D.O.S. - Activitate Practica

10
PROIECT DE ACTIVITATE Data: 11.05.2012 Unitatea: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.27, Bacău; Nivel: II (grupa mare); Domeniul experienţial: Domeniul Om şi Societate (DOS) Disciplina: Activitate practică şi elemente de activitate casnică; Tema sãptãmânii: "Miresme îmbãtãtoare" Tema zilei: "Florile - simbol al primăverii" Subiect ludic: 1. ”Felicitare pentru Zâna Primãvara: Îmbinare în relief prin lipire a elementelor quilling pe o suprafaţă plană; 2. ”Felicitare pentru Zâna Primãvara” : Îmbinare prin rupere, mototolire şi lipire a hârtiei creponate pe o suprafaţă plană Tipul activităţii: consolidare de priceperi şi deprinderi; Modalitate de realizare: joc – exerciţiu (activitate de tip integrat); OBIECTIV DE REFERINŢĂ: îmbine creator prin tehnici specifice ( mototolire, lipire, asamblare, decorare) diferite obiecte bidimensionale şi tridimensionale.

Transcript of D.O.S. - Activitate Practica

Page 1: D.O.S. - Activitate Practica

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 11.05.2012

Unitatea: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.27, Bacău;

Nivel: II (grupa mare);

Domeniul experienţial: Domeniul Om şi Societate (DOS)

Disciplina: Activitate practică şi elemente de activitate casnică;

Tema sãptãmânii: "Miresme îmbãtãtoare"

Tema zilei: "Florile - simbol al primăverii"

Subiect ludic: 1. ”Felicitare pentru Zâna Primãvara” : Îmbinare în relief prin lipire a elementelor quilling pe o suprafaţă plană;

2. ”Felicitare pentru Zâna Primãvara” : Îmbinare prin rupere, mototolire şi lipire a hârtiei creponate pe o suprafaţă plană

Tipul activităţii: consolidare de priceperi şi deprinderi;Modalitate de realizare: joc – exerciţiu (activitate de tip integrat);

OBIECTIV DE REFERINŢĂ:Să îmbine creator prin tehnici specifice ( mototolire, lipire, asamblare, decorare) diferite obiecte bidimensionale şi tridimensionale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) Cognitive : Oc1 – să denumească materialele folosite în elaborarea temei ; Oc2 - să urmărească cu atenţie explicarea etapelor de lucru pentru a le putea preciza şi aplica în realizarea temei; O c3 - să realizeze o lucrare corectã şi îngrijitã.

Page 2: D.O.S. - Activitate Practica

b) Psiho-motorii : Opm1 – să poziţioneze lipind corect elementele compoziţiei ; Opm2 - să folosească corect tehnicile de lucru, conform explicaţiilor educatoarei realizând compoziţii originale ; Opm3 - să păstreze o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii ; Opm4 - să – şi coordoneze mişcările pentru a se orienta în ansamblul lucrării ;

c) Afective : Oa1 – vor participa cu interes, într-o atmosferă destinsă, stimulativă la activitate în vederea realizãrii temei ; Oa2 – vor trăi sentimente de bucurie la finalizarea lucrãrii ; Oa3 – vor manifesta spirit de cooperare, ajutor pentru rezolvarea unor sarcini în grupuri mici ; Oa4 – vor utiliza lucrãrile executate pentru completarea expoziţiei organizate la centrul tematic.

STRATEGIA DIDACTICǍ: Mixtă (euristică, analogică);

Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul;

Forme de organizare: pe gupuri mici cu elemente de individualizare, frontalã;

Mijloace de învãţãmânt: cufãrul, albine şi buburuze din ciocolatã pentru recompense, modelele educatoarei, lipici, aracet, elemente de

quilling, hârtie creponatã, felicitãri ;

Modalitãţi de evaluare: observarea curentă, aprecierea verbală, analiza produselor activităţii, turul galeriei;

RESURSE:

umane: educatoarea şi preşcolarii din grupa mare de timp: 20 minute bibliografice:

- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţă”, Ed. V&INTEGRAL, Bucureşti, 2005;- „Pedagogia preşcolară ” , EDP, Bucureşti, 1999.

Page 3: D.O.S. - Activitate Practica

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Momentul organizatoric

Asigurarea condiţiilor necesare unei bune desfăşurări a activităţii:- aerisirea sălii de grupă;- aşezarea meselor sub forma de semicerc;- pregătirea decorului şi a materialelor necesare desfăşurării

activităţii;- intrarea ordonatã a copiilor în sala de grupã;

Captarea atenţiei - După cum știţi copii, în fiecare dimineață din această sãptãmână cu ajutorul vostru, am gasit în cufărul fermecat câte un obiect magic. - Ați observat că la prima activitate am gasit mai multe planşe cu flori. Acum să vedem ce mai descoperim...în cufărul magic... !! Se vor descoperi mai multe felicitari model trimise de Zâna care îi sfătuiește pe copii ...dacă o iubesc mult, mult de tot să ii pregãtească o surpriză pentru ea, amintindu-le că ea a avut grijă să procure toate materialele din timp pentru ca felicitãrile lor să fie cele mai frumoase. Descoperim în cufăr felicitări – model și elemente de hârtie rulate prin tehnica quilling.

Conversația

Explicaţia

Elementul Frontal surprizã –cufãrul

Felicitãri model Observarea Elemente curentă a decorative de educatoarei quillingHârtie glasse

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Tema zilei, copii, este : " Florile - simbol al primăverii ". - Astãzi vom realiza împreună felicitãri cu diferite flori de primãvarã pentru Zâna Primãvara pentru a-i arăta cât de mult o iubim și o prețuim. La sfârşitul activităţii vom realiza expoziţia celor mai frumoase lucrări, pe care le vom afişa în holul grãdiniţei, iar

Explicația Observarea Frontal comportamen tului verbal şi nonverbal al copiilor

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee

Mijloace deÎnvățământ

Forme deorganizare

Metode deevaluare

CONŢINUT ŞTIINŢIFICEVENIMENT DIDACTIC

Page 4: D.O.S. - Activitate Practica

cufărul magic sigur vă va răsplati cu recompense pe mãsura muncii și dăruirii voastre.

Prezentarea conţinutului şi

dirijarea învãţãrii

Voi scoate din cufãrul magic materialele necesare desfășurării activității practice și le voi împărți copiilor.- Ce materiale aţi primit în coșuleţe? (carton, lipici, fâşii de quilling rãsucite)- Ce activitate vom desfãşura astăzi? (activitate practicã) Voi cere copiilor să fie atenţi la cum vor lucra, pentru a putea executa corect tema. Voi explica modul şi etapele de lucru pentru realizarea lucrării.Etapa I : Crearea modelului dorit din elementele primite în coșuleţ.Etapa II : Asamblarea elementelor componente pe suportul de lucru, conform modelelor .

După demonstraţie se vor fixa etapele de lucru prin repetarea lor. Înainte de începerea lucrului, voi numi un copil pentru a verbaliza etapele de lucru. Voi cere copiilor să execute câteva mişcări de încălzire a musculaturii mâinilor.

"Mâna mea-i ca un cuvânt care rãsuceşte un gând / mâna bate, mâna tace, mâna floare se desface, dacă vrei în sus să zbori, fă degetele pocnitori și pocnește de 3 ori - 1, 2, 3." Precizez să adopte o poziţie corectă a corpului pe scăunel. Voi acorda ajutor copiilor care întâmpină greutăţi pe parcursul executării lucrării.

Convorbirea

Explicaţia

Exerciţiul

.

Observarea

curentă aModelele Frontaleducatoarei educatoarei

Individual

Obținerea Voi adresa copiilor următoarele întrebări: - Pentru cine am realizat aceste minunate felicitãri ? (pentru a

Page 5: D.O.S. - Activitate Practica

performanței oferi un cadou Zânei Primãvara) - Cum se mai numeşte luna mai in tradiţia popularã ? (luna florilor) - Pentru cã astãzi am reușit să realizăm atât de multe lucruri minunate pentru Zâna cu siguranţă la scoala, anul viitor, veți putea face singuri felicitãrile pentru diferite ocazii !

Conversaţia

Explicaţia

Individual Chestionarea

verbală

Asigurarea retenției şi transferului

- Ce activitate am desfãşurat astãzi ? (activitate practicã)- Copiii, v-a plăcut activitatea ? De ce?- Ce putem face cu aceste felicitări? (să le dãruim mamelor, bunicilor, fetelor, să participăm la concursuri, să organizăm o expoziție ). - De ce le oferim?

Conversaţia

Explicaţia

Individual Aprecierea verbală

Asigurareafeedback-ului

Copiii realizează felicitari pentru cei dragi, dovedind atât înţelegerea modului de lucru cât şi semnificaţia diferitelor ocazii speciale. - Ce ați realizat astăzi ? (felicitări) - Cum aţi realizat toate acestea? (prin lipire şi îmbinare) - Ce materiale aţi folosit ? (hârtie rãsucită – quilling, hârtie creponatã, lipici, cartoane colorate, etc.)

Conversația

Explicația

Observarea comportamen Individual tului verbal şi nonverbal al copiilor Aprecierea

răspunsurilorcorecte

Evaluarea Lucrările se expun în ordinea finalizării lor, alcătuindu-se o miniexpoziţie. Se va face turul galeriei, se fac aprecieri asupra modului în care au lucrat, au participat la activitate, asupra comportamentului lor, a modului în care au răspuns şi sunt recompensați cu aplauze, cu floricele de ciocolată descoperite ... în cufãrul fermecat.

Turul galeriei

Conversaţia

Albine şibuburuze de Frontal Analizaciocolatã produselor activitãţii