Did Matem Activ19dec
-
Upload
melancholya-shin-ji-ming -
Category
Documents
-
view
216 -
download
0
description
Transcript of Did Matem Activ19dec
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 19.12.2014
STUDENTA: Petre Georgiana Alina
NIVEL II (grupa mare)
FORMA DE REALIZARE: activitate D
FORMA DE ORGANIZARE: frontalLOC DE DESFURARE: sala de grupObiective operationale:In timpul si la sfarsitul activitatii toti copiii vor fi capabili Sa numere constient pana la 5. Sa recunoasca grupele cu 1-5 obiecte. Sa comunice pe baza unei idei elaborate.
Sa realizeze un borcan cu muraturi prin decupare si lipire. Sa-si exerseze deprinderile tehnice de lucru: decupare si lipire.
Sa realizeze tema data.
Sa faca aprecieri atat despre lucrarile proprii cat si ale colegilor in functie de criteriile date( decuparea dupa contur a imaginilor si respectarea spatiului de lipire).Strategii didactice:
1 Metode si procedee: observatia, conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul.2 Mijloace de invatamant: jetoane cu fructe si legume, fise de lucru.3 Forme de organizare: frontala, individual
SCENARIUL ACTIVITATII
ADP
Activitatea incepe cu Intalnirea de dimineata. Salutul se va realize prin tehnica comunicarii rotative. Copiii sunt asezati in cerc pe perne. Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii, fiecare salutandu-si colegul din dreapta. Prezenta este realizata prin observare de catre copii a colegilor absenti. Urmatorul pas in activitate este Calendarul naturii. Se vor stabili ziua, data, luna, anotimpul, vremea.
ALA1
La centrul Biblioteca, copiii vor discuta despre legume si anotimpul in care se recolteaza.
La centrul Arta copiii vor desena liber fructe si legume de toamna.
La centrul Constructii copiii vor realiza din piese lego un cos pentru fructe si legume de toamna.
Prescolarii isi aleg centrul la care vor sa lucreze si vor fi anuntati ca la sfarsit ceilalti copii de la celelalte centre vor veni sa observe ce au realizat( turul galeriei).
ADE
Copiii vor fi asezati la mese. Acestia vor observa si realiza sarcina de lucru sub indrumarea educatoarei.
Sfarsitul activitatii este precedat de un joc de miscare, reprezentand tranzitia catre urmatoarea activitate.
ALA2
Pentru aceasta sectiune a fost ales jocul de rol Gradinarul in care copiii vor interactiona si dezvolta legaturi interpersonale.Bibliografie:
1) Curriculum pentru invatamantul prescolar, prezentare si explicari Ed. DPH, Bucuresti 20082) Jocuri didactice pentru activitatile matematice din gradinita. Ed. Aramis, 2006
ETAPELE ACTIVITATIICONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE
Metode si procedee
Mijloace de invatamantForme de organizare
1. Moment organizatoricAsigurarea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii:
aerisirea salii de grupa,
asezarea pernelor in forma de cerc.
pregatirea materialelor didactice
asigurarea unui climat in concordanta cu tema zilei
intrarea organizata a copiilor in sala de grupa
Evaluarea deprinderilor de disciplina
2. Captarea atentieiSe realizeaza prin doua ghicitori despre toamna:
Anotimpul frunzelor uscate,Lazilor cu roade ncarcate.Anotimpu-n care noaptea cresteSi in care vremea se raceste.
(toamna)Frunzele pe ramuriAu nglbenitPlou, plou-ntrunaCine a sosit?(Toamna)
Conversatia dirijata
Carte de ghicitoriFrontal
3.Anuntarea temei si enuntarea obiectivelorCopiilor li se vor transmite tema si obiectivele prin expunerea diferentelor dintre doua legume (morcov) aparent la fel si anuntarea ca vor realiza un borcan cu muraturi.Conversatia
Explicatia
ObservatiaPlansa ilustrata cu legume si fructe.FrontalEvaluarea capacitatii de concentrare a copiilor
4. Explicarea sarcinii si a jocului- Prezentarea materialului didactic. Copiilor li se va prezenta materialul didactic cu care se vor juca: jetoane cu legume de toamna( porumbul, dovleacul), acestea avand diferite marimi, lungimi, grosimi.- Explicarea jocului.Copiii vor alcatui individual grupe de obiecte dupa criteriul dat.Fiecare copil va primi pe masa 3 tipuri de jetoane a cate 4 dimensiuni. Vor fi intrebati ce reprezantari au primit si vor raspunde ca au primit jetoane ce reprezinta dovleci, porumbi, trunchiuri de copac. Apoi vor spune ce grupe de obiecte formeaza dovlecii grupa dovlecilor, porumbii grupa porumbului, trunchiurile de copac grupa trunchiurilor.
Doamna profesoara le va spune sa aseze grupele de obiecte in ordine crescatoare/ descrescatoare. Dupa ordonarea tuturor jetoanelor copiii vor aseza jetoanele in stive( cel mai mare/ gros/ lung dedesupt/ deasupra) pentru a le pune in cosul toamnei ordonate.- Executarea jocului de proba.
Jocul va fi executat mai intai de educatoare care va aprecia gradul de intelegerea jocului, reamintind criteriile de reusita ale jocului.Conversatia Explicatia.
Exercitiul.
Exercitiul.
Jetoane cu legume, specifice anotimpului toamna, de diferite lungimi/marimi/grosimi.Frontal, individual.Individual.Observarea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor
5.Dirijarea invatarii- Executarea jocului de catre copii. La indemnul personajului copiii vor rezolva sarcina individual cu materialul primit pe mese. Daca raspunsul este corect, copilul este aplaudat, iar daca greseste este ajutat de un alt coleg si de educatoare.
- Complicarea jocului.
Personajul numeste un copil sa descopere in clasa grupe de obiecte constituite dupa criteriul dat( lungime, grosime, marime).
- Tranzitia.
Vor fi apreciati copiii care au rapuns corect, iar cei care au gresit vor fi incurajati.- Exercitiu de miscare: Bat din palme clap, clap clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvrtim, ne rsucim/ La activiti pornim
Problematozare. Joc.Conversatia.Jetoane. FrontalOrala.
6. Obtinerea performantei- Intuirea materialului didactic. Se va intui materialul didactic de pe mese (foarfeci, lipici, legume ilustrate, borcan ilustrat).- Explicarea si demonstrarea etapelor de lucru.
Copiilor le este demonstrat si explicat modul de lucru. Educatoarea va preciza ca vor decupa dupa contur elementele necesare, le vor asambla pe borcan si le vor lipi, respectand tehnica de lucru. Le va atrage atentia faptul ca legumele pentru a putea fi asamblate pe borcan cat mai potrivit din punct de vedere spatial si estetic trebuie sa fie asezate tinand cont de criteriile de la jocul anterior.- Executarea exercitiilor pentru incalzirea muschilor mainii: Jocul degetelelor, Cantam la pian.
- Executarea lucrarii de catre copii.
Educatoarea va supraveghea copiii in timp ce lucreaza, va urmari respectarea etapelor de lucru, va acorda explicatii suplimentare si ajutor copiilor care intampina dificultati.Conversatia
Explicatia
Observatia
ProblematizareaDemonstratia.
Conversatie.
Exercitiul.Conversatia.Foarfeci, lipici, legume ilustrate, borcan ilustrat. Frontal
Aprecieri individuale si colective
Individuala.
Individuala.
7. Evaluarea activitatii.Aprecierea lucrarilor si a modului cum au participat copiii la activitati. Se fixeaza tema si se face retrospectiva intregii activitati pe domenii experientiale.Turul galeriei.Conversatia.Frontala.Individuala.
8. Incheierea activitatiiAprecieri. In incheiere, copiii desfasoara jocul de rol Gradinarul. Copiii sunt recompensati cu rezultatul muncii lor(borcanul cu muraturi).Jocul.StimulenteFrontal