domniile fanariote

download domniile fanariote

of 3

description

.

Transcript of domniile fanariote

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

Scoala Gimnaziala Groseni, judetul Arad

Data: 18.03.2015

Clasa: a VIII-a

Unitatea de invatare: Societatea romaneasca intre traditie si modernitate

Lectia: Domniile fanariote

Tipul lectiei: dobandire de cunostinte

Competente specifice: 2.1, 3.2, 3.3 (conform programei)

Obiectiv general (scop): De a transmite cunotine elevilor despre domniile fanariote i influenele acestora, de a dezvolta gndirea istoric a elevilor, de a le contientiza valorile i impactul dominaiei fanariote n Principatele Romne.

Obiective operaionale: La sfritul orei, elevii vor fi capabili

-sa caracterizeze regimul fanariot

- s enumere principalii domnitori ai acestei perioade;

- s evidenieze principalele obligaii ale domnitorilor fa de Poarta Otoman;

- s sintetizeze impactul secolului fanariot asupra Principatelor Romne;

- s manifeste interes pentru cunoaterea adevrului istoric; Strategie didactica:

Metode i procedee didactice: expunerea sistematic a cunostintelor,conversaia euristic, nvarea prin descoperire, lucrul cu documentul istoric, descrierea.Mijloace didactice:

-tabla

-manualul;

-fie de lucru i de studiu.

Bibliografie: manual-Istorie clasa a VIII-a , editura Teora, Liviu Lazar, Viorel Lupu.

Desfurarea leciei

Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedee

I.Momentul organizatoric

(3 min)Consemnarea absenilor i organizarea pentru lecie

Elevul de serviciu anun absenii.

II.Rectualizarea

Cunostintelor anterioare

(10 min)Prof. verific nsuirea de ctre elevi a cunotinelor din lectia anterioara: Miscarea de emancipare politico-sociala din Transilvania. Unirea cu Biserica Romei

Elevii rspund cerinelor formulate de prof.

Conversaia euristic

III.Anunarea titlului leciei noi/Enuntarea obiectivelor activitatii

(2 min)Domniile fanarioteElevii noteaz n caiete

IV Dirijarea invatarii (25 de min)

Profesorul prezinta principale caracteristici ale regimului fanariot: instaurarea, efecte negative, efecte pozitive, domni reprezentativi, urmari. Se foloseste fisa de lucru si manualul pentru nuantarea continuturilor predate

Elevii ascult cu atenie expunerea i explicaiile prof. Si raspund intrebarilor acestoraElevii rezolva cerintele si completeaza tabelul.

Problematizarea

Descoperi

rea prin

studiu individual

Expunerea

Descoperi

rea

V.Fixarea noilor cunotine/ realizarea feed-back-ului

(8 min)Fixarea se realizeaz prin conversaie euristic, prin reluarea ideilor eseniale ale leciei.

VI.Aprecieri

(2 min)Aprecierea si notarea elevilor care s-au evidentiat.

FISA

Fanarioii erau nite simpli guvernatori cu o ndoit misiune: de a menine rile Romne sub dominaia otoman i de a le integra ct mai curnd n sistemul economic turcesc, pentru aprovizionarea Porii.

Poarta Otoman instituie n Principate sistemul dominaiei otomane bazat pe o serie de obligaii economice i politice:

1. s-a stabilit ca haraciul s fie de 30000 40000 de galbeni, n funcie de perioad, mai mare pentru ara Romneasc;

2. Pecheurile s reprezinte circa 25-30 % din cuantumul tributului;

3. mai mari erau obligaiile pentru obinerea domniei, mucarerul, daruri pentru confirmarea anual sau la trei ani;

4. rzboaiele Porii fiind tot mai numeroase, tot mai mari sunt i cantitile de produse la care sunt silite rile Romne, instituindu-se, n acest mod, monopolulu economic asupra Principatelor;

5. implicarea turcilor n numirea domnilor i shimbarea acestora foarte des pentru a nu-i ntri poziia], ajungndu-se la circa 40 de domnii n ara Romneasc i 36 n Moldova;

6. Principatele nu aveau voie s ncheie nici un tratat de alian cu oricare putere strin, lucru care va determina ca n perioada 1711-1821 s se poarte 6 rzboaie ruso-austro-turce pe teritoriul romnesc, rzboaie care vor provoca pagube materiale dar i teritoriale (Oltenia i Bucovina anexate de Austria i Basarabia de Rusia);

7. au fost iniiate n Principate i o serie de reforme.

( I. C. Filliti, Rolul diplomatic al fanarioilor)