o Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;o Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar , nivel 3-5 ani;o Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar

SCENARIUL ZILEI

ADP: Întâlnirea de dimineaţă debutează cu salutul ,,Bună dimineaţa, frunzişoare colorate”, se face prezenţa prin aplicarea pozelor pe panoul cu copii prezenţi. Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili anotimpul în care ne aflăm, ziua din săptămână, şi fenomenele naturii specifice zilei respective. Jocul de grup: Spune de ce-ţi place toamna:

Copilaşul se prezintă, apoi spune de ce-i place toamna: Ex. ,, Bună! Eu sunt Andra şi-mi place Toamna pentru că e frumoasă.

La finalul jocului, în buzunărelul cu surprize, copiii vor descoperi o frunză, o vor numi şi descrie. Copiii primesc medalioane cu frunze de diferite şi sunt îndrumaţi spre centrele pregătite pentru ei: Bibliotecă şi artă . În funcţie de medalionul primit, copiii se vor grupa la centrele de activitate.Voi explica pe rând copiilor ce sarcini au de îndeplinit, după care copiii vor lucra în grupuri mici. Voi urmări activitatea

Page 3: evaluare toamna

copiilor pe centre şi voi interveni ori de câte ori va fi nevoie, în special la colţul bibliotecă, unde copiii vor fi stimulaţi să descrie imaginile, să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical. La terminarea activităţii pe centre, copiii vor intona cântecul „Frunze pe cărare”, cântec care va fi elementul de tranziţie pentru următoarea activitate, ADE. În încheierea activităţilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului şi activităţii copiilor, iar copiii vor păstra medalioanele primite.

Page 4: evaluare toamna

EVENIMENTDIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1. Momentulorganizatoric

Pregatesc sala pentru activitate. -aerisirea sălii de grupă şi asigurarea unui climat benefic pentru desfăşurarea activităţii;-pregătirea materialelor necesare

2. Captarea atenţiei

Copiii descoperă în buzunărelul cu surprize o frunză, pe care o vor descrie

-explicaţia;-conversaţia;-frontal;

Observarea şi aprecierea comporta-mentului şi răspunsuri-lor

3. Reactualizarea cunoştinţelor

Le prezint copiilor cele două centre şi după ce toţi copiii şi-au ocupat locul, explic pe rând sarcinile de lucru pentru fiecare centru.Centrul,,Bibliotecă”- Citire de imagini, Selectare de jetoane cu imagini de toamnă;- Copiii au ca sarcină să utilizeze corect cărticelele, să descopere şi să descrie doar imaginile care reprezintă anotimpul toamna. Centrul „Artă”- Colorăm frunzele copacului, modelăm copacul-Unii copii au sarcina de a colora imaginea cu copacul toamna, respectând conturul, iar alţii vor modela un copac toamna.Voi face o scurtă evaluare a activităţii copiilor pe centre, după care, se va face tranziţia spre următoarea activitate prin intonarea cântecului ,,Frunze pe cărare”.

-conversaţia;-explicaţia;-

-urmăresc cu atenţie explicaţiile date;-se urmăreşte realizarea corectă a sarcinilor;

4. Anunţarea temei

- Copii, pentru că aţi lucrat foarte frumos la centrele de activitate şi pentru că ştiţi foarte multe lucruri despre anotimpul toamna. Am să vă spun „Povestea frunzei”, iar apoi vom realiza un copac cu frunze de toamnă.

-conversaţia; - explicaţia;

Page 5: evaluare toamna

5.Dirijarea învăţării

PovestireVoi reda povestea, folosind o intonaţie, mimică şi pantomimă adecvate conţinutului de idei.După audierea povestirii, voi purta cu copiii o scurtă conversaţie despre conţinutul poveştii, personajele acesteia şi întâmplările prin care a trecut frunza.Fixarea conţinutului poveştii se va face prin prezentarea unui set de imaginicu cele mai semnificative momente din poveste.-Copii, acestea sunt imagini din poveste. Cred că le-am amestecat şi nu mai ştiu cum să le aşez. Vreţi să mă ajutaţi voi?Pe rând, câte un copil va veni, va alege imaginea, respectând firul logic al poveştii, va reda pe scurt fragmentulrespectiv. Vom afişa imaginile pe un panou. Copiii vor fi solicitaţi să aplaude atunci când alegerea este corectă, sau să-l ajute pe copilul care a greşit.Voi face aprecieri asupra modului departicipare a copiilor, atît în calitate de auditori, cât şi în calitate de vorbitori. Pentru că acum ştiţi prin ce transformări a trecut frunza de primăvara până toamna, haideţi să pictam frunze de toamnă pe crengile copacului.În timp ce cântă cântecul „Frunze pe cărare”, copiii se aşează la măsuţe, unde sunt repartizate materialele pentru activitatea ce urmeaza.Demonstrez copiilor etapele de lucru . Voi urmări activitatea individuală a copiilor şi voi interveni ori de câte ori este nevoie.

PovestireaConversaţia Problematiza-rea

ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

Observarea comporta-mentuluinon verbal

-Aprecieri verbale şi aplauze

Urmăresc modul în care copiii realizează lucrarea

6. Asigurarea feed-back-ului

Lucrările vor fi afişate pe panou. Voi face bilanţul asupra activităţii desfăşurate pe parcursul întregii zile.Copiii admiră lucrările şi analizează modul de realizare a acestora.

-conversaţia Observarea implicării copiilor în analizarea lucrărilor

7. Încheierea activităţii

Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul activităţii, a modului în care au reţinut întâmplările din poveste, cum au răspuns la întrebări, cum au realizat lucrările practice. Acestia vor primi medalioane drept recompensa.

-conversaţia; -aprecieri verbale;

recompen-se