Erre

8
Proiect de activitate didactică Profesor: studentul- practicant Cebotari Iulia Unitatea de învățare: Ontologie- teoria existenței Tipul lecție: lecție predarea- învățarea cunoștințelor noi Subiectul lecției: Determinismul, indeterminismul și liberul arbitru Obiective operaționale: O.1 Să identifice specificul determinismului și categoriile acestuia; O.2 Să distingă între determinism și indeterminism; O.3 Să propună argumente în justificare ideii de liber arbitru. Strategii didactice: Metode didactice: Știați că, ciorchine, conversația, lectura individuală, Mijloacele didactice: fișă, pix, cub Resurse de timp: 80 min Bibliografie pentru studenți: 1. ROȘCA I.N., CODRUȚA M., GABRIEL ION, Manual de filosofie clasa a XII-a. București: Corint, 2007

description

plan lectie

Transcript of Erre

Page 1: Erre

Proiect de activitate didactică

Profesor: studentul- practicant Cebotari Iulia

Unitatea de învățare: Ontologie- teoria existenței

Tipul lecție: lecție predarea- învățarea cunoștințelor noi

Subiectul lecției: Determinismul, indeterminismul și liberul arbitru

Obiective operaționale:

O.1 Să identifice specificul determinismului și categoriile acestuia;

O.2 Să distingă între determinism și indeterminism;

O.3 Să propună argumente în justificare ideii de liber arbitru.

Strategii didactice:

Metode didactice: Știați că, ciorchine, conversația, lectura individuală,

Mijloacele didactice: fișă, pix, cub

Resurse de timp: 80 min

Bibliografie pentru studenți:

1. ROȘCA I.N., CODRUȚA M., GABRIEL ION, Manual de filosofie clasa a XII-a. București: Corint, 2007

2. Determinism, indeterminism şi liber arbitru, https://www.youtube.com/watch?v=lD5g6jGNk4E

3. Teoria haosului, determinism și impredictibilitate https://www.youtube.com/watch?v=-MD7GNJByi8

4. Despre liberul arbitru sau alegerile noastre https://www.youtube.com/watch?v=2EhDWLCzLck

Page 2: Erre

Bibliografie pentru profesori:

1. CELMARE Ș., KERRY E., Determinism și cauzalitate. Bucureşti: Ed. Ştiinţifică şi Enciclopedică, 1979

2. ILIESCU E., Mărturii despre nemurire: Omul și liberul arbitru în univers. București, 19713. TUDOSESCU I., Determinismul şi ştiinţa : Discurs filozofic asupra teoriei şi metodei determinismului. Bucureşti: Ed. Ştiinţifică,

1971

Desfășurarea activității

Secvențele

lecției

Obietive

operaționale

Activități de învățare Resurse

Activitatea profesorului Activitatea elevului de timp materiale procedurale

1.Evocare

1.1 Moment

organizatoric

1.2 Captarea

atenției

Salutul, prezența elevilor.

Știați că “există 7 teorii

despre originea vieții?”

Anexa1

Pe mijlocul foii scriu

conceptul de ontologie. Clasa

de elevi este împărțită în

grupe. Elevii sunt invitaţi să

scrie cuvinte sau sintagme

care le vin în minte în

Elevii se pregătesc pentru

lecție.

Elevii ascultă; adresează

întrebări.

Elevii scriu cuvinte sau

sintagme care le vin în minte

în legătură cu tema propusă;

Cuvintele sau ideile vor fi

legate prin linii de noţiunea

centrală; Elevii lucrează în

3 min

7 min

10 min Fișe, pixuri Ciorchine

Page 3: Erre

1.3 Anunțarea

subiectului și

obiectivelor

lecției

2. Realizarea

sensului O1 Să

identifice

specificul

determinismu

lui și

categoriile

acestuia;

O2 Să

distingă între

determinism

și

indeterminis

m;

O3 Să

legătură cu tema propusă.

Anexa 2

Anunț subiectul lecției și

obiectivele operaționale.

Determinismul,

indeterminismul și liberul

arbitru.

În continuare relatez despre

determinism și categoriile

sale.

Adresez elevilor întrebări.

Anexa 3

Propun elevilor conspectul de

reper pentru a lectura a doua

unitate de conținut.

Propun să expună ideile

principale.

Anexa 4

Propun elevilor să scrie unu

mini eseu în care să aducă

grupe; Fiecare grupă prezintă

“ciorchina” proprie.

Elevii notează subiectul

lecției și obiectivele

operaționale.

Elevii fac notițe.

Elevii răspund la întrebări.

Elevii citesc conținutul și expun ideile principale.

Elevii scrii eseul după care îl

citesc în auditoriu.

3 min

10 min

10 min

15 min

Conversația

Lectura

individuală

Mini-eseu

Page 4: Erre

3. Reflecție

4. Extindere

propună

argumente în

justificare

ideii de liber

arbitru.

argumente în favoarea

liberului arbitru.

Elevii sunt împărțiți în grupe.

Fiecare grup primește cîte o

fișă pe care este notată o

noțiune. Solicit să realizeze

copacul ideilor în care să

scrie, timp de 5 minute,toate

ideile pe care le au despre

acel concept.

Solicit prezentarea fișelor.

Anexa 5

Propun să enumere două

lucruri:

1. Un lucru pe care l-au

învățat la activitate;

2. Să formuleze o

întrebare pe care o

mai au în legătura cu

Elevii completează fișele.

Elevii prezintă fișele.

Elevii își expun părerile.

7 min

5 min

5 min

Fișă, pix

Lucru în grup

Page 5: Erre

aceasta.

Se anunță tema pentru acasă.

Gnoseologia. Obiectul de

studiu și problematica.

Se apreciază activitatea

elevilor în timpul orei( barem

de notare, anexa 6 )

Elevii notează tema pentru

acasă. 7 min